neprihlásený Piatok, 12. augusta 2022, dnes má meniny Darina
Prekvapivo skoré nasadenie nového kódeku AV1, Facebook ho už reálne používa

Značky: AV1H.264Facebook

DSL.sk, 26.4.2018


Nový kompresný štandard videa AV1 dokončený len na konci marca bol pomerne prekvapivo skoro už reálne nasadený na významnú službu, keď ho pre svoje videá nasadila služba Facebook.

Služba o tom informuje v tomto oznámení.

Za formátom stojí organizácia Alliance for Open Media, AOMedia, v ktorej sú mnohé popredné internetové a IT spoločnosti. Formát je na rozdiel od H.265 / HEVC otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy a zrejme aj H.265.

Facebook formát po jeho dokončení už intenzívne otestoval pre svoj spôsob použitia, keď do neho enkódoval bežné videá užívateľov zo svojej služby prichádzajúce už samozrejme komprimované typicky H.264. O detailných výsledkoch jeho testov sme informovali v tomto článku.

Facebook porovnával AV1 len s VP9 a H.264, ktoré sú pre webové streamovanie voľne použiteľné, a nie H.265, ktorý nepoužíva zrejme z licenčných dôvodov. V aktuálnom oznámení zhŕňa celkové výsledky AV1 ako o 30% lepšiu kompresiu ako VP9 s enkóderom libvpx-vp9 a o 50% ako H.264 s enkóderom x264.


Porovnanie zisteného bitratu pre dosiahnutie rovnakej kvality AV1 oproti trom konkurenčným riešeniam v teste Facebooku, kliknite pre zväčšenie (graf: Facebook)Vďaka tomu Facebook po širšom nasadení AV1 môže významne šetriť pásmo a potrebnú kapacitu svojej infraštruktúry a zároveň video môže lepšie fungovať užívateľom na pomalých najmä mobilných pripojeniach.

Facebook samozrejme môže zobrazovať videá v AV1 len užívateľom s kompatibilným prehliadačom, zatiaľ ich tak zobrazuje len užívateľom testovacej verzie Chrome Canary cez MPEG-DASH a využívať musí nie finálnu verziu AV1 ale o niečo skoršiu verziu. Akonáhle bude ale finálna verzia podporovaná v Chrome aj Firefoxe, avizuje prechod na túto verziu.

Veľkým problémom AV1 je v súčasnosti ale veľmi malá rýchlosť enkódovania, keď referenčný enkóder nie je zatiaľ optimalizovaný. Podľa zvoleného módu a rozlíšenia je enkódovanie až rádovo 10 000-krát pomalšie ako pomocou x264.

Za týmto účelom tak Facebook pri enkódovaní najskôr videá delí na menšie segmenty na hraniciach podobnosti jednotlivých snímok a jednotlivé segmenty môže nechať enkódovať paralelne na viacerých serveroch a dosiahnuť tak mnohonásobné zrýchlenie. Následne jednotlivé segmenty opäť spája.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ceny RAM pre spotrebiteľov majú veľmi výrazne klesnúť
AMD opäť zvýšila svoj podiel na úkor Intelu
Česko chce aj domácnostiam stanoviť nízku maximálnu teplotu vykurovania
Samsung predstavil 128 TB SSD
Telekom rozšíril pokrytie 5G v Košiciach
Začala medzinárodná olympiáda v informatike, Slovenka priebežne smeruje na striebornú medailu
Samsung predstavil nové skladateľné smartfóny, stále sú drahé
Dokončený prvý satelit pre veľký vesmírny teleskop
4ka dokončuje plošné zdražovanie, zdražuje paušály a dáta
Vo Windows 11 veľmi vážna chyba, šifrovanie mohlo poškodiť dáta


Diskusia:
                               
 

Je to celé super.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako to je u videa ked reenkodujeme H264 do AV1? Resp. aj ked do ineho H264. Nestraca sa tam dvojnasobne kvalita?
Ako ked prerabame jedno mp3 do druheho?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teoreticky k tomu pri takych domacich single pass reenkodovaniach sice moze dochadzat, ale Facebook je profesionalny segment, kde je dvojnasobne priekazne malo.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Kamo, ty sa daj liecit. Nie si ani vtipny ani vecny ani nic. Ak ta bavi, ze lezies stovkam ludom na city, tak na to bude urcite diagnoza.
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

Presne tak.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ved sa chcem dat, ale ze na to treba svojpravnost, skor ze ma priekazne nevezmu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja sa na tom zabávam ak sa niekto na neho naserie. :D
A tak dávam syntaxovi pluska.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Si si dufam vedomy, ze za toto svoje nerozvazne konanie zhoris v pekle...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toho doktora si neviem predstaviť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenže je nemožnosť porušenia riešením zákazu zobrazovania boha alebo len bohapusty cheat?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

samozrejme co uz raz stratovo komprimovane a opat sa to stratovo komprimuje, tak kvalita stale upada

raz som videl vyskladane videjko, kde stale po sebe ukladali JPEG a ten nasledne ako JPEG a JPEG a tak stale to opakovane ukladali do stratoveho JPGu ... po 600 ulozeniach z toho obrazku ostal len absolutne cisty farebny sum to aj pri absolutne najvyssom nastveni kvality
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

po jednom ulozeni (pokial je to spravene poriadne) ale pokles kvality nemusi byt ani vidiet (obrazok, video ci zvuk)

niekto si 50 GB BR DL ripne na 10 GB MKV

uz na tom BR je to stratovo komrimovane h264 a spravi sa z toho dalsie strotovo komrimovane h264

no a potom si z toho 10 GB MKVcka este niekto moze spravit 5 GB MKVcko ale h265 - a stale je to kukatelna, samozrejme by bolo ovela lepsie keby to 5 GB MKVcko h265 robil uz priamo z BR
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

To je relativne co je kukatelne. Ako pre koho. Kukatelne boli aj VHS pásky. V realnopm rozliseni priblizne 380x280. Zasumene a v uzkom gamute. Tam sa ale uz asi nikto nechce uberat. Osobne mam rad vysoke rozlisenia a vysoky bitrate. Ale povazujem za chore davat full hd rozlisnie do 5 palcoveho displeja na mobile. To je ale uz ina tema.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a co potom Samsung so 4k displejom, aby vsetky specifikacie vyzerali lepsie, hlavne, ze sa pixely 2x2 pouzivaju ako 1, inak by baterka vydrzala 3 hod. Drzim palce Apple aby nepodlahli a nechali rozlisenia ako su.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis Apple a ich Retina display, ktory to cele nezmyselne zvysovanie rozlisenia zacal? ak by sa ti malilo tak maju aj 5K :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár