neprihlásený Piatok, 20. septembra 2024, dnes má meniny Ľuboslav, Ľuboslava
NASA otestuje diaľkovú laserovú komunikáciu 100-krát rýchlejšiu ako rádiová

Značky: NASA

DSL.sk, 9.8.2023


NASA pri svojej misii Psyche ku vzdialenému asteroidu otestuje na veľkú vzdialenosť rýchlu optickú laserovú komunikáciu, ktorá má dosiahnuť 10 až 100-krát vyššiu rýchlosť ako súčasné technológie vesmírnej rádiovej komunikácii.

NASA na to upozornila v aktuálnom oznámení.

Technológia s označením DSOC, Deep Space Optical Communications, využíva laser v blízkom infračervenom spektre. Na sonde sa využíva teleskop s priemerom 22 centimetrov.

Na Zemi sa bude so sondou komunikovať z dvoch rozdielnych lokalít. Dáta sa budú na sondu odosielať relatívne nízkou rýchlosťou pomocou teleskopu s priemerom 1 m v Table Mountain v americkej Kalifornii, rýchlosť má podľa dostupných informácií dosahovať 292 Kbps.

Laser zo Zeme odosielajúci dáta sonda využije tiež na presné navádzanie lasera, pomocou ktorého sa budú odosielať dáta vysokou rýchlosťou zo sondy na Zem. Tento laser bude zachytávaný veľkým teleskopom s priemerom 5.1 metra v Palomar Observatory, približne 130 kilometov od Table Mountain. Teleskop využíva kryogenické chladenie a má detektor s vysokou citlivosťou schopný detekovať jeden fotón.

Technológiou DSOC sa bude zo sondy Psyche komunikovať až na maximálnu vzdialenosť viac ako 300 miliónov km. Akou rýchlosťou konkrétne budú dáta odosielané na Zem NASA neinformuje, uvádza len 10 až 100-násobné zrýchlenie oproti rádiovej komunikácii.

Vesmírne misie v súčasnosti využívajú komunikáciu najmä v rádiovom spektre. Optická komunikácia s výrazne kratšou vlnovou dĺžkou umožňuje dosahovať vyššie rýchlosti a umožní misiám odosielať viac dát. NASA realizovala v posledných rokoch viacero testov optickej komunikácie.


TBIRD, kliknite pre zväčšenie (foto: MIT Lincoln Laboratory)



V prvej polovici tohto roka dosiahla pri teste technológie TBIRD, TeraByte InfraRed Delivery, rýchlosť až 200 Gbps. V tomto prípade išlo ale o komunikáciu na krátku vzdialenosť, zo satelitu na orbite vo výške 530 km na povrch Zeme.

Sonda Psyche po nestihnutí minuloročného termínu pre štart odštartuje v októbri tohto roka. Sonda má letieť k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu.

Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak má pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V ďalšej sérii sci-fi Black Mirror budú viacerí známi herci
Uvedená dokovacia stanica pre 120-gigabitový Thunderbolt 5
Skupina Markízy kontroverzne zaradila zaujímavý zápas na Nova Sport 6, služba Voyo prenos nezvládla
Notebook s novým Intel CPU má dlhšiu výdrž ako Macy, potvrdilo Lenovo
Chrome prejde na novú verziu postkvantového šifrovania, nie je kompatibilná s doterajšou
Apple onedlho uvedie až päť nových Macov s procesormi M4
Vydaný Linux 6.11
WiFi 802.11ah otestované so všesmerovými anténami na takmer 16 km
Zákazníci Telekom paušálov budú mať v stredu neobmedzené dáta, predplateniek bezplatný balíček
Vydané nové verzie iOS 18 a macOS 15


Diskusia:
                               
 

Nevzdelaným laikom síce nemusí byť zrejmá výhoda 100-krát rýchlejšieho posielania nesprávnych príkazov, ale zato majú priekazne možnosť veriť, že je to dobré.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A rádiológovia nebudú mat čo jesť :/
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Daj sa do kľudu ... klídek. NASA iba "otestuje" ... a rádiológovia s rádiokomunikáciou skutočne majú pramálo spoločného ;-) .
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Akurát že na tej technológii niet čo testovať. Jednoducho to matematicky priekazne buď sedí alebo nesedí. Testovanie je vo všeobecnosti len vzbudzovaním zdania zodpovednosti, zakrývajúcim odfláknutú prípravu.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

takze ITER, CERN robia kvoli odflaknutej priprave? ale ved to je priprava sama
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Akáže priprava sama? Veď to je sťa keby veriaci na svadbe v Káne Galilejskej žiadali po Pánu Ježišovi, aby vodu, čo premenil na víno, najprv sám ochutnal, či je dobré. Neveriaci by to boli! Priekazne plemä satanské!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

..všetci máte zo szyntaxa desnú srandu, máte ho za "blba", / magora, - ale on je chytrý,
desne chytrý,
a "sečtelý, ešte víc, má toho mrte načítaného..

..až hrozí ( !_plot-arc turn-point spoiler_! ), že si, nedopatrením, abo aaj naschvál, zámerne, (občasne, sem-tam, nekdy) vymenia s pánom primárom kliniky míesto..

(když se už p.primárovi nebude chciet, už nebude vládat, stíhát, abo sa bude chcet, /potrebovat "zdekovat", skryt, - tak si pojde poležat, pospat, (doslova) na míesto synataxa..
v Pavilone C )
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cern tie výbuchy konzervuje, je to neúnosný zdroj energie pre tech v podsvetí. Všetky keci o simuláciach veľkého tresku a nedajbože nedbanlivý vznik čiernej diery sú zámerné dezinformácie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na 300 miliónov km bude zaujímavá odozva. Koľko minút?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Na taku vzdialenost ti to uz moze byt jedno. Ked sa nieco poserie, aj tak nikoho nezachranis. Mozes druhu stranu tak akurat utesit lilkovanim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Houstne, mame problem!

Houston: :(
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Houston už neexistuje! :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi niečo cez tisíc sekúnd, takže zaokrúhlene 17 minút.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

On pisal o odozve a tam je minimum 2x, cize 34min. Takze tvoja lil predpoved pocasia uz bude zbytocna.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No neviem...ja keď zapnem na hajzli svetlo, tak za hodinu ešte neni ani na chodbe a pritom mne to ku dverám 17 minút priekazne netrvá.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

300000 km/s ...nevieš si to spočítať??
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

By ma zaujímalo aká odozva by bola napr. pri komunikácii s Voyagerom 2, len by nesmelo vojsť niečo do cesty laserovému paprsku…
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ked bude zamracene alebo hmla aj tak budu testovat?

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

keby radsej spravili taky poriadny test na zakrivenie zeme,ci sa nam to fakt zakrivuje po neviem kolkych vlastne kilometroch rovnej vody v oceane,co vy na to chalani z dsl.sk? ci nam staci snimok zo satelitu v pocitaci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už sa stalo. Bol som tam a videl som, že sa zakrivuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bol si? tak je dobre,mi odlahlo,a po kolkych km sa nam ta voda zacne zakrivovat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak toto ked uhne o 2 stupne, neda na poriadok ani majster N s konkavnym zrkadlom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na také vzdialenosti sa s akými výkonmi "dosvietia"? Watty to asi nebudú...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes predsa nikto nemoze verit NASA, ved to je reality show a Disneyland! Mohli by sa vola NassA, ass ako rit, lebo si dlhe roky (ale tiez spolocne s ESA, roscosmos a dalsimi) robili z ludi prdel a zinscenovali vsetky lety do vesmiru. Zopar kozmonautov ako Igor Volk a Miroslav Hermaszewski povedali pravdu - Volk povedal, ze nikdy do vesmiru neleteli, ze tie lety do vesmiru su v zaklade podvod. Hermaszewski povedal, ze Zem je plocha, akoze preco by to malo byt inac, dokonale rovny Zemsky povrch neskrivia ani inscenacie NASA. Dnes vsak taketo vyhlasenia nenajdete na google ani na yt (tazko) lebo na temu Flat Earth tvoria vlastny obsah. Skuste hladat na Biblik.sk napriklad, Volk Hermazsevski, plocha Zem.
Mimochodom po LEVEL WITH ME (2023) dalsi velmi kvalitny dokument:
youtu.be/vkAvcMx6KPc
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ty mas len stastie, ze si ta nenasla horsia sekta ako flatearthisti...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mnohí to šťastie nemali - svedkovia Igiotovi-Olajnovi, šulíkovci, či dokonca Progresívne Svine...
Odpovedať Hodnotiť:
 

NASA má veľa mokrých snov a ešte viac výhovoriek s priekazne odôvodnenými komplikáciami. Sa divím že ešte stále majú nadšencov. Aj keby je vesmír reálny, naša tam evidentne nikdy nebola. https://odysee.com/@Godsflatearth:a/PLpNXdJGvB5J:d
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bude to fungovať aj keď bude snežiť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme že bude. Súčasťou návodu na diaľkovú laserovú komunikáciu 100-krát rýchlejšiu ako rádiová je dokonca i presná špecifikácia priekazne požadovaných vločiek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A prečo by nie? Veď laser priekazne páli, to skôr, či naše vnúčence a pravnúčence ešte budú mať možnosť vidieť prírodný sneh. Mňa by viac zaujímala spotreba, do vesmíru by to nebolo najrozumnejšie riešenie leda ak chcú na malé prdítko namontovať km2 panelov.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár