Organizácia OpenAI aktuálne oznámila dosiahnutie pokroku v zručnosti robotickej ruky, keď lepším softvérom dokázala naučiť jednu ruku emulujúcu ľudskú ruku poskladať Rubikovu kocku.
Podľa oznámenia mechanicky ide o hardvér dostupný už 15 rokov, doteraz nebol k dispozícii ale softvér umožňujúci takúto zručnosť a jemnú motoriku. Softvér sa neučil algoritmus skladania, na rozhodovanie aké kroky použiť sa používa tzv. Kociembov algoritmus.
Softvér OpenAI je založený na neurónových sieťach, v súčasnosti často používanej technike umelej inteligencie a strojového učenia. Neurónové siete sú spôsobom analýzy dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich rovnakým spôsobom ako neuróny v mozgu človeka. Programátor pri nich neprogramuje deterministický algoritmus, siete sa učia generovať požadované výstupy trénovaním na vzorke dát.
Softvér je trénovaný v simulácii. Verzia, ktorá zvládla zloženie v simulácii, bola k dispozícii už pred viac ako dvomi rokmi. Po prenesení na skutočný hardvér ale nedokázala v reálnych podmienkach kockou manipulovať tak aby ju dokázala zložiť.
Zloženie Rubikovej kocky jednou robotickou rukou (video: OpenAI)
Dostatočné natrénovanie umožnila až metóda označená ADR, Automatic Domain Randomization. Tá postupne v simulácii sťažuje podmienky a neurónové siete sa neustále zlepšujú, aby dokázali kocku zložiť vo väčšom rozsahu podmienok a v ťažších podmienkach.
Zručnosť ruky stále nie je ale optimálna. Podľa autorov pri ľahších skladaniach, ktoré vyžadujú 15 otočení, je úspešná v 60% prípadov. Pri najťažších pozíciách vyžadujúcich 26 otočení dokáže kocku úspešne zložiť v 20% prípadov, inokedy jej kocka vypadne alebo ju nevie zložiť v dostatočnom časovom limite.