neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
V Kalifornii budú musieť mať nové domy povinne solárne panely

Značky: fotovoltaikaelektrická energiaUSA

DSL.sk, 7.12.2018


Americký štát Kalifornia tento týždeň definitívne schválil pravidlá, podľa ktorých budú musieť mať všetky nové bežné domy až na výnimky inštalované solárne fotovoltaické panely na výrobu elektrickej energie.

Po jarnom schválení pravidiel štátnou energetickou komisiou ich definitívne štátna stavebná komisia zaradila do oficiálnych podmienok pre nové budovy, upozornila televízia CNBC.

Podľa pravidiel musia mať povinne solárne panely všetky nové obytné domy vrátane bytových domov od začiatku roku 2020, ak majú najviac tri poschodia.

Cieľom opatrenia je samozrejme zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov, posúvať sa k energetickej sebestačnosti, decentralizovať zdroje a prípadne odľahčiť energetickú prenosovú sústavu. Zároveň v Kalifornii s vysokou intenzitou slnečného žiarenia ide o efektívny zdroj elektrickej energie a v štáte je inštalovaných aj množstvo veľkých solárnych elektrární.

Kompletné presné pravidlá neboli medializované, podľa dostupných informácií bude požadovaný relatívne malý minimálny povinný inštalovaný výkon nepokrývajúci celú spotrebu domácností od 2 do 3 kW, v závislosti na veľkosti domu.

Možné budú tiež výnimky alebo alternatívy, ak je dom tienený existujúcimi budovami alebo stromami. Zároveň budú platné ak je strecha domu príliš malá a architektúra domov sa tak nebude musieť novej úprave prispôsobovať. Prihliadať sa má aj na inštalovanie batérií, ktoré zlepšujú situáciu uchovávaním aj nadbytkovej energie lokálne a odbremeňujú sieť. V prípade inštalovaných batérií bude môcť byť plocha panelov podľa skorších informácií menšia.

Podobné pravidlá už doteraz platili v niektorých kalifornských mestách, kde sa vyžaduje buď 1 KW inštalovaného výkonu alebo napríklad v prípade San Francisca panely pokrývajúce 15% strechy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Mám batériu, tak si dám menšie solárne panely. Niečo mi uniká?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak je to aj o odbremenovani prenosnej sustavy, ktoru zaplatia ludia. Napr. ta bateria sa spravidla nabija v dobe ked je prebytok elektrickej energie, cize povacsinou vecer. A preto je OK, ze ak mas bateriu nemusis mat vela solarnych clankov.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

unika ti moc
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

po moci som nikdy netuzil, takze nevadi ;)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Vsak jasne, rozvodne siete v Kalifornii to je kapitola sama o sebe. Funguje to len na dobre slovo.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Co cakat od krajiny, kde ich napadlo, ze 110V bude lepsie ako 220V. Konstrukcia el. zasuviek je tiez dost “narychlo”. Rozvodna sustava je casto bez zemniaceho vodica, preto musia byt prudove ochrany priamo v zasuvke na stene, stare dobre Ceskoslovenske normy.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Reálny rozvod je symetrických 120V, takže 3 dráty, 1-2 120V, 2-3 120V a 1-3 240V. Výkonné veci ako trúba a nabíjačky na Teslu sa zapájajú na tých 240V (majú na to extra zásuvky). Takže 120V sa používa len na veci, ktoré bežný človek chytá do ruky. Z tohto pohladu je to napätie bezpečnejšie. Princíp je pozostatok edisonovho zapojenia, ktorý takto ťahal 110V jednosmerných.

Kvalita prevedenia zásuviek je kapitola sama o sebe.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Konecne. Cena panela pri odbere kontajnera je 60 Eur. Menice tiez rapidne padly na cene. Je cas na boom. Hlavne krajiny ako Kalifornia uz mali davno na tom ficat.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Presne tak. V podstate doteraz diskriminacii nemormonov branila iba ustava, co ale vystupenie Kaliforniie z USA priekazne vyriesilo.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Áno, hurá. Vieš vôbec koľko vedľajších produktov vzniká pri výrobe solárneho panela? To všetko končí: v ovzduší, vo vode a na skládkach.

Fakt dobré )-:
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Heeeej kolko? Opakujes nejaku mantru, ktora platila 10rokov dozadu. Moderne solárne panely ziadny toxicke latky neprodukuju. Ale chapem, je teraz strasne cool byt anti ekologicky lebo ooo vlastne to nieje ekologicke a vsetci ste idioti. Dalej spaľujme hnede uhlie. To je naj.

Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Kecy, účelovka, kampaň voči solárním panelum.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Iste ale niekde v treťom svete, takže amici su ekologickí !
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Predstav si viem. Aj preto lebo v tejto oblasti pracujem. Vyroba stale lepsia s uzavretou recyklaciou vacsiny pomocnych materialov. Vyrobeny panel je uz dnes recyklovatelny v podstate na 99.9% a jeho vlastnosti sa stale zlepsuju. Aj tie polia panelov na ktore vsetci nadavaju sa na konci zivotnosti jednoducho rozoberu a ostane cista luka, ktora sa navyse zregenerovala po predoslej polnohospodarskej cinnosti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No a má ledva 14% účinnosť. To je mi pokrok...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Typicky slovensky znalec a opicuvac sa ozval. Ucinnost premeny hovori len o tom aku plochu budes potrebovat. BTW Dnes skor maju 17-18% a premiove 22%.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja sa v tom neorientujem, ale dal som ti +
podlahol som dojmu, ze sa vyznas a to ja mam rad >:D hlavne v pripade, ked mas rovnaky nazor ako ja pocit.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No daj jeden bežne dostupný a cenovo prijateľný panel - model, ktorý má tých Tvojich 17-18% účinnosť!
Rokmi klesá a neviem čo to za súčasných cien energií ma pre obyčajného smrteľníka aj nejakú návratnosť...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja bezne pouzivam tieto 280 Wp s ucinnostou 17,4% https://dopice.sk/mhX
Prechadzam pomaly na ine 300 Wp. Rozhoduje skor cena.

Ako premiove pouzivam tieto 330 Wp s ucinnostou 20,6%
https://dopice.sk/mhY

Uplny top je Sunpower s ucinnostou 22,8% ale tam je zatial uletena cena


Ceny panelov su od 0,17 komoditne - do 1 Eur/Wp pre Uplny top. Z FV panelov sa stava komodita, iba na Slovensku sa na to zase pride az o 5 rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde na Slovensku sú bežne dostupné a koľko stoja?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mno... Ten katalógový list je príliš skromný. Neuvádza, pri akej teplote akú účinnosť má panel. Bežne mali najvyššiu účinnosť pri -37 stupňov! Rokmi padá účinnosť panelu a celkom aj dosť a má tiež len nejakú životnosť. To nehovorím o nákladoch na menič, na batérie a vôbec celkové konštrukčné náklady, problém so statikou, nejaká údržba a podobne.
A komodita? Veď tou sú aj obyčajné rožky...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Šašo počmáraný, ako môžeš šíriť také bludy?!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Velmi jednoducho. Ked si zachvastam, tak studoval som to, vyvijal som to a momentalne ma to zivi. Aktualne si robim ctl-c ctrl-v z predikcie vyroby FVE pomocou NN.

Ako spravny saso pocmarany taham informacie z vedeckych databaz a praxe, aby som potom siril taketo bludy :*
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobre napíš mi tu materiál s ktorým je u fotovoltaiky trochu problém a kde a za akých podmienok sa ťaží. A napríklad ako sa "v praxi" recykluje na 99,9% nejaký fotovoltaický panel a koľko to stojí energie...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Narychlo popularno naucne https://bit.ly/2LaZegf

Je tam zodpovedana aj otazka zivotnosti a poklesu vykonu v case.

Ked budem pri kompe najdem ti full analyzu. Ono totiz aj ten pozostatok z recyklacie je recyklovatelny. Samotny panel je v podstate velmi jednoducha konstrukcia.

Pracuje sa aj na rieseni pre jadrove el. Kde fv clanky v podstate nahradia parnu turbinu. Ale to je este daleka buducnost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby mali pri súčasných cenách aspoň 50% účinnosť, ešte daj daj...
To je štúdia pre malé deti...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No vsak daj nejaku svoju maniak. Budes aspon za mensieho blba.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Opakujem ze ucinnost znamena vyuzitie plochy. Ak teraz potrebujem 10m2, s ucinnostou 50% potrebujem 4m2. Nieje to teda aktualne poziadavka s prioritou. Existuju aj clanky s 42 a max je tusim 47%. Teoreticka hranica je cez 80% pre fv jav.

To je vyzualizacia pre teba..


Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tu už ani skalným globtardom neostáva než uznať, že "ze ucinnost znamena vyuzitie plochy" je najpriekaznejším dôkazom plochej Zeme.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pri súčasných cenách píšem. inak mi nejak uniká zmysel tej investície...
To už Mochovce vyjdú lacnejšie, aj keď ich o 2 miliardy Eur vytunelovali...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sú doslova z prsta vycucané sprostosti, s ktorými oblbujú už malé deti v škôlkach!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ty budes troll alebo tupec. Uz ma nebavi tato diskusia. Emocne vypotky niesu argumenty. Maj sa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akú výpovednú hodnotu má tá stránka? Akú odbornú literatúru použili. Na En wiki sú tam dolu aspoň zdroje odkiaľ a čo čerpali autori tej či onej... Ale toto je fakt urobené ako prezentácia v Prezi pre malé deti.

zabrdnem inam, príde firma do firmy pre nebezpečný odpad. berie žiarovky, smejem sa, berie zinko-chloridové články, usmievam sa, zopár žiarivkových trubíc, ktoré aj tak cestou rozbije a ktovie kam ich vysypú, ale o samotné CRT obrazovky ich ako nebezpečný odpad nezaujímajú. Tie musíme zakopať! Lebo nikto ich nie je schopný normálne odviezť a zlikvidovať! To je totiž nebezpečný odpad. Ortuťové teplomery tiež nikto nezbiera... A to viem o kilách ortuti čo sa "podeli" bohvie kam.
Tak na čo sa tu hráme???
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Argumenty, ze pri vyrobe PV panelov sa minie viacej energie a produkuje vacsie znecistenie, nez konvencnym sposobom su uplne zavadzajuce. Uz dlhe roky su dostupne studie, ktore presne vyratali realne zatazenie zivotneho prostredia. Redukujme to na CO2/kWh. Vyrobou 1kWh v uholnej eletrarni sa uvolni priblizne 1.000g CO2 vratane energii spotrebovanych na prospecting, tazenie, transport, cistenie, samotne spalovanie, prevadzku atd. V porovnani rovnaky produkcny cyklus pre PV je zatazeny 25g CO2 na vyrobenu kWh, vratane jeho "likvidacie" po 20 rokoch. Ked raz spalim uhlie, je navzdy vdaka entropii prec. Naopak solarny panel po 20 rokoch prevadzky mozem recyklovat a 70% opatovne pouzit pre novy panel, co znamena v druhom zivotnom cykle je jeho footprint na zivotne prostredie este nizsi.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

A preco to porovnavas s najhorsou elektrarnou?
Lebo v porovnani s ostatnymi to az tak eko nie je?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

... paroplyn elektraren 600g
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Este zarataj ze kazdy solar musi byt zalohovany klasickou elektrarnou.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Nemusi a ani nie je. Je to brutalne komplexna tema (celkovo produkcia elektrickej energie a vytazenost prenosovej sustavy). Kazdopadne ak by sa v jednu chvilu stretla vacsina zariadeni ktore odoberaju elektricku energiu, tak by nastal aj na Slovensku black out. Je to vsak naskalovane tak, ze sa u nas daju vykryt velke vykyvy. Solarna energia vramci toho je ale zanedbatelna a vacsina jej produkcie je generovana v case pracovneho peaku (ludia v kancelariach a vyrobne podniky ako Slovnaft, Podbrezova, US Steel ...). Proste nie je mozne zabezpecit, ze hoc len vsetka energia z obnovytelnych zdrojov by bola zalohovana jadrom / paroplynom / uhlim. Vzdy je to nejaky mix medzi vratane solaru, veternej a vodnej energie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

OZE maju redundanciu 40% instalovaneho vykonu konvencnych zdrojov - je to prave kvoli tazkym predikciam vyroby z tychto zdrojov. Neznamena to, ze automaticky sa musi dobudovat elektraren, ale musi sa zabezpecit nakup podpornych sluzieb v pripade potreby a ich rychleho nabehu. To, ze to aktualne nesposobuje u nas viditelne problemy bude hlavne tym, ze su tie elektrarne ako prdy vo vetre - nikto o nich nevie, za to ich platime viac nez dost. Na otazku SEPS preco vobec pripojili napriklad VTE skalite bolo z ich strany odpovedane, ze len chyba merania na vedeni je +/- 1MW. Takze pripojili ich preto, ze o nich realne ani nevedia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Solarna energia minimalne tri mesiace v roku ked ludia najviac energie minaju nie je takmer vobec dostupna.
Nefungje v noci, za zleho pocasia sa ucinost rapidne znizuje.
Cize musis ju mat zalohovanu na 100%.
A ano, je jej nastastie malo, tak nevidno jej vplyv.
To ale ze par ludi sa paradne napakovalo a mi to platime je tiez fakt.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Akože v noci nefunguje? V ČR v noci svietili na FV panely. S lacnou elektrikou vyrábali elektriku drahú. Ale bola vyrobená ekologicky. :D :D
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

boli to spanieli...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby si sa aspon trochu ad tym zamyslel, tak by si netrepol taku 3,14inu. Vzhladom. A ucinnost svetelneho zdroja a ucinnost panelov by sa takato “vyroba” ani pri vtedajsich dotaciach a dnesnych cenach moc nevyplacala. Na miesto toho sa tam natvrdo pripajaly naftove generatory.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

to, ze sa niekto napakuje na vladnej policy ohladne obnovitelnych zdrojov nie je chyba technologii, no chyba pri implementacii do bezneho zivota.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bez dotacii by sa nepostavila ani jedna.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V pripade kalifornie je situacia specificka tym, ze tam kazdy dom ma klimatizaciu. A tu je treba zhodou v okolnosti prave vtedy, ked prazi slnko najviac a vtedy najviac zatazuje prenosovu sustavu. Instalaciou solarov sa tento problem do istej miery zmierni.

Predpokladam ze prave preto je tam ako minimalny instalovany vykon radovo 2kW. To na taku beznu malu klimu staci. Na opachy americanov neviem, ci to postaci, ale bude to lepsie ako drotom do oka.

Druha vec je, ze v ich podmienkach by solarne kolektory na ohrev vody asi znamenali vacsiu usporu energie, kedze v tych zemepisnych polohach budu mat nasobne vyssiu celkovu ucinnost ako solarne FV panely.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

solarne kolektory maju jeden velky problem ked na ne neustale prazi slnko - potreboval by si brutalne velke akumulacne nadoby s vodou aby sa ta energia niekam uskladnila. Ak dosiahnes urcitu teplotu, tak solar musis fyzicky zakryt, inak ti hrozi problem. FVE jednoducho len vypnes.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V budove niekde umiestnenej sa to dá približne a možno aj celkom presne naprojektovať. S malou rezervou, kúrenie a ohrev vody. Prípadne presunúť časť tepla do vedľajšieho objektu.
A zakryť by sa mohli fotovoltaikou ak ju niekto vymyslí podobne ako LCD displej... Čím viac elektriny by si z panelu chcel, tým by menej zostávalo na ohrev kvapaliny, nejak laicky takto. Hudba budúcnosti. Účinnosť fotovoltaiky je zatiaľ v plienkach. Na Slovensku sa bežne predávajú malé panely s účinnosťou aj pod 10% s pomerne vysokou cenou. Tie väčšie ledva dosahujú 14% pri optimálnych podmienkach a tiež sú príliš drahé, než aby sa to oplatilo.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Take jednoduche to nie je, pretoze najviac tepla budes mat v lete, lenze ovela viac teplej vody potrebujes v zime. Takze nemozes tam bachnut velku akumulacnu nadrz, lebo v zime budes mat problem ju vyhriat. V lete by si zase musel uvazovat aj o pripadnom chladeni a to si vedome znizujes ucinnost, alebo to musis fyzicky zakryt (standardny problem ak ides na 2-4 tyzdne v lete na dovolenku). Nehovoriac ak uz by solarny panel obsahoval FVE clanky ako popisujes, mozes cely solar osrat aky je, lebo ta lacnejsie vyjde samotne FVE a odpadavaju vsetky rozvody k solaru.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

toto je taky drist. Ako keby som cital nieco z novin alebo nieco od toho energetickeho panoptika z distribuciek, podla ktoreho najlepsie zo vsetkeho drzi frekvenciu tocivy stroj. V ramci europy sme muzeum energetiky.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No a? Čo Ti tu nefunguje alebo je nespoľahlivé?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Caste vypadky, zastarana siet avysoje neodvovodnene poplatky distribucke. Inak nic
Odpovedať Hodnotiť:
 

???
Si sa s koňom zrazil?
Si to skús distribuovať sám, či budeš lacnejší. Výpadky, 1-2x za rok, lebo oprava či búrka? Ja som viac nikdy nikde nezažil.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

až tak nie, ale stále niekoľkokrát ekologickejšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vytaznost fotovoltaiky je v realnom svete x 3 negativ. T.j. na osvetlenie izby 25 m2 pocas celeho roka, potrebujes akumulator a dobu nezatieneneho svitu ktorych hodnota prevysuje dobu potrebnu na osvetlenie miestnosti pre celkovy horizont 20 r. v nasom podnebnom pasme.

V CZ su ludia ktori si zapratali strechu, aby dobijali elektromobil. Ale poskytuju len vyrezane cenove kalkulacie a prifarbene fakty aby poukazali na zamyslanu genialnost kroku.

Pravda je taka ze fotovoltaika znacne predrazuje ceny energii a najrychlejsiu navratnost maju tepelne (najcastejsie eko plyn). Vodne su investicia ktora sa vrati casom, ale nie je uz kde efektivne stavat aspon tu na SR. Atom nas spasuje uz mnoooho rokov bez toho aby si to kde kto priznal, aj pri predrazovani stavieb. Narazovy prud nestaci, je potrebny stabilny vykon.

Musk preto ponuka a instaluje ostrovne velkokapacitne baterie, no realita po boome sa k nam casto nedostane,
iba udajne vyhody.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Fotovoltaicka elektraren na firme moze mat dnes 5 rocnu navratnost bez akejkolvek dotacie, pretoze je to uz najlacnejsi zdroj. Toto uz davno hovoria aj ropaci Saudi. Tu mas ako priklad rok stary clanok https://dopice.sk/mhQ cena energie 10 Eur/MWh v 2019 (Ok u nas by to bolo asi 20).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Odporucam ti toto video z youtubu - https://www.youtube.com/watch?v=YYLzss58CLs


Pokial nebude vynajdeny sposob, ako tu energiu EFEKTIVNE uchovat (a nie, NiMH/LiIon/LiPol technologia fakt nie je dobry material na to), tak Solar bude vzdy a maximalne doplnok, ktory bude pozadovat uholnu/jadrovu elektraren ako zachranu a tym padom ekologicky bude vzdy na tom horsie ako cisto uholna/jadrova elektraren.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Postav dom, nesaď strom.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Z extremu do extremu. A musia mat aj strechu ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A nemozu dat velke solarne panely niekde nad orbit a zhora len natahat kable?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tieto solarne panely priekazne mozu drzat v orbite Muskove rakety. Prenos elektricity bude priekazne prebiehat cez HyperGrid, tj. bezdrotovo. Na vakuovej trubke, v ktorej bude prenos prebiehat, budu taktiez nainstalovane solarne panely. Petromafiani nebudu mat co zrat.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

tu kabel, tu kabel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po tych ich velmi zaujimavych WILD FIRES, ktore su niektorymi javmi velmi otazne, to vidim ako super obchod pre dodavatelov :)

https://goo.gl/n6KfRi
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár