neprihlásený Utorok, 21. januára 2020, dnes má meniny Vincent   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Prvá polosúkromná loď na Mesiac úspešne odštartovala

Značky: vesmírMesiac

DSL.sk, 22.2.2019


Prvá neštátna misia, ktorá sa pokúsi o pristátie na povrchu Mesiaca, izraelská loď Beresheet, v noci na dnes úspešne odštartovala.

Na orbitu ju podľa plánu vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX z Floridy ako sekundárny náklad, štart sa uskutočnil v naplánovanom čase dnes o 2:45 v noci nášho času.

Loď bola z rakety vypustená cca 34 minút po štarte vo výške viac ako 700 km a pri rýchlosti niečo menej ako 35 tisíc km/h.

Tím za projektom zatiaľ zverejnil len jednu strohú informáciu, podľa ktorej prijal "prvé znaky života a dáta" z lode a tá už v tejto skorej fáze vysunula podľa plánu svoje pristávacie nohy.

Beresheet mala pri štarte 585 kg, veľkú väčšinu ale tvorí palivo potrebné na let k Mesiacu. Falcon 9 totiž loď nevyniesla na trajektóriu k Mesiacu, iba na výrazne eliptickú orbitu s najväčšou vzdialenosťou cca 60 tisíc km. Beresheet sa pri jednotlivých obehoch v najbližšom bode orbity pri Zemi urýchli a postupne bude predlžovať orbitu, až pretne orbitu Mesiaca.


Ilustrácia misie Beresheet (video: SpaceIL)Na takúto najdlhšiu orbitu sa dostane 20. marca, následne 4. apríla sa priblíži k Mesiacu a zostane na jeho orbite, upraví ju na kruhovú orbitu vo výške 250 km a pristáť by mala 11. apríla.

Po pristátí má loď vytvoriť a odoslať fotky na Zem, uskutočniť merania magnetického poľa a podľa dostupných informácií uskutočniť jeden skok na povrchu. Aktívna na povrchu má byť len dva dni.

Za misiou Beresheet, znamenajúcou v hebrejčine zrodenie, je izraelská nezisková spoločnosť SpaceIL, ktorá s projektom súťažila v Google Lunar Xprize o odmenu 20 miliónov dolárov za prvé súkromné pristátie na Mesiaci.


Konštrukcia lode Beresheet (video: SpaceIL)Po zrušení súťaže pre nesplnenie ani predĺženého termínu žiadnym zo súťažiacich na projekte spolupracuje so štátom vlastnenou spoločnosťou Israel Aerospace Industries. Z financií 90 miliónov dolárov na projekt pochádza podľa informácií pre The Verge absolútna väčšina zo súkromných zdrojov, Israel Aerospace Industries sa ale evidentne intenzívne na projekte podieľa a napríklad projekt používa aj riadiace stredisko tejto spoločnosti. Projektu tiež pomáha NASA.

Na povrchu Mesiaca doteraz mäkko pristáli len lode štátnych vesmírnych agentúr a to len z troch krajín, USA, Sovietskeho zväzu a prvýkrát v 2013 aj Číny. Poslednú misiu zrealizovala Čína, ktorej ďalšia loď Chang'e-4 úspešne pristála v januári tohto roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Od zajtra nové .sk domény v akcii za 4 eurá
Známy počet dôchodcov s aktivovanými elektronickými schránkami
V IE kritická neopravená zraniteľnosť zneužívaná v útokoch, aj vo Windows 7
Let s ľudskou posádkou sa posúva, hoci test SpaceX sa podaril
Na trhu SSD radičov nový hráč, s výkonným modelom vyťažujúcim PCI Express 4.0
Dôležitý test lode SpaceX pre ľudskú posádku má byť o tretej, video
Kapacita RAM smartfónov sa má zvýšiť na 16 GB
Zajtra dôležitý test lode SpaceX pre ľudskú posádku, zničí raketu
Najnovšie Star Wars zarobili miliardu
Intel sa vrátil na pozíciu najväčšieho výrobcu čipov, presvedčivo


Diskusia:
                               
 

ten taky svietnik
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Taka dvojdnova dovolenka?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Link na video zo štartu rachétle: https://youtu.be/XS0E35aYJcU
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

KSP: Real-world edition
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Stále sa píše že izraelská loď... Ale v skutočnosti väčšinu toho financovali iné štáty a nadácie.
Okupanti stále snívajú že sú svetová mocnosť a nadľudia a že oni tiež sú na úrovni - USA, Ruska, Číny :D :D
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

no skús vymenovať aspoň 2-3 veci konkrétne
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. Bez konkretnych dokazov sa z antisemitizmu priekazne blbo obvinuje.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

trapne priekazne blbo obvinuje
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Želám si, aby mali slováci rovnako dobrú skupinovú stratégiu ako židia a aby sa navzájom podporovali, ako sa podporujú židia.
Ako prvý bod by som navrhoval prestať si sústavne srať do vlastného hniezda a pozerať sa s nábožnou úctou a natrčenou rukou na mýtický vyspelý západ.

Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

na tu skupinovu strategiu potrebujes premanentne prikladat pod kotol narodneho ohrozenia. su to sialenci.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Určite sú aj iné možnosti. Mimochodom, pán Slota blahej pamäti s tým mal celkom úspech, že sme boli chudáci úbohí, tisíc rokov decimovaní krivými koníkmi maďarskej iredenty. A stále sme nimi ohrozovaní.

Nemusíme opakovať všetky nezmysly ale nejaká dobrá skupinová stratégia, kde slovák podporuje Slovensko by sa hodila.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Zatiaľ minimálne polovica Slovákov Slovensku značne škodí tým, že pravidelne volí hajzlov, retardov a mafiánov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prdlajs. Permanentne priekazne len kym sa ku prevzatiu kompetencii neobetuje uplatnovanie sankcii navrhujuci mierotvorca.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

trapne permanentne priekazne
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Oni si to nevymysleli. A konieckoncov nejde o to, že by Židia zo seba robili nadľudí, len o to, že v kresťanskej Biblii a v Židovskej Tóre (Tóra = Starý zákon, súčasť kresťanskej Biblie), sa píše, že ich Boh vyvolil, aby zapísali Zákon. Tvrdo za to platia celé dejiny ľudstva. Nadľudí zo seba robili jedine nacisti na čele z Hitlerom a ich koncepciou Ubermench - Nadčloveka.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme dejiny myslené od doby Abrama z Úru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha... tak tam malo priekazne byt, ze ich Boh vytrollil.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Vyvolit je po dani slobodnej vole priekazne len subjektivna interpretacia.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

trapna subjektivna interpretacia
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

trapne priekazne vytrolli
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

To nie je tak úplne pravda, že si ich Boh vyvolil len aby zapísali Zákon. Boh si ich vyvolil, aby boli jeho národom. V tej dobe mal každý národ (skôr mesto) svojho Boha. Židia mali Jahve-ho a Jahve mal židov. Keby neboli židia, nebol by ani Jahve. Idea a jej materiálny nosič.
Bohovia tej doby sa nepodobajú na našich bohov, skôr na naše ideológie. Takže nacizmus, komunizmus, liberálna demokracia, islam, kresťanstvo, ateizmus sú podobní bohovia, ako boli Jahve, Ašera, Baál. Boh nebol rozprávková bytosť, ale majoritná ideológia a súčasne spoločenský systém. Preto aj ten boj medzi náboženstvami, teraz medzi ideológiami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tie palestinske rakety mieria na mesiac, ale ako na potvoru furt padaju na skoly, nemocnice a domy civilistov na uzemi izraela. A dokonca nemaju ani tu zachrannu poistku, takze nevybuchuju vo vzduchu ale az na zemi. Musia sa lepsie modlit, aby im ten ich panbozko viac rozumu a lepsiu musku nedelil!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímavé.Sprístupniť diskusiu bez registrácie.Politizovať na otrepané témy a potom vymazať polovicu diskusií.Magister :)

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tipek sa nudil tak zmazal... vsak je to jeho... moze robit co chce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár