neprihlásený Streda, 24. júla 2024, dnes má meniny Vladimír
Telekom zavádza zákazníkov, DSL označuje ako optiku

Značky: Slovak TelekomDSLVDSL

DSL.sk, 14.2.2018


Najväčší telekomunikačný operátor Slovak Telekom používa značne zavádzajúce označenie svojho produktu pripojenia technológiou VDSL, teda cez metalickú telefónnu linku, keď ho označuje ako optiku konkrétne ako optiku k domu.

S vydávaním VDSL za optiku od externého predajcu služieb Telekomu sa čitateľ stretol už v prvej polovici minulého roka, v období keď ako sme informovali Telekom začal rozširovať skutočnú FTTH optiku do viacerých dedín.

Predajca sa snažil aj evidentne technicky zorientovaného čitateľa po tom, ako tento identifikoval že ide o VDSL a nie o optiku, stále presviedčať, že ide o optiku, keď tá je dotiahnutá do ústredne.

U bežných zákazníkov bez potrebných znalostí sa dá predpokladať, že by takýmto označením mohli byť zavedení a domnievať sa, že si objednávajú pripojenie naozaj cez optické pripojenie až domov prezentované dlhodobo všeobecne ako pripojenie s maximálnou kvalitou.

Z dostupných informácií ale nebolo jasné, či ide o zavádzanie samotným predajcom alebo o zavádzajúcu predajnú taktiku akceptovanú alebo dokonca odobrenú samotným Telekomom.

Telekom ale začal používať toto zavádzajúce označenie aj priamo sám na svojich stránkach. Čitatelia nás upozornili na jeho výskyt na stránke mapy pokrytia, je ho možné nájsť aj na produktovej stránke Magio Internetu v popise rýchlostí a Telekom má pre označenie vytvorenú aj samostatnú stránku https://www.telekom.sk/optika-k-domu. Kým v prvých dvoch prípadoch je pri označení spomenuté aj VDSL, na uvedenej stránke sa DSL už vôbec nenachádza a nespomína.

Označenie je zavádzajúce v kontexte bežného významu optického pripojenia až do domu v každom prípade, špeciálne pre domácnosti nachádzajúce sa vo vzdialenosti mnohých stoviek metrov od ústredne respektíve prípadného DSLAM-u v skrini na ulici schopných dosiahnuť rýchlosti maximálne pár desiatok Mbps.

Špecializovaná stránka pre termín optika k domu je zaujímavá aj tým, že zo štandardného menu stránky Telekomu zrejme na ňu nevedie odkaz. Ten v prípade Internetu pre domácnosti vedie na produktovú stránku Magio Internetu.

Telekomu sme sa už dávnejšie v minulom roku pýtali, či aspoň v poslednej dobe pridal výrazné množstvo DSLAM-ov na úrovni ulíc. Zároveň sme ho žiadali o vysvetlenie aký účel plní stránka https://www.telekom.sk/optika-k-domu, keďže zo štandardného menu sa nezdá byť nalinkovaná, a či náhodou nejde o stránku, na ktorú odkazujú predajcovia pri zavádzajúcom spôsobe predaja.

Telekom predbežne neoficiálne obhajoval termín naznačovaním podobnej argumentácie ako predajca z prvej polovice minulého roka, že označenie je odôvodnené kvôli optickému pripojeniu DSLAM-ov.

Napriek opakovanému prísľubu oficiálne stanovisko spoločnosť doteraz serveru DSL.sk neposkytla.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov


Diskusia:
                               
 

Nezmenia sa, to len zakaznici ich uz mozu ignorovat.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

bohuzial, lepsiu ponuku ako od nich nikde nedostanem...tv cca 60 programov, vdsl 30/3 za 22e dokopy...optika od inych providerov v nedohladne, nemam na vyber..
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

22€? pevné LTE za 9.99 + skylink české programy cca 5€ + anténa.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

fup? odozva? stabilita? ked sa pripoja 2 mobily, notas, tv

ceske programy ani nesledujem skor sportove a dokumenty..

casto robievam z domu, potrebujem stabilny net
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

LTE je super (ping na úrovni DSL podľa vzdialenosti 17-20ms), ale žiaľ postavia jednu stanicu, na tú pripoja 2-3 stovky zákazníkov a rýchlosť vo vyťaženom čase klesá na jednotky mbit/s.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A o tom to je. Zo začiatku výborné, potom k LTE prejdú ďalší zákazníci a už je to v háji. Kábel je kábel. Ďalším problémom je daždivé počasie. (rovnako ako pri Wifi)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

To je ďalší mýtus. Dážď na wifi ma minimálny vplyv. Za 12 rokov sa mi stalo asi len 3x,žeby sa mi rozpadol rádiový spoj kvôli dažďu. Bolo to v čase najväčších prietrží a ako to rádovo niekoľko minút (rozumej 0-10 minút). To hovorím ale o spoji dlhom 9km. Zákaznícke rádia sa neodojili ani na sekundu. Takže tieto vyhlásenia sú iba domnienky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, wifi vypadne jedine kvoli tomu, ze operator zle nadimenzuje vsetko, alebo ma nestabilny stoziar, kvoli comu nedrzi smer napriklad pri silnom vetre. Takze nie je to kvoli vetru, len je to zla (vacsinou lacna) instalacia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bežné WiFi nelicencované frekvencie sú do značnej miery odrážané vodou a teda počas dažďa dochádza k samorušeniu.
Ak máš počas hustého dažďa bezproblémové spojenie, tak buď máš naddimenzované vysielače, alebo použiváš licencované pásmo, na takej frekvencii, ktorá nemá s vodou veľký problém.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Na vykrytie start pri daždi slúži dobre atpc, ktoré je určené práve na tento účel. Je to práve správne nadimenzovane, ak používaš atpc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco je to potrebne? lebo dazd ma vyrazny vplyv na kvalitu wifi. len o dva komenty si tvrdil pravy opak "Dážď na wifi ma minimálny vplyv."
Odpovedať Hodnotiť:
 

No veď, to čo som napísal je pravda. Dážď ma na wifi len minimálny vplyv a aj ten sa dá eliminovať správnym nadimenzovaním spoja a nastavením rádií (sem patrí napr použitie atpc).. Čo ti na tom nie je jasné? :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vypni atpc a pouzij wifi na beznej 2.4Ghz alebo 5Ghz frekvencii a uvidis ten "minimalny" vplyv, ked ti prenosova rychlost padne na 10%, ked vacsina ramcov dojde poskodenych zo zarusenia a teda sa budu musiet odoslat znovu...

ze minimalny vplyv... schvalne, aky mas rozdiel vo vykone pocas idealnych podmienok a pekneho pocasia, oproti hustemu dazdu, ktory musis zvysit, aby ti to islo? a aky mas rozdiel v dosahovanych rychlostiach? aky mas rozdiel v pocte zahodenych ramcov, ktore prisli do prijmaca poskodene?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Klientov mam od sektorov vzdialených tak do 600m. Pri tejto vzdialenosti dážď ani nepocitiš. Rozdiel v úrovni signálu pri daždi je tak 1dbi. CCQ ani kapacita nijako drasticky neklesá. Ak by mal dážď taky zásadný vplyv na kvalitu, wifi by už dávno bolo mŕtve. Výrobcovia rádií stále inovujú svoje produkty, takže majú úplne iné vlastnosti, ako rádia napr pred 10 rokmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a si na volnej 2.4 alebo 5Ghz frekvencii? ha. fyziku neoklames.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno posledná míľa k zákazníkovi je vo voľnom pásme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja ti odpoviem aj ked nie mna sa pytas :) pekne jasne pocasia 205 Mbit/s cez powerbeam ac 500, husty dazd 190, huste snezenie 201, packet loss pocas husteho dazda ktory trval asi 20min bol 0.00%, odozva a teraz sa podrz sa zhorsila o 100% z 2ms na 4ms co ale mohlo sposobit aj bezne rusenie v meste odkial strielam signal na 5km vzdusnou ciarou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Evidentne si nikdy LTE nemal. Dážď, hmla, noc, mráz ani deň vplyv na kvalitu LTE nemajú.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

odkial si zobral ze pri dazdi vypadne wifi??
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

asi este zije 15rokov dozadu ked sa pouzivali a-ckove a b-ckove standardy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamätám sa ako nejaký táraj z Telekomu vysvetľoval, že budú zavádzať mini DSLAMY na úrovni ulíc, aby mohli mať viacerí rýchly internet. (nielen tí žijúci v ústredni) Môjmu bratovi predali internetové pripojenie, podpísal zmluvu a neskôr ju Telekom zrušil, lebo bolo potrebné pridať stĺp a to sa im už nepozdávalo. Tie ženy po telefóne vám toho nakecajú. Nevedia nič o technológii, len tých pár viet čo im niekto z technikov poradil. Núkajú druhý box na Mágio IPTV hoci na VDSL sa nedá súčasne pozerať na 2 HD streamy. atď...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ospravedlňujem sa, nechtiac som klikol na mínusko.
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

ospravedlnenie sa neprijima
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

>>> Ospravedlňujem sa.

Čo je to za blbosť?
Ako môžeš sám seba ospravedlniť?
Môžeš napísať: Ospravedlňte ma.
My ťa však neospravedlníme.
Klikaj pozornejšie.

Samozrejme v dobrom.
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

A ty si naser
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Ospravedlnovat sameho seba (sa) je spisovne. Napriklad: Zaco sa mam ospravedlnovat? A nie: Zaco ma mate ospravedlnovat?
Ty tajtrlik :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja som mu teda dal plus ;-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Dva HD streami súčasne sa dá na Vdsl sám to používam jeden settop box je z HDD druhý bez HDD
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

U mňa, na VDSL, ak na jednom boxe beží HD, druhý box pri prepnutí na HD kanál ukáže hlášku, že nie je možné sledovať tento program (ak to preklikám, vypne HD na prvom boxe a prepne ho na SD kanál).
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

dva hd streami sucasne mi v pohode isli ked bolo stare adsl2+, odkedy to telekom prehodil na vdsl2 tak mi to uz nefunguje a ide len jeden stream, byvam asi 20 metrov od ustredne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prave som to vyskusal a momentalne na vdsl-ku idu 2HD sucastne
pred nedavnom este nesli, ale otazne je dokedy, lebo oficialne na dsl-ku pustaju len 1HD a 1SD naraz
uz sa na to vela ludi stazovalo aj na ich forume, ale ako vzdy bola odpoved, ze to vraj siet nezvladne :):)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máte VDSL L alebo XL ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

L
Odpovedať Hodnotiť:
 

Informácia priamo zo zdroja - nebola žiadna zmena pre dva HD, takže len dočasný stav
Odpovedať Hodnotiť:
 

to som aj predpokladal, proste len zabudli nieco zablokovat

a ak uz mas zdroj priamo tam, nevie ci sa s tym chysta telekom nieco robit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

work in progress
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezmenia sa kym nedostanu do nosa...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ty musíš byť asi z Bratislavy a pred domom máš 4-5 optických providerov !!!! ????
My na dedine sme vďačný aj T-comu za to čo mán dáva!
Aj mne volala "dievčička" , že či chcem optickký internet až do domu . Tak som jej to rýchlo vysvetlil ako to je s tou optikov.
Ale aj tak za ten , "zlý, zlý, zlý " T- com mi za posledných 10 rokov zvýšil rýchlosť z DSL 5 MB , cez ADSL a dnes na VDSL 80MB ! A to všetko na mealických linkách , optika je zavedená do bývalej tel. ústredne na pošte /300 M ďaleko od môjho domu/.
Tak nezavádza a žiadnu DSL nevydáva za optiku.
A kohy by si ignoroval ? Máš iné riešenie ? Naozaj ?
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Áno, Telekom sa snaží, ale je to len vďaka tomu, že mu už tečie do topánok, vďaka konkurencii lokálnych poskytovateľov. Ak máš šťastie a bývaš dostatočne blízko ústredné, tak máš privilégium platiť Nemcom 20€ dne za pripojenie, ktoré je orezané fupom a nízkym uploadom.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

No neviem.. Mame v obci dvoch lokalnych, jeden dava max 20Mbit za cenu 30-80mbit od telekomu (podla druhu viazanosti a predplatenia), druhy dava papierovo 50mbit (v praxi max 20mbit), za ktore pyta rovnako ako telekom za 80mbit, resp. trocha menej pri predplateni..

To nieje konkurencia, oni nastavuju ponuku podla telekomu..
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ak sú aj takí, ktorí to robia primárne pre čo najvyšší zisk a potom to ide na úkor kvality a ceny.
Ja dávam zákazníkom papierovo 30/30M od 11,44€ mesačne. Bez fup a bez viazanosti. V reali to chodí do 80M a pod 30 to klesne len pri nejakom vážnejšom probléme. Keby to nechodilo dobre, zákazníci by to netrpeli a odišli k telekomu, keďže nemám viazanosť. Trend je skôr opačný, každý rok mi prichádzajú zákazníci telekomu po skončení viazanosti.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

daj aj mne ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuž keby si býval na Spiši v niektorej z pokrytých obcí, tak nie je problém
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spytal by som sa par veci ohladom internetu, ak das na seba kontakt.

Odpovedať Hodnotiť:
 

mam optiku a vo fakture aj tak uvadzaju DSL
Odpovedať Hodnotiť:
 

telekom zavadza zakaznikom
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Telekom nie len že zavádza zákazníkov, má aj tak postavené zmluvy, kde nespomína ani rýchlosť len názov programu. Stačí si pozrieť ich web.

Iná vec, že robia aj takú srandu, že ak máš u nich pevnú linku, prejavíš záujem o internet (ale neobjednáš ho), neváhajú ti zaslať kuriérom samoinštalačný balík, zmluvy hneď ku podpisu s tým, že veď do 14 dní môžete odstúpiť.
Kedže Remax kuriéri sa ponáhľajú, najprv všetko podpíš a až potom si prečítaj že čo, šak 14 dní.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vidis a ked mi takto poslal zmluvy roky dozadu orange, povedal som kurierovi, ze ju podpisem az ked si ju vklude precitam.
Nechcel cakat, tak som ho s celym balikom poslal spat, zavolal na linku, ze co to ma byt. A pekne mi vsetko pripravili na pobocke, len som prisiel, ani som nemusel cakat a hotovo.
Ked ludia bez rozmyslu na vsetko pristupia potom sa nemozme cudovat, ze to tak robia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj UPC hlasi, ze jeho kablovka je "Opticky internet". To je presne to iste. Tiez je optika potiahnuta po posledny bod, z kadial ide uz iba koaxom, co nie je optika.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

No sak tvoje data cestuju aj optikou :D takze je to optika
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tak potom aj LTE a wifi je optika
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dnes už optikou cestujú všetky dáta , ak to nevieš ! Iba okolo tvojho domu sa všelijako motajú na metalických kábloch .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiber_to_the_x
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

aj fiber-to-the-xxx je optika? :-)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

To by si čumel. Opticky.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To je vlastne pravda, telekom ma len tu smolu, ze je to take okate, kedze tie kable visia ludom pred oknami a nejdu v zemi.
A vlastne poznam este dalsieho maleho poskytovatela, ktory taktiez hovori o optike a pritom je to koaxial..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A? Ja mam od UPC optiku 100Mb, akciou zvysenu na 200. Otestoval som to speedmetrom aj torrentami, realne mi to cez ten koax kabel islo asi 210 Mb. Wifi max 50 Mb, ale ro je ich routrom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Su to väčšinou brigádnici externých firiem, takže najhoršie čo sa telekomu môže stať je, že sa výhovorka na dodávateľa týchto "reklamných" služieb a ide sa veselo ďalej. Neštítia sa do očí klamať napr aj o tom, že vás súčasný poskytovateľ konci, a oni preberajú jeho zákazníkov, takže treba podpísať novú zmluvu. Po novom vdsl nazývajú termínom "hybridná optika". Pri tejto logike je aj dialup hybridná optika, keďže ústredne ma Telekom na optike :-)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Mne volali priamo z telekomu, keď mi ponúkali Magio a VDSL technológiu označovali ako "hybridnú optiku". No čo ja viem.... Podľa tohoto tomu tak aj oni rozumejú: http://dopice.sk/l0u
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj mne ponúkala pani z externej firmy niekedy v septembri 2017, pracujúca pre telekom optický internet. V skutočnosti sa jednalo o vdsl.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

predsa tu mame pojmy ako FTTB, FTTC atd tak preco ich nepouzivat?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z ideovej perspektivy nie su suficientne priekazne.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Suficientne? Hádam dostatočne. Áno, ja viem, že len trolujete a chytáte ovečky, ale už mi to nedalo. Priekazne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

toto tupelo syntaxove je snad vsade....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie. Hocigde. Hocigde je priekazne odstranenim duplicit optimalizovane vsade.
https://youtu.be/oas5nAlfrwg
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ze si tvoj tatko radsej nevyhonil.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo ked dochodcovi povies chcete FTTB alebo FTTC tak ti podpise zmluvu ze :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slovenská optika === VDSL.

🤣🤣🤣🤣🤣
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

sak vidis kabel?! vidis -> optika
dalsia vec je ze tie 300 rocne kable su miestami tak tenké ze uz aj svietia pri par V .. -> optika
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco to nevolaju "Optika do ustredne"? :-D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo je to optika do DSLAMu. Priekazne.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

dal by som ti + ale za to posledne slovo mas -
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Uz som pocul aj o takom expertovy ze co tvrdil ze aj optika nieje optika lebo nekonci priamo v pc ale musi onu jednotku prepojit ftp kablom.Vsak uz je na svete 5gbit standart na cat.5 kabel. Vie mi niekto vysvetlit rozdiel pri realnom pouzivani 30mbit na optike a 30mbit na vds ?Samozrejme okrem odozvy.Ale suhlasim ze to tak nemaju nazivat ked to optika nieje
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Optika nie je nachylna na elektromagneticke rusenie, cize tych 30 po optike mozes strielat aj na nejakych 20km bez velkej straty (straty samozrejme su, lebo opticke vlakna nie su dokonale, ale radovo nizsie, ako na metalike). Pri xDSL ti utlm rastie (a rychlost klesa) s pribudajucimi desiatkami metrov a aj to je velmi variabilne, zalezi od toho, ci nahodou niekto v blizkosti nepustil miesacku alebo nejaky iny dobry zdroj em rusenia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hej až na detail, že pri optike potrebuješ každý kilometer zosilovač
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Vobec nie, napriklad 1000Base-ZX dostrelis niekolko desiatok kilometrov. Osobne som tak sprevadzkovaval sluzby na optickom okruhu, ktory mal cca 20km a bol cely pasivny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A nebolo to potom ako net od hgdata ? 50% paketou sa strati na ceste k nim a upload sa skriabe ledva po desatinach mb?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nuž v Telekome takmer žiadny, keďže na optike majú rovnako chabé upload rýchlosti. :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Taky, ze na jednom konci je iluminat a na druhom reptilian s kamenom.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

preco s kamenom a je to zula alebo nieco ine?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo môže.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aj kukláče??
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A vegána si kde nechal?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu v UK tiez volaju VDSL "fibre internet". V skutocnosti optika ide to kabinetu na ulici a odtial to ide to normalnej dvojlinke. Ci ze max rychlost je daleko od 1Gbps dostiahnutelne na skutocnej FTH.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aspoň majú tie mini DSLAM-y na úrovni ulíc a tým máš vyhovujúcu rýchlosť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teda telekom zruší FUP na VDSL lebo je to realizované cez optiku ako tvrdia? A teda limity siete neexistujú? Dávnejšie sa tu písalo, že v Nemecku nezaviedli nakoniec to FUP, u nás už dlhšie je. Je nejaký vývoj v tejto oblasti? Budeme mať 100mbit VDSL a FUP 300GB?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To by bol ten lepší prípad :-)
U nás na Slovensku, keďže sme špecifický trh, si môžu dovoliť fup aj znižovať.. Samozrejme z dôvodu zachovania vysokej kvality pripojenia pre všetkých zákazníkov.. :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako som sa nedavno informoval 100mbit vdsl stale neplanuju, no v nemecku ho uz predavaju niekolko rokov, a niekolko mesiacov uz aj v Cechach
Odpovedať Hodnotiť:
 

poviem ti dobrú správu, možno to sem príde skôr ako sa dokončí dialnica BA<->KE
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mne tiež prišli opakovane ponúkať, že už natiahli optiku aj do nášho vchodu a predávajú optický internet. Keď som chcel vedieť akú rýchlosť tak max 30/3. Na ich stránke dostupnosť som zistil, že je to VDSL a maximálna rýchlosť 80 Mb je až o niekoľko vchodov ďalej.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pamätáte si ako Telekom predával 4G internet a bolo to vlastne DSL? Snažil sa tým konkurovať vtedy Orange ktorý mal 3G a rýchlosťou 7,2Mbps
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

svojim sposobom to ale 4g bolo
dial up
isdn
adsl
adsl2 :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

dnes má meniny Valentín

takze by som mal mat depku z toho aj z tych pohladnic a tak celkovo kedze uz 20 rokov nic nebolo a nebude?

mozno by som mal skusit samobicovanie a tak ked uz je ten valentin a vychutnat si tu mizeriu aj vycitky a podobne?

:D

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zajtra má meniny Pravoslav, vychutnaj si to
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To záleží od príčiny toho prečo "nebolo". Ak nemáš 80 a nefunkčné ústrojenstvo, tak v dnešnej dobe "niečo" dokáže zrealizovať naozaj každý. Len treba hladať spôsoby a nie len sa sťažovať.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To je ako keď správca nášho domu na schôdzi oznámil, že idú u nás v dome robiť optiku. Všetci sme sa strašne tešili, až kým sme nezistili, že optikou myslel predajňu s okuliarmi na prízemí.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Zahrajme sa takú hru. Povedzte niekto, kedy Telekom NEzavádzal zákaznika?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vtedy, keď nič nehovoril :-)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

to su amateri. my mame v dedeine optiku vzduchom!

https://www.airnet.sk/
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dalsi super pojem od telekomu je, ze vsetky jeho internety su NEOBMEDZENE, pricom vsetky, vratane ozajstnej optiky maju limit 300 GB. Na infolinke ale tvrdia, ze je neobmedzeny, a iba sa znizi rychlost na 1 Mbps.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Optika nema FUP. Aspon to tak pisu a nikdy mi nic neposlali ani neblokovali. Mam Netflix 4K, HBO Go, youtube plus obcasne stahovanie a mesacne asi 700-1000GB. Optiku mam od 2013 uz dobre 3-4 roky mam trafic pravidelne nad 300GB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ozajstná optika od telekomu nemá FUP... ďalej to FUP, mal som VDSL od telekomu a FUP uplatnili len raz, keď som mal v polke fakturačného obdobia prenesených 400GB.. volal som na infolinku a vysvetlil im že využívam veľa zariadení a mám aj netflix.. další mesiac som preniesol pol terabajtu bez zníženia rýchlosti.

A áno, jedná sa stále o neobmedzený internet, nie v zmysle neobmedzenej rýchlosti, čo doslova neobmedzenú rýchlosť nemáš, lebo je nejakým spôsobom limitovaná (napr. 20/2) ale neobmedzená čo sa týka dát, čiže po uplatnení FUP môžeš vyťažovať internet na 100% 24/7 (aj keď to bude chabou rýchlosťou)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To čo popisuješ je "dátovo a časovo neobmedzený" internet ale rýchlostne dynamický limitovaný. Takže určite to nie je neobmedzený internet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je limitovaný, nie obmedzený :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A limit je čo? Podľa slovníka je to stanovenie hranice (napr času, rýchlosti, ceny a pod). Prečo sa potom napr do aut montuje obmedzovač (rýchlosti, otáčok..), keď je to limiter? :-)
Limit je synonymom sa obmedzenie :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

síce ma ten Telekom sere ale zdá sa že na 10mbit neaplikujú FUP. v decembri som stiahol 2TB
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ked som to dobre vyratal, tak ty si stahoval 24h cca 23 dni. Co take zaujimave si stahoval? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nejake volne dostupne dokumenty urcite linuxove distra a tak :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mne vyšlo 18,52 dňa

(a) 10 Mbit = 1,25 MB
(b) 2 TB = 2 000 000 MB

(b)/(a) = 1600000 sekúnd

1600000 sekúnd = 18,5185185 dní
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moze byt, ratal som ako 10mbit = 1MB/s, teda aj s moznostou, ze ta rychlost kolisala smerol nadol :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

veď predsa rozprávky k vianociam...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bolo to za 31dní. v noci si zdriemol. a boli to 1080p rip,remux ... nazhromaždené v ročnom zásobníku. keď dorazila 8TB palacinka tak som to mohol pustiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na GPONe FUP nieje. A ak niekomu na VDSL vadí FUP ide to aj bez neho, rozdiel je len pár € mesačne. Volajú to Magenta Office internet a 80/8 majú za 24€.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár