neprihlásený Streda, 26. februára 2020, dnes má meniny Viktor   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
SpaceX vypúšťa ďalších 60 Starlink satelitov

Značky: StarlinkInternetpripojenie

DSL.sk, 21.1.2020


Spoločnosť SpaceX v krátkom čase opäť vypúšťa na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov jej pripravovaného satelitného systému pre poskytovanie pripojenia k Internetu Starlink.

V pondelok spoločnosť informovala o úspešnom statickom teste rakety Falcon 9 a štart je zatiaľ plánovaný na dnes podvečer, pre zlé počasie ale spoločnosť avizuje vyhodnocovanie najlepšieho termínu štartu.

SpaceX doteraz vyniesla už 180 svojich satelitov, pri troch letoch v máji a novembri minulého roka a na začiatku januára. Malý počet z nich nie je funkčný, spoločnosť sa ale už stala privátnou spoločnosťou prevádzkujúcou najviac satelitov.

Satelity sú veľmi jasné kvôli vysokej reflexnosti ich povrchu a opakovane ich kritizovali profesionálni astronómovia z viacerých projektov. Podľa skorších informácií prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellovej pri lete zo začiatku januára spoločnosť testovala zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu, výsledky testu zatiaľ nie sú známe.

SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.

Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu s tisíckami satelitov pripravujú aj ďalšie spoločnosti, najmä Amazon a OneWeb.

SpaceX plánuje spustiť službu pripojenia cez Starlink minimálne v USA už v polovici tohto roka.

Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena. V minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, ponúkané užívateľské programy ale samozrejme nemusia dosahovať až takúto rýchlosť. Spoločnosť najskôr avizovala latenciu 25 až 35 ms, vďaka satelitom na nižších orbitách má byť oproti prvotným plánom nižšia aj na úrovni 15 ms.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prvé enterprise SSD pre PCI Express 4.0
V Telekome najpredávanejším smartfónom nový model
Sonda na Marse zachytila veľký počet otrasov, o jadre zatiaľ nič nezistila
Najnovšia verzia Windows 10 1909 sa už dostala na druhú pozíciu
K dispozícii 16 GB RAM pre smartfóny
Firefox začal skrývať DNS dotazy pred poskytovateľom pripojenia
Huawei mierne vylepšil skladateľný Mate, odstránil Google a zvýšil cenu
Raspberry Pi 4 má opravenú novú HW verziu
Známy termín príchodu Macu s ARM procesorom
Hotový prvý návrh PCI Express 6.0, 4x rýchlejšej ako PCI Express 4.0


Diskusia:
                               
 

Budú sa s tým dať prevádzkovať online e-športy na zaoceánskych lodiach?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

no asi nie uprostred Pacifiku, ale myslim, si ze ano. Latencia Londyn - New York by mal byt ~50ms, takze uprostred Atlantickeho oceanu to moze byt mozno 25ms co neviem ci je malo alebo vela pre e-sporty.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Praveze bude sa dat vsade. O tom to je.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máme radosť ? Vincent, máme radosť ? Máme radosť !
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

...ty brďo, normálne si ma predbehol, dávam ti dvojité plusko...
"dobrý kafe, Jimmy!"
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dávam satelitovi rok!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár