neprihlásený Piatok, 15. januára 2021, dnes má meniny Dobroslav
Úrad vicepremiéra pre informatizáciu chystá zmeny, bude stáť na troch nových pilieroch

Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu pod novým vedením v koordinácii s ďalšími ústrednými orgánmi štátnej správy pripravuje mierne modifikácie v stratégii informatizácie štátu a stavať plánuje na troch nových odborných pilieroch. Tri nové základné postupy, ktoré štát bude aplikovať, boli na vybraných projektoch testované v období posledných deviatich mesiacov až roka a v nasledujúcom období sa zavedú plošne.

Značky: e-governmentštátSlovensko

DSL.sk, 1.4.2018


Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu pod novým vedením v koordinácii s ďalšími ústrednými orgánmi štátnej správy pripravuje mierne modifikácie v stratégii informatizácie štátu a stavať plánuje na troch nových odborných pilieroch.

Úrad to avizoval na konci týždňa.

Tri nové základné postupy, ktoré štát bude aplikovať, boli na vybraných projektoch testované v období posledných deviatich mesiacov až roka a v nasledujúcom období sa zavedú plošne.

Dve deviatky

Jednou z dvoch podstatných noviniek je pomerne inovatívny celkový prístup k vývoju nových štátnych informačných systémov.

Kým moderné dôležité informačné systémy sa v ére cloudu a používania viacerých serverov na poskytovanie služieb budujú so zameraním na vysokú dostupnosť, štát chce vsadiť na celkovú efektívnosť vyvinutia a prevádzky systémov.

Kým dnes je bežná plánovaná dostupnosť tzv. štyroch deviatok, znamenajúca minimálnu dostupnosť 99.99% času respektíve maximálnu nedostupnosť cca 4.3 minút za mesiac, slovenská vláda chce vsádzať na minimálnu dostupnosť dvoch deviatok, 99%, znamenajúcu napríklad za mesiac maximálnu nedostupnosť 432 minút respektíve 7 hodín a 12 minút.

Dohodnutie takejto plánovanej minimálnej dostupnosti si štát už u dvoch projektov aj odskúšal. V podmienkach na prevádzku domény .sk ju hlasovaním na príslušnej komisii schválil práve úrad vicepremiéra ako minimálnu akceptovanú dostupnosť dokonca samotnej DNS služby pre našu doménu .sk.

V projekte ústredného portálu Slovensko.sk zahŕňajúceho elektronické schránky ju zase štát jednak dohodol v zmluve o prevádzke a jednak u portálu a schránok počas posledného roka aj reálne takúto dostupnosť testoval a dostupnosť služieb portálu sa vo viacerých mesiacoch k tejto hranici priblížila alebo ju podľa štatistík NASES raz aj podliezla.

"Ľudia nás ani pri takejto dostupnosti stále neženú vidlami a zároveň takáto dostupnosť umožní výrazne ušetriť pri implementácii a prevádzke systémov," uviedol zdroj z prostredia štátnej správy, ktorý si neželal byť menovaný.

Na otázky či takýto prístup zlacní systémy aj pre štát pri ich objednávaní a či do svojich kalkulácií štát započítal aj hospodársky dopad na ekonomiku štátu kvôli zníženej produktivite kvôli potenciálne jednému pracovnému dňu nefunkčnosti systémov každý mesiac predstavitelia štátu neodpovedali.

Zmeny v používaní eID

Druhá podstatná zmena, ktorá bude mať zrejme častejší dopad na bežné skúsenosti užívateľa s interakciou so štátom, je plánovaná zmena v spôsobe používania elektronických občianskych preukazov, tzv. eID.

Motívom tejto zmeny sú skúsenosti z jesene minulého roka s vážnym bezpečnostným problémom s kľúčmi respektíve certifikátmi vygenerovanými čipmi na našich eID a následná neschopnosť implementovať v sľúbenom čase avizované zmeny.

Aby sa systematicky vylúčili podobné riziká a problémy, štát tak uskutoční prechod na nový spôsob používania eID. Nový spôsob má podľa štátu tiež potenciál znížiť náklady na ďalšiu informatizáciu.

"Štát pochopiteľne nedokáže platovými podmienkami prilákať dostatočný počet dostatočných odborníkov v tejto oblasti schopných primerane reagovať na podobné problémy alebo aspoň ich pochopiť, keď nemôže zaradiť dostatočný počet odborníkov na dostatočne vysoké tabuľkové pozície," popisuje hlavný štátny radca pre analógovú počítačovú bezpečnosť.

Spôsob akým sa eID budú používať novým spôsobom štát opisuje nasledovne: "Občan sa bude autentifikovať prenesením jednoznačného alfanumerického identifikátora z eID na podanie polygraficky, pričom podanie signuje a zabezpečí doručenie polygrafickej kópie dokumentu." Čo to presne bude znamenať zisťujeme.

Ministerstvo vnútra pre zvýšenie bezpečnosti eID po prechode na nový spôsob odporúča zmenu v inštalovaných prvkoch na eID, ktorú bude možné vykonať aj bez návštevy úradov pomocou sprístupneného softvéru. Softvér bude podľa ministerstva k dispozícii do štyroch až dvetisícosemdesiat týždňov.

Predstieranie voči vonkajšiemu nepriateľovi

Štát zároveň vysvetlil aj viaceré nie celkom pochopiteľné zlyhania Národného bezpečnostného úradu v oblasti počítačovej bezpečnosti z posledného obdobia, nesprávne a nepravdivé informácie v kauze zraniteľnosti eID, cudzie preložené články zverejnené na stránkach jeho jednotky SK-CERT a zvláštny postup pri pripomienkovaní nového zákona o kybernetickej bezpečnosti v oblasti prevádzky .sk domény.

Tieto incidenty boli v skutočnosti vedomé a plánované s cieľom zmiasť vonkajšieho nepriateľa, ktorý má chcieť aj v oblasti počítačovej bezpečnosti rozvrátiť našu krajinu. Po takýchto krokoch má podľa plánu štátu z jeho strany prísť ale k podceneniu Slovenska v tejto oblasti a vďaka tomu zabezpečeniu účinnej ochrany našej krajiny.

V každom prípade tretím pilierom v oblasti informatizácie je pokračovanie v tomto pilotne otestovanom prístupe a predstieranie zdanlivej limitovanej kompetentnosti, a to viacerými ústrednými orgánmi štátu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Wikipedia má 20 rokov
Výrobca platní pre HDD pre zvýšený dopyt výrazne zvýši produkciu
USA uvalili sankcie na ďalšieho veľkého čínskeho výrobcu smartfónov
Vydaný Wine 6.0 umožňujúci Windows softvér na Linuxe
Operátori už majú 5G frekvencie, musia pokryť aj diaľnice a železničné trasy


inzerciaDiskusia:
                               
 

Veru je tazke pozhanat dobrych odbornikov - napr. ja - robim pre vladu admina, ale este o tom nevedia...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

To uz je aka moralna dilema toto. Obcania sa hackuju na vladne servery aby im tam spravili poriadnu udrzbu. Riadny aktivista!
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

hacktivista!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ešte že angličania správne investovali svoje úspory do .SK domény. Nemusia sa báť o svoje dôchodky, budeme im platiť pokiaľ bude internet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pozor aby si nedopadol ako Aaron Schwartz, ktoreho obesili.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Penjaze, peníze a peňeží !

Odpovedať Hodnotiť:
 

No, tak tento rok ste tiez "zatali" kratko pred deadline-om - ako tradicne ale teraz uz ozaj hodne natesno. Uz som len zvedavy aky bude casovy priebeh tohto prispevku...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Došlo mi to až pri "Štát zároveň vysvetlil", lebo to bola asi najneuveriteľnejšia časť článku, okrem toho analógového experta, ktorý ma síce zaskočil, ale v rámci štátnej správy sa mi to zdalo aj celkom v poriadku :D ...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ja sa priznamvam ze mi to docvaklo az pri "štyroch až dvetisícosemdesiat týždňov". Tiez som sa pozastavil pri tom statnom radcovi a vetu si precital dva krat, ale pri pomysleni na moznost zamestnat takto aj druheho statneho radcu pre digitalnu bezpecnost mi to uz zacalo davat zmysel.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Smutne je, ze mne ten clanok koniec koncov vobec nepripada neuveritelny.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Presne to je problem tohoto naroda. Staci, aby prisiel nejaky curak a povedal par hrejivych slov a ludia ho zeru. Pricom nikoho nezaujima, co je to za cloveka, ci je odbornik v danej oblasti, co ma za sebou. Ale co chceme, aky narod taka vlada, vsak?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A ty si myslíš, že inde vo svete je to inak? Systém je všade rovnaký. Máš najviac peňazí, najväčší mediálny priestor a je to tam, už sedíš v kresle.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

S tym suhlasim, ze svetu bohuzial vladnu peniaze. A co si myslis, preco je to tak? Lebo ludia su blby a nechaju si skakat po hlave. Kazdy chce mat vsetko este vcera a spravy preto cokolvek.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A preto treba začať od seba.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. A pritom synergicky efekt informatizácie k antidiskriminacnym principom je nepriehladnutelny. Picovat moze priekazne kazdy, bez ohladu na rasu, pohlavie, nabozenstvo ci vzdelanie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kazdy pilier za 1 000 000 000 €
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

To sú len dividendy pre sociálnych podnikateľov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bod 3 je aplikovany uz riadne dlho, vsak?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prvý pilier je korupcia, druhý zlodejstvo, aký bude ten tretí ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak je taktikou predstierat nekompetentnost. Okej. Preco to potom ale prezradzaju?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To je specialna taktika dvojnasobnej nekompetentnosti, vyvinutej ruskymi akademikmi v ZSSR.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Nieje tento článok náhodou prvo aprílový žart? Ja naozaj pochybujem lebo oni sú schopní naozaj takéto niečo vymyslieť.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

https://imgur.com/a/w1vYJ

Aktualne pri pokuse o prihlasenie
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A sú úradné hodiny?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Uz som si myslel, ze nebude ziadny prvoaprilovy clanok. A to som poctivo kontroloval DSL.sk kazdu chvilu, az som si ho musel najs az teraz.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Čiže ak to mesačne nebude fungovať 7 hodín tak aj tak to bude fungovať podľa zmluvy na 100% :D Stačí upraviť parametre pre výrobu štatistiky a hneď to lepšie vyzerá.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Akurat ze v state s na relativistickej fyzike zalozenom skolskom systeme je vzhladom k na zastupovanie statu potrebnej urovni vzdelania platnost takej zmluvy priekazne de jure jasna.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cele slovensko(s ktoroukolvek vladou) je prvy april
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No keď to HaRaši dodrbe tak ako parkovanie v Košiciach, tak sa máme na čo tešiť!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie som si isty, ci je to prvoaprilovy vtip, alebo realna situacia v nasej statnej sprave.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Perfektne som sa zasmial, ako vzdy DSL priniesol krasny prvoaprilovy zartik, tentokrat si ani moc nemuseli vymyslat...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Viete mi toto preložiť, že kedy to vlastne bude?
"až dvetisícosemdesiat týždňov"
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

to je 40 rokov
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

po precitani posledneho odseku a vzhliadnuti datumu vydania clanku som si myslel ze ide iba o vtip. Ale vzhladom na tie dve deviatky, je jasne ze to vtip nie je, to je legitimny pristup nsaho statu :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Rasi a jeho vychodnarska banda by si zasluzili ist od basy a nie stavat piliere. Tento super odbornik uz pomohol ku dnu aj zdravotnictvu , informatizaciu to necaka , na dne uz je...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nasi "investigativny" novinari by si mali pozriet interesantne prepojenia znameho pravnika a podnikatela Bzana z Michaloviec ,firmy Medipark ktora prenajima pozemky statu pred nemocnicami na parkovanie a niekto za to dostal pekne peniaze , co vy na to pan Rasi? V normalnej krajine by sedeli títo páni v base a nie zarábali na účet nás všetkých. Raši Raši , čoho ešte budeš ministrom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pôžičky požičiavame všetkým
Potrebujete financovanie pre váš domov, pre vytváranie vlastných podnikov, pre prácu, pre vaše osobné potreby a najmä pre pôžičky na nehnuteľnosti, bezpochyby. Dávam osobné pôžičky. Pri všetkých vašich žiadostiach predkladajte návrhy týkajúce sa sadzieb a splátok platieb a budem s vami.
e-mail: daniellepinneau@gmail.com
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár