neprihlásený Utorok, 23. júla 2024, dnes má meniny Oľga
TSMC potvrdila spustenie masovej výroby 3-nm čipov

Značky: TSMCčipy

DSL.sk, 29.12.2022


Spoločnosť TSMC, najväčší nezávislý výrobca čipov, dnes potvrdila spustenie masovej výroby novým 3-nm výrobným procesom N3.

Výroba dosahuje podľa oznámenia dobrý podiel funkčných čipov, konkrétne ho nešpecifikuje. Oznámenie tiež neuvádza, kedy začala masová výroba.

Dnešné oznámenie spustenia masovej výroby procesom N3 bolo očakávané, upozornili sme naň v tomto článku.

Podľa skorších informácií mal nový proces N3 oproti doterajšiemu 5-nm procesu N5 zvýšiť výkon čipov o 10% až 15% a pri rovnakej rýchlosti umožniť znížiť spotrebu o 25% až 30%.

V aktuálnom oznámení TSMC avizuje, že proces umožní pri rovnakej rýchlosti znížiť spotrebu o 30% až 35%. Zároveň podľa oznámenia je hustota prvkov na čipe 1.6-násobná oproti N5.

Spoločnosť následne popri procese N3 plánuje viacero ďalších vylepšených verzií procesu N3 a zároveň v júni oznámila aj pripravovaný 2-nm proces N2. Tým by mala spustiť masovú výrobu v roku 2025.

V minulosti bola lídrom vo výrobnom procese čipov spoločnosť Intel, po problémoch s prechodom na 10-nm a 7-nm výrobné procesy bola ale predbehnutá v posledných rokoch spoločnosťami TSMC a Samsung. Najpokrokovejšie komplexné čipy ako napríklad CPU a GPU vyrába v súčasnosti najmä spoločnosť TSMC, ktorá vyrába takéto čipy pre mnoho spoločností navrhujúcich vlastné čipy ale nemajúcich vlastné továrne.

Označenie výrobného procesu jedným číselným údajom je samozrejme značne zjednodušené a parametre odlišných procesov s rovnakým základným označením sa môžu výrazne odlišovať.

Spustenie výroby 3-nm procesom už na konci júna oznámila spoločnosť Samsung, výrobu ale neoznačila za masovú ale za počiatočnú. Nie je jasné, ako sa majú presne líšiť parametre čipov vyrábané procesom N3 spoločnosti TSMC a 3-nm procesom Samsungu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať


Diskusia:
                               
 

Musí to byť celkom sranda pozapájať miliardy súčiastok...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Najmä pri 3nm je dôležité mať dobrý zrak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A načo mám potom doma lupu s LED prisvetlením?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No asi na chvíľu.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Leda z nej teda priekazne ešte robiť limerik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Limerik je krátka báseň s päťverším, ktorá má špecifickú rýmovú schému. Prvý, druhý a piaty verš sú všetky rýmujúce sa a majú päť slabičných veršov, zatiaľ čo tretí a štvrtý verš sú rýmujúce sa a majú štyri slabičné verše. Napríklad:

"There was a young man from Peru
Whose limericks all stopped at line two
He said it was through
A lack of things to do
But we think he probably had flu."

Limeriky sú často zábavné a sarkastické a často sa používajú na vyjadrenie ironického alebo sarkastického pohľadu na danú tému.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V obecnom zmysle slova, "ultraradikálny optimalizatorizmus" sa týka prístupu k riešeniu problémov alebo dosahovaniu cieľov, ktorý sa snaží maximalizovať výsledok alebo efektívnosť s akýmkoľvek prostriedkami, aj keď to môže viesť k nepriaznivým alebo nežiaducim vedľajším účinkom. Tento prístup sa často považuje za problematický, pretože sa zameriava iba na dosiahnutie cieľa bez ohľadu na následky alebo vplyv na iných ľudí alebo prostredie.

Ultraradikálny optimalizatorizmus môže viesť k neetickým alebo nezodpovedným správaniam alebo rozhodnutiam, pretože sa neberú do úvahy ani dôsledky ani následky pre ostatných. Je dôležité mať na pamäti, že optimalizácia by mala byť vždy zdravo rozumne a byť založená na zodpovednom a etickom prístupe k riešeniu problémov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ultraradikálny optimalizatorizmus ale v obecnom zmysle slova z princípu neexistuje. Len v dokonale presne špecifikovanom, čím je celý konštrukt potenciálnych dôsledkov a následkov pre ostatných priekazne fabuláciou za nejakým účelom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si povedal UV prisvietenie s reverznou lupou nie si tak ďaleko od pravdy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A keby som to miesto povedanie priekazne ešte aj napísal bolo by to od pravdy možno ešte oveľa oveľa bližšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

...a kvalitnú mikropájku. Nanopájku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nanopájka je technológia pájenia, ktorá sa používa na spojenie malých častíc alebo komponentov pomocou nanosekundového pulzu lasera alebo mikrovlny. Nanopájka sa často používa v oblasti elektroniky, ale tiež sa môže použiť na spájanie rôznych materiálov ako sú kovy, polovodiče a nekovy.

Nanopájka sa považuje za jednu z najmodernejších technológií pájenia, pretože je schopná spájať veľmi malé komponenty s veľmi presnou precíznosťou. Okrem toho, nanopájka dokáže spájať komponenty bez toho, aby poškodila ich povrch alebo vytvorila škaredé spoje, ako je to pri iných technológiách pájenia. Nanopájka sa taktiež považuje za šetrnú k životnému prostrediu, pretože nevyžaduje použitie škodlivých chemikálií alebo vysoké teploty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... a pevnu ruku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak po nezamyslení sa nad tým, či ich treba pozapájať miliardy, už znenie mantry útechy priekazne viac možností neposkytuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Syntax, ty nevieš spať?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ranní ptáče dál doskáče. Kdo chodí brzy spát a ráno brzy vstává, je zdravý, bohatý a moudrý. Vše nejlepší ty starý dráteníku. Ty falešná frajárko. Ty rošťáku, tahle otázka mě taky kdysi napadla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://postimg.cc/PCGb0N3X

Ranní ptáče dál doskáče.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Porekadlo "Ranní ptáče dál doskáče" sa často používa ako výstraha, aby sa ľudia snažili pracovať alebo sa venovať svojim aktivitám skoro ráno, pretože tak budú mať viac času na vykonanie všetkého, čo potrebujú urobiť. Môže sa to tiež vzťahovať na to, že ak sa niekto snaží pracovať tvrdo a efektívne skoro ráno, môže sa mu dariť viac ako tým, ktorí začínajú neskôr v deň.

Porekadlo sa odvoláva na správanie ptákov, ktoré sa často prebúdzajú skoro ráno a začínajú hľadať potravu a robiť svoje denné úlohy. Tým, že sa zaoberajú svojimi aktivitami skoro ráno, môžu mať viac času na ich vykonanie a na prípravu sa na ďalší deň.

Všeobecne platí, že porekadlo "Ranní ptáče dál doskáče" zdôrazňuje dôležitosť práce a úsilia v raných hodinách a tiež odkazuje na to, že úspech môže prísť s tvrdou prácou a včasným začatím.
Odpovedať Hodnotiť:
 

_--_--_--_--_--_--_--_--_--_, ty keď priekazne vkuse nesereš, tak nevieš srať?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ziadne "suciastky" sa tzv. "NEZAPAJAJU"

na povrchu sa presvecovanim cez sablony másk svetlami roznych vlnovyhc dlzok, nanasanim roznych latok a oplachovanim roznymi latkami v super-ultra brutal cistom prostredi, postupne "BUDUJU" (leptajú) struktury ako samotne tranzistory, ich prepojenie ci elektricke a logicky vrstvy este nizsie pod nimi

tychto presvecovaní, nanášaní, leptaní a budovani je dnes cca 40 (slovom STYRIDSAT), kym je waffer hotovy
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ujo, šablóny sa už nejaký ten piatok nepoužívajú. Ide sa maskless. Pri starších typoch možno ešte chrómová maska je, ale pri 3nm určite nie.
Ale pravda, že starý dobrý Rubylith mal svoje čaro.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď a o čom píše?? Treba všetky súčiastky vzájomne poprepájať!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. A pre tie, čo majú ísť pretaktovať dokonca nielen vzájomne, ale i priekazne medzi sebou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slovenska vlada najnovsie pouziva na odstranovanie nepohodlnych ludi vylepsenu technologii Microwave Auditory . Poriadne s nou porozbijali a pozabijali zopar ludi
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Mas niekoho na pitvu nech to je mozne potvrdit?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vláda je silná. h0vničkári pripravujú "prevarat" aký mal byť v Nemecku, ste prezradení!!! žiadny majdan nebude :) váš zradca
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ked tam bude hranol uz to bude v pohode, ze?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ľudia na Slovensku sa v prípade "ked tam bude hranol" konečne prestanú báť umierať, ako to už svojho času avizovala Zuza.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to sa nestane, realne tak 7%, ako socialisti v CZ

'Socialista milionár = falošný socialista'
Odpovedať Hodnotiť:
 

Masová výroba je potrebná.Mám rád hovedzie a bravčové.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a potom su same rakoviny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Raka som veru este nejedol
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na Ukrajine ich je dosť https://youtu.be/tmuV_e_e4bA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetko dobré Stallone. :-)


Odpovedať Hodnotiť:
 

zrovna na Silva dávali jeho hit.film Specialista,
superské *80te! (aj 90)
Odpovedať Hodnotiť:
 

som ozaj zvedavý, s čím prídu po 3nm
Odpovedať Hodnotiť:
 

nevies citat? 2nm
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár