neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Smartfóny dostávajú 48-megapixelový fotoaparát, so špeciálnym Bayerovým filtrom

Značky: smartfónySony

DSL.sk, 23.7.2018


Spoločnosť Sony, popredný výrobca fotosenzorov pre mobilné zariadenia, aktuálne oznámila vyvinutie nového senzora pre smartfóny s rozlíšením až 48 megapixelov.

Senzor IMX586 je typu CMOS, má uhlopriečku 8 mm a veľkosť pixelov 0.8 mikrometra.

48 megapixelov nie je príliš vzdialených doteraz najvyššiemu počtu pixelov, keď Nokia respektíve Microsoft v minulosti v pár svojich smartfónoch použili 41 megapixelov. Dnes je bežným maximom 20 megapixelov.

U fotosenzorov a špeciálne u senzorov malých rozmerov pre smartfóny výrobcovia musia riešiť kompromis medzi rozlíšením a citlivosťou, keď väčšie rozlíšenie s menšími pixelmi znamená menej dopadajúceho svetla na pixel a tým menšiu citlivosť.

Za účelom dostatočnej citlivosti Sony uskutočnila u IMX586 modifikáciu, keď nepoužíva štandardný Bayerov filter ale upravený tzv. štvoritý Bayerov filter.


Porovnanie detailov na snímke 12-megapixelovým a novým senzorom podľa Sony, kliknite pre zväčšenie (foto: Sony)



U fotosenzorov pixely rozoznávajú len intenzitu dopadajúceho svetla a nie jeho farbu, pred každým pixelom je tak farebný filter filtrujúci iba jednu zložku RGB spektra. Pre pokrytie celého spektra sa striedajú červené, zelené a modré pixely, vzhľadom na citlivosť ľudského oka je použitá mriežka s dvakrát viac zelenými pixelmi ako u ostatných zložiek.

V IMX586 sa ale nestriedajú farby bezprostredne a rovnakú farbu má vždy celá štvorica pixelov tvaru 2x2. To umožňuje popri vyššom rozlíšení zvýšiť citlivosť, pričom pri snímkach so slabým osvetlením sú spájané signály zo štvorice susediacich pixelov, rozlíšenie sa v tomto prípade znižuje na 12 megapixelov a jeden pixel má tak efektívnu veľkosť 1.6 um.


Bayerov filter použitý u IMX586 (vľavo) oproti štandardnému, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Sony)



Zároveň podľa Sony má senzor aj väčší dynamický rozsah, konkrétne podľa tvrdenia spoločnosti štyrikrát väčší ako "konvenčné produkty".

Senzor je na plnom rozlíšení schopný snímkovať s 30 fps, 4K video s 90 fps, 1080p 240 fps a 720p video so 480 fps.

Vzorky senzora začne Sony výrobcom dodávať v septembri, u vzoriek avizuje cenu 3000 jenov respektíve v prepočte cca 23 eur. Kedy by sa mohol na trhu objaviť prvý smartfón s takýmto rozlíšením Sony neinformuje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

nevyznam sa sice do toho az tak, ale nebolo by jednoduchsie proste ten senzor zvacsit? keby sa trebarz uhlopriecka zvacsila z 8mm na 2mm nezlepsilo by to rapidne vlastnosti? ked sa smartfony mozu stale zvacsovat, ten 1mm naviac snad nie je take tazke tam dat... pre desiatimi rokmi sa zacali smartfony vyrabat v dakych 3,5"... dnes predava xiaomi telefon s 6,9" obrazovkou a velkost snimacov sa snad vobec nezmenila..
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

pardon, malo tam byt z 8mm na 12mm...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavny problem je, ze od optickej sustavy sa svetlo siry v tvare +- kuzela na cip. Pri 8mm uhlopriecke to znamena priblizne 6x4 mm cip a asi 10+mm dlzka optiky. Ak ho das rovnobezne zo zadnou stenou mobilu, tak ti trci optika daleko von z mobilu (vrchol kuzela s optikou nemoze mat 90+ stupnov, lebo by svetlo v rohoch dopadalo sikmo a rohy by boli tmavsie). Takze sa pouziva periskop. Hned za optikou je uprostred hrubky mobilu zrkadlo a kuzel vdaka tomu ide pozdlz vysky, alebo sirky mobilu. ALE! V takomto pripade musis umiestnit cip napriec hrubkou mobilu(dve jeho hrany sa budu dotykat prednej a zadnej steny mobilu). Dnesne mobily maju okolo 10mm hrubku VRATANE displeja, dotykovej plochy, zadneho krytu, baterie, anten a Qi nabijania(ok, niektore casti vies obist).
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Dodatok....
A teraz tam chces dat minimalne 4mm siroke cudo, plus cmos odobera data z okrajov, co je dalsi mm, plus obal optickej casti, plus miesto na opticku stabilizaciu (ak ju mas). Pri 12mm uhlopriecke sme mozno aj na 6mm sirky cipu a to uz nemas kam dat. Proste nemas. Ledaze ti bude trcat kvader s optikou mimo tela.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a prečo potom nedajú dve zrkadlá, aby mohol byť senzor na tej istej stene ako optika a teda mal dosť priestoru aj na väčšie rozmery než je hrúbka mobilu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdym lomom sa svetlo straca, zas ta nepusti svetelnost
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akurat ze je mozne nahradzat specialne filtrovanie cielenou interferenciou namiesto stracania uplne v pohode priekazne prave az zmenou nastaveni lomu viacerych zrkadiel.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Pri zvacseni senzora vznika problem s optikov ktora sa musi zvacvovat tiez (teraz myslim na dlzku). Aj teraz tu tie kamerove moduly dost hrube. Je problem urobit plochu optiku tak aby to nemalo negativny dopad na kvalitu obrazu. A ak obraz nie je kvalitny, tak nema vyznam tam dat viac pixelov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je takmer iste ze za cca 4 roky bude pouzita periskopova optika. Pricom vstupna optika bude uzka strbina a bokeh bude skaredy podlhovasty, bude to modny trend a znakom toho ze ste si kupili novy fon za 2 litre.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Lenze so zvacsenim senzora musis zvacsit vsetko: rozmery, optiku a tym aj cenu.
Sony samozrejme vacsie senzory vyraba, napr. do zrkadloviek.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Eventualne je namiesto zvacsovania vsetkeho mozne len zvacsenie pre zvysenie vlastneho IQ priekazne nemenej potrebneho usilia .
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

Neviem si predstavit to zvacsenie z 8 na 2, ale dajme tomu ze matematika u nas funguje trochu inak.
Ale inak zvacsenie senzoru by bolo fajn, len potom by si ten senzor potreboval umiestnit dalej od sosovky, co je tak trochu v rozpore s trendom stencovania telefonov. A pochybujem ze centimeter hruba tehlicka ako z 90-tych rokov by sa dobre predavala.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Prajem veľa šťastia pri úprave 48MPX fotiek v mobile. Posielam vodné chladenie a externú RAM. Takisto prajem láskyplné zážitky pri posielaní 500ks 48MPX fotiek z dovolenky známym.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

nezabudaj ze vsetcja musia byt na tych fotkach v STREDE !! inak to neni fotka ... :D
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Úplne najsamlepšie fotky sa robia v Dunajskej Strede.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Možno ti niekto prezradí, že neexistujú len mobily.
Ale ty si vystač s qVGA, aby si nemusel chladiť mobil.

Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Externu Ram ? :D Akoze swap ? :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Kdo akoze upravuje fotky z mobilu? Ved to je jak zametat cerstve hovno...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

ja ked sa fotim pre svoje šterbinky... aby som vyzeral este krajsie ako som
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A kto povedal, že tie fotky ktoré odfotíš budú v MAX rozlíšení čipu...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Lutujem tvojich znamych aj keby su tie fotky vo VGA. Dovolenka cez displej, len aby vsetci vedeli nie je dovolenka.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nebudu to fotky v plnom 48mgpx, budu sa komprimovat. Len zanieteny "fotograf" si to zaplne na full a este k tomu raw. Dalsi co spominal strbinu... Uz teraz Light vyraba mobil s 9 fotakmi. Je viacero ciest ako docielit lepsiu kvalitu a v mobiloch to bude cesta skor nasobenia hardveru s pomocou softu. Nie vylepsovanie hardwearu do medzi samotnej fiziky.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tu popisujete, ako sa lame svetlo, ako je to umiestnene v aparate, malo miesta . . . nech to ide z optiky optickym kablom niekde mimo do krabicky ktoru budem mat vo vrecku :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár