neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
NASA komunikovala laserom na desiatky miliónov km rýchlosťou 267 Mbps

Značky: NASAvesmírlasery

DSL.sk, 19.12.2023


Americká vesmírna agentúra NASA úspešne uskutočnila pomocou technológie DSOC na sonde Psyche optickú komunikáciu na desiatky miliónov kilometrov rýchlosťou až 267 Mbps.

NASA o tom informuje v aktuálnom oznámení.

Vesmírne misie v súčasnosti využívajú komunikáciu najmä v rádiovom spektre. Optická komunikácia s výrazne kratšou vlnovou dĺžkou umožňuje dosahovať vyššie rýchlosti a umožní misiám odosielať viac dát. NASA tak v posledných rokoch realizuje viacero testov optickej komunikácie s rozličnými parametrami.

Doteraz komunikovala maximálne na vzdialenosť k Mesiacu, laserová komunikácia je aktuálne ale inštalovaná aj na sonde Psyche letiacej k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. So sondou tak bude komunikovať optickou komunikáciou na desiatky až stovky miliónov kilometrov.

Sonda odštartovala v októbri, prvú úspešnú komunikáciu so sondou NASA uskutočnila v polovici novembra. Akú rýchlosť má dosahovať komunikácia doteraz NASA konkrétne neavizovala, uvádzala len 10 až 100-násobné zrýchlenie oproti rádiovej komunikácii.

Podľa aktuálneho oznámenia po komunikácii najskôr nižšími rýchlosťami 4. decembra dosiahla NASA rýchlosti odosielania dát na Zem 62.5 Mbps, 100 Mbps a najviac 267 Mbps. Preniesla spolu 1.3 terabitu dát.

Následne 11. decembra posielala dáta na Zem opäť rýchlosťou 267 Mbps, pričom posielala 4K video a to sa tak vzhľadom na vysokú rýchlosť posielania dalo bez problémov sledovať streamovane. Sonda bola vtedy vo vzdialenosti 31 miliónov km a signál tak letel na Zem 101 sekúnd. Žiadny z prístrojov na sonde Psyche nevytvára video, posielané tak bolo video nahraté na sondu pred štartom.

Na sonde sa využíva pre optickú komunikáciu teleskop s priemerom 22 centimetrov, použitý je laser v blízkom infračervenom spektre. Na Zemi sa so sondou komunikuje z dvoch rozdielnych lokalít. Dáta sa na sondu odosielajú relatívne nízkou rýchlosťou pomocou teleskopu s priemerom 1 m v Table Mountain v americkej Kalifornii, rýchlosť má podľa dostupných informácií dosahovať 292 Kbps.

Laser zo Zeme odosielajúci dáta sonda využíva tiež na presné navádzanie lasera, pomocou ktorého sa odosielajú dáta vysokou rýchlosťou zo sondy na Zem. Tento laser je zachytávaný veľkým teleskopom s priemerom 5.1 metra v Palomar Observatory, približne 130 kilometov od Table Mountain. Teleskop využíva kryogenické chladenie a má detektor s vysokou citlivosťou schopný detekovať jeden fotón.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

klobuk dolu, pri prijimani signalu dokaze teleskop zachytit min. 1 foton, vyziari sa kvantum a dokaze to detegovat 1 foton, klobuk dolu. Ryvhlejsi download jak moj internet….
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No mna by priekazne zaujimalo, akym vykonom svieti laser na tej sonde na zem ..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

4W
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

It’s designed to send high-rate data with a 4-watt laser and to receive low-rate data from Earth with a photon-counting camera, both going through an 8.6-inch aperture telescope.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chudak vtak, co preletel cez ten komunikacny luc...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

čo fták! Nič sa mu nestalo, tu je to už roztiahnuté na stovky metrov!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Otázka nestojí, na aký je dizajnovaný, ale akym svieti. Človek je tiež dizajnovaný na obraz Boží, ale na to odchýlky priekazne výrazne jebú.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Keby NASA radsej urobila nieco uzitocnejsie, napriklad aspon na 97-99 percent plneautomatizovala vyrobu chleba, vratane distribucie. bola by stokrat uzitocnejsia.

Bez pesticidov a inych hlupych "optimalizacii"...
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Možno by stačilo keby si ty robil niečo užitočné. Napríklad zametal ulice...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A ty priekazne držal pysk, aj to až potym až poslušne celý vlezeš tam odkáďs prišiel. Tys určo rovnako nezištný zjav ako nasa, nebola byťa škoda. Tam si choď, vybrnkávať péro do planetária. Aspoň budeš môcť byť jakko tak užitočný a ponúknuť ostatným nadšencom jazdu po mléčni drázze lól. Tu pec, ty tup pec.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár