neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
V sobotu sme zachytili 15 zvláštnych silných rádiových pulzov z vesmíru

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 30.8.2017


Iniciatíva Breakthrough Listen, cieľom ktorej je hľadanie elektromagnetického signálu mimozemských civilizácií, v sobotu 26. augusta zachytila pätnásť výskytov veľmi silných vesmírnych rádiových pulzov neznámeho pôvodu známych pod označením FRB, Fast Radio Burst.

Iniciatíva to oznámila dnes.

Signály identifikovala pri pozorovaní teleskopom Roberta C. Byrda v Green Bank v americkej Západnej Virgínii pri päťhodinovom širokospektrálnom zachytávaní signálu zo smeru zatiaľ jediného zdroja takýchto signálov, z ktorého sme ich zachytili opakovane.

Vedci zachytávali dáta v širokom spektre od 4 do 8 GHz, pričom zachytené dáta majú celkom 400 TB.

V dátach identifikovali celkom pätnásť FRB signálov, ktoré boli tentokrát na vyšších frekvenciách ako pri predchádzajúcich pozorovaniach. V minulosti to bolo typicky medzi 1 a 2 GHz, teraz vedci najsilnejší signál zachytili okolo 7 GHz.

FRB signály sú veľmi krátko, maximálne pár milisekúnd, trvajúce intenzívne rádiové signály, ktoré vzhľadom na vzdialenosť odkiaľ zrejme prichádzajú a vzhľadom na slabnutie rádiového signálu so štvorcom vzdialenosti musia mať mimoriadne vysokú celkovú vyžiarenú energiu.

Vzdialenosť zdroja krátko trvajúcich signálov odhadujeme z časového posunu signálu na jednotlivých frekvenciách, spôsobeného prechodom cez plyn medzi zdrojom signálu a Zemou.

Doteraz sme identifikovali takéto pulzy len z niečo viac ako dvadsiatky zdrojov, prvý až v roku 2007 analýzou dát zachytených v roku 2001. Len jeden signál sme zachytili opakovane, s označením FRB 121102 podľa prvého dátumu jeho zachytenia 2. novembra 2012. Zdroj tohto signálu bol presnejšie lokalizovaný v minulom roku na malú tzv. trpasličiu galaxiu v súhvezdí Povozník nachádzajúcu sa vo vzdialenosti viac ako troch miliárd svetelných rokov od Zeme.


Ilustrácia pôvodu a spôsobu využitia FRB signálov podľa hypotézy Harvard-Smithsonianského centra, kliknite pre zväčšenie (obrázok: M. Weiss / Harvard-Smithsonianské centrum pre astrofyziku)



Vzhľadom na povahu FRB signálov a ich parametre zatiaľ ich pôvod s určitosťou nepoznáme. Existujú samozrejme prírodné vysvetlenia a s vysokou pravdepodobnosťou sú signály samozrejme výsledkom prírodných javov, vznik pulzov pri rozličných katastrofických jednorazových udalostiach ako sú zrážky a kolapsy hviezd ale nesedí minimálne na opakujúci sa signál FRB 121102.

Na začiatku roka vedci z Harvard-Smithsonianského centra zverejnili ako možnú hypotézu podrobne prepracovanú teóriu, podľa ktorej by signály mohli slúžiť na pohon lodí mimozemských civilizácií dodávaním impulzu veľkým plachtám pripevneným k lodiam. Vedci samozrejme zatiaľ nemajú žiadne dôkazy že tomu tak je, parametre signálov do tejto teórie podľa prepočtov vedcov ale zapadajú.

Hoci takýto spôsob pohonu sa zdá byť na prvý pohľad nie príliš sofistikovaný, pri súčasných vedomostiach ľudstva ide zrejme o jediný známy spôsob, ktorým by sme teoreticky dokázali dosiahnuť rýchlosti blízke rýchlosti svetla. O použitie takéhoto pohonu sa pokúsi aj príbuzná iniciatíva Breakthrough Starshot, ktoré chce vyslať miniatúrne lode k Alfa Centauri.

Aktuálne pozorovania iniciatívy Breakthrough Listen by podľa vedcov mohli umožniť FRB signály respektíve minimálne predmetný FRB 121102 lepšie analyzovať. Ich dáta majú podľa oznámenia totiž vysokú presnosť a umožnia kvantifikovať ich parametre s vyššou presnosťou ako bolo možné doteraz.

Signály FRB patria k viacerým zachyteným signálom, ktoré stále nevieme zatiaľ presvedčivo vysvetliť prírodne respektíve dostatočne potvrdiť ich pôvod. Okrem nich ide napríklad ešte o zvláštne výrazné znižovanie intenzity hviezdy KIC 8462852 a optické signály s rýchlou rovnakou periodicitou z 234 hviezd, pričom obe majú aj potenciálne vysvetlenie s umelým pôvodom.

Iniciatíva Breakthrough Listen, do ktorej investuje ruský miliardár Jurij Milner sto miliónov dolárov, hľadá a bude hľadať umelý mimozemský signál prichádzajúci až z milióna hviezd najbližších k Zemi, z našej galaxie aj stovky ďalších najbližších galaxií. Použité teleskopy majú byť 50-krát citlivejšie ako u doterajších SETI projektov, pokrytej bude 10-krát viac oblohy a 5-krát viac rádiového spektra, pričom hľadanie signálu má byť 100-krát rýchlejšie ako doteraz.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

Alebo len mimozemstania otvaraju mikrovlnku predtym ako cinkne.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ale dverový vypínač vypne magnetron... hihi
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A NAPADLO tych "geniusov" ze to moze byt odraz radiovych vln zo zeme od mesiaca??
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Doteraz sme tu zvykli mat aspon trochu realisticke napady a vylepsenia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

moja mi vravela nezer tolko tej fazule
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak nas objavia skor ako my ich tak v tej mikrovlnke skoncis:)
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Prave som to chcel napisat, ale si ma predbehol
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Vcera sa ma akurat pytal jeden okolo lietajuci vogon, ci som cital oznam na alfa kentauri ohladne nejakej dialnice
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Kentauri. Pffffuj
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

dufam ze ti ten vogon aj zarecitoval nejaku poeziu
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

tak a uz len alobalove capice nasadit na gebule
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

myslíš tie fidloprčičky???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pozor, leopard

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prave som to chcel napisat, ale si ma predbehol
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je o skurveny zeleny kokotik z Alzy. Zase sa najebal a robil bordel.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To ja som si wifonku zohrieval v mikrovlnke no boze!
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 


MY sme nič nezachytili.
Zachytili iní...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Viac pruzkov, viac Janka... Kolkokrat rychlejsie ale budu tlacit?
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Vedcom musi jebat... ak je nejaka civilizacia na takej urovni ze cestuje vesmírom tak by boli blazni keby cestovali klasickym spôsobom. Najlepsi sposob prepravy je ohybanie casopriestoru tzv warpovy pohon ktory objavil mexicky vedec miguel alcubiere vsetky ostatne sposoby ako solarne plachetnice atd su na medzihviezdne vzdialenosti absolutne nevhodne. Ved uz cesta k proxime centauri by solárnou plachetnicou 1/4 nou rychlosti svetla trvala minimalne 30 rokov.
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

co ak ta civilizacia nema este warpovy pohon ale len plachetnice. co ak ta civilizacia vtedy ked ten signal bol vygenerovany mala este len plachtnice. co ak ta civilizacia uz ani neexistuje kym sem ten signal dosiel. btw proxima centauri je vzdialena 4.243 svetelneho roka, takze stvrtinovou rychlostou si tam za 4 * 4.243 = 16.972 rokov
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Lenže na 4tinu rýchlosti svetla sa s kludoveho stavu nedostaneš hned... potrebuješ čas na zrychlenie a spomalobvanie. Tých 30 rokov je ešte veľmi optimistických niektorí vedci hovoria aj o 50tich a to je prosím pekne nás najbližší sused... ako sa dostaneme do vedľajšej superkopy galaxií? Ako by sme navštívili svety vzdialené milióny ly? ak majú len plachetnice tak nemá zmysel aby prekonávali medzihviezdne vzdialenosti pretože už po pár rokoch pobytu vo vesmíre ťa pomali zabíja kozmické žiarenie ktoré nielenže spôsobuje degeneratívne zmeny a rakovinu, ale ničia aj mozog a CNS.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

a nebude pri tej 1/4 rychlosti svetla cas na plachetnici plynut pomalsie ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bude ale nie o moc, rozdiely nie su extra velke a signifikantne zacinaju byt az pri 90% rychlsoti svetla (2-nasobok): https://goo.gl/NbpGPM. Ako vidno z grafu, do 70-80% sa nedeje takmer nic a na 5-nasobne spomalenie casu potrebujeme veeeeeelmi tesne aj vyse 99% c.

A hlavne ak tu 1/4 rychlsot dosiahne v 1/2 cesty a poleti s nou 1 minutu, potom sa lod otoci a hned zacne spomalovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tebe mozno ano, ale tym ktorych ides navstivit nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

sry ale podla mna riesis nieco ine, clanok a moj comment nie je o tom ze chodia na velke vzdialenosti plachetnicami ale o tom ze ten signal moze mat taky povod. ta civilizacia mozno sla len o hviezdu dalej, mozno su este len ako my co sa budeme snazit poslat male lode k proxime a toto je mozny zdroj zachyteneho signalu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zrejme ti este nikto neprezradil ze warp pohon je PAPIEROVY koncept. Okrem toho by vyzadoval neskutocne mnozstva energie, v nasom vesmire v podstate nesplnitelne.

Dalej okrem toho c nie je len rychlsot svetla alebo EM ziarenia, c je rychlsot sirenia akejkolvek informacie/deformacie a c je teda aj rychlost sirenia kauzality. A na kauzalite nas vesmir stoji.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Akejkolvek informacie?
Tak potom co to robia ty Cinania s tymi kvantovo previazanymi casticami s marketingom "teleport"? :)
Jasne samotna castica c-cko dodrzuje, ale informacia (stav castice) sa na to c nejak vykaslala...
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Toto je bežne nepochopený koncept. Áno, pri kvantovom previazaní skolabujú obe vlnové funkcie naraz. ALE ten stav je náhodný (i keď na druhej strane opačný). Nedá sa to preto použiť na prenos informácie rýchlejšie ako svetlo (odmeriaš len náhodný šum). Dá sa to ale použiť na bezpečný prenos informácie, ktorý sa v princípe nedá odpočúvať (predstav si to ako šifrovací kľúč, ktorý nemusíš prenášať, správu-informáciu ale musíš stále preniesť klasicky). A to je to, o čo Číňanom (a nie len im) ide.

Btw. termín teleport je len marketing.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

povedal jožko a odpálil detektor v LHC
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ako uz bolo vysvetlene, uzitocna informacia sa nadsvetelnou rychlostou neprenasa

a termin "teleport" je pre absolutnych blbov (neber to osobne, vidim ze to mas v uvodzovkach), pretoze este nikto nikde neteleportoval (nepremiestnil z miesta na miesto) jediny atom, proton, elektron ci co i len foton

prenasa sa kvantovy stav systemu, teda ked mam na mieste A 10 atomov rubidia pri 0,001K a na inom mieste B mam 10 atomov rubidia pri 0,001K, tak "presuvam" kvantovy stav systemu a nie tych samotnych 10 atomov rubidia (tie musia byt v mieste B uz predpripravene, pretoze tie atomy tam nikto neteleportuje)

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co kvantovo previazane castice? Mas 2 previazane castice jedna je umiestnena v galaxii mliecna cesta druha je v galaxii andromeda ... Zmenis spin jednej castice v tej chvili sa zmeni spin druhej castice - prave si preniesol informaciu vacsou rychlostou ako sa siri svetlo
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nepreniesol si ziadnu informaciu. Kvantove previazanie neumoznuje prenos informacie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nepreniesol si informáciu, pretože ten spin nedokážeš nastaviť tak, ako by si chcel. Skolabuje náhodne.

"Zmenis spin jednej castice" tu máš chybu. Za prvé, nie je čo meniť. Kým to neskolabovalo, je to v nejakej superpozícii. A za druhé, nedokážeš to nastaviť ako ty chceš, môžeš to meraním skolabovať, ale výsledok bude náhodný, nie tebou určený.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie. Skolabuje priekazne.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nedokazes to nastavit dnes. Kde je napisane, ze o 200 rokov nebudes vediet menit spin, tu na Zemi ho zmenis a na druhom konci galaxie sa adekvatne zmeni? Ci zelezny stroj nikdy nebude letiet, lebo je tazsi ako vzduch??? to da rozum ne?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Čo bude o 200 rokov neviem. Obyčajne je to ale na míle vzdialené predstavám. Veď stačí prečítať nejaké staršie sci-fi (momentálne čítam Hviezdovedu), alebo predpovede futurológov zo 60.-70. rokov na rok 2000. Je zaujímavé ako vnímali svet, ale tiež to poukazuje na nezmyselnosť dlhodobých predpovedí.

Nadsvetelný prenos informácie či cestovanie časom môže poriadne zamávať kauzalitou, a preto im príliš neverím. Stať sa ale môže kadečo (napr. ak existujú paralelné vesmíry s inými fyzikálnymi zákonmi, s ktorými by sa dalo interagovať - i keď to zaváňa katastrofou).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ku nadsvetelnej kauzalite, dojde k akumulacii javu po urcity cas, napriklad takto moze mala nadsvetelna lod vytrhnut planetu z obeznej drahy, lebo oi nastane narast v jej gravitacnej brazde. preto je potrebne cosi ako konvertor, ktory kumulovany jav premeni na inu enrgiu, povedzme viditelne svetlo.

nadsvetelny jav vo vesmire pozorujeme, vid tmava hviezda, zavadzajuco oznacovana ako cierna diera. je to gravitacne nezrutene teleso ktore neprepusta kauzalitu. ak by bola hmota zrutena, zaroven by zanikla, a uz by nevyvolavala gravitacny tah o danom priemere.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nekaz nám detské radosti!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenže je možné, priam pravdepodobné, že žiaden spôsob prepravy rýchlejšie ako svetlo nie je principiálne možný. Prípadne vyžaduje príliš veľa energie (ohnutie časopriestoru na zaujímavú vzdialenosť myslím podľa súčasných poznatkov vyžaduje viac energie, ako je v celom Vesmíre).

Potom máš dve možnosti - zabaliť to, alebo sa s tým popasovať (napr. predĺžiť život genetickým inžinierstvom aby i dlhé cesty boli zmysluplné, prípadne kryo-spánok či využitie dilatácie času).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

necitlivym ohybanim mozes casopriestor zlomit, takze je to dost nebezpecne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie warp, ale gravitacny tunel. Takto sa teraz cestuje vesmirom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pred dvadsiatimi rokmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Lenže je možné, priam pravdepodobné, že žiaden spôsob prepravy rýchlejšie ako svetlo nie je principiálne možný."

a co biblicke cestovatelske postavicky ako duchovia,anieli,samotny ich sef.... ?? o))
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je ich problém. Mali sa lepšie učiť.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Aký satelit/družica to bude teraz? Tak čo uzatvoríme stávky? Koho tipujete? Rusko/USA/Čína? :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ja to tipujem na Kwangmyŏngsŏng-4
...
...
...
...
...
...
(Kim si tlači fotky Guam-u cez WiFi)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

*Kwangmyongsong-4
Odpovedať Hodnotiť:
 

Astar Seran sa blizi ?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nie.
Astar Seran, podobne ako Chuck Norris, sa nikdy neblizi. Neskusenemu pozorovatelovi sa tak vsak moze javit pud sebazachovy priestoru, pocas snahy odpratat sa im z cesty.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

To su teda za vedecke zistenia... sak odbornik len hodi ockom a je jasne, ze tri z nich boli trojice a mimozemstania priekazne komunikuju s konkretnou cielovou skupinou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To Galko z Tesca vysiela, ze nema tovar v regaloch.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ak chcú hladať signál nepotrebujú satelit ale srdce.Takže ani miliardy.Srdce má každý zadarmo.
Lebo dobre vidíme iba srdcom , to podstatné je očiam neviditelné.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Chudaci mimozemstania, aj oni musia pracovat cez vikend. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

slovensk.Rada Odborov, (odbor.Združenie, /Kovo, by im mala zaslat prihlášky, do trade Unions..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

My pozemstania mame senzory
-na energiu urcitej vlnovej dlzky (zrak, sluch)
-na odpudzovaciu elektricku interakciu (hmat)
-na vychutnanie kvalitnych vín (čuch, chuť)

Vesmir okolo nas vnimame senzormy, ktorymy sme vybaveny a myslime si, ze vsetky biologicke formy zivota budu mat tie iste senzory.(mimochodom biologicke reakcie su len dalsi level chemickych reakcii)

Pritom nemame senzory na neutrina, ktore cez nas prelietaju. Nemame senzory ani na vnimanie temnej hmoty.

Chemicke reakcie prebiehajuce v temnej hmote, ktore casom presli do biologickych reakcii, vsak zrejme vnimaju svoje okolie senzormi, ktore su pre ich vyvoj a prezitie dolezite, ale pre nas su tak nepodstatne, ze si ich ani neuvedujeme.

Preco si myslime, ze ine formy biologickeho zivota pošlú prave take signaly, ktore my pozemstania dokazeme svojimi senzormy zachytit?


Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

+1

..a to ješte nevraviac o velmi pravdepodobne celej dalšej ..sfére, (zatial) skrytích, /plne nevyvynutích, EVOLUCNE nedozrelích, nevyvinutích ..zmysloch, "obvodoch pre PSI -abilities.. (wide-range..) - pre priame ovládanie vedomia, prenosu myšlienok, (emócií), ovládanie druhích osob, (živočíchov), jako aj hmoty..

(telepatia, telekineze, pyrokineze), (teleportace..)

..aneb 4.skupenstvo plazma

(.. a 5."skupenstvo" ("formát", neco jako "filesystem" hmoty, /energií, -a vedomia, inteligence.. - *bioplazma* )


..ked istý talian, Luigi Galvani relatívne nedávno (za čias "renesancie", od cca 1773 začal robil vůbec jedny z prvích pokusov s elektrinou v novodobích dejinách sveta, s mykaním žabích nožičiek, a žiab a iních potvoriek, ani len netušil..
(vtedy ešte
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Avšak tieto zmysly poznajú priekazne len v Česku.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

je pravda ze mozu vnimat uplne inak, ale preco by sme sa ajtak nemali snazit zachytit signaly inych civilizacii ktore mozno vnimaju ako my alebo posielaju signaly pomocou nam znamych javov? proste sa meraju tie javy ktore sa daju a o ktorych ludstvo vie

btw na neutrina su senzory a su umiestnene hlboko v zemi v solnych baniach etc kvoli ruseniu. aj pomocou nich sa dokazuje existencia neutrin.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zober si to takto. Indiani komunikovali na velke vzdialenosti dymovymi signalmi. Chcel si nieco povedat kamosovi v susednej dedine, tak si na kopci zapalil vatru, na druhom konci kamos pozeral ako ide dym a podla toho ste sa dorozumievali. Teraz isiel by si na kopec a dalekohladom by si sledoval ine kopce, ziadny dym, nikde nic, asi tam nikto nieje... urcite tam nikto nieje! Ale keby si mal samsung galaxy a simkartu, naslo by ti orange/tmobile/4ka/O2 2/3/4G... chapes pointu?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

pointu chapem od zaciatku, moj argument bol o tom ze kvoli tomu ze tam niekto ma samsung so simkou a my dymove signaly neznamena ze nebudeme uz vobec hladat a ze tam nie je niekto kto stale ma tie dymove signaly, alebo niekto kto ich vyslal davno a kym sem dosli ma uz dnes ma samsung etc
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nemozeme hladat GSM siet, kym o nej nevieme a nemame zariadenie na jej zachytenie. Mozeme dalekohladom pozerat dym, to je cele. Len vzhladom na vzdialenosti vo vesmire ten dym mohol byt "vyslany" pred 300.000 rokmi. Investovat tolke zdroje do hladania dymu a to este na zanedbatelnych percentach oblohy (cielov) je skoro az zbytocne.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

je velmi dolezite poznat zdroje FRB signalov, a pod., a studovat ich povod a druh, lebo staci jeden dobre miereny FRB z blizkej supernovy a bye bye earth life.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vies tvoja uvaha na drobnu chybycku, slovne spojenie "Chemicke reakcie prebiehajuce v temnej hmote" nema absolutne ziadny zmysel, pokial je temna hmota zlozena z jednej (este neobjavenej) castice, nazvime ju temnohmotón ...

to by totiz musela existovat cela temna periodicka sustava prvkov, lebo ta robi chemiu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pokial existuje "len" temnohmotón, tak je to proste "len" nami neobjavena cast fyziky, ktora ziadne nove druhy zvlastnych atomov, molekul, chemickych reakcii ci na nich zalozenych celych molekularnych metabolizmov neprinesie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved chemia hadam nieje len o tom ake atomy sa spolu viazu (dolezitejsi parameter), ale aj akym sposobom nie? Konkretne napr ceruzka vs diamant.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to hej, ale to vyplyva z toho kolko ma atom prvku valencnych elektronov, kolko moze excitovat, napr. uhlik je za normalnych okolnost 2-vazbovy a 4-vazbovy je az potom co sa 2 elektrony excituju), ake elektrony vytvoria ake vazbove orbitaly a z toho vsetkeho plynie ich tvar a teda ake priestorove struktury to bude vytvarat (rovinna, alebo 3D tetraedricka ...) ale to uz sme na pol ceste k fyzike

na to ale potrebujes zlozite svety same o sebe, co atomy su (a nie jednu elementarnu casticu)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nejaky senzor na vnimanie ucitelky gramatiky by sa nenasiel ?

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keď ti nabudúce ktosi stúpi na palec zat uvidíš koľko temnej hmoty existuje aj v tebe :DD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"...ide zrejme o jediný známy spôsob, ktorým by sme teoreticky dokázali dosiahnuť rýchlosti blízke rýchlosti svetla"

Rychlost svetla by sme s tym mozno dosiahli, ale vzhladom na rozmery plachty v km2 by ten optimizmus vydrzal len po najblizsie pasmo asteroidov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nevadí, zavolali by sme *Stíhače Asteroidov*! !! :p 8)

eh, kdo si už jen z mladích pamatá tú superskú, priam budovatelskú, ale modernú sci-fi knížku, zo zlatích *70-80 rokov, od 1španielskeho autora (Carlosch Rasch)

..a sa mi tak zdá, že bola tuším aj zfilmovaná, ale zatial sa mi nepodarila nájst ani jen zmienka o tom filme, nieto ešte film samotný.. :S :/ ;(
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

..a s ilustráciami, grafikami od teodora Rotrekla! ! :o :p
musim zohnat ten román..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poznáte film La Belle Verte? To je pán film! Ako tí ľudia-prestavitelia jednej z najvyspeleších civilizácii žili, mysleli, konali, a ako cestovali na vzdialené planéty. Odporúčam vzhliadnuť toto hodnotné dielo! Cestovanie určitou rýchlosťou má význam, ak napr. máte rýchle auto, dostanete sa rýchlo z Bratislavy do Paríža. Ale na cestu do USA už nehrá rýchlosť auta úlohu, skôr potrebujete lietadlo alebo loď. Aký má cestovanie zmysel? V podstate ide o to, obsiahnuť nejakú informáciu. To čo v minulosti obchodníci riešili celé mesiace, dnes vyriešite jedným mailom. Objavili sme a vybudovali infraštruktúru na posielanie informácií-telefón, internet... Takisto existuje Infraštruktúra na získanie akejkoľvek informácie vybudovaná Slovom Pána Boha-Stvoriteľa. V reálnom čase môže byť človek z jedného bodu Vesmíru poslaný ako packet. Výskumy S.N. Lazareva popísané v jeho knihách, stručne popísané tu https://goo.gl/JdRhRU naznačujú pozemským ľuďom možnosti vstupu do tejto infrašturuktúry.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

sorry ale to sa neda pozerat, aj ked 21rocna Marion Cotillard bola dychberuca.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

hm.. :p už stahujem ;P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nohavice?
Dnes dostaneš len trstenicou po riti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

film:

http://dopice.sk/k8q
Odpovedať Hodnotiť:
 

Povedala by som, že praktické možnosti teleportácie stručne popisuje tento článok:
http://www.biblik.sk/news/teleportacia-poviedka/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Véeleé Danke! ! :p
Odpovedať Hodnotiť:
 

ZVLASTNE pulzy? O takych sme sa v skole neucili. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

vráť školné
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

SK Cube sa ozvalo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Quagáři!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, *formica rufa..

https://technet.idnes.cz/ mravenci-potopa-hurikan-harvey-d31-/ veda.aspx?c= A170829_192354_veda_dvz

hej, formica rufa,
abo včely,/osy ( ~~ mravci "s krídlami", lietajúce mravce, vlastne.. )

oba druhy:

spoločenská štruktúra : úl, /kolónia

1královná

kolektívne vedomie, centrálne riadenie ((centro)-decentristická siet)


čo ich vlastne ..back-tráguje, brzdí, v evolučnom vývoji.. ?
možno len ich každoročná, každozimná potreba ..zimného spánku, teplotnej hibernácie (zvlšt.(budúcej) královny)

..čo tak im dopriat všetky zdroje, ideálne prostredie, prikrmovat ich, a najma vyhrievat, celú ich koloniu, - mravenisko, pestovat jakoby v takom vývinovom (vývojovom inkubátore ? ?
a tým ich povzbudit v nelimitovanom raste (počtu jedincov ("ůzlov, hubů, "buniek), rozvoji, a odstránit tak ich evolúcii z cesty ..prekážky, kt.ich ..pozastavili, zastopovali..
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

´´ pri ktorej -a toto je velmi důležité, priam klúčové, gro, príčina: -začínajú vždy, po skončení každej zimy, po každoročnom prebudení sa z ..hibernácie, (či už jedincov, /abo vajíčok, zárodků), - pokaždý raz začínajú vždy NANOVO,
stále odznova, OD "NULY´, "od zařiatku"..


btw. knihy, klasické (nejen sci-fi) (aj k tejto téme :

Clifford D.Simak: Když ješte žili lidé, (1972) (v orig. City,město, 1952)

*Kassandrina Ruka"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Praveze inemu zivocisnemu druhu brani v evolucnom vyvoji presvedcenie, ze je vyvolenym dopriavat zdroje ci kontrolovane zasahovat do rastu inych.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

možno rôzne civilizácie vzájomne súťažia o svoje blízke (obmedzenie max. rýchlosti pri špecif. počiatočných možnostiach) zdroje energie (materiálu) a prebieha zber a spracovanie v súťaživom spechu.

Tak ako nás poháňali závody v zbrojení, ich poháňa vedomosť o ich vzájomnej existencie a každý si chce vyfúknuť z dostupného blízkeho okolia čo najviac (dynamika chovania rozdelených skupín o limitované zdroje v nízko-energetickom dostupnom pásme).

A až pozbierané blízke zdroje by predstavovali potencionálny ďaľší krok, prekonanie obmedzenia max. rýchlosti v danej lokalite svojho vesmíru.

to je jediný scenár, ak sú to iné "svety".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je niekde v diaľke nejaký, podľa našich definícií život, potom je celkom určite úplne iný ako ten náš. Čo ak komunikujú odkazmi ktoré trvajú v našom meradle milióny rokov, alebo naopak veľmi krátko?
Alebo nejakými úkazmi vo vzdialenom vesmíre? Alebo vývojom nejakých iných životov kade tade po vesmíre?
Tiež sa mi nezdá, že by niečo nejako rýchlejšie nerobilo čosi ako je naše ponímanie rýchlosti c.
Vesmír ako taký mat tak obrovské rozmery, že to naše "c" je úplne smiešne!
Odpovedať Hodnotiť:
 

logicke je predpokladat v zname ukazy ktore pozorujeme, nez rovno preskakovat k tomu ze nieco nevieme. cize ak o skoku uvazujes, musis predpokladat priebeh. logika priebehu pozorovanych javov vo vesmire teda predpoklada jeho zaplnenie hlucnym vesmirom, vsade je ale iba jedno velke prazdne nekonecne ticho. nasa galaxia by mala svietit ako vianocny stromcek, mali by sme prijmat obrovske nozstvo nespocetnych variant umelych javov ktorym by sme z hladiska obsahu ani nemuseli rozumiet. jediny hlas ktory vsak pocujeme je iba ten nas. mozno je zivot vsedny a vsadepritomny, ale elektromagneticka technologiacka inteligencia inteligencia je extremne vzacna. elektromagneticka technologia je prva vec na ktoru kazda technologicka inteligecia minimalne v nasej galaxii musi narazit ako na prvu domenu. nic take z pohladu historie zatial neprebehlo inde nez u nas, alebo else len prebieha zaroven s nami a po nas, cize je potrebne pockat cca 10 000 - 20 000 r.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobru den pan kapitan
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár