neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Vydaný Linux 5.1

Značky: linuxové jadroLinus Torvalds

DSL.sk, 6.5.2019


Tradične v noci na pondelok aktuálne autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca Linus Torvalds vydal novú verziu linuxového jadra 5.1.

Nové jadro prináša viacero funkčných noviniek. Najväčšou je podpora výkonného asynchrónneho I/O cez nové rozhranie io_uring, ktoré prináša oproti doterajšiemu asynchrónnemu I/O viacero vylepšení.

V jadre 5.1 je podporované využívanie trvanlivej pamäte akou sú napríklad DIMM z flash alebo novej 3D XPoint pamäte ako pamäte RAM a nie úložiska. K dispozícii je nový manažér idle stavov CPU pod označením TEO, Timer Events Oriented, ktorý by mal umožniť vyšší výkon pri nezmenenej spotrebe.

Pokročilo riešenie problému roku 2038, kedy príde v 32-bitovej reprezentácii času v podobe počtu sekúnd uplynulých od začiatku roku 1970 k pretečeniu. Linux problém vyrieši prechodom na 64-bitovú reprezentáciu, pričom v novej verzii pribudli v 32-bitových verziách jadra funkcie podporujúce 64-bitovú reprezentáciu.

V súborovom systéme Btrfs pribudla možnosť konfigurovať úroveň Zstd kompresie a vo funkčnosti aktualizovania jadra za behu pribudla podpora pre kumulatívne záplaty.

Kompletnejší zoznam zmien je možné nájsť na Kernel Newbies.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty


Diskusia:
                               
 

pekné zmeny, z prechodu 4.x (neviem aká to bola verzia) na 5.0.13-arch1-1-ARCH som veeeeľmi spokojný.. neviem čo zmenili, či fixli nejaké nezmyselné procesy, ale odkedy linux prešlo na 5.0 (momentálne antergOS na verzii: 5.0.13-arch1-1-ARCH) teploty CPU išli o 2°C až 4°C dole pri rovnakých činnostiach... alebo si len sadla pasta z letnej výmeny chladiča s ventilátorom.

Každopádne dobré vidieť takéto zmeny. Pamätám si keď som bol na Windowse a vyšla aktualizácia, tak som sa modlil až sa sama nenainštaluje a pre istotu som vypínal notebook do hibernácie
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Z urovne spokojnosti je vydedukovanie skusenosti s dopadmi pouzivania io_uring na vykon FUSE mimo serveroveho nasadenia uz priekazne hracka.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Antergos je dobra volba pre kazdeho, kto hlada dobry Linux zalozeny na Arch, vyhodou je aj lahsia instalacia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tiež som mimoriadne spokojný s 5.0. Opravili viacero bugov, ktoré boli pre mňa dealbreaker (v amdgpu; pravda, jeden nový "zdokumentovaný bug"-regresiu priniesli).
Odpovedať Hodnotiť:
 

updaty na linuxe ti este nikdy nic nepokazili, ci to tvoje dosrate modlenie pri windowse je sposobene nejakou traumou z detstva?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

no spôsobili, raz som mal 2 verzie antergOS (každá na svojej partícií) ale so zdieľaným boot priečinkom, takže každý update robil šarapatu pre ten druhý systém až nakoniec sa to aktualizovalo do stavu, že nešlo nabootovať ani do jednej verzie (stalo sa mi v decembri 2018). Vtedy som to preinštaloval a obe verzie už majú svoj boot priečinok. Odvtedy nespočet aktualizácií a ani jeden problém. Iba také menšie, že nešlo updatnúť celý systém naraz lebo boli neplatné nejaké kľúče. Vyriešil som to tak že som najskôr samostatne updatol kľúče či certifikáty či čo to bolo a až potom celý systém a takéto detaily. Všetko ale vyriešené po minútovom googlení... za to priateľke s WIN 8 nedávno po aktualizácii vybehlo, že vložte inštalačný disk a vykonajte opravu.. nič nešlo, nakoniec obnovila do "továrenských nastavení so sachovaním súborov" a zmizlo jej 90% programov .. zaujímavé že niektoré ostali (AVG antivírus, Chrome a ešte nejaké) zmizol Office, vlc, pdf reader atď.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som zatial nemal ziadny problem s Antergos updatami, vsetko ide tak ako ma. V podstate za roky na W7x64 tiez nemozem povedat, ze by som nieco neprijemne mal, ale neda sa to porovnat s Linuxom, toto je ina liga, rychlost je tu neporovnatelna. Celkovo, ked sa clovek prehryzne tymi prvymi tyzdnami na Linuxe dalej, potom uz navrat na W10 asi bude dost tazky. Skusil som to, po asi hodine som to vzdal a siel naspat na Linux. Odporucam skusit prave spomenuty Antegros, ale kludne akykolvek iny Linux, kazdy je dobry v niecom inom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

áno áno, naozaj s tým nie je problém keď to updatuješ v rozumnom čase :) keďže ti to nenúti automatický update, tak to robievam raz za pol roka a vtedy niektorým spomínaným certifikátom vyprší platnosť a tak sa aktualizačné balíčky nedokážu overiť.. ako som spomínal, vyrieši sa to veľmi jednoducho :) taktiež odporúčam antergos všetkými desiatimi a nebál by som sa ho dať aj rodičom/starým rodičom prípadne absolútne neskúseným užívateľom. Veľmi jednoduchý, rýchly a spoľahlivý systém :) skrátka zobrali arch linux a narvali to do ľahkého inštalačného balíka ktorý zvládne nainštalovať každý kto nainštaloval windows resp. kto vie čítať inštrukcie :) a správa je tiež jednoduchá, stačí sa naučiť pacman commandy :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja len tak ze Skynet z mne nejakeho neznameho dovodu nechceli zrejme aktualizovat...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

skynet používa Linux 192.4, len na modeli ktoré posiela do minulosti inštaluje staršie verzie.
Je na to EU smernica, porušil by si časovú kontinuitu a GDPR.

Prúser by bol, keby ľudia z roku 2019 hackli linux z roku 2025, nešli by potom aktualizácie a celý skynet by sa zrútil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

understood!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Linux 2.6 ma vyhodu, ze sa da nabootovat z MS-DOSu pomocou
loadlin vmlinuz root=/dev/hda2
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Caute majstri. Mam problem. Mam 16gb ram a ked sa zaplní, tak to zacne swapovat alebo co a pc zacne extremne lagovat (kurzor sa pohne po 10s) az nakoniec tak laguje ze ho musim vytiahnut zo zastrcky. Robilo mi to na Ubuntu 1404, robi mi to na xubuntu 1804. Skusal som zmenit swapiness, vypnut swap, ale nic nic nic. Nemate nejaky tip?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Install Antergos.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

super, skusim, dam vediet
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

default je swappines niekde na urovni 60%, cize od 60% zaplnenia ram zacne pomalicky swapovat. pravda, ty tu ram zaplnis asi narazovo, cize ides niekde z 20% na 100% v priebehu minuty a ten swappines nestihne ani len prvy bit odlozit.

mas ssd disk?

ak das swappiness na 99% (alebo je to 1%?) tak to ti bude este horsie, lebo ti zacne odswapovavat az ked uz si total full a to si musis potom pockat par minut, nez mozes vobec pohnut mysou. ked tak to vypnut uplne, dsl.sk pise, ze ceny ram za Q! a Q2 pojdu dole aj o 50% :)

sprav klasicke finty. mount /tmp do ramky, mount samotneho disku bez file datetime access. 10% unformated space na ak mas ssd disk aby sa lepsie trimovalo. swap particia 2x velkost ram a ako prvy primary blok na disku ked budes formatovat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

perfekt, konecne nejake uzitocne tipy. Ano mam SSD disk.

Ale aj tak mi je zahadou, ze takato zakladna vec nie je uz defaultne v systeme (aby sa odpalil pouzivatelsky input pri nedostatku RAM? cakal by som, ze to odpali nejake procesy a nie ze to uplne zamrzne)

Btw ked sa to stalo, tak som skusil nechat PC na 12 hodin nech sa to pokusi z toho vykusat - nestacilo ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

enem rovnaky problem ti spravi aj windows. ale hej, imho na ubuntu distrach musi byt nejake brekeke uz od ~14.01 lebo ten swap ked zacne kurovat tak nema konca
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem, rovnaky stroj pouzivam na windows a takisto kurujem ramke (Chrome, Code, Virtual box masinky) a ked sa ramka minula, tak vzdy bol prioritizovany user input a mohol som v pohode task manageri zrusit procesy (ale ani si nepamatam, kedy som naposledy nieco take musel robit, vzdy to nejak odswapovalo)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"a ako prvy primary blok na disku ked budes formatovat"

aky my vplyv poradie particii na disku na rychlost?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na klasickom hdd to vlyv ma.

Motorcek toci platnami konstantou rychlostou, bez ohladu na to, kde sa nachadza citacia hlava, takze okraj platne sa pohybuje vacsou rychlostou ako stred platne. Informacie zaznamenane v materiale disku vsak potrebuju rovnake miesto, bez ohladu na to, ci su na kraji alebo pri strede, to znamena, ze do krajnych stop ich napchas viac, ale precitas ich za rovnaky cas, ako pri strede. Tym padom, sektory na okrajoch platne sa nacitavaju rychlejsie.

Sektory na okraji platne su zaciatok disku. Smer je rovnaky ako pri LP platniach, a opacny, ako pri CD/DVD (kde prve sektory su v strede, a teda najpomalsie).

Na ssd to vyznam nema, tam si kontroler aj tak premapuje cisla sektorov vs fyzicky storage tak, ako uzna za vhodne.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

odbornik@iPhone-XQ-v9:~$ echo \#\!\/bin\/bash > tip-fix && echo cowsay >> tip-fix && chmod +x tip-fix
odbornik@iPhone-XQ-v9:~$ sudo tip-fix
... potom uz staci priekazne len heslo
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

> Mam 16gb ram a ked sa zaplní, tak to zacne swapovat

A to by si chcel, aby ten počítač vystrčil nožičky a išiel si sám dokúpiť RAM?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

co chcel majster povedat?
chces povedat, ze pri 32GB ram by sa toto nestalo? Samozrejme ze stalo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ani pri 0GB ram by sa toto priekazne nestalo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keď zaplníš RAM, tak je RAM zaplnená. To je novina, čo? A potom nastane presun z RAM na swap a ten je rádovo pomalší než RAM. To platí či máš 512kB alebo 1TB RAM.

Čo si myslíš, že čo sa s tou pamäťou robí? Buď si ju vyžiada aplikácia, alebo sa použije ako disk cache. Ak aplikácia potrebuje RAM, tak sa najprv zoberie z disk cache - to znamená, že sa disk cache zmenší a získané miesto sa dá aplikácii. Ak už z disk cache nie je čo zobrať, tak sa vyswapuje z RAM do swap-u to, čo nutne netreba (to znamená proces, ktorý práve nebeží) a uvoľnená RAM sa poskytne tomu, kto o ňu žiadal. Akurát, že vzápätí chce bežať nejaký iný proces a znova nastáva presun. Keď máš aplikáciu, ktorá len žerie a žerie, tak to samozrejme povedie k rapídnemu spomaleniu a časom k pádu, resp. k OOM kill. Keď máš procesy, ktoré dohromady spotrebujú viac ako máš k dispozícii, tak skutočne nepomôže nič iné, len vystrčiť nožičky a odkráčať kúpiť ďalšiu pamäť.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

oo hura, chapes ako funguje RAM.
A tebe sa zda normalne, ze sa po 12 hodinach nevykona OOM kill a musim restartovat PC, pretoze sa neda hybat ani kurzorom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano. Znamena to, ze pozadovanu RAM stale niekde nasiel - napr. vyhadzuje read-only mmapovane stranky (napriklad kod binariek a zdielanych kniznic) a ked sa prepne aktualny proces, tak ich taha naspat. Je to pomale, ale este stale vo faze, ked nie je treba OOM kill.

Ked chces OOM kill, musis so spotrebou RAM (hlavne writable) este o chlp pritvrdit, aby nemal co swapovat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

:-D tak to som teda zvedavy na to fazu, ked uz je treba OOM kill. Horsi navrh som snad este nevidel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco? Snazi sa, aby nemusel nic killovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyzerá to tak, že dávaš prednosť tomu, aby ti proces zhavaroval, než aby dobehol dokonca aj keď pomaly. Kto chce kam, pomôžme mu tam: nastav ulimit (napr. -d)
Odpovedať Hodnotiť:
 

preferoval by som, aby to fungovalo ako na windowse

A inak samozrejme uprednostnim, aby mi zhavaroval jeden proces ako cely system...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked sa spusti OOM kill, tak ide po procesoch, co zaberaju najviac pamate. Dost dobrym kandidatom byva X, ktory ked da dole, tak idu dole aj vsetci klienti, zvycajne aj vratane terminalu, kde si potencionalne spustil to, co zerie vela pamate.

Potom mas volnej pamate dost, akurat uz nemas svoju session.

Fakt radsej nastav ten swap.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dakujem, pozriem na to -d
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam tiez 16 G.
Swap som uplne vypol.Pri takom kvante RAM nema vyznam, je este dost miesta pre ramdisky.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Slabo ju vyuzivas :) Da sa minut aj 48 GB RAM a bez swapu koniec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo spraví PC pri zaplnení RAM bez Swapu? lebo mne aj so swapom (RAM aj swap po 4GB) tiež totálne zasekne kurzor a čakám minúty na pohnutie, potom musím zavrieť trebárs prehliadač a po minútach keď zatvorí prehliadač musím aj tak reštartovať notebook lebo laguje ako naozaj. Niekedy sa to zasekne úplne a po pár minútach čakania natvrdo vypínam (5s tlačidlo napájania).. bez swapu rovno vyhodí chybu pamäte a zrúti sa systém a aj tak musíš natvrdo vypnúť zapnúť, či?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bez swapu killne nejaku aplikaciu podla nejakeho algoritmu (OOM killer)
Tu je nejaka diskusia nahodna co som narychlo nasiel:
https://unix.stackexchange.com/questions/153585

Na domace zuvanie swap netreba. Ale bez swapu zase na druhej strane aplikacia ani nebude mat dovolene alokovat pamat ak dojde, takze OOM Killer sa vlastne ani naktivuje.

Na nejakom PC co musi bezat za kazdu cenu to moze byt problem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dík za odpoveď v tak zahrabanej diskusii :) mám večerné čítanie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som si vypol swap a aj tak mi to uplne freezlo pc a nikdy sa z toho. nevyhrabal
Odpovedať Hodnotiť:
 

to chce zuvacku ale bez obalu
Odpovedať Hodnotiť:
 

a budu sa na tom dat hrat hry?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

S linuxom si kazdy uzije zabavy viac nez dost, doplnkove hry nie su treba
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Mam na Linux serveri Counter-Strike a Half-Life 1 servery. Ako som to zapol, ide to furt
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je sice pekne, ale on sa s najvacsou pravdepodobnostou nepytal na servery hier ale na samotne hry (klientov) :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Linux je prevazne serverova platforma, odporucam pouzit nejake distro s dostatocnou komercnou podporou. Linux na desktope je pre ludi bez vlastneho zivota a partnerky/a, ktori maju dost casu riesit fonty v jednej aplikacii, nahradu nejakeho 5 Eur softu nejakou polodokoncenou open source alternativou alebo googlit nezmyselne hlasky po forach... Linux je take tamagoci, zabava sama pre seba. Jedina alternativa pouzitia na desktope je stary pocitac pre staru mamu ak sa na neho uz neda nainstalovat Woknows 10 :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie kazdy potrebuje Linux desktop na hry a ine zajebavanie sa...
Pre developerov je linux optimalna a stabilna platforma, kde nemusia riesit kopec nezmyselnych problemov, ktore by riesili na Windowsoch.
(A tym odporucanim Win10 si nam o sebe povedal asi vsetko.)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

bad troll is bad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

stara mama negoogli na forach a predsa jej to ide aj bez toho tamagociho
ti, ktori si uz svoju cas zivota odzili na cakackach windowsu pri aktualizaciach a pravidelnych reinstalloch po kazdom roku a nepotrebuju pc vylucne na najnovsie hry tak uz linux maju aspon ako dualboot
poznam minimalne 10 ludi v okoli co za posledny polrok presli na linux a veru maju aj partnerky aj vlastny zivot a casto aj vlastny nazor
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na Kerneli tazko...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár