neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Nová QLC flash pamäť má podobne ako TLC až tisíc prepisov

Značky: flash pamäťSSDToshiba

DSL.sk, 4.7.2017


Nová QLC flash pamäť, teda pamäť až so štyrmi bitmi informácie na bunku, predstavená Toshibou bude mať životnosť až približne tisíc cyklov mazania a zápisu.

Parametrami životnosti sa tak priblíži v súčasnosti masovo využívanej TLC pamäti a nebude mať len 100 až 150 cyklov, ako sa od QLC pamäte očakávalo.

To vysvetľuje aj prečo si Toshiba dovolí QLC pamäť použiť aj v bežných enterprise aj spotrebiteľných SSD diskoch a tabletoch, nielen v pôvodne avizovaných špeciálnych archivačných SSD a prípadne pamäťových kartách.

QLC pamäť umožňuje oproti TLC pamäti opäť zvýšiť hustotu uložených informácií, keď v jednej bunke uchováva o tretinu viac informácií, štyri bity oproti trom. To umožňuje čipy s väčšou kapacitou a lepším pomerom kapacity a ceny. Toshiba už vyrába vzorky 64-vrstvových QLC čipov s kapacitou 96 GB, maximum u doterajších TLC čipov bolo 64 GB.


QLC flash pamäť Toshiby, kliknite pre zväčšenie (foto: Toshiba / Business Wire)



U flash pamäte prichádza postupne k degradácii buniek a pamäť má tak limitovaný počet zapisovacích cyklov. Ten sa s prechodom na viac bitov uložených v bunke pri zachovaní výrobného procesu znižuje. Kým totiž pri TLC pamäti je pre uloženie troch bitov potrebných rozlišovať osem rozličných úrovní náboja respektíve napätia, u QLC je to až šestnásť.

Ako sa Toshibe podarilo dosiahnuť u QLC tisíc cyklov nie je jasné, keď priemysel očakával 100 až 150 cyklov. Tisíc cyklov zápisu ale spoločnosť aktuálne opakovane potvrdila pre Anandtech.

Úplne jasno nie je akej generácie technológie flash pamäte BiCS sú nové QLC čipy. Pri minulotýždňovom oznámení Toshiba generáciu neavizovala. Predpokladala sa ale nová štvrtá generácia, keď QLC čipy avizoval do budúcnosti aj partner Toshiby pri vývoji BiCS, Western Digital, a to postavené práve na BiCS4. Podľa Anandtechu by prvé QLC čipy Toshiby mali byť v skutočnosti technológie BiCS3, či bola táto informácia potvrdená Toshibou nie je jasné.

V každom prípade jasnejšie je o termíne uvedenia na trh. Hoci Toshiba už odštartovala výrobu vzoriek a ich dodávky výrobcom SSD diskov a SSD radičov, na trh majú QLC pamäte podľa Anandtech prísť až v budúcom roku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Ako sa Toshibe podarilo dosiahnuť u QLC tisíc cyklov nie je jasné....

Ono totizto zivotnost bunky nezavisi ani tak od toho ci je SLC,MLC,TLC ci QLC ale hlavne od jej velkosti, takze cim to zenu do mensich rozmerov tym sa jej zivotnost znizuje. Prakticky je tak teda mozne vyrobit trebars SLC bunku so zivotnostou povedzme 150 prepisov pokial sa ta bunka urobi naozaj extremne nezdravo mala a podvyzivena a naopak QLC bunku so zivotnostou 1000 prepisov tym ze jej velkost nepozenu do extremne malych rozmerov. Tymto ale netvrdim ze zrovna takto dosiahla Toshiba ten pocet prepisov, mozu tam zohravat rolu aj ine vylepsenia. Navyse by som povedal ze v zasade sa nelisi samotna SLC,MLC,TLC ci QLC bunka, ale hlavne nejaky ten controller co to obsluhuje a teda ci vie pracovat a rozlisovat 2,4,8 alebo 16 napatovych urovni v bunke. Nevyhodu QLC vidim hlavne v tom ze moze ovela lahsie dojst k zmene z jednej napatovej urovne v bunke na druhu a teda k bitovej hodnote v takejto bunke ulozenej.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Nepáči sa ti pojem viac-stavová logika?
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ja si myslim ze robia rovnake spinavosti ako s CPU a GPU. Vsetky vyrabaju ako TLC a len ti tie bunky uzamknu a ked chces odomknute TLC musis si priplatit inak ta nehaju s trapnym a malym SLC alebo MLC!!!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A aby som nezabudol "znizena zivotnost" je URCITE naschval nastavena ako kurvitko aby sa svetova elita na nas nabalila a aby sme stale kupovali nove a nove SSD!!!!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nj, presne tak!
sorošovci, vlastizradní, whitegenocídni! negro-musulmanskí :o :(

najprv nás vycicajú z penez, a potom - celá tá nová elektronika je určite nastavená tak, aby.. - aby napr. kopírovanie užívatelskích dát, věcí trvalo bíelím, původním bíelím "staro-Europánom neúmerne dlho, zbytočne moc dlho, - aby si nevšimli, ked k ich domům prídu ničiace, rabujúce, znásilnujúce hordy tích negro-islamo-opíc rabovat, znásilnovat apodrezávat, - a aby, kvůli pomalému kopírování, a neustálím reštartům, a updatům, aktualizacím OS, - ani nestihli utiéct, /príp.sa nachystat na obranu! :o :( ;( :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

"....ked chces odomknute TLC musis si priplatit inak ta nehaju s trapnym a malym SLC alebo MLC" .... si nadrogovany alebo ano? AK JE NIECO OD ZAKLADU MYSLENE A VYRABANE AKO QLC, OD SAMEHO POCIAKTKU TO POTREBUJE 4x MENEJ pamatovych buniek ako SLC. A opacne ak je nieco OD ZAKLADU MYSLENE A VYRABANE AKO SLC, OD SAMEHO POCIAKTKU TO POTREBUJE 4x VIACEJ pamatovych buniek ako QLC !


clovek nevie ci sa ma smiat alebo plakat, lebo za inych okolnosti by som povedal ze si ma pobavil, ale nepobavil

aj vsetky svine davaju do aut iba nejake hnusne 110 kW motory a ked si ho chces odomknut na 440 kW musis si priplatit (a zadat do palubaku specialny kod a uptatnut firmware) inak ta nehaju s trapnym 110 kW ....... clovece nehnevaj sa, ale tebe musi dobre je**t.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nakoniec zistime, ze data to uchovava ako SLC (napr 000 a 1111 pre bit) a az ked zacne dochadzat kapacita, zacne ich to preusporaduvat do QLC.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár