neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Let vesmírneho Boeingu s posádkou sa odkladá už na budúci rok

Značky: NASAvesmírISS

DSL.sk, 8.8.2023


Prvý let lode Boeing CST-100 Starliner s ľudskou posádkou na ISS sa opäť výrazne posúva a uskutoční sa najskôr v marci až apríli budúceho roka.

V pondelok to oznámili predstavitelia Boeingu a NASA.

Naposledy mala loď naplánovaný prvý let s posádkou na 21. júla, na začiatku júna ale Boeing oznámil objavenie dvoch nových technických problémov bezpečnostnej povahy a let sa odložil.

Teraz Boeing avizuje, že loď by mala byť pripravená na let na začiatku marca. Na ISS bude následne voľné miesto pre loď od apríla do júna, ak nepríde k zmene tak let by sa tak mohol uskutočniť najskôr v apríli.

Dva nové problémy sa týkajú padákov a ochrannej pásky na káble. Spojenie lode s padákmi je podľa nedávnych zistení slabšie, ako sa doteraz myslelo. Pri štandardnom pristávaní s tromi padákmi by to nemalo predstavovať problém. Ak by ale jeden z padákov zlyhal a loď by pristávala iba na dvoch padákoch, spojenie by sa mohlo pretrhnúť.

Boeing vymení slabšie komponenty spojenia a test nového systému padákov plánuje uskutočniť v novembri.

Druhý problém sa týka pásky, ktorá sa v lodi intenzívne používa na obalenie káblov a má chrániť káble pred poškodením. Podľa nedávnych zistení môže byť táto páska za istých podmienok, ktoré môžu nastať počas letu, horľavá.

Boeing už začal túto pásku odstraňovať, kedy by malo byť odstraňovanie dokončené a kedy by mali byť káble obalené novým materiálom nie je jasné.

S loďou Boeing CST-100 Starliner sa už vyskytlo viacero problémov a schvaľovanie lode pre bežné využívanie výrazne mešká za plánovanými termínmi. Boeingu sa ešte na konci roka 2019 nepodaril prvý testovací let CST-100 Starliner bez posádky. Loď sa nedostala na ISS a NASA následne zverejnila pomerne kritický postoj k príčinám problémov pri tomto lete.

Boeing tak musel uskutočniť ďalší testovací let na ISS bez posádky. Tento let sa z rozličných dôvodov ale výrazne posúval. Pôvodne plánovaným termínom bol marec 2021, let sa nakoniec úspešne uskutočnil v máji 2022.

Prvý let s posádkou sa podľa pôvodných plánov mal uskutočniť ešte v roku 2021, termín sa už ale opakovane posunul. Podľa júlových informácií Boeingu je na projekte stratový už viac ako 1.1 miliardy dolárov.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v ďalších rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale viackrát posúvali.

Crew Dragon od SpaceX má v súčasnosti za sebou ale už deväť úspešných letov s posádkou na ISS a jeden ďalší orbitálny let s posádkou, pričom tento mesiac má uskutočniť ďalší let s posádkou na ISS.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

No teda! Už len všimnúť si taký detail, že páska na obalenie káblov môže byť za istých podmienok horľavá, si zaslúži uznanie. Ja nech ju tam nepoužijem schválne, kvôli preventívnej výhovorke na zakrytie omnoho závažnejších problém, si to priekazne ani nevšimnem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

O rok, o mesiac o týždeň, zajtra. Ale prečo nikdy nie teraz? Je to ako s prieberčivou frajerkou...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Skor je otazka ci vobec budu niekedy letiet s posadkou.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak tak, vraj misia Artemis 3 bude nakoniec bez posádky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozná niekto spoločnosť "Mubea"? To je čo a čo vyrábajú? Keď aj takýmto ideme dávať podporu, to načo vlastne...?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Vždy mi to pripomenie pána Hrnka. To bola fakt tragédia, že sa dostal do parlamentu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na to, že boli už na mesiaci pred pol storočím by mohli poznať aké pásky používať..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A zas odklady, a komplikácie, a nečakané prekvapenia. Akože trápne, presne ako to ich premakané vyjadrenie že technológia čo nás dostala na mesiac sa, jednoducho stratila a že, je to bolestné zložité až nemožné dostať ju späť. No rehot! Čo viac k tomu povedať? Amatérske rakety dnes dokážu viac, len nadšencom odobrať limity ktoré na nich tlačia dve iebnuté agentúry ktoré sa tvária že im ide o bezpečie modelárov a bla bla bla.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

minule stratili cele pristanie na Mesiaci, v minulom clanku snimky Marsu, predtym snimky tzv. sond Mesiaca... Chcelo by to anketu, ci niekto vobec veri NASA. Ved NASA to je Disneyland, tiez sa nebavime, ze niekto naozaj chodi do Kacerova! Takisto, nie je mozne verit, ze niekedy nejaka raketa letela do vesmiru. Zem nie je planeta. Lety lietadlom prakticky v idealnej rovine preukazuju Zem ako dokonale rovnu plochu, z coho tiez vyplyva, ze Niekto takto vytvoril Zem. Zem je vlastne az zarazajuco rovna a obrovska. Co su planety, o tom vela nevieme, mozno su to iba zhluky energie. Firmament neba i mora je vsak preukazany aj vedcami aj amatermi. Amaterska raketa (rekord tusim 70 mil) narazila do firmamentu. Zem nie je mozne bezne opustit, vsetky "lety do vesmiru" su hoaxy. Co si mozeme overit, je lietanie lietadlami bez potreby sklapat nos - ukazuje to, ze "zemegula" je absolutny hoax a rozhodne nezijeme na guli. Nove dost detailne video (lietadla + ta amaterska raketa) ma YT kanal TABOO CONSPIRACY
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj tu to je:
youtu.be/vkAvcMx6KPc
Na Biblik.sk do hladania:
Volk, Hermaszevski, Plocha Zem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetkému rozumiem, akurát je nový približený rekordman. Circa 55 míl. Mach 4.1 dvojfázovka. Je to ale dement, do trupu dal gopro s nezmyselnou optikou a navyše z dôvodu šírky ti gopro namontoval vertikálne pričom kamera snimajúca spodok je v porádečku landscape, orientácia a výška smrdí zámermi aby sa nezopakovalo presne čo hovoríš. Oni sú tí raketkári obmedzovaní, musia sa podriaďovať výškam podľa patričných licenciách, taktiež hlásiť kedy a na ktoré vyhradené miesto idú launchovať. Je to striktne kontrolované a určite nie pre to aby si náhodou netrafil satelit lol, najlepšie na oboch rekordoch je ale fakt že vlastne nevidieť žiaden satelit, ani blízko ani ďaleko a to by ich tam malo byt cez 252 tisíc alebo koľko. Pusto pustá púšť je tam.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár