neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Umelá inteligencia zo satelitných snímok spočítala solárne panely v celých USA

Značky: satelitné snímkyUSA

DSL.sk, 21.12.2018


O zaujímavej aplikácii moderných satelitných snímok a metód umelej inteligencie aktuálne informuje výskumný tím zo Stanfordu, ktorý automaticky spočítal počet inštalácií solárnych panelov takmer v celých USA.

Aby dávala inštalácia solárnych panelov zmysel, musia byť zhora do značnej miery netienené a absolútnu väčšinu je nepochybne vidieť aj pri takmer kolmom pohľade zhora zo satelitov. Dajú sa tak identifikovať zo satelitných snímok.

Snímky majú ale limitované rozlíšenie. Tím neinformuje snímky presne akého rozlíšenia použil, spomína ale snímky s rozlíšením lepším ako 30 cm na pixel.

Za účelom rozpoznania solárnych panelov tím natrénoval softvér nazvaný DeepSolar postavený na neurónových sieťach na 370 tisíc snímkach zaberajúcich cca 30 m x 30 m. Softvér nemá podľa informácií výskumníkov síce stopercentnú úspešnosť, je ale dostatočne vysoká s identifikáciou solárnych panelov s úspešnosťou 93% z takýchto snímok.

Následne softvér využili na analýzu miliardy satelitných snímok územia USA, pričom ich spracovanie trvalo mesiac. Neanalyzovali úplne celé územie, keď vynechali najredšie osídlené lokality. Nie je jasné ako veľká časť územia bola vynechaná, podľa odhadu vedcov sa vo vynechaných lokalitách nachádza celkovo ale iba 5% inštalácií.

Analýza celkovo identifikovala 1.47 milióna inštalácií solárnych panelov, čo je výrazne viac ako uvádzali dva doterajšie odhady. Keďže okrem počtu inštalácií analýza samozrejme zistila aj ich polohu, dáta bolo možné analyzovať z rozličných aspektov.

Či sa vedci pokúsili zistiť aj plochu inštalovaných panelov nie je jasné, použité metódy v niektorých fázach identifikovali aj časti snímok s prítomnými panelmi. Nie je tiež jasné, či sa pokúšali klasifikovať panely na dnes zrejme jasne dominujúce fotovoltaické a kolektory pre ohrev vody.

V každom prípade výskum priniesol okrem iného jednu zaujímavú informáciu aj pre Slovensko. Vedci okrem iného vyhodnocovali početnosť inštalácií podľa množstvo slnečného žiarenia v danej lokalite a zistili, že ľudia začínajú intenzívne panely inštalovať v lokalitách od intenzity 4.5 kWh na m2 za deň, znamenajúcej cca 1640 kWh / m2 za rok. Intenzita na Slovensku siaha podľa dostupných informácií aj v najideálnejších lokalitách k najviac niečo cez 1400 kWh / m2 za rok.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie


inzercia



Diskusia:
                               
 

Gratulujem a posielam solárne kvety
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

imho takmer všetky kvety sú solárne
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

slnecnice!
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

A co tak namontovat solar na klb ktory by ho otacal vzdy do optimalnej polohy? Keby nieco vymyslel som to ja.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Nevymyslel, ono to uz davno existuje, len vyhody toho pre domacnosti nie su voci zvysenej nakupnej cene, drahsej montazi a udrzbe vhodne.
Natacanie sa pouziva napr. pri akumulacnych elektrarnach, kde sa nejaky typ tekutej soli pomocou zkradiel odrazajucich slnecne ziarenie zohreje na niekolko 100viek stupnov. Zrkadla musia byt presne riadene a natacane.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Lepsie ako taketo drahe riesie, ktore BTW davno existuje, je inspirovat sa prirodou.
Kazdy blby strom ma tisice listov, kazdy je otoceny trocha inak a vdaka tomu je celkova efektivita stromu pocas celeho dna velmi vysoka.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

iteckar, vsak?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neefektivne. Tie panely by sa skor mali sami otáčať za slnkom tak ako to robí slnečnica. Aby bola čo najväčšia plocha oslnena
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Mnooo... len Baba-Jaga licenčné poplatky za technológiu chalúpky na stračej nôžke asi zrovna cez právne zastúpenie riešiť priekazne nebude.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Pri premyslani nad dalsim mistom vo vete, kde drbnes to slovo si pozabudol na moznost, ze natacanie panelu je drahsie, ako samotny panel. Natacania totalne kvietkove, cize v 2 osiach sa vymyslelo ked boli panely este relativne drahsie, ako natacanie k nim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem či vieš, ale slnečnica sa otáča preč od slnka, nie za slnkom
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Vôbec nie je vysoká, je zhruba rovnaká. Akurát má menšiu varianciu ;-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Snaha umelej inteligencie o vývoj prirodzenej priekazne smeruje k uverejňovaniu vedeckých štúdií.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A co nevidiet moze nahradit teba, teba a este teba :). Potom budeme vsetci spolu pri ohniku stat a vyrobne haly bez ludi podpalovat.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Potrebujeme titulok? Ja obcas potrebujem dlhsi text. A pocitadlo textu. A plochu tych americkych solarnych panelov. Len pre plochu som clanok otvaral a iba pocet. Ziadam dostudovat, doplnit clanok, alebo poskytnut link na clanok, kde je aj plocha. Bude na to poskytnuty grant z premierovho rezervneho fondu ak budete posluchat. Predsedu strany.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Správne. Zadrbme si planétu ešte viac. Však načo vymýšľať niečo, s čím ani pri ťažbe či výrobe nebude taký problém ako pri solárku. Aj tie pekné púštne plochy zaserme. Lebo v mestách ako Stará Turá osadil nejaký MUDrLand 2(slovom) solárne lavičky a teraz si máme myslieť že kúrňa, to je technológia, už budú môcť mladí nie 24 hodín, ale 63 hodín denne odrbávať svoje búdky elektroodpadom čo nosia so sebou.
Paráda. A ostatnú a aj budúcu spotrebu pre autíčka na baterky vyriešime na budovách a chodníkoch. Už sme ozaj ako na baterky... A ešte kričme aké je to ekologické. A najmä lacné a výhodné...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pekny to nazov "inteligentná exteriérová lavička STEORA Smart branch Urban+" a pekna to najomnazmluva-internetovej-lavicky.pdf: https://goo.gl/MsvNqC Bod 3.1 az 3.3 nam hovoria o mesacnej cene prenajmu 160-180eur a predtym sa tam hovori o troch lavickach. Zabavne, ze sa tam plati za elektrinu, ked to je solarna lavicka.
To, ze tuto si to dali draho zaplatit, neznamena, ze to nebude v buducnosti vyhodnejsie. Cisty kremik ako surovina je stale lacnejsi a povodne zdroje energie stale drahsie. Je lepsie mat na streche solarne panely, ako zeravu asfaltovu krytinu. Atd.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Americkí vedci zistili, že väčšina ľudí verí správam začínajúcim textom: Americkí vedci zistili...

Ale k veci, solárne panely dávajú zmysel práve v riedko obývaných oblastiach, nemali ich vynechávať.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

tiez ma napadlo ze v najredsie obyvanych oblastiach stavaju tie najvacsie solarne elektrarne..
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A o com by mali o mesiac dalsi clanok? Granty si treba zasluzit.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A dovtedy musia asi aj poriesit vymazanie kridiel armady dronov ved skynet Linux uz je vonku...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Posledny odstavec ma zlu gramatiku. Zmatocne sa to cita. Logicky by sa slovo najidealnejsi nemalo pouzivat. Ako moze byt nieco lepsie ako idealne...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Predsa ked je nieco priekazne idealne, tak priekazne ako nic.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

samozrejme, ze slovo "najidealnejsi" neexistuje, tak preco je pouzite ..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ty trtko, lebo existuje.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár