Prvé blížiace sa nové notebooky postavené na procesoroch architektúry ARM a Windows 10 budú mať reálnu výdrž na jedno nabitie niekoľko dní.
Aspoň takúto výdrž avizuje Pete Bernard z Microsoftu pre Trusted Reviews.
Bernard avizoval výdrž na základe vlastných skúseností, keď takéto zariadenie reálne nabíja raz za niekoľko dní.
O presne akú triedu zariadenia ide v jeho prípade nešpecifikoval, keď medzi novými zariadeniami budú okrem modelov triedy väčších 14" notebookov aj menšie zariadenia. Keďže sa samozrejme predpokladá, že Bernard nezavádzal, hovoril pravdepodobne o reálnom používaní takéhoto notebooku ako svojho hlavného.
Informácia je konzistentná aj so skoršími informáciami Qualcommu, ktorý v máji avizoval 20-hodinovú výdrž. Ani tu nebolo jasné u akej triedy zariadení a hlavne pri akom type používania a či do uvádzanej výdrže spadá aj čas v pohotovostnom režime pripomínajúcom smartfóny. Terajšia informácia, pokiaľ je presná a reprezentatívna, už má jasne hovoriť o reálnom používaní.
Prezentácia Windows 10 na ARM procesore Qualcomm Snapdragon 820 (video: Microsoft)
Microsoft oznámil edíciu plnohodnotného desktopového operačného systému Windows 10 pre 64-bitovú ARM platformu a spoluprácu s výrobcami na uvedením ARM notebookov už v decembri minulého roka. Ich príchod avizoval na koniec tohto roka.
Termín bude podľa Bernarda dodržaný a prvé modely prídu už pred Vianocami.
Prvé notebooky sú postavené na procesore Qualcomm Snapdragon 835, od klasických x86 notebookov sa odlišujú podporou efektívneho pohotovostného režimu známeho zo smartfónov aj integráciou 4G LTE modemu a eSIM. Modely majú uviesť minimálne HP, Lenovo a Asus.
Prvé notebooky ale zrejme nebudú v žiadnom prípade lacné. Podľa skorších informácií sa má cena prvých modelov pohybovať od 600 po 800 dolárov.
ARM procesory s dostatočnými parametrami pre plnohodnotné notebooky aj keď nižšej výkonnostnej triedy sú k dispozícii dlhšiu dobu, pre absenciu podpory Windows takéto modely výrobcovia ale doteraz neuviedli. To sa teraz mení.
Plnohodnotné notebooky s ARM, ktoré prídu po uvedení Windows, očakávajú samozrejme ale aj užívatelia Linuxu, keď pre ARM platformu má natívnu podporu už množstvo linuxových distribúcií a v prípade zaujímavých hardvérových parametrov môže ísť o zaujímavé notebooky aj pre túto skupinu užívateľov.
Či Microsoft nedonútil výrobcov týchto notebookov aby zabránili používaniu Linuxu nie je zatiaľ známe.
Re: Me sad
Od: Cpt. Obvious
|
Pridané:
19.10.2017 14:19
Dajú sa na Arch Linuxe hrať najnovšie AAA tituly? Popdoruje Arch aplikácie pre "inSystem" overclocking GPU, VRAM, RAM, CPU [RingBUS/MESH]. Funguje v Arch Linuxe Creative Cloud a Corel Suite s 3D Studiom Max a Vrayom, či Maxwell rendererom? Viem že filmy v ňom idú v pohode, aj qBittorrent, na to sa pýtať nebudem. Avšak v momente ako v ňom pôjde hore spomínané: "install Arch" :)
Re: Me sad
Od: 7755665875
|
Pridané:
19.10.2017 16:34
Koľko desatín promile bežných používateľov PC na Slovensku je DTP operátorov, architektov, prípadne účtovníkov? Síce neviem koľko ale oni si fakt Linux inštalovať nemusia. Tí ostatní - kľudne: install arch.
Re: Me sad
Od: coconut tree
|
Pridané:
19.10.2017 18:36
Mozes byt v klude, nic z toho co si napisal pri uvedeni Win 10 na ARM nepojde bud vobec, alebo pouzitelnou rychlostou / stabilne. Hry bez sance, Corel asi tiez nie. Pri tom aky bude kod 3Dska po spraseni ludmi od Autodesku bordel a pri reakcnej dobe vyvojovych timov predpokladam, ze potrva roky nez to nejako pobezi na ARMe. A aj kod, ktory by na ARMe po translacii nejako bezal bude padat na tom, ze ARMovy kernel sa voci aplikaciam bude chovat inac ako x86tkovy.
odpoved je jednoducha, ked bude dopyt, bude na linuxovych strojoch bezat aj to... naco vsak investovat zdroje do software ktoreho komercne riesenia bezia na OS ktory stoji zlomok ceny software...
Re: Me sad
Od: blazzter
|
Pridané:
20.10.2017 7:08
celkom dobre sa v nom programuje. Nic netreba zlozito nastavovat a mas system co chrasti veci rychlo a efektivne. Nerobi nic na pozadi a nesekne ani pri zaplneni 128 GB RAM
Re: Niekoľko dní...
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
19.10.2017 11:28
Na zaklade principu neodnatelnosti ludskych prav pravo na slobodu presvedcenia znamena, ze to znamena presne to, co si myslim, ze to znamena, co pre druhovu prislusnost nieco ine tvrdiacej strany priekazne nie je urcujucim faktorom.
krist ian
Od: loa_leroa
|
Pridané:
19.10.2017 10:14
a kolko z toho ho pouziva?
Uz dlhsiu dobu plati, ze v case necinnosti ma 90% spotreby displej a ostatne periferie, ktore su absolutne nezavisle od pouziteho cpu...
jasne, tak ja som potom Jezis K.
Od reg.: roob_
|
Pridané:
19.10.2017 10:33
jasne, a svist ho potom balil do folie. Dajte uz do obehu nejake zariadenie, nech si to teda mozeme otestovat, pustime tam chrome s 20 oknami a uvidime kolko dni (resp ci vobec) to pojde.
Re: jasne, tak ja som potom Jezis K.
Od: koumak
|
Pridané:
19.10.2017 11:04
Stacilo by otvorit 2 taby, sme.sk a pravda.sk, pripadne ta3.sk a joj.sk a bude casu aj na splodenie potomka, tak uzasne tie flashove a html5 veci dokazu zozrat prebytocny vykon :-)
Ma to aj dost vyhod, jedna z nich je ze to pomoze softveru, ktory vyuzival rozne prepojenia na android alebo ios ako mobilny casnik, skladnik atd. Toho sa bude dat postupne zbavit kedze win32 pobezi aj na telefone casom. Priemyselne zariadenia so snimacom ciarovych kodov je boj, nieco nato vyvijat... Nema to ziadneho nastupcu a bezi tam framework 2 compact :D
Sledujúc podobné správy mrkvosoftu viac ako 20 rokov, predpokladám nasledovný scenár:
- po objavení sa reálnych noťasov v predaji sa zistí, že ledva vydržia pár hodín
- nejaká univerzita (ktorjej príjmy z 80 percent tvorí príspevok od mrkvosoftu) potvrdí pôvodné informácie od mrkvosoftu
- na diskusných fórach vznikne strašný flame medzi priaznivcami a odporcami ms
- nejaká európska krajina dá ms na súd pre zavádzanie spotrebiteľa
- právne oddelenie ms ukončí spor tvrdením, že oni mysleli noťas v stave hibernácie
- ...
Re: Jas na vec
Od: debil_
|
Pridané:
19.10.2017 14:42
este sa do toho zapoja applaci, o 2 roky vyjde apple-on-arm notas, daju si to patentovat ako unikatny napad, udaju mrkvisoft a budu sa s nimi este sudit
Cenu určuje predsa trh. A prípadne kartel alebo monopol. V totalitách určuje cenu vždy ten najmúdrejší - vodca - niekto ako Marián, Vladimír alebo Kim napríklad.