Balóny z experimentálneho projektu Project Loon spoločnosti X, divízie skupiny Google, v súčasnosti už zabezpečujú mobilnú sieť a pripojenie na Internet pre obyvateľov hurikánom postihného amerického ostrova Portoriko.
Spoločnosť o tom informovala na konci uplynulého týždňa.
Hurikán Maria, ktorý v Portoriku dosiahol stupeň štyri, poškodil v druhej polovici septembra absolútnu väčšinu mobilných základňových staníc a ľudia zostali okrem iného bez komunikačnej infraštruktúry.
Na začiatku mesiaca získala X potrebné povolenia telekomunikačných a ďalších úradov a do Portorika smerovala balóny svojho projektu Project Loon. V súčasnosti už pre obyvateľov v najviac postihnutých oblastiach v spolupráci s operátorom AT&T poskytuje mobilnú LTE sieť vrátane pripojenia na Internet.
Infraštruktúru Project Loon zabezpečujú vysokotlakové balóny nachádzajúce sa v stratosfére vo výške cca 20 km a unášané stratosferickými vzdušnými prúdmi o rýchlosti zvyčajne 5 až 20 km/h. Google môže riadiť polohu balónov pomocou zmeny ich výšky medzi 18 až 27 km a tým ich presunutím do iných prúdov.
Balón vypustený z Nevady smerujúci do Portorika, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)
Balóny sú zvažované najmä ako spôsob zabezpečenia pripojenia pre slabšie rozvinuté alebo riedko osídlené územia so slabou infraštruktúrou. Jeden balón vydrží vo vzduchu na jedenkrát viac ako sto dní a signálom pokrýva kruh o polomere cca 20 km.
V minulosti Google počítal s vlastnou komunikačnou technológiou a veľkými pevnými anténami pre pripájajúce sa domácnosti, následne ale prešiel na technológiu poskytovania pripojenia štandardnou mobilnou technológiou LTE umožňujúcou využívať pripojenie priamo zo štandardných mobilov.
Využívané prúdy sú väčšinou paralelné s rovníkom respektíve rovnobežkami a v čase, keď spoločnosť Google projekt spúšťala, predpokladala, že balóny nebude možné presne navigovať a ponechať stabilne v nejakej lokalite. Počítala tak s tým, že pre pokrytie danej lokality bude potrebovať stovky balónov presúvajúcich sa okolo celej planéty v zemepisnej šírke danej lokality.
Podoba pôvodnej technológie projektu Loon ešte z roku 2013, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)
Na prelome roka sa ale ukázalo, že vďaka lepšej schopnosti predpovedať prúdy metódami umelej inteligencie je schopná nechať balóny putovať v malých okruhoch okolo cieľovej lokality a na pokrytie špecifickejších lokalít tak nepotrebuje vysoký počet balónov pokrývajúcich celú zemepisnú šírku.
Vysvetlenie novej zlepšenej navigácie balónov v Projekte Loon (video: Google)
Google už s balónmi pomáhal po jednom nešťastí, záplavách v Peru na začiatku roka. V tom prípade mal už v regióne svoje balóny, keď práve nad Peru realizoval svoje experimenty na prelome rokov.
Vysvetlenie komunikačnej technológie použitej v balónoch v Projekte Loon (video: Google)
Nad Portoriko musel ale dostať nové balóny, ktoré vypúšťal z americkej Nevady. Sieť balónov získava výslednú konektivitu z pozemnej stanice, ktorá má v prípade Portorika zabezpečenú konektivitu cez ultrarýchle satelitné pripojenie O3b FastConnect od SES.
Re: Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.
Od: Neviem-
|
Pridané:
24.10.2017 20:08
Tak potom odporúčam, aby si sa odjebal niekam do vyspelej piče a netrpel tu medzi zlodejmi na Slovensku.
Ospravedlňujem sa za vulgarity ale už mi títo zakomplexovaní čuráci začínajú vadiť.
Re: Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.
Od: Bayern
|
Pridané:
24.10.2017 20:39
A co je Slovensko? Pojebana skurvena diera plna kokotov Tvojho typu. Slovensko je v podstate umelo vytvorena picovina bez historie, kradne sa tu od cias nejakeho cechomadara Janosika. Ja uz davno robim v zahranici, na nejake Slovensko jebem a obzvlast na takych kokotov hejslovackych ako si Ty. Najskor somrak z kralikarne, mentalne na urovni hejslovakov alebo buzerantov v zelenych trickach.