neprihlásený Piatok, 30. októbra 2020, dnes má meniny Šimon, Simona
NASA stanovila dátum odoberania vzorky z asteroidu

Značky: asteroidyvesmírNASA

DSL.sk, 29.9.2020


Americká vesmírna agentúra NASA oznámila definitívny termín, kedy sonda OSIRIS-REx zostúpi k povrchu asteroidu Bennu a pokúsi sa z neho odobrať vzorku materiálu.

Odobratie vzorky sa uskutoční 20. októbra.

Sonda pri ňom zostúpi zo svojej orbity 770 metrov postupne vo viacerých krokoch až k povrchu, ktorého sa rameno pre odber bude dotýkať menej ako 16 sekúnd. Po vystrelení natlakovaného dusíka do povrchu by rameno malo odobrať minimálne 60 gramov vzorky.

Vzorka bude odoberaná z lokality označenej Nightingale, kde by sa malo nachádzať najviac jemného materiálu bez prekážok. Okolo oblasti s priemerom približne 16 metrov sa ale nachádzajú veľké balvany.

Odobratie vzorky bude autonómne, keď signál medzi Zemou a sondou bude letieť približne 18.5 minút. Sonda sa orientuje porovnávaním snímok z kamery so skôr vytvorenými snímkami povrchu.

Niekoľko dní po odobratí vzorky bude táto otáčaním odvážená. Ak bude odobratého menej materiálu, sonda môže zostúpiť k povrchu opäť. Ďalšie odobratie zo záložnej lokality Osprey by sa v takom prípade uskutočnilo najskôr v januári budúceho roka.

Bennu o priemere 492 metrov obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka a hlavnou misiou sondy je priniesť z neho vzorku späť na Zem. Sonda je pri asteroide od decembra 2018.

Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.

Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň dvakrát už odobrala vzorku z asteroidu Ryugu aj ďalšia japonská sonda Hayabusa2, ktorá už od asteroidu odletela a vzorku má priniesť na Zem ešte v tomto roku.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Intel avizuje výrazné zvýšenie výkonu 14-nm desktopových CPU
Prima v českom DVB-T zvýšila rozlíšenie na HD
Celé 6 GHz pásmo pre WiFi uvoľňuje aj Južná Kórea
Jarná verzia Windows 10 je už najpoužívanejšou
Orange má ďalší problém, zrejme nezvládol posun času
Netflix zrušil v USA bezplatné odskúšanie
Štart SpaceX s ľudskou posádkou má stanovený termín
Vydaná Fedora 33, prešla na Btrfs
Starlink spúšťa verejný beta test, avizuje rýchlosť 150 Mbps
Pozor, bonusový kredit v akcii Telekomu platí len mesiac


Diskusia:
                               
 

Tak uz aj tam idu robit vytery. Urcite tam najdu koronavirus a potom budu chciet dat asteroid do karanteny. Na to budu pytat velke love a zlozime sa im na to vsetci.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Lauretta has an $800 million budget under his management, covering the design and construction of the spacecraft and its instruments, then seven years of flight operations and two years of sample analysis. Add in the $183 million cost of the United Launch Alliance Atlas 5 rocket plus financial reserves, and the total cost of the mission comes in near $1 billion.

“We are coming in tens of millions of dollars under budget,” said Dante Lauretta, OSIRIS-REx’s principal investigator.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Do kopy prachu chcu fuknut dusik a potom odoberat vzorky? Ved to zaprasi celu sondu. To radsej na to mali dat inteligentnu plastelinu a nebol by problem.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Na dusík ale asi dostali zľavu, keď už brali na dofukovanie ISS, takže sa to priekazne viac oplatilo.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:

Pridať komentár