neprihlásený Sobota, 26. apríla 2025, dnes má meniny Jaroslava
WiFi router s HDD a podporou BitTorrentu

DSL.sk, 11.8.2006


Zaujímavý router s veľmi zaujímavou cenou sa objavil v ponuke taiwanskej spoločnosti Asustek, výrobcu značky Asus.

Router WL-700gE prvýkrát predstavený na CES 2006 v januári je 802.11b/g WiFi routerom so štyrmi 10/100 Mb/s ethernet LAN portami, jedným ethernet WAN portom pre pripojenie napríklad k DSL modemu a zabudovaným pevným diskom.

Diskovú kapacitu v podobe 160 GB pevného disku je navyše možné rozšíriť cez tri USB 2.0 porty, cez ktoré je možné pripojiť externé pevné disky ale tiež napríklad USB flash disky, USB web kamery a USB tlačiarne.

Na externý pevný disk alebo USB flash disk je možné zálohovať dáta z disku, s externým pevným diskom o kapacite minimálne 160 GB je dokonca možné vytvoriť spolu s interným pevným diskom RAID 0 alebo RAID 1 pole.

Router podporuje 802.11b a 802.11g WiFi protokoly, vybavený je internou anténou ale aj reverse-SMA konektorom pre externú anténu. Váži 1.4 kg pri rozmeroch 24 cm x 16 cm x 4.5 cm, podporuje 64 a 128-bitové WEP a WPA / WPA-PSK zabezpečenie s TKIP aj AES algoritmami. Presnú spotrebu routera ale bohužial výrobca nezverejnil.


Asus WL-700gE



Nemenej zaujímavé je samotné softvérové vybavenie routera. Podporuje dynamické DNS, má zabudovaný web a FTP server prístupný cez WAN aj LAN s možnosťou detailne nadefinovať prístupové práva, Samba server pre prístup k súborom pomocou štandardného protokolu SMB pre zdieľanie Windows adresárov. Web server napríklad podporuje priamo ukladanie a prezeranie fotiek a vytváranie fotoalbumov.

Zaujímavou je možnosť sťahovania obsahu z Internetu. WL-700gE umožňuje sťahovať súbory z HTTP, FTP serverov a cez BitTorrent protokol, pričom k dispozícii je manažment využívaného pásma, aby real-time činnosť ako browsovanie a VoIP neboli sťahovaním obmedzované.

Adresy a torrenty sťahovaných súborov je možné určiť cez webové rozhranie, alebo pomocou softvéru na PC, ktorý ich nahrá na router a automaticky spustí ich sťahovanie. Autor tejto recenzie routera s pravdepodobne s jednou z prvých verzií firmwaru objavil niekoľko chýb vo funkčnosti bittorrent klienta, dá sa ale predpokladať, že tieto boli alebo v budúcich verziách firmwaru budú odstránené.

Router je možné kúpiť za 260 dolárov (v prepočte 7,580 Sk), čo je vzhľadom na hardvérovú výbavu a priamo zabudovanú funkčnosť prijateľná cena. Router je možné zakúpiť napríklad tu, viac informácií je možné nájsť na stránke Asusu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ďalšia významná streamovacia služba začala bojovať proti zdieľaniu účtov
Linux zrejme odstráni podporu pre 486-ky
Android 15 bol po viac ako polroku iba na 4.5% zariadení
USA vyšetrujú TP-Link, či nepredáva routery príliš lacno
Hubblov vesmírny teleskop má 35 rokov
Smartfóny v EÚ musia byť od júna trvácnejšie, vydržať pády a mať trvácnejšiu batériu
Amazon má meškať s výrobou Kuiper satelitov pre službu internetového pripojenia
Vydaná prvá aktualizácia nového OS pre routery OpenWrt 24.10
Intel údajne prepustí ďalších 20% zamestnancov
Digitálnym rádiom sa v Česku začali vysielať ďalšie tri komerčné stanice


Diskusia:
                               
 

celkom dobra vec. len kolko to bude stat. inak potesil by som sa takouto vecou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spotreba routera je písaná v recenzii v článku na ktorú je odkaz...30watts peak (restarting router)
15watts “idle”
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujeme za doplnenie, v čase písania článku tam v diskusii tento komentár ešte nebol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asus vedel vzdy vyrobit kvalitne kusky, co sa tyka wi-fi (ale aj inych produktov)...my mame na dedine spravenu wi-fi siet a pouzivame 2 WL-500g-cka spojene pomocou WDS...bezia na jadre z linuxu, takze sa s nimi daju robit pomaly zazraky...teraz planujeme dokupit sietovy disk aby sme mohli spravit FTP server...ale mat tento wi-fi router v sieti, bolo by starostiach...je to fakt bomba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam stary wl-500g a okrem toho stahovania tiez dokaze vela z toho (ftp, samba, web kamera,IPv6 ..) niektore funkcie sa "objavili" po upgradnuti noveho firmwaru takze to az tak prevratne nieje ( moj nazor )
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár