Vedci zo známeho Massachusettského technologického inštitútu, MIT, aktuálne informovali o vyvinutí a demonštrovali prototyp nového robota určeného pre podmorské bádanie, nazvaného SoFi.
SoFi, od Soft Fish kvôli mäkkej konštrukcii zo silikónovej gumy, vyvinutý v CSAIL, Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, je zaujímavý tým, že na pohon nevyužíva vrtule a maximálne emuluje skutočnú rybu, tvarom aj spôsobom pohybu.
Ten zabezpečuje pohybom chvostovej plutvy zo strany na stranu realizovaným motorom pumpujúcim vodu do dvoch komôr, ktoré sa striedavo rozpínajú a spôsobujú tým takýto pohyb do strán. Hydraulický systém umožňuje modifikovať pohyb chvosta a tým regulovať aj rýchlosť, pričom priemerná rýchlosť je podľa oznámenia pol dĺžky tela za sekundu.
Robot má aj systém kontroly vztlaku, ktorý používa stlačený vzduch a modifikáciou miery jeho stlačenia mení jeho objem a tým aj vztlakovú silu nadnášania okolitou vodou. Môže tak dynamicky meniť aj hĺbku ponoru, pričom k zmene smeru asistujú plutvy.
SoFi, kliknite pre zväčšenie (foto: MIT CSAIL)
Nie je jasné ako je spôsob pohybu robota efektívny, prináša ale viacero výhod. Robot sa dokáže pohybovať flexibilnejšie ako pri štandardnom vrtuľovom pohone a môže sa dostať bližšie k skúmanému prostriediu a to bez rizika jeho poškodenia vrtuľami alebo naopak poškodenia robota. Zároveň menej plaší podvodnú faunu.
LiPol batérie dokážu robota o niečo väčšieho ako pol metra poháňať po dobu 40 minút, vedci ale neavizujú kapacitu batérie. Robota riadi linuxový minipočítač a je ovládaný na diaľku ultrazvukom dobre sa šíriacim pod vodou, konkrétne na frekvenciách 30 až 36 kHz.
Ukážka novej robotickej ryby SoFi (video: MIT)
Na robotovi je prítomná jedna kamera s objektívom typu rybieho oka, tvorcovia ale neinformujú že by robot dokázal v reálnom čase vysielať obraz.
Bližšie technické parametre tvorcovia neavizujú, robota ale plánujú ďalej zlepšovať a napríklad mu zvýšiť rýchlosť zlepšením pumpovacieho systému. Zároveň robotovi plánujú doplniť autonómny mód, aby analýzou obrazu svojej kamery mohol automaticky nasledovať reálne ryby.
dnes má meniny Nový rok, Deň vzniku SR
Od: _Buržuj
|
Pridané:
21.3.2018 21:43
Vystrelujeme do vesmíru autá a v moriach plávajú robotické ryby.... ale liek na plešatosť a predĺženie penisu nikde! Takto sme si tú budúcnosť nepredstavovali!
Re: dnes má meniny Nový rok, Deň vzniku SR
Od: url log
|
Pridané:
21.3.2018 22:08
Som si minule pomylil mast na predlzenie penisu s mastou na plesinu a rano som sa nestacil divit ... hlava o 7 cm vyssia a pre chlpy som si nevidel bimbasa !!!
Ked sa ta robo ryba vyneresí tak to môžeme považovať za úspech a stále neviem čo by sa stalo keby táto robo ryba plávala v oblastiach výskytu žralokov ale určite by sa to oplatilo natočiť.
Ludkost...
Od: Kapor z Vane
|
Pridané:
21.3.2018 23:49
Rocne zabijeme miliony ryb, zivocichov, spalime kilometre stvorcove stromov... Ale za peniaze si postavime umelu rybu, pestujeme umele kvety.. to co nam priroda dava denne zadarmo.
Kapitalisticka logika, ak hovno nestoji 3€, tak nema cenu...
a to chces na vyskum oceanov ochcit delfiny?
inak neni mi jasne preco je pohananie chvosta ucinejsie ako keby ten prud vody striekali priamo von (trysky)
Lebo by to plašilo ryby? Veď je to v článku napísané že účinnosť je diskutabilná! 3 ročník ZŠ, pochopenie čítaného textu. Či ti blbne krátkodobá pamäť?
to co nam priroda dava denne zadarmo, a kto vravel ze je to zadarmo, ked ti v pekle pride ucet za zivot, tak sa budes vecne rodit ako robotnik v severnej korei a aj tak to nesplatis
je hnus vysypat to treba rybyckam do akvarka
Od: brezovycukor
|
Pridané:
22.3.2018 16:58
oni chcu aj ryby sledovat hlavne tie iluminatske delfiny co sa chystaju ovladnut svet aby vedeli ked sa bude nieco chystat tak ich potom zajebu preventivne aby nemohli ovladnut svet ti pekelni delfini ktori ta mozu zajebat tym ich piskotom nenapko ta zajebu ani nebudes vedet jak.