neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Medzi najvýkonnejšími superpočítačmi posilnila Európa, dominujú USA

Značky: superpočítačeEurópaUSA

DSL.sk, 15.11.2022


V najnovšom vydaní rebríčka najvýkonnejších superpočítačov Top500 vydanom v pondelok posilnila v prvej desiatke úplne najvýkonnejších systémov Európa, keď sa do prvej desiatky dostal jeden nový európsky superpočítač a ďalší výrazne zvýšil svoj výkon.

Jediným novým superpočítačom v prvej desiatke je taliansky superpočítač Leonardo na štvrtom mieste. Superpočítač je postavený na 32-jadrových 2.6 GHz procesoroch Intel Xeon Platinum 8358 a akcelerátoroch Nvidia A100 SXM4 40 GB.

Jeho maximálny výkon v benchmarku Linpack je 174.7 petaflopu / s a jeho špičkový výkon je 255.75 petaflopu / s.

Zároveň svoj výkon výrazne zvýšil fínsky superpočítač LUMI, ktorého maximálny výkon sa zvýšil zo 151.9 na 309.1 petaflopu / s. LUMI zostal ale na rovnakom treťom mieste ako v júnovom rebríčku.

K ďalším zmenám v prvej desiatke neprišlo a naďalej jasne dominuje americký superpočítač Frontier. Frontier má výkon 1.1 exaflopu / s a špičkový výkon až takmer 1.69 exaflopu / s.

Superpočítač od HPE je postavený na 2 GHz procesoroch AMD Epyc so 64 jadrami a GPU AMD Instinct MI250X, v jednom uzle je jeden procesor a štyri GPU. Superpočítač má celkom 8.7 milióna jadier a spotrebu 21.1 MW.

V prvej desiatke rebríčka dominujú USA, ktoré v nej majú päť superpočítačov. Dva má Čína a po jednom Japonsko, Fínsko a Taliansko.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Takže Slovensko sa do rebríčka krajín, čo nevedia algoritmizovať, bohužiaľ priekazne opäť nedostalo.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Naše deti ani netušia načo je algoritmizácia úlohy, načo vývojový diagram, načo cyklus a mnoho ďalších vecí v základoch programovania... Proste ani sa nedivím, že sme tak biedne na tom. Slovné úlohy už roky na školách nikto nerobí, 15-16 ročné decko čumí na jednoduchú úlohu ako puk, a aj keď mu to aj 8x už z neviem ktorej strany jednoduchú vec vysvetlíte, aj tak často ani netuší o čom je reč, resp. či to aspoň milimeter chápe. Stačí spomenúť že odpor vodiča a opak jeho vodivosť...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak to máš teda prapodivné okolie.... Nebude problém inde ako v úplne všetkých deťoch na Slovensku?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Nebudem súdiť jeho okolie, ale je pravda že slovenské deti dosť zaostávajú za ostatnými krajinami OECD v predmetoch ako matematika.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Co je to dost zaostavaju?

Grecko 454
Madarsko 481
Slovensko 486
Rakusko 499
Cesko 499
Polsko 516
Japonsko 527

https://data.oecd.org/
Pisa, Mathematics 2018, Total (Boys+Girls)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kým nevieš, aká je škála a ako vznikla, toto ti nepovie okrem usporiadania krajín prakticky nič. Druhá vec je, že tie distribúcie tiež nemusia byť porovnateľné a aj keď má niektorá krajina nižší priemer, top 1% môže mať pokojne lepšie ako iná.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto píše o všetkých?? Ale bohužiaľ je ich v mnohých školách ako maku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ved zase, nemusi byt kazdy Zweistein... Aj tupy clovek moze mat uplatnenie a stastny zivot... A z pohladu okolia - treba ich v detstve vela lubit, lebo hlupy a zly dospely, je ovela horsie ako len hlupy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A fakt, že netušia, nestojí náhodou na fakte, že vysvetlenie používa rovnaký komunikačný kanál, ako na ktorom prišlo i že hovoriť striebro, mlčati zlato a že bez toho vysvetlenia to nik nemá šancu zalgoritmizovať priekazne až na takej metaúrovni?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nič také nie je hromadným javom, sem tam sú jedinci, ktorí ozaj nechcú nič robiť ale nič strašné. Možno že im to ty vysvetľuješ zle ak niekde učíš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo na Aurelovi nestlacili tlacitko Turbo :-) kamarat si mysli
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aurel ma plne CPU prace so spehovanim ultraradikalnych extremistov na sk (nezaockovanych alebo nepodporujucich vojnu na Ukrajine, napriklad) na to, aby plytval svojim volnym vykonom na nejake vykonove benchmarky nejakej pochybnej zoradovacej agentury.. sak len kym prehadze ten hnoj v diskusiach tu na dsl, tak ma tisice procesorov zahltene na niekolko hodin.. nehovoriac este o pravdovravnejsich mediach..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa by zaujímalo kedy sa také niečo vojde do rozpočtu pre vojenské operácie a iné paranormálne aktivity ako napríklad hranie CS:GO, kde hádam také niečo bude pre hardcore gamerov stačiť(a keď nie, tak výrobcovia počítačov ich skasírujú za predaj noviniek na trhu bez skrine naviac :)...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár