neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Skupina navrhuje miliardovú odmenu za súkromnú základňu na Mesiaci

Značky: MesiacUSA

DSL.sk, 20.8.2019


Skupina bývalých vplyvných amerických politikov, poradcov NASA a napríklad aj generál letectva navrhujú alternatívny spôsob ako by sa mohli USA vrátiť na Mesiac a postaviť tu základňu.

Kým americká vláda realizuje s využitím vesmírnej agentúry NASA program Artemis s cieľom pristáť na Mesiaci do roku 2024 s ľudskou posádkou, skupina navrhuje vyhlásiť súťaž s veľkou finančnou odmenou za vybudovanie základne na Mesiaci súkromnými spoločnosťami. Upozornil na to Politico.

Program NASA počíta s využitím vyvíjanej novej výkonnej rakety SLS, lode Orion a stanice Lunar Gateway na orbite Mesiaca, ktoré vyvíja v spolupráci s tradičnými dodávateľmi NASA a americkej armády. Projekt bude celkovo stáť zrejme desiatky miliárd dolárov, Politico hovorí minimálne o 50 miliardách.

Podľa autorov návrhu je súčasný prístup USA k vesmírnym misiám pri osídľovaní Mesiaca ale nesprávny, nepovedie spoľahlivo k úspechu a USA môže byť pri osídľovaní predbehnuté konkurentami ako napríklad Čína.

Technológie pre lety potenciálne k iným planétam aj na Mesiac vyvíjajú aj súkromné spoločnosti, najmä SpaceX a Blue Origin. Tie sa snažia o výrazne nižšie náklady ako tradičné technológie NASA okrem iného návrhom znovupoužiteľných rakiet a lodí.

Tieto spoločnosti sa majú podľa súčasných predstáv NASA podieľať aj na projekte Artemis, minimálne transportom komponentov stanice Gateway k Mesiacu v čase keď ešte nebude pripravená SLS.

Skupina ale navrhuje súťažou motivovať tieto spoločnosti čo najskôr vyvinúť technológie pre misie na Mesiac. Konkrétne navrhuje odmenu miliardu dolárov pre prvú spoločnosť, ktorá úspešne vytvorí na Mesiaci prvú veľkú základňu, a ďalšiu miliardu spoločnosti, ktorá prvá takúto základňu aj uvedie do prevádzky. Odmena by samozrejme nepokryla celé náklady na vývoj a uskutočnenie takýchto misií.

Návrh mal byť už prezentovaný aj administratíve amerického prezidenta, ten sa zatiaľ verejne k návrhu nevyjadril.

Motivovať súkromné spoločnosti na misie na Mesiac, aj keď výrazne menších rozmerov, sa už snažila aj súťaž pod označením Google Lunar Xprize sponzorovaná spoločnosťou Google. Tá ponúkala odmenu 20 miliónov dolárov pre prvý súkromne financovaný projekt, ktorý kontrolovane pristane na povrchu Mesiaca, presunie sa na ňom o najmenej 500 metrov, odošle naspäť dve minimálne osemminútové 720p HD videá, panoramatickú fotografiu a fotografie lode a zároveň odošle úspešne na svoje zariadenie minimálne 100 KB dát.

Žiadna zo spoločností ale misiu nezrealizovala a po opakovanom posunutí termínov nakoniec Google minulý rok oznámil ukončenie sponzorovania súťaže.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

Pche! Ja navrhujem priekazne rovno dve.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

A čo tak däved?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja vam spravim za milion eur stanicu na mesiaci. Autobusovu. Na znamenie.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Staci presunut tu z Rysov. Ta uz je vlastne na polceste.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

haha zase hype okolo mesiaca. pruser bude ked tam nejakym zazrakom raz niekto pristane a ukaze zabery udajneho pristatia ...
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Panko cita zem a vek?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

co to tu trepes? najprv mi skus ukazat ten tvoj udajny mesiac
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

co je blizsie, mesiac alebo Brno. ?
pozri sa von oknom a vidis mesiac, ale vidis tu nejake Brno?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ja navhrhujem 10 milionov $ za pristatie na mesiaci, vybudovanie tovarne na tazene He3 do pol roka, tazbu He3 a prepravu na Zem aspon v mnostve 10 ton za tyzden, vybudovanie mesacnej magistraly alebo siete aspon s dlzkou 2000 km, priamy prenos z povrchu pre kohokolvek na Zemi v rozliseni 16K (latencia prenosu 1 a 1/4 sekundy sa toleruje, nebudem svina ved rychlost svetla...), vybudovanie aspon jedneho vesmirneho mesaneho vytahu a vytlacenie mesta na 3D tlacierni s celou paradou (byty, skolstvo, zdravotnictvo, relax, potraviny .... logistika ... proste vsetko) pre 1 milion obyvatelov, za dekadu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja dam 10€
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Za 10 milionov dolarov nepostavis ani male dediny ako su na Slovensku s nejakou zakladnou infrastrukturou. Nie to este mesto a uz vobec nie na Mesiaci. Aj ked chapem ze je to len "vyhra" ale 10M je strasne malo. 10B by bolo realistickejsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobra taktika, vypisat odmenu a ked sa dana vec zacne blizit realizacii tak ju rychlo zrusit :D to su ale prefikanci v tom gogoli, vidno ze tie capicky s vrtulkou su na nieco dobre
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

V porovnaní so skupinkou, čo si v zamestnaní propasívne zahrievala zadky, aby odchodom prešla osvietením na apoštolskú činnosť je v podstate hocičo priekazne morálny etalón.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

A preco tuto sutaz nevypise priamo ta skupina?
Preco chcu aby sutaz vypisala americka vlada?
Vsak vyzeraju ze penazi maju dost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Naco chcu vyvijat nove technologie? Nech pouziju stare technologie s ktorymi tam uz boli :D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Lietadlovú loďku za 5 miliárd toliarov vedia vyrobiť. SATURN V už nie!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Jak pridzem domu neskoro z roboty, ta i moja žena je jak raketa. Naj sebe na ňu šedňu a odľeca z ňu na mešac.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Tak to je fakt zahada, nakolko pri lubovolne detailnej SWOT-ke pouzitia overenych technologii vychadza pri W i T priekazne len "my".
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

su na to minimalne 3 dovody: peniaze, peníze a peneží. jeden let tej rakety v dnesnych peniazoch by stal jednoducho prilis vela. nezabudaj, ze nebola znovupouzitelna, co je dnes primarny koncept na znizovanie nakladov. kedysi peniaze neboli problem, nakolko existovala politicka objednavka. dnes uz akosi nie je nikto ochotny obetovat vydavky v inych rezortoch za lety na mesiac, pokial sa to neda urobit za zlomok nakladov. v case, ked sa uvazovalo o vedeni vojny aj v kozme, existoval dovod vynakladat vydavky na vyskum vo vyssej miere. v case relativneho uvolnenia globalneho napatia zaujem o vesmir upadol. dnes sa vraciame znovu do obdobia zbrojenia aj pre mozne konfrontacie v kozme, preto sa mozu pouzit dodatocne naklady aj na vesmirny program, ktory zabezpeci popri civilnom zaroven aj armadne vyuzitie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z nadpisu som si najprv predstavil nejaku skupinu na facebooku :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ty první svetova skupino
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čína v roku 2021 má naplánované pristátie na mesiaci s ľudskou posádkou.
Pokiaľ sa Amerika bude stále snažiť byť niekde stále prvá tak čoskoro zbankrotuje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hádam sa neboja o ten kurací život tu na zemi.co tam na mesiaci čakajú!? Kreemeše?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Vybudujú tam vojenské základne. A zariadenia na zostreľovanie satelitov a podobne. Samozrejme pridajú k tomu aj nejaké tie vedecké výskumy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ech, čo tam po Mesiaci; dôležitejšie je, aby Amíci išli na Mars! Všetci!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár