Aj poskytovanie pripojenia k Internetu z balónov, aké už viacero rokov testuje a skúšobne prevádzkuje spoločnosť X zo skupiny Google pod označením Project Loon, má svoje špecifické problémy.
Infraštruktúra pre takúto službu síce nevyžaduje investične náročné naťahovanie káblov a bežne nevedie k problémov s vlastníkmi nehnuteľností, jeden aspekt technológie k takýmto problémov viesť ale môže - pristávanie a v horšom prípade havárie balónov.
Za nepodarené pristátie jedného z balónov v Keni bude teraz Google zrejme čeliť žalobe, ktorá je pomerne kuriózna. Na incident upozorňuje AfricaNews.com.
Google pripojenie poskytuje cez balóny, ktoré sú unášané stratosferickými vzdušnými prúdmi a spoločnosť môže riadiť ich polohu pomocou zmeny ich výšky medzi 18 až 27 km a tým ich presunutím do iných prúdov. Balón vydrží vo vzduchu naraz podľa skorších informácií Google viac ako sto dní, následne potrebuje pristáť.
Na jeseň vypustený balón smerujúci do Portorika, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)
Balón v Keni bol navigovaný na pristátie v odľahlej oblasti, podľa AfricaNews ale pre silný vietor skončil na poliach miestneho farmára. Balón zrejme pri pristátí spôsobil nejakú škodu na pestovaných plodinách, farmárovi následne ale vznikli podľa popisu veľké škody pre davy ľudí ktoré sa na balón prišli pozrieť a špeciálne keď sa polícia snažila davy rozohnať streľbou do vzduchu.
Na farmu sa mali prísť pozrieť na balón stovky ľudí a to aj na motorových vozidlách, keď ich podľa vyjadrenia farmára malo lákať veľa svetla vyžarovaného z balóna. Nie je jasné či išlo o prirodzený odraz slnečného žiarenia alebo umelo generované svetlo.
Poškodené mali byť plodiny na ploche sedem akrov, čo je cca 280 árov. Za škodu chce podľa AfricaNews farmár žalovať Google.
Google predstavil projekt ešte v roku 2013. Pôvodne počítal s podporou zabezpečovania bezdrôtového pripojenia vlastnou technológiou, nakoniec ale balóny poskytujú v spolupráci s miestnymi mobilnými operátormi štandardné mobilné siete technológiou LTE.
Podoba pôvodnej technológie projektu Loon ešte z roku 2013, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)
Pôvodne spoločnosť počítala s potrebou mať balóny umiestnené okolo celej planéty na zemepisných šírkach, na ktorých chce v niektorých lokalitách poskytovať pripojenie. Nakoniec sa jej podarilo ale zlepšiť ich manévrovateľnosť, dokáže zabrániť ich unášaniu prúdmi rovnobežnými s rovníkom okolo celej planéty a dokáže ich držať okolo cieľovej pozície.
Vysvetlenie novej zlepšenej navigácie balónov v Projekte Loon (video: Google)
Technológiu už použila minulý rok na zabezpečenie infraštruktúry po prírodných nešťatiach v Peru a Portoriku a testuje ju na zabezpečenie pripojenia v riedko osídlených oblastiach bez vybudovanej pozemskej infraštruktúry. Takýmto je aj test v Keni, kde má mať umiestnených desať balónov.
predám za pôžičku, ty dostaneš môj byt ja pôžičku.
Od: ToJeHumor
|
Pridané:
16.1.2018 14:09
Kaliňák by ich mohol pozatvárať, vďaka Ficovmu farmárskemu zákonu, ale iba tých, ktorí by neprišli na bugatti veiron-och, alebo nepredali Kaliňákovi firmu za pôžičku.
Re: predám za pôžičku, ty dostaneš môj byt ja pôžičku.
Od: mohlo by byt
|
Pridané:
16.1.2018 16:13
u nas by pravdepodobne vyhlasili tender hradeny z EU fondov kde by nakupili predrazenu techniku na odvoz balonov a po 2 rokoch by balon odviezli. nasledne by firmu, ktora to vyhrala, udala konkurencia, ze do Tatrovky neliali motorovy olej predpisany EU sutaznou dokumentaciou, takze by firmu 3 roky odpocuvali, potom 7 roky vysetrovali a nasledne by musela vratit 30% fondov spat do kasy, medzitym by ju ale prepisali na rumuna sidliaceho v starej chatrci na zahori
Jasne, mobilom s vykonom vysielaca 0.5W sa signal na obeznu drahu (400km LEO, prip. 36000km geost) dostane uplne v pohode, este zostane dost sily na smazenie praclikov pre kozmonautov.
Vlastnik internetu
Od: Kacer Donald farmu mal
|
Pridané:
16.1.2018 12:55
Urcite zaziadal vacsiu rychlost tak mu ten balon dali blizsie nech mu to stahuje lepsie. i ked podla mna ide zalovat google a sam pouziva internet od nich :D