neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Novému poskytovateľovi satelitného pripojenia zlyhal jeho jediný satelit

Značky: satelitypripojenie

DSL.sk, 22.7.2023


Ďalšia nová spoločnosť plánujúca poskytovať pripojenie k Internetu zo satelitov, americká Astranis, nakoniec po úspešnom vypustení svojho prvého satelitu nezačne poskytovať služby podľa plánu a zaznamenáva pomerne veľký problém, keď jej tento satelit zlyhal.

Astranis bude poskytovať iný typ pripojenia ako Starlink a podobné projekty, ktoré plánujú tisícky satelitov na nízkych orbitách. Astranis bude mať podobne ako niektoré staršie služby satelity až na geostacionárnej orbite, teda vo výške 35.8-tisíc km, čo má niektoré výhody ale samozrejme aj veľkú nevýhodu v podobe vysokej latencie.

Satelity spoločnosti sú kvôli tomu komplikovanejšie a zrejme drahšie ako napríklad Starlink satelity, bude z nich poskytovať služby pre komerčných partnerov na konkrétnych pozíciách podľa ich potrieb a satelity nevyrába masovo ale podľa objednávok. Pokazenie takéhoto satelitu je tak samozrejme problémom a nahradiť ho bude trvať nejaký čas.

Spoločnosť zrejme doteraz nezverejnila kompletné parametre svojich satelitov označovaných MicroGEO, majú ale približne veľkosť kocky o hrane jeden meter a hmotnosť približne 400 kg, pričom na komunikáciu využívajú softvérovo definované rádio. Hoci ide o geostacionárne satelity, oproti tradičným starším geostacionárnym satelitom sú zase menšie, lacnejšie a flexibilnejšie.

Prvý satelit pomenovaný Arcturus bol určený pre telekomunikačného operátora Pacific Dataport a mal pokrývať Aljašku, v máji spoločnosť oznámila úspešné umiestnenie satelitu na jeho orbitu a tiež otestovanie poskytovania pripojenia.

Podľa aktuálneho oznámenia ale satelit náhle zaznamenal problém s mechanizmom natáčania solárnych panelov. Mechanizmus natáča panely za Slnkom, problém s mechanizmom znamená že satelit nebude mať nepretržite plne napájané zariadenia na satelite a nebude sa dať používať na pôvodný účel.

Spoločnosť už plne identifikovala príčinu problému, evidentne sa problém na satelite Arcturus ale nedá odstrániť. Spoločnosť avizuje, že príčinu odstráni na ďalších vyrábaných satelitoch. Problém sa nachádza v komponente dodávanom jedným z dodávateľov a spoločnosť tak podľa oznámenia nezverejní plné technické detaily.

Satelit Arcturus plánuje používať na sekundárne misie, či pôjde aj o nejaké reálne komerčné využitie nie je jasné. V oznámení totiž konkretizuje len možnosť využitia na technologické demonštrácie.

Aby satelit čo najskôr nahradila, dočasne použije už pripravovaný satelit UtilitySat. Ten je pripravovaný práve za účelom nahradenia prípadného pokazeného satelitu, je flexibilnejší ako ostatné satelity spoločnosti, môže byť nasadený na ľubovoľnej pozícii a komunikovať v rozličných frekvenčných pásmach. V budúcnosti bude satelit tohto typu môcť byť pripravený ako záložný na orbite, aktuálne ho ale vypustí až na konci roka. Nahradiť doterajší tradičný geostacionárny satelit po náhlom zlyhaní môže podľa Astranis trvať ale aj viacero rokov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Aj tak nechapem ako tie satelity funguju nad plochou zemou? Moze mi to p. Bilik vysvetlit?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Priekazne visia na grafénovom lane
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Jasné, ty neverič! Ako by mohli vysieť, keď tam hore nič nie je? Je jasné, že satelity zásadne stoja na nanotrubičkách! A preto sa ťažko vyrábajú. Musí mať ťažisko presne v strede, aby sa nanotrubička dala napichnúť na štandarný statívový závit 1/4".
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Nič nevysvetľuj. Každé 10 dieťa je postihnuté. To nie je problém, lebo 9 je normálnych. Problém je iba ak máš iba jedno, akurát to desiate.

Bezpečnejšie je investovať do 4000 satelitov a 400 bude dezorientovaných zmrdov, ako keď urobíš jeden a tomu sa nepostaví anténa.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Your FPU is faulty, please contact our customer support immediately in order to receive software update.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mas minusko. Za vyjadrovanie
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pozeral som na HBO výchovný dokument o tom ako v USA zabíjali Gayov a že sa to nemá robiť. Naozaj poučné, je to hrozné, keď zákazník pre-zabije OVERKILL gay-prostitúta. Naozaj to by sa nemalo robiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veľmi správne. Namiesto kokot nedorobeny v oficiálnej komunikácii priekazne uprednostňujeme výraz utrpel vzdelanie nezlučiteľné s inteligenciou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viasat prišla o satelit, ktorý mal poskytovať internet tisíckam užívateľov súčasne s celkovou rýchlosťou terabit za sekundu. Mal fungovať 15 rokov, stál 700miliónov poistený bol na 420miliónov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ako funguju nad gulatou chapes? Tým myslím, či vieš v pohode nejaky satelit postaviť a vyniesť ho na orbitu priekazne vlastnoručne zostrojenými prostriedkami, a nie či veríš, že sa to dá, nakoľko niekto tvrdí, že to niekto dokáže.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Je to pekne vysvetlené, že niektoré vysielače používajú aj meteorické balóny. Má to zdokumentované aj u NASA.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ako funguju geostacionalne, vsak vietor fuka?
Odpovedať Hodnotiť:
 

NASA Glenn Research Center:
https://www.youtube.com/watch?v=hK_kWN0BsKs
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento satelit projektovali pre gulatu zem a preto zlyhal. Aky lepsejsi dokaz o plochozemi chces?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

dokaz musi byt vykonany opakovane, inak je nepriekazny, mala sigma
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla jedneho flat earthera vraj lietaju dookolo v kruhu :P ja osobne verim skor v dutu zem, ta sa nachadza pod plochou zemou xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

a tá dutina je akého tvaru? sférická, ši tiež plochá?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

asi ako lampa nad rovnou plochou, nič zvláštne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali na satelit umiestniť kvetináče so slnečnicami a na nich upevniť solárne panely. Otáčanie za slnkom bezporuchové!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Snažím sa nájsť nejakú logickú spojitosť v tom, že problém sa nachádza v komponente dodávanom jedným z dodávateľov a spoločnosť tak podľa oznámenia nezverejní plné technické detaily, no pokiaľ dostal dodávateľ presnú špecifikáciu, je skrytá priekazne výnimočne dobre.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to postoj gentlemana ktorý nechce kompromitovať dámu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

založiť biznis na jedinom nezálohovanom satelite, to chce iný fištrón! nepočuli ešte o Murphyho zákonoch?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to by chcelo si ten článok aj prečítať, poprípade zapnúť mozog.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi si novy, tu sa clanky necitaju..kazdy normalny citatel, si precita titulok a potom pise postrehy do diskusie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď nech na iss konečne už kopnú do tej kotvy a idú opravovať mechanizmy solárnych panelov. Načo sú tam potom tí klauni, aby nám na zem občasne posielali trápne sub hd cgi so štípkou AR celé zabalené na priekazne modrom pozadí? Alebo žeby sa ľudstvu zažiadalo elektroodpad šíriť aj mimo našich kvázi existenčných hraníc? Lepšie ako celovečerný film z komerčnej TV stanice. Trocha, 2h vzdelávania nezaškodí ani počas letných prazdnin tak hĺtajte deti, tinyurl.com/ymy3fvnt
Odpovedať Hodnotiť:
 

To su tie paradoxy. Pises o vzdelani a pustas tu blbomety.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Blbomety hej? No tak nám skus všetky scény objasniť jednu po druhej. Ty, a nie je to divné že sme prežili Armageddon? Veď to bol ešte kvalitnejší film v porovnaní so všetkými sračkami ktoré sa nám od Apollo misií snaží Walt Disney vštiepiť do hláv, vlastne pardon, PARDÓN, NASA, čo bol tiež fake, ako je fake aj tvoja ilúzia o rozprávkovom svete v ktorom žiješ. Real astronauti na mesiaci tinyurl.com/yhv3sjpz
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár