neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
SpaceX posunula vynesenie 60 satelitov pre Internet

Značky: SpaceXpripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 16.5.2019


Spoločnosť SpaceX posunula štart svojej rakety Falcon 9 vynášajúcej až 60 satelitov pre jej masívnu konšteláciu nízko letiacich satelitov určených pre poskytovanie Internetu Starlink, keď zrušila jej dnešný plánovaný štart.

Vhodné okno pre štart z východného pobrežia USA trvalo od 4:30 do 6:00 nášho času, štart bola ale zrušený kvôli silnému vetru vo vyšších vrstvách atmosféry.

Štart teraz plánuje v noci na zajtra, s vhodným oknom tiež od 4:30 do 6:00.

Pred štartom spoločnosť zverejnila niektoré základné informácie o satelitoch. Ako naznačovala už fotka zverejnená Muskom a súčasná charakterizácia ich dizajnu, budú zrejme pomerne ploché.

Každý satelit má viac antén a jedno pole solárnych panelov. Má tiež vlastný pohon, ktorý ho dostane na cieľovú orbitu po vypustení z rakety, umožní mu udržiavať orbitu a bude použitý aj pri ukončení životnosti satelitnu. Pohon je postavený na iónovom Hallovom motore, pričom palivom je kryptón namiesto často používaného xenónu.

Jeden satelit váži 227 kg a podľa SpaceX na konci životnosti veľmi rýchlo zhorí v atmosfére 95% všetkých jeho komponentov.



Prvých 60 satelitov bude vynášať raketa Falcon 9, ktorej prvý stupeň bude použitý už tretíkrát a SpaceX sa s ním opäť pokúsi pristáť na lodi v oceáne. Štart je realizovaný z Floridy.

Satelity sa začnú vypúšťať po hodine a dvoch minútach od štartu vo výške 440 km, následne sa pomocou svojho pohonu posunú na orbitu 550 km.

SpaceX má od začiatku minulého roka vo vesmíre zatiaľ len dva testovacie satelity Tintin A a B.

Starlink bude systémom postaveným na viacerých tisíckach nízko letiacich satelitov. SpaceX najskôr avizovala konfiguráciu so 4425 satelitmi v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Neskôr svoje plány zmenila a 1600 satelitov na orbitálnej výške 1150 km vymenila za 1584 satelitov na orbitálnej výške 550 km, ktoré plánuje vypustiť ako prvé a majú tvoriť počiatočnú konfiguráciu. Celkový počet satelitov tejto konštelácie tak má dosiahnuť 4409.

Spoločnosť plánuje zrejme neskôr doplniť ďalších až 7518 satelitov na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie. SpaceX pôvodne avizovala latenciu 25 až 35 ms, nižšie letiace satelity majú umožniť jej zníženie na 15 ms. Avizovaná maximálna rýchlosť pripojenia jedného užívateľa je 1 Gbps.

V minulosti avizovala vypustenie prvých satelitov v 2019 s plánovaným dokončením konštelácie 4425 satelitov v roku 2024, pričom podľa skorších informácií má pre spustenie služby potrebovať minimálne 800 satelitov. Aktuálne Musk hovorí o siedmich letoch so 60 satelitmi, teda celkovo o 420 satelitoch, pre malé pokrytie a o 13 letoch, teda 780 satelitoch, pre stredné pokrytie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Obávam sa že ten internet tak skoro nebude. :D
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Mohli naložiť radšej 60 rožkov
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Na 60 rožkov, by sa dalo nalákať 13500kg poslancov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Musk to nevyjednal s jastermi z Istara, tak mu to zatrhli.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Nezmysli. Iba potrebovali ca navyse, aby dokladnejsie vyciatili kintakty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no s tym kryptonom sa asik niekto dobre sekol.. vsak ten ma asi o tretinu mensi vykon ako xenon... to tam uz kludne mohli dat aspon radon.. ten je zase o tretinu vykonnejsi od xenonu..
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Čo si predstavuješ pod výkonom kryptónu? :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď normálne prácu priekazne bez času.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

zle som sa vyjadril.. treba si pozriet ako vlastne pracuje iontovy motor.. pre tento motor je vyhodne pouzivat co najtazsi plyn, pretoze sa ho pouziva velmi male mnozstvo s velmi vysokou unikovou rychlostou .. takze cim je plyn tazsi, tym ma vyssi vykon...
to je vsetko..
priekazne...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Už mi došlo. Totiž normálne pri iónových motoroch neriešime výkon, ale špecifický impulz, a ten je naopak vyšší (lepší) pre ľahší kryptón. Ťažšie atómy unikajú pomalšie, ale zase môže byť vyšší ťah, teda pôsobiaca sila.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi im nejde o co najvyssi vykon. Asi si zratali ze krypton bude postacovat aj bez diskusie z odbornikmi z DSL.sk.
A krypton je tak 3x lacnejsi co pri 12000 satelitoch uz nebude zanedbatelny rozdiel...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

odhadol by som to tak na 100-násobok v rozdiele ceny kryptonu a xenonu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kryptón je v atmosfére hojnejší ako Xenón a teda aj lacnejší
Odpovedať Hodnotiť:
 

Satelitny internet nebudu moct kontrolovat blokovat cina rusko :D Chudaci bolsevici, len same zakazy prikazy a tot' slobodny internet
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Prečo by nemohli? Technicky to nie je až tak náročné.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Myslis? Americania rataju s pomocou UI pocet instalovanych solarnych panelov v krajine zo satelitnych snimok.

Ak bude antena pre Starling lahko rozlisitelna na fotke, moze mat Putin na stole zoznam mien a adries s antenou na streche uplne legalne. Okrem toho za taky internet musis platit na zname cislo uctu. Staci pozriet bankove transakcie. V tebou vymenovanych krajinach zrejme tiez legalne.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hlavne, ze cela komunikacia internetu preteka data centrami N.,.,.S.,.,.A. To je pre tvoj maly mozocek uplne v pohodke. Ved to je demokraticka krajina. Demokraticky ta mozu zabasnut. Bez udania dovodu ci naroku na pravnika. Skus napisat dost nevhodnu spravu alebo post na tvoju oblubenu socialnu stranku alebo iba ju uloz ako "draft" na gmail pred odletom do juesej. A uvidis kam pojdes rovno z letiska.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to by ma zaujimalo ako to cez bleblebla pretecie ked presne poznam cestu paketu, dokonca si ju mozem fyzicky skontrolovat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

panko si vie pozriet cestu paketu.

len panko zabudol, ze nevlastni vsetky "hops" po ceste. panko zabudol, ze neuvidi hop, ktory mu neodpovie (ids,ips,fw,lb,atd. atd.). panko zabudol, ze port si viem pekne na dialku zmirorovat. panko zabudol, ze si nasledne viem takto jeho komunikaciu pekne, v pokoji a aj spatne analyzovat.

Panko nech sa do sietariny a bezpecnosti nevrta. panko si mysli, ze pozna cestu svojho paketu ale realita je, ze panko je len somar.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo EU necenzuruje :))))) ta sme še pobavili
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

daj priklad kde, neonacistov co netusili co je hakovy kriz?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rusko Cina blokuje fb, yt a dalsich 14 milionov webov. Kolko webov blokuje EU?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Panko nevie rozdiel medzi cenzurou a blokovanim?
Tieto druzice obidu blokovanie nie cenzuru zopar hovnickarskych prispevkov!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár