neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Balóny Google budú poskytovať mobilnú sieť v ďalšej krajine

Značky: GooglebalónypripojenieInternet

DSL.sk, 23.11.2019


Balóny spoločnosti Loon zo skupiny Alphabet spoločnosti Google budú použité na rozšírenie mobilnej siete a poskytovanie pripojenia k Internetu v ďalšej krajine, Peru.

Spoločnosť to oznámila tento týždeň.

Google predstavil projekt pripojenia k Internetu z balónov ešte v roku 2013. Pôvodne počítal s podporou zabezpečovania bezdrôtového pripojenia vlastnou technológiou, nakoniec ale balóny poskytujú v spolupráci s miestnymi mobilnými operátormi štandardné mobilné siete technológiou LTE.

Balóny boli najskôr využité na poskytovanie mobilných sietí po zničení infraštruktúry po prírodných nešťastiach práve v Peru a Portoriku. Prvou krajinou, kde sa začnú používať na bežné zabezpečenie mobilného pripojenia, je Keňa. Projekt podľa aktuálneho oznámenia čaká na finálne povolenie.

Technológia má prínos najmä na zabezpečenie pripojenia v riedko osídlených oblastiach bez vybudovanej pozemskej infraštruktúry a v Peru budú balóny použité na pokrytie oblasti Loreto patriacej do amazonskej oblasti.

Sieť bude poskytovať Loon v spolupráci s Internet Para Todos Perú, veľkoobchodným operátorom budujúcim mobilnú infraštruktúru použiteľnú ostatnými mobilnými operátormi. Zákazníci operátora Telefónica by mali pripojenie z balónov začať využívať v budúcom roku, pričom najskôr má byť pokrytých 15% oblasti Loreto s cca 200 tisíc obyvateľmi.

Balóny Loon sú unášané stratosferickými vzdušnými prúdmi a riadiť ich polohu je možné pomocou zmeny ich výšky medzi cca 15 až 21 km a tým ich presunutím do iných prúdov. Balón vydrží vo vzduchu naraz podľa skorších informácií Google viac ako sto dní, následne potrebuje pristáť.

Pôvodne spoločnosť počítala s potrebou mať balóny umiestnené okolo celej planéty na zemepisných šírkach, na ktorých chce v niektorých lokalitách poskytovať pripojenie. Nakoniec sa jej podarilo ale zlepšiť ich manévrovateľnosť, dokáže zabrániť ich unášaniu prúdmi rovnobežnými s rovníkom okolo celej planéty a dokáže ich držať okolo cieľovej pozície.

Na projektoch poskytovania pripojenia k Internetu zo vzduchu pracuje viacero spoločností. Takéto projekty potenciálne dokážu lacnejšie pokryť aj riedko obývané oblasti, kde sa pokrytie pomocou pevnej infraštruktúry ani klasických mobilných sietí doteraz neoplatilo budovať.

V minulých rokoch boli nádejnou technológiou aj drony, na ktorých pracovali aj Google a Facebook, obe spoločnosti ale tieto projekty zrušili. Google s odôvodnením, že väčšiu perspektívu majú balóny, Facebook oficiálne kvôli tomu, že na podobných projektoch začali pracovať už aj spoločnosti z leteckého priemyslu.

Čoraz viac perspektívnou technológiou sa javia satelity. V súčasnosti sa už pracuje na troch oznámených projektoch konštelácií nízko letiacich satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu, každej s viacerými tisíckami satelitov. Ide o Starlink od SpaceX, OneWeb od rovnomenného startupu a Kuiper od Amazonu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Nebolo by jednoduchsie spravit mini vzducholod ako balon?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Asociácia lenivých výrobcov balónov sa voči takému nariekaniu ostro vyhradzuje a priekazne nevylučuje ani podniknutie právnych krokov na obranu svojich členov!
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Vzducholoď z podstaty konštrukcie vyžaduje stály pohon. V súčasnosti nie sú vhodné technológie, ktoré by prekonali 100 dní výdrže balóna, ktorý len mení výšku, ale v podstate je na pozícií držaný vzdušnými prúdmi.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No...a skutocni odbornici pri podmienovacej otazke ohladuplne prenechavavaju cas na dokoncenie priekazne presnej specifikacie podmienok.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie ! Lebo ako balon a aj vzducholoď sú slepá ulička v šírení mobilného signálu !
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Skus si postavit balon a potom vzducholod.
Ze co je jednoduchsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemôžu sa balóny a satelity od muška časom rusit?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ide o ohrozenie vzdusnej prevadzky. Lietadlam sa mozu do lan zamotat vrtule alebo turbo vcucne balon a uz je nestastie na svete.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

jj padne internet
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Skôr nájdeš ihlu v kope sena ty, ako lietadlo v tej výške balón.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na to od vynálezu ohňa žiadny odborník okrem nudy nemá dôvod a tá je priekazne plne v kompetencii ministerstva kultúry, takže prípadnú spoluúčasť na poistnom plnení priekazne bezpochyby zohľadňuje štátny rozpočet.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Oheň nebol vynájdený. Takisto ako vzduch alebo voda neboli vynájdené. Vynájdené bolo maximálne tak zapaľovanie ohňa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Že by slobodná vôľa nezahŕňala ani len možnosť vynájdenia ohňa kladie vierozvestcom na premisy ideológie priekazne mohutnú logickú výzvu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

problem je ale niekde uplne inde... tie balony pouzivaju ako napln helium a toho je na semi sakra malo.. no a tu sa ide minat helium na kopec stratosferickych balonov.. Cena helia je uz dnes riadne vysoka a tymto sposobom vyleti do cien zlata...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

preklep.. semi - zemi
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba sa poucit z minulosti, svojho casu plnili zeppeliny a hinderburgy vodikom. vraj vcelku uspesne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takéto balóny by sa mi hodili, keď som v minulom desaťročí bol na pracovných cestách v Rusku. Tam vtedy nemali v menších mestách bežne ani kalkulačky, predavačky v obchodoch tam všetko počítali na abakusoch. Človek sa chvilami cítil ako v starom Egypte, teda až na tú zimu a strašnú chudobu. Fanúšikom Dickensa by sa tam ľúbila atmosféra, ale ja som sa tešil domov na Slovensko, návrat do 21. Storočia.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Podobný pocit (aj keď menej intenzívny) človek zažije aj keď sa vracia na Slovensko z Balkánu. Ako keby sa v čase preniesol o 10 rokov dopredu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a ja som bol milo prekvapeny ake skvele weby maju
Odpovedať Hodnotiť:
 

ZESTRELIM IM TO A BUDE PO BALONIKOCH.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Riško podrž balónik.
A bolo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár