neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Na galaktické pomery môžeme mať rozvinutú kozmonautiku, iné civilizácie môžu mať problém odlepiť sa

Značky: vesmírveda a výskumzaujímavosti

DSL.sk, 23.4.2018


Hoci ľudská technológia štartov do vesmíru sa javí ako desaťročia stagnujúca a nezodpovedajúca rozvoju v iných oblastiach ľudskej činnosti, prípadné iné civilizácie na iných väčších pevných planétach v podobných fázach vývoja môžu byť na tom oveľa horšie.

Dôvodom je silnejšia gravitácia. Samozrejme nejde o žiadne revolučné zistenia a je to dôsledkom základných fyzikálnych zákonov, Michael Hippke zo Sonnebergského observatória ale aktuálne uskutočnil a zverejnil bližšie výpočty.

Jeho práca sa týka civilizácií na pevných planétach väčších ako Zem označovaných ako tzv. super Zeme. V tzv. zóne obývateľnosti s možnosťou prítomnosti kvapalnej vody na povrchu sú často súčasnými metódami objavovania exoplanét objavované práve planéty tohto typu.

Hippke výpočty uskutočnil na príklade planéty označenej Kepler-20 b, najväčšej známej pevnej exoplanéte. Tá má približne 1.87-násobný polomer ako Zem a je 9.7-krát ťažšia. Jeho výpočty sa samozrejme týkajú technológie chemických motorov, ktorá je zatiaľ jedinou známou technológiou schopnou vyniesť náklad do vesmíru.

Problémom rakiet fungujúcich na princípe chemických motorov je ale potrebná hmotnosť paliva, keď so zvyšovaním nákladu sa samozrejme zvyšuje množstvo potrebného paliva. To sa ale musí zvýšiť o toľko, aby dokázalo vyniesť aj väčšie množstvo paliva, a na Zemi pomer hmotnosti rakety s palivom a bez neho v praxi dosahuje až 50 až 150.

Pomer hmotnosti rakety s palivom a bez neho samozrejme závisí na úrovni gravitácie a zvyšuje sa v závislosti na potrebnej únikovej rýchlosti a úrovni gravitácie na povrchu planéty exponenciálne.

Pre Kepler-20 b by raketa pre vynesenie nákladu s hmotnosťou jednej tony na obežnú dráhu podľa prepočtov Hippkeho musela mať 9 tisíc ton paliva, pre vynesenie pripravovaného Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba s hmotnosťou 6.2 ton už 55 tisíc ton paliva a pre misie ekvivalentné misiám Apollo z minulého storočia so 45 tonami nákladu až minimálne pre ľudí pomerne nereálne znejúcich 400 tisíc ton paliva.

Pre porovnanie najväčšia doteraz ľudstvom vyrobená raketa Saturn V použitá práve pri Apollo misiách mala približne 3 tisíc ton paliva.

Tieto čísla platia pre akékoľvek vynášanie na obežnú dráhu a civilizácie na týchto planétach by tak pravdepodobne nemali ani satelity respektíve ich vynášanie by bolo neprimerane nákladné.

Navyše pre planéty s aspoň 10-krát vyššou gravitáciou na povrchu ako na Zemi sú podľa Hippkeho rakety s chemickými motormi úplne nereálne.

Ľudská technológia štartov do vesmíru sa javí ako desaťročia stagnujúca, keď najväčšie úspechy v podobe pristátia ľudí na Mesiaci boli dosiahnuté len po pár desaťročiach výskumu už pred takmer päťdesiatimi rokmi. Vývoj začal výraznejšie napredovať len v posledných rokoch najmä s technológiou návratu a znovupoužiteľnosti rakiet a celkovým znižovaním nákladov. V súčasnosti sa ale nečrtá principiálne lepšia technológia na lety do vesmíru ako chemické motory a v dohľadnej dobe zrejme k výraznejšej revolúcii nepríde.

Dopady výpočtov Hippkeho na iné civilizácie majú samozrejme svoje predpoklady a limity. Iné civilizácie aj v podobnom štádiu vývoja, pre ktoré neboli chemické motory prakticky použiteľné, sa mohli viac sústrediť na prípadné iné technológie a v tejto oblasti vyvinúť nejakú nám doteraz neznámu efektívnejšiu technológiu. Zároveň na planétach s väčšou úrovňou gravitácie by sa potenciálne mohli vyvinúť výrazne menšie organizmy, ktoré potrebujú do vesmíru vynášať výrazne ľahší náklad a vesmírne štarty sú pre realizovateľnejšie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple


inzercia



Diskusia:
                               
 

kto vie, a mozno su na tom tak dobre ze nestavaju rakety ale plachetnicky.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

AlienCube ktora sa im hned pokazi
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Vyššia gravitacia = hustejšia atmosféra = vyššia nostnosť balónov

Silnejší obyvatelia
Viac obyvateľov viac vojen viac mozgov vyrabajucich rakety.
Silnejšie materiáli.........
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

+ 20% gravity
+ 10 ground combat
+ 10 offensive tactics
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jemnejší bude rezeň z marťana, ako z jupiteršťana.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

som si vždy zaškrtával aj položky jako "možnost nájdenia Orionskích Artefaktov",
a pod. bonusy :p

a Homeworld vždy nastavit na "Minerals - very rich" (ajž *Ultra Rich*

biosphere - very rich,

& farming - rich, very rich 8)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Pre startovanie z magnetickeho polu radovo mohutnejsieho dynama s rovnakymi otackami je plachta priekazne optimalnejsie riesenie.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

chvalim
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hmm, toto ja ako jeden z expertov na dsl.sk povazujem za pracu vhodnu ako zadanie domacej ulohy na zakladnej skole.
Inak ten profesor ratal aj s tym ze ked je silnejsia gravitacia tak to moze mat aj vplyv na hustotu energie v chemickych raketach?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Nerátal, lebo nemôže (aspoň teda nezanedbateľný).
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A miesto benzinu tam rovno jazdia na napalm.
Co vsak pouzivaju miesto napalmu? ;-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To je tam priama umera ? 10x gravitacia = 10x hustejsie palivo ? Kolko-nasobne by si chcel stlacit benzin/kyslik/vodik pred tym ako exploduje ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

deveť
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Netusim,
A ty vies aky vplyv na paliva, pripadne vznik novych a efektivnejsich ma vysoka gravitacia?
Napriklad v atmosfere budes mat urcite viac kyslika na pohon prudovych motorov.
Jedine co hovorim je ze profesor riesi ze ako tam pouzit nase technologie ktore sa vyvyjali pri 1g. Neriesi vplyv 10g na vznik inych technologii.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Asi je vyssia pravdepodobnost hustejsej atmosfery, ktora este moze stazovat start priamo z povrchu planety. Ale na druhej strane hustejsia atmosfera umozni lietat tazsim strojom ak vyssie a vodorovne nadobudnut rychlost, podpbne ako pri testoch lietadiel / rakiet X.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"...respektíve ich vynášanie by bolo neprimerane nákladné..."

Myslím a hlavne dúfam, že človek je jediný tvor vo vesmíre, pre ktorý sú peniaze dôležitejšie ako prežitie celej rasy.

Dúfam, že akýkoľvek mimozemšťania sú na tom tak, že rozvoju civilizácie a prežitiu druhu venujú všetky formy a druhy energie a prostriedkov.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Presne toto!
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Možno preto všetky ostatné civilizácie zanikli. Človek nájde nejaký super minerál, z ktorého sa dajú postaviť kozmické lode. Dá mu hodnotu a začne ťažiť. Čím viac ho vyťaží, tým sa stáva vzácnejší a teda jeho hodnota vystrelí do výšok.

Veľká cena potom spôsobí, že sa minerál začne používať menej, že sa začnú hľadať nejaké lacnejšie náhrady, že sa začnú hľadať nové náleziská. A človek tak dokáže efektívne korigovať svoj vývoj.

Iné civilizácie nájdu super minerál, všetok ho použijú na najefektívnejšie riešenie aké daná civilizácia dokázala v dobe objavenia dosiahnuť (rozumej nejakú parnú lokomotívu) a tým aj skončia.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Dobrý pohľad, len sa spýtam:
Myslíš ťaženie ropy aj napriek tomu, že elektrické autá poznáme vyše 100 rokov ? Mimochodom cena ropy je najvyššia za posledné tri roky, pritom elektrina je lacnejšia a dá sa vyrobiť aj čisto.
Máš na mysli nezmyselné odlesňovanie a pod. ?
A v neposlednom rade neustálym vyhováraním sa na veľké náklady máme systém varovania pred zrážkou s asteroidmi na úrovni, že posledný veľký asteroid blízko Zeme sme odhalili až keď letel od nás.
Odpovedať Známka: 2.8 Hodnotiť:
 

Treba sa zamysliet co to znamena ze je nieco nakladne... to nie je o peniazoch ale o zdrojoch planety. Peniaze su len nastroj ktory umoznuje vymenu tovarov a sluzieb ale hodnotu urcuje dopyt a realne naleziska zdrojov. Ked je nieco lahko a vela dostupne tak je to v preklade lacne. Ak je nieco velmi zriedkave az nenajditelne tak je to drahe. To su ale slova ktore nemaju s peniazmi nic.
Co z toho ze pozname el auta ked nie sme schopni vyrabat dostatok elektriky aby sme celu tu masineriu pohanali? Z coho vyrobime tolko uzasnych a na vyrobu a recyklaciu narocnych baterii na baze lithia? Tazba je extremna zataz na zivotne prostredie a je ho este vacsi nedostatok ako ropy. Preto sa vsetko diverzifikuje. Neda sa mat vsetky auta na el kym nevymyslime lepsiu vyrobu a distribuciu tejto tzv suroviny.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

K ucit sa, ucit sa, ucit sa (vyskum) treba pridat este treba šetriť, treba šetriť, treba šetriť.(prírodné zdroje).

Ale ak nebudu zdroje na to aby aby mohlo jazdit v buducnosti tolko aut ako teraz, tak sa bude viac vyuzivat hromadna preprava.

Inak vzhladom na dane ktore sa vyberaju z pohonnych hmot by ma zaujimalo ako sa vyvinie cena elektriny ak sa budu coraz viac rozsirovat elektromobily.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ale samozrejme, že náklady v surovinách som zarátal do úvahy. Z hľadiska zachovania prežitia druhu je nevyhnutné stať sa multiplanetárnym druhom. Na materskej planéte sa skôr, či neskôr minú zdroje a pokiaľ dovtedy druh nevyvinie technológiu na ťažbu z asteroidov a iných planét vyhynie. Prípadne ho zničí prírodná katastrofa, či zrážka s iným veľkým objektom.
Na ostatné komentáre o nečistej energii je aj škoda odpovedať. Kto chce, hľadá riešenia, kto nechce, žije vo svojom malom svete - "Nedá sa".
Odpovedať Hodnotiť:
 

tvoj pohlad je trocha primitivny, presne ako pise "El auta?"

- peniaze je treba chapat iba ako prostriedok, synomymum hodnoty a teda civilizacia ktora nebude poznat peniaze, bude mat na zdroje, energiu, pracu, tovar, sluzby ... iny ekvivalent, nie peniaze, ale napr. hodina doucovania, alebo darovanie vnutorneho organu, darovanie panenstva prvorodenej dcerym, modrofialove kamienky ... to je suma-fuk ... aj kazda civilizacia na Zemi (v zmysle osada, mesto, mestky stat, stat) ma svoj isty ekvivalent hodnoty ktorym "platili" za uvedene veci

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

- na margo el aut: el. energia a cisto? si sa hadam s konom zrazil?! CCOKOLVEK CO ROBI CLOVEK POSLEDNE TRI STOROCIA NIE JE V KONECNOM DOSLEDKU CISTE !!! Neviem aku "cistu" elektrinu mas na mysli. Jadro? Asi si spadol na hlavu. Veterne a solarne elektrarne? A tie mega-brutal velke vrtule s motormi tam spadli z neba? Rovno sa tam zapichli jak sparatko? Nikto ich nemusel vyrobit? Solarne panely detto? Kolko priemyslu a roznych prvkov bolo pri nich pouzitych? Detto pri vyrobe cipov. Napoveda: asi 1/3 periodickej tabulky a aj exoticke prvky jako gadolinium, europium, hafnium a mnohe ine... Sice iba v stopovych mnozstvach miligramov, ale predsa. A vela z nich ma svojho majoritneho exportera: Cinu. Tie prvky v cistom stave tu padaju z neba, alebo ich treba krtvopotne tazit priemyslom ...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

jadro existuje aj ciste, treba ho tlacit dopredu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tekvicové?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sojovo-skoricove s domacim koriandrom
Odpovedať Hodnotiť:
 

- mnozia sa clanky ze litia nie je nekonecne vela a to je el. aut iba titerny zlomok percenta. Neviem si predstavit co by bolo s tou miliardou aut co chodi po planete ... treba sa obzerat aj po alternativach https://bit.ly/2F9gkal
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

litia je dost na tisice rokov aj pri dalsom zvysovani populacie. z morskej vody.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ze to nikoho nenapadlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

napadlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

..Ekonomia, /(Ekonomika jako auto-regulačný komplexný mechanizmus, (resp. "dynamizmus" vývoja, (r)evolúcie...

nvm., či už aj slavný Samuelson, ekonom,
(autor tej známej 2-zvazkovej edície, 2-díelních Ekonomií,
už neco také nepsal, nenačrtol..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neuveritelne zbytocna praca.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

A pritom vysoko pravdepodobne stále omnoho podstatnejšia a prínosnejšia, ako čokoľvek, čo si za celý život stvoril ty...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. V digitalnom svete je rozdiel pravdepodobnosti a pravdy priekazne furt konstantny.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Tak si si kvíkol, ale som si istý, že čokoľvek, čo som ja kedy stvoril, je prínosnejšie, ako tamto. ;)
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Ale schválne, no daj, aký je prínos tej práce. Počúvam.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

daj ty nieco co bolo prinosnejsie ako ten vyskum
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Asi si ma dost dobre nepochopil, tak skusim trochu expresivnejsie. Ked som sa dnes rano vysral, aj to bolo prinosnejsie pre svet, ako tato praca.
Odpovedať Hodnotiť:
 

debilka samozrejme nenapadlo, ze ina civiliacia, nemusi byt zalozena na vrazdeni a vykorizstovani inych statov, na peniazoch, na profite, na co z toho kvapne, pre nasich...vsakze.

debilka nenapadne, ze sposobov pohonu existoje mrte vela druhov, to ze sa u nas vyuziva tento chemicky, je zalozene na vyssie uvedenom.

debilka nanapadlo, ze ine civilizacie, mozu byt prave sta tisicie rokov dopredu vo vyvoji oproti nam, a nas mozu povazovat za neandertalcov, ked sa pozru na nasu planetu a co sa tu deje a hlavne, kvoli comu.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Tá debilka čo robí, kurva, lebo !ZAJEBEM PLYN! Ja ich vyjebem do vzduchu!!!
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

"..tu nebudú bývat, hned zajtra volám hygienikom, vyjebú ich preč!.. ;DD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rovnako ako môžu byť iné civilizácie sta tisíce rokov pozadu a momentálne stavajú plachetničky z dreva aby si ulovili rybu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

V takom pripade bud zanikaju pri vybuchoch stromov, kapilary ktorych pod obrovskym tlakom exploduju, alebo topenim pri snahe plavit sa na pltkach z dreva s takou hustotou, ze priekazne neplava.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Jemu to určite napadlo, to len primitív v komentároch DSL.sk preceňuje svoj podpriemerný intelekt urážaním oveľa múdrejších ľudí.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

kuratenko bud si isty ze jeho to napadlo asi rovnako, ako pracovnikov v NASA napadlo ze tam hore bude asi skoro-vakuum a treba skafandre
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na povrchu Kepler-20 b je gravitacne zrychlenie 2.774 vacsie ako na Zemi.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

aj to je volaco :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tam asi ľudia od radosti veľmi neskáču.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

taky vysportovany svalnaty atlet by si aj troska povyskakoval predtym jak by sa dokalicil pri skoro 3g
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ten vývoj v kozmonautike sa spomalil, ked Rusi prehrali studenú vojnu. Nový režim už bol uvolnenejsi a inteligencia jednoducho ušla. Američania nemajú dôvod už tlačiť toľké miliardy do NASA, lebo voličov to už moc nezaujíma
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Pravdu mas, za vsetko mozu Zidi... teda Rusi. Ja by som ich poslal vsetkych na na Madagaskar a konecne by sme tu mali blahobyt. Cim skorej, tym lepsie, lebo nam tu este zvolia nejakeho ceskeho trampa za prezidenta.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

rozmyslam, ako sa mohol taky jebo naucit pisat a jedine vysvetlenie by mohlo byt, ze sa ti ako-tak vyvinulo prislusne centrum v mozgu, kym ostatne uplne zakrnuli
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja si skor myslim, ze sa vobec nespomalil, len momentalne si svoje pokroky vsetky mocnosti nechavaju potajomky pre seba ako eso v rukave. nikto predsa nechce aby konkurencia poznala jeho rozsah moznosti v pripade konfliktu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a co planety s nizsou gravitaciou?
tam mozu mat kozmonautov ktori sa len odrazaju od zeme
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Do určitej miery. Ale ak je to už príliš málo, tak si zrejme neudržia magnetické pole/atmosféru, podobne ako skončil Mars.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tie závery sú trocha zjednodušené, dokonca i ľudia by si v istej miere s takou situáciou poradili.

Nebude asi mnoho letov s mimozemskou posádkou či stanica na obežnej dráhe, a vesmírny program sa o pár desaťročí odloží, kým miniaturizácia dosiahne dostatočnú úroveň. Ale vynášať menšie funkčné satelity by nemal byť problém (ako je momentálne boom i u nás). A neskôr by "posádku" mohla tvoriť umelá inteligencia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zas asi nebude mat zmysel dopodrobna spekulovat ci maju / alebo nemaju ine civilizacie taku rozvinutu kozmonautiku.
Ako sa aj pise v clanku, takak civilizacia by sa asi snazila najst nejaku inu cestu. Napr. som tak rok dozadu zachitil info, ze sa podarilo vyrobit kovovy vodik (umoznil by podstatne zvysit specificky impulz raketovych motorov). A v pripade, ze by bola na nieco podobne spolocenska objednavka ako za cias Apolla, tak by uz realne asi aj mohol byt pouzivany, pripadne nieco ine.

Odpovedať Hodnotiť:
 

mna nezaujima ci ine civilizacie lietaju do vesmiru, mna zaujimaju podstatne veci...

maju ich zeny tri cecky a can you fuk it?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Only on Eroticon Six.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosim vas.. Vsak my sme este iba na 0.75 na Kardashevovej skale... a je tam az sest...

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár