neprihlásený Pondelok, 16. septembra 2019, dnes má meniny Ľudmila   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Prvých 60 internetových satelitov má SpaceX konečne vyniesť vo štvrtok

Značky: SpaceXpripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 21.5.2019


Po minulotýždňovom zrušení dvoch termínov pre štart má nakoniec SpaceX vyniesť prvých 60 satelitov pre jej masívnu konšteláciu nízko letiacich satelitov určených pre poskytovanie Internetu Starlink vo štvrtok amerického času.

V stručnom oznámení nie je špecifikovaný presný čas a nie je tak jasné či pôjde o štvrtok alebo piatok stredoeurópskeho letného času. Minulý týždeň mali štarty plánovaný čas nadránom nášho času.

Prvý štvrtkový termín SpaceX zrušila podľa svojho oznámenia pre silný vietor vo vrchných vrstvách atmosféry, následný piatkový let bez bližšieho vysvetlenia kvôli tomu, že chcela ešte aktualizovať softvér satelitov a všetko ešte raz skontrolovať.

Satelity bude vynášať raketa Falcon 9 štartujúca z Floridy, ktorej prvý stupeň bol použitý už dvakrát a SpaceX plánuje s prvým stupňom znovu pristáť na lodi v oceáne. Satelity má začať vypúšťať približne hodinu po štarte vo výške 440 km, na cieľovú orbitu 550 km sa dostanú pomocou vlastného pohonu.

Pred plánovým minulotýždňovým vynesením SpaceX zverejnila niektoré základné informácie o satelitoch. Ako naznačovala už fotka zverejnená Muskom a následná charakterizácia ich dizajnu, budú zrejme pomerne ploché.

Každý satelit má viac antén a jedno pole solárnych panelov. Má tiež vlastný pohon, ktorý ho dostane na cieľovú orbitu po vypustení z rakety, umožní mu udržiavať orbitu a bude použitý aj pri ukončení životnosti satelitnu. Pohon je postavený na iónovom Hallovom motore, pričom palivom je kryptón namiesto často používaného xenónu.

Jeden satelit váži 227 kg a podľa SpaceX na konci životnosti veľmi rýchlo zhorí v atmosfére 95% všetkých jeho komponentov.

Prvé vypúšťané satelity nemajú ešte podporu pre vzájomnú komunikáciu medzi sebou, majú už ale antény budú typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania.SpaceX má od začiatku minulého roka vo vesmíre zatiaľ len dva testovacie satelity Tintin A a B.

Starlink bude systémom postaveným na viacerých tisíckach nízko letiacich satelitov. SpaceX najskôr avizovala konfiguráciu so 4425 satelitmi v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Neskôr svoje plány zmenila a 1600 satelitov na orbitálnej výške 1150 km vymenila za 1584 satelitov na orbitálnej výške 550 km, ktoré plánuje vypustiť ako prvé a majú tvoriť počiatočnú konfiguráciu. Celkový počet satelitov tejto konštelácie tak má dosiahnuť 4409.

Spoločnosť plánuje zrejme neskôr doplniť ďalších až 7518 satelitov na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie. SpaceX pôvodne avizovala latenciu 25 až 35 ms, nižšie letiace satelity majú umožniť jej zníženie na 15 ms. Avizovaná maximálna rýchlosť pripojenia jedného užívateľa je 1 Gbps.

V minulosti avizovala vypustenie prvých satelitov v 2019 s plánovaným dokončením konštelácie 4425 satelitov v roku 2024, pričom podľa skorších informácií má pre spustenie služby potrebovať minimálne 800 satelitov.

Podľa aktuálnych informácií SpaceX má sedem letov so 60 satelitmi, teda celkovo 420 satelitov, zabezpečiť kontinuálne pokrytie bližšie nešpecifikovaných menších geografických oblastí, 12 letov a teda 720 satelitov pokrytie USA, 24 letov pokrytie väčšiny svetovej populácie a 30 letov, teda 1800 satelitov, celú planétu.

Podľa Muska systém začne dávať ekonomický zmysel pre SpaceX pri tisícke satelitov, pričom SpaceX môže ročne vypúšťať tisíc až dvetisíc satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zrýchľuje DSL aj optiku, ruší FUP
Pevné LTE od Swanu zrýchlilo na 150 Mbps
Posledná aktualizácia Windows 10 má spôsobovať ďalšie problémy
Emmy zatiaľ opäť súbojom Netflixu s HBO
Vydaný Linux 5.3
Ruská atómová elektráreň v lodi dorazila do cieľa
Aktualizácie Windows 10 spôsobujú ďalšie problémy
Vedci vytvorili nový najčiernejší materiál
SpaceX chce zrýchliť pokrývanie svojim satelitným pripojením Starlink
x86 minipočítač s cenou a rozmermi Raspberry Pi


Diskusia:
                               
 

To Sa urcite najde aj nejke to miesto na kameru ... ked to niekto hackne bude sranda :D. Dost nebezpecny nasstroj v sukromnych rukach..
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Černobyl bol v štátnych rukách môžeš si ho užiť ešte aj dnes.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

https://bit.ly/2waiwwj
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

futurama.fandom.com/wiki/Blinky
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Černobyľskej JA len nemali toľko šťastia ako ostatní pri iných haváriách. No tých nukleárnych incidentov bolo od konca WWII neúrekom.
Česť pamiatke ľudí, ktorí krátko po incidente v JA Černobyľ aj s vedomím že nasadzujú vlastný život, dokázali následky tejto katastrofy zmierniť. Ak by došlo k stretu roztavených zbytkov reaktora a piesku s bórom s vodou v záchytných nádržiach pod reaktorom, dnes by obývateľná časť Európy bola podstatne menšia. Celkový postih na biosféru planéty by bol katastrofálny.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

"Lists of nuclear disasters and radioactive incidents" Wikipedia
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Česť pamiatke ľudom, ktorí naplánovali tento experiment.

Aj v kapitalizme nájdeš dostatok hrdinských idiotov, ktorí nebudú vedieť že idú na smrť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase hnedi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hadam sa nebude musiet start odlozit kvoli silnym porivom. Uz raz odfuklo konstrukciu na rampe a pokrcilo papundekel. Minule tu boli fotky ako na rampe odfuklo vrch a pokrcilo alobal po obvode plavidla.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

len aby, saboter
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze to bola iba prva maketa novej lode vo vystavbe. Je to absolutne bezvyznamna udalost.

Dolezite je, ze ten samotny prvy stupen, ktory to vynesie na Orbitu uz bol 2x na orbite.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

4425*0,05*227 = 50 ton nového bordelu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ktory (na rozdiel od existujuceho bordelu hore) ma planovane riadene zhorenie v atmosfere pomocou motorov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

28 satelitov tyzdenneeee...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár