neprihlásený Pondelok, 15. apríla 2024, dnes má meniny Fedor
Sonda, ktorej štart NASA minulý rok nestihla, je pripravená na zajtrajší štart

Značky: NASAasteroidy

DSL.sk, 11.10.2023


Sonda Psyche a raketa SpaceX Falcon Heavy, ktorá ju bude vynášať, sú po posunutí štartu z technických príčin pripravené na štart v oznámenom zajtrajšom termíne.

Podľa predpovede počasia je ale iba 20% šanca na vhodné počasie pre zajtrajší štart, prekážkami môžu byť mraky a podmienky povrchového elektrického poľa.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Štart z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride je plánovaný na zajtra o 16:16 nášho času.

Sonda Psyche má letieť k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu.

Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak má pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.

Sonda mala letieť už minulý rok, vhodné okno pre štart trvalo od augusta do októbra. NASA ju ale nestihla na tento termín pripraviť, keď nestihla pripraviť a otestovať letový softvér, a štart zrušila. Následne rozhodla o štarte v tomto roku.

Posunutie štartu na tento rok bude mať na misiu ale pomerne významný vplyv a let sondy kvôli neskoršiemu štartu a iným pozíciám na obežnej dráhe bude trvať výrazne dlhšie. Kým pri minuloročnom štarte by sonda priletela k asteroidu v roku 2026, pri štarte v októbri tohto roka priletí až v auguste 2029.

V tomto roku vhodné okno pre štart trvá od 5. októbra do 25. októbra. NASA pôvodne plánovala sondu vypustiť hneď 5. októbra, štart ale z technických príčin odložila o týždeň.

Posunutie malo slúžiť na dokončenie overovania parametrov ovládania trysiek na dusík, ktoré budú používané na natáčanie sondy. Parametre boli podľa oznámenia NASA nedávno zmenené na základe nových odhadov, podľa ktorých budú mať tieto trysky vyššie teploty.

NASA tak potrebovala čas na opätovné spustenie simulácií a doladenie letových parametrov a procedúr.

Podľa informácií NASA z oznámenia o odložení štartu je možné odštartovať v každý deň od 12. do 25. októbra. Ak sa zajtra štart kvôli počasiu neuskutoční, NASA tak bude mať k dispozícii ešte dostatok ďalších termínov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

Veď ešte cez noc niečo vymyslia prečo neštartovať.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

alebo vymyslia prečo štartovať
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa nepredvádzajú takú kvalitu práce, aby im trebalo si cez noc priekazne niečo vymýšľať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne, a pre tie ich uhlíky pra pra pra pra pra rodičov je to stále priekazne pridrahý špás, hlavne ak si pripočítame maržu, infláciu, zvýšené ceny energií a ďalších administratívnych poplatkov. Keby sebe aspoň na pár rokov dali vesmírne prázdniny a peniaze dali buzerantom miesto toho aby ekonomický emigrovali, možno by tým nasa dala ľudstvu väčší zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak včera hovno, bude to dnes? Stávkovky by mohli zaradiť nové spektrum pre takých tých priekazne iných mentál šprtovcov. Takto denne prichádzať o peniaze, to nie je len tak, a už vôbec nie zadarmo.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár