neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Intel uviedol ďalší 3D XPoint SSD, s technológiou ale končí

Značky: 3D XPointIntelMicron

DSL.sk, 13.11.2022


Spoločnosť Intel pomerne prekvapivo aktuálne uviedla nový model SSD postavený na pomerne novej pamäťovej technológii 3D XPoint s výrazne lepšími vlastnosťami ako flash pamäť, Optane SSD DC P5810X.

Spoločnosť totiž v júli oznámila začiatok ukončovania divízie Optane produktov. Hoci spoločnosť nezverejnila detaily, potvrdila ukončenie vývoja ďalších Optane produktov.

Spoločnosť aktuálne neoznámila zmenu tohto rozhodnutia a napriek uvedeniu nového modelu zrejme s 3D XPoint produktami končí.

Nový Optane SSD DC P5810X je určený pre servery, má formát 2.5" disku s rozhraním U.2 a podporou PCI Express 4.0 a má podobné parametre ako starší model Optane SSD DC P5800X. K dispozícii je v kapacitách 400 GB a 800 GB.

Maximálna sekvenčná rýchlosť pri čítaní dosahuje 7.2 GB/s a pri zápise 6 GB/s v prípade 400 GB kapacity a 5.4 GB/s v prípade 800 GB kapacity. Udávaný maximálny výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách pri čítaní je 1.5 milióna IO/s a pri zápise 1.38 milióna IO/s v prípade 400 GB kapacity a 1.27 milióna IO/s v prípade 800 GB kapacity.

Životnosť v podobe množstva zapísateľných dát dosahuje pre obe kapacity až 100 prepisov celej kapacity za deň a na disk je poskytovaná päťročná záruka.

3D XPoint je pomerne nový typ pamäte trvalo uchovávajúci informácie v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky. V porovnaní s flash pamäťou má najmä výrazne lepšiu latenciu a výrazne vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov, pričom adresovať sa dajú jednotlivé bunky a pamäť sa dá priamo prepisovať bez potreby vymazávania blokov.

Vďaka týmto vlastnostiam poskytuje oproti flashovým SSD vysoký výkon aj pri jednom vlákne I/O požiadaviek, vysoký výkon čítania malých blokov z náhodných pozícií, dlhodobo udržateľný výkon aj pri zaplnenom disku a vyššiu životnosť pri danej kapacite.

Pamäť 3D XPoint a produkty na nej postavené sú pri prepočítaní na kapacitu ale výrazne drahšie ako flash pamäť.

3D XPoint vyvinuli spolu Intel a Micron, po vyvinutí druhej generácie ale spoluprácu ukončili a spoločnú továreň v Utahu na výrobu tejto pamäte získal Micron. Minulý rok spoločnosť ale oznámila predaj tejto továrne spoločnosti Texas Instruments, ktorá má továreň využívať na výrobu iných produktov.

Intel uviedol postupne pomerne veľký počet produktov postavených na 3D XPoint, v minulom roku ale oznámil ukončenie ponuky vysokokapacitných SSD postavených na 3D XPoint pre klientský segment. Produkty pre serverový segment ponúka zatiaľ Intel naďalej.

Nie je známe, ako dlho bude ešte Intel ponúkať takéto produkty. Spoločnosť v súčasnosti zrejme už 3D XPoint pamäť nevyrába, podľa dostupných informácií by ale mala mať ešte zásoby tejto pamäte.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

To je skoda. Tesil som sa na dalsi pokrok a najme na to, ze XPoint prichadzal s myslienkou zlucit RAM a trvale ulozisko do jedneho zariadenia, bez nutnosti napajania. Myslim, ze dokonca zacali pre tento pripad upravovat jadro linuxu. Ale teraz z toho asi nic nebude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano, bol by to pokrok, kedy by uz ani restart PC nevyriesil problemy so SW, lebo "RAM" by si vsetko pamatala :) Ale zaroven by to aj mnoho veci ulahcilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lepšie a aj drahšie ako fleš, tak s tým treba skončiť!...kua!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nikto nie je lepší ako Flash.
Okrem tohto, toho, tamtoho a ešte hentamtoho a ešte možno niekoho ďalšieho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na ten výkon pri zaplnenom flash SSD by sa fakt trebalo pozrieť, lebo keby naložený osobák vytiahol pobiede polovicu maximálky, tak by reklamáciám priekazne nebolo konca.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Slovo trebalo nie je spisovné. Vzniklo z príslovky treba pridaním prípony -lo zodpovedajúcej prípone slovesného tvaru 3. osoby jednotného čísla minulého času. Ako formálne slovesný tvar by predpokladal slovesný neurčitok trebať, ktorý v slovenčine nejestvuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. A rovnaký vplyv na jeho používanie v tejto diskusii má fakt, že nie je spisovné priekazne ani vo švédštine a kantonskej čínštine.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To Tvoje "priekazne", ktorým onanuješ v každom príspevku, je hlúpa skomolenina českého průkazně.
No keď sa nevieš inak odbaviť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mnóó...budem sa teraz chvíľu tváriť, že ma ani len nenapadá, že predpoklad, že sa neviem inak, nevychádza z priekazne dlhoročnej praxe striedania misionárskej polohy s polohou misionárskou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to este nevies, ze niekto ma take aj priezvisko :D , napr. sa vola Trebalik
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ako sa to povie spisovne?

Bolo by mi bývalo treba, ty piča?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár