neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Bývalá prezidentka Intelu uviedla ARM procesory

Značky: ARMservery

DSL.sk, 19.9.2018


Spoločnosť Ampere Computing, na čele ktorej v pozícii CEO stojí Renée Jamesová, bývalá prezidentka Intelu v rokoch 2013 až 2015, oznámila dostupnosť jej nových ARM procesorov eMAG pre serverový trh.

Procesory boli avizované na začiatku roka, vyšší model má 32 jadier 64-bitovej architektúry ARMv8-A a nižší 16 jadier. Maximálny takt oboch je 3.3 GHz.

Vyšší model má 32 MB L3 cache, 256 KB L2 cache na dvojicu jadier, osem pamäťových radičov DDR4-2667 podporujúcich maximálne 1 TB ECC pamäte, 42 liniek PCI Express 3.0, 4 SATA porty a maximálnu TDP spotrebu 125 Wattov.

Procesory sú vyrábané 16-nm výrobným procesom TSMC.

CPU podporuje podľa skorších informácií plnú virtualizáciu CPU aj I/O a RAS, Reliability, Availability and Service, technológie pre serverové nasadenie. Podľa skorších tvrdení výrobcu má procesor o 40% lepší pomer výkonu a spotreby ako Xeon Silver a o 90% lepší pomer výkonu a ceny ako Xeon Gold, v aktuálnom oznámení dostupnosti nových procesorov výrobca neavizuje konkrétny výkon.

Podľa informácií EETimes je prvý procesor Ampere Computing procesorom vyvinutým ako X-Gene 3 spoločnosťou Applied Micro, ktorej intelektuálne vlastníctvo získal vlastník Ampery, investičná spoločnosť Carlyle Group.

Procesory sú podľa výrobcu vhodné okrem iného pre storage, webové servery a celkovo cloud. Nové procesory budú využívať vo svojich serveroch Lenovo a viacerí ODM výrobcovia, 32-jadrový model stojí 850 dolárov a 16-jadrový 550 dolárov.

Trhu procesorov pre servery v súčasnosti jasne dominuje Intel s jeho procesormi architektúry x86. Pred takmer dekádou s výraznou akceleráciou cloudových riešení začal silný dopyt po ARM procesoroch pre servery, ktoré by pri mnohojadrových systémoch obsluhujúcich požiadavky množstva užívateľov bez potreby vysokého výkonu v jednom vlákne umožnili výrazne znížiť spotrebu a zvýšiť pomer výkonu a spotreby.

Riešenia s ARM procesormi ale nikto nedokázal aj kvôli stavu ekosystému dostať včas na trh v potrebnej podobe a naopak Intel na rozdiel od mobilného segmentu dokázal promptne zareagovať a začal ponúkať aj efektívne riešenia lepšie konkurujúce ARM procesorom v segmente viacjadrových úsporných serverov. Po ARM serveroch stále existuje dopyt, minimálne ako vytvorenie alternatívy a tlaku na Intel, tento potenciál ale zatiaľ nikto nedokázal dostatočne využiť.

Ampere zároveň s oznámením dostupnosti jej prvých procesorov avizuje na budúci rok ďalšiu generáciu vyrábanú 7-nm procesom.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej


Diskusia:
                               
 

Je v cene aj backdoor?
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Pri cenach intelu je to sucastou balicka automaticky, tu si to musis priplatit
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Akoze ci to RISCove CPU zvláda plnú virtualizáciu CISCoveho CPU priekazne?
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

A preco by malo? Pojde o virtualizaciu nativneho kodu... Nemyl si to s emulaciou.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ja len že či po každom použití inštrukcie z Xeonovej sady pre 90% lepší pomer výkonu a ceny pri virtualizaciu netreba pre mokrý sen zakaždým priekazne plienky meniť.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Iba ak dynamickou rekompilaciou. Z hladiska vykonu je ale zatial priekazne efektivnejsie rekompilovat ARM kod na X64 nez sa trapit s X64 kodom na ARMoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm backdoor...I know what you mean
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

mozog ma osialil a precital som "Reliability and Availability as a Service".
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Myslím si, že presne takéto firmy raz pošlú Intel dopiče. Teda do kremíkového neba. Intel is dead. Len o tom ešte nevie. Technologicky už stagnuje. Nevie sa napr. už viac ako 4 roky dostať na 10nm, pritom konkurencia z radov ARM je už takmer na 7nm. Áno viem že 10nm pri Inteli a 10nm pri ARM nie je to isté, to ale nemení nič na fakte, že Intel kvôli absolútnej absencii konkurencie na platforme x86_64 úplne zaspal dobu. Ako som už napísal, Intel is dead. Zapamätajte si tieto moje slová. Niekde som už dokonca čítal, že Intel si ide dávať vyrábať nejaké procesory do TSMC. Proste to s touto spoločnosťou ide dole vodou vinou zlých manažérskych rozhodnutí v posledných rokoch, alebo skôr minimálne dekáde.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ano, to ze zaspal dobu je pravda, zo ze je dead je blbost. Intel ma nahrabanych tolko penazi, ze by nemuseli dalsich 20 roko predat jedine CPU, a pritom stale platit zamestnancov a aj tak by neskrachovali.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nahodou, x86-64 prave zaziva skvele casy. AMD Ryzen po dlhom case opat ozivil konkurenciu, Ryzen2 su fakt skvele procaky za velmi rozumnu cenu. Novy EPYC je tiez supa. Intel bude musiet troska pridat a zacat s inovaciami bo spat na vavrinoch aka bobkovych listoch vedie priekazne k stagnacii a naslednej nespokojnosti shareholderov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vulkán existuje.
Škoda že sa toho Spock nedožil.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Skutocne? Aj s overenim, ze vycistila svoju obeznu drahu? Lebo podla klasifikacie Pluta je oficialne aj najdrahsimi teleskopmi mimo slnecnej sustavy objavitelny priekazne leda prd.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to masturbovanie pomocou slova priekazne hranici so psychiatrickou diagnozou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár