neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Apple údajne investuje do poskytovania pripojenia zo satelitov, zamestnala expertov

Značky: Applesatelitypripojenie

DSL.sk, 24.4.2017


Ďalšou technologickou oblasťou, kam by IT spoločnosť Apple mohla diverzifikovať svoj záujem a svoje obrovské finančné prostriedky, je poskytovanie globálneho pripojenia k Internetu zo satelitov.

Ako totiž upozornila agentúra Bloomberg, spoločnosť podľa informácií jej zdrojov aktuálne zamestnala dvojicu expertov na satelity a podľa niektorých zdrojov má financovať projekt siete satelitov pre pripojenie k Internetu spoločnosti Boeing.

Novými zamestnancami Apple sú John Fenwick a Michael Trela, ktorí stáli za satelitnou spoločnosťou Skybox Imaging kúpenou Google a aktuálne zastávali v Google vysoké pozície. Agentúra ale nezískala oficiálne potvrdenie ich náplne práce v Apple a nie je vylúčené, že budú pracovať na iných produktoch.

Bloomberg ale zároveň upozorňuje na nedávne informácie TMF Associates, podľa ktorých by mala Apple financovať projekt Boeingu pre sieť satelitov poskytujúcich pripojenie k Internetu.

Pripojenie k Internetu zo satelitov je obnovená atraktívna myšlienka, ktorá by v najbližších rokoch mohla byť konečne zrealizovaná. Prevádzkovateľ takéhoto pripojenia by mal oproti tradičným pevným či mobilným poskytovateľom výhodu, keď by nemusel budovať infraštruktúru v každej krajine a v budúcnosti so zlepšením technológií by mohlo ísť o často využívaný spôsob pripojenia k Internetu.

O takýto cieľ sa pokúšal projekt Iridium, ten ale prišiel príliš skoro a nebol úspešný. Pripojiť na Internet sa samozrejme dá aj cez geostacionárne satelity, vzhľadom na ich vysokú orbitu má ale toto pripojenie veľkú nezlepšiteľnú latenciu a ide skôr o núdzové riešenie.

V súčasnosti sa evidentne pripravujú až tri vysokopočetné siete nízkoletiacich satelitov, ktoré by dokázali poskytovať pripojenie so zaujímavou latenciou a globálnou kapacitou siete.

Boeing podľa informácií z minulého roka plánuje vytvoriť sieť tisíc satelitov na nízkej orbite. Podľa informácií ešte zo začiatku 2015 plánuje nový startup OneWeb sieť 648 malých satelitov vážiacich 130 kg, ktoré majú byť umiestnené vo výške 1200 km.

Najdetailnejšie svoje plány verejne popísala spoločnosť SpaceX, ktorá plánuje poskytovať pripojenie s gigabitovou rýchlosťou pomocou siete až 4425 satelitov na orbitálnych výškach 1110 až 1325 km, bližšie detaily sme priniesli v tomto článku.

Vlastnú sieť satelitov podľa dostupných informácií plánoval aj Google, ktorý mal na nej spolupracovať so zakladateľom OneWeb. Neskôr ale podľa dostupných informácií namiesto tohto projektu podporil investíciou projekt SpaceX.

Plány poskytovať pripojenie zo satelitov avizoval aj Facebook, žiadne konkrétne informácie o pripravovanej väčšej sieti satelitov ale zatiaľ nezverejnil.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

O2 zvyšuje ceny programov Radosť
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet


Diskusia:
                               
 

Cim viac bordelu na orbitu, kazda firma vlastna flotila satelitov :D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

je tam hustejsia premavka ako na moste lafranconi o pol osmej rano
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Towercom pýta za pozemné grilovanie viac ako satelitná tv.
Prevádzka satelitu je energeticky lacnejšia ako pozemného vysielača.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Firma ktorá dokáže poskytovať globálne satelitný internet bude ryžovat globálne a šíriť svoju propagandu bez ohľadu na výsledky volieb alebo svojvôle diktátorov.

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

a....a...a..a o tom to je!!!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na animácií to vizera hrozne, ale v skutočnosti by si tam ťažko niečo našiel.
Oveľa viac bordelu je na zemi.

Je tu reálna šanca že raz zmiznú tie škaredé oringo-telekom-o2 stožiare.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedna technicka:
Ako sa budu zadavat prikazy?
Pokial sa dobre pamatam, pri satelitnych pripojeniach musi byt v dosahu aj ine pripojenie, cez ktore sa posielaju prikazy a zo satelitu idu data iba jednym smerom...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

aky zmysel ma satelitne pripojenie, ktore nemozes vyuzivat bez ineho pripojenia? ked uz mas ine pripojenie, tak to satelitne ti je na 2 veci, hlavne ked cenovo je niekde uplne inde :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ved preto sa pytam...
Ja si na daco take spominam este z davnych dob vytacaneho netu a prvych dsl. A mozno sa len mylim.
Zatial mi ale nikto nic rozumne neodpisal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Holograficky projektor dostava data este predtym z opacnej strany, tak vie, ci treba imitovat reakciu na klik aj bez spatneho pripojenia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no odpoved je ze ziadne ine spojenie netreba. satelit je obojsmerny. prave to je vyhoda satelitu, ze pokrytie je takmer vsade a vyuziva sa tam, kde nie je mozne zaviest iny typ pripojenia. chata, hory, na mori a pod.

dnes uz je to cenovo trochu lepsie, ale stale je to drahe a neoplati sa to bezne na domov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

popíš mi prosím ako funguje GPS vo svete jednosmerných satelitov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokiaľ viem naozaj také pripojenia boli - dial-up obojsmerne a satelit len download (čo chceš stiahnuť pošleš cez dial-up). Zmysel to má taký, že väčšina ľudí potrebuje hlavne download, a satelit poskytol omnoho väčší bandwidth oproti dial-up.

Neviem ako je to teraz, myslím že v minulosti boli satelity najmä broadcast technológie, možno dnes už komunikujú aj individuálne (ale i to asi stále robia cez broadcast, neviem si predstaviť ako by sa natáčali ku každému jednému zvlášť a posielali smerovú informáciu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po vynesení toľkých satelitov na orbitu bude ešte vidno Slnko alebo budeme mať nonstop zatmenie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len pre tvoju info: plocha zeme je
510 mil. km2 a ešte nájdeš čisté miesta, aj keď odpadu vyrábame jak o závod.
Plocha gule, vo vzdialenosti 36 000 KM od zeme (čo je orbita geostacionárnych satelitov) je
22 560 mil. km2. Tam sa už nejaký ten satelit vojde čo povieš?
A to ani nepíšem, že vo vesmíre nie sú ani geostacionárne satelity všetky v presne rovnakej výške.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A co tak odpad ? Male kusocky a casti rakiet ? :D Kuk sem: http://tinyurl.com/kyapf8g
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na "geo" sa nik s tymto projektom ani netlaci:

"...vzhľadom na ich vysokú orbitu má ale toto pripojenie veľkú nezlepšiteľnú latenciu a ide skôr o núdzové riešenie..."

takze mu sem hod plochu gule vo vyske cca tych 1200 km na povrchom. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo podľa teba znamená presne rovnakej? Lebo síce na mikrometre to nebude, ale už kilometrová odchýlka by ti spravila taký drift, že satelit o týždeň s fixnou anténou nenájdeš. Rovnako nemôžeš meniť ani inklináciu, všetko musí byť čo najpresnejšie nad rovníkom. A z 22560 miliónov štvorcových kilometrov (aj keď lepšie je hovoriť o kubických) je zrazu možno sotva milión ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som moznost vyskusat satelitne pripojenie.Jednak to bolo drahe a bol tam FUP 100gb mesiac a na druhej strane online hry sa nedali hrat ping bol okolo 100-150ms.Cize horko tazko hratelne.Na browsovanie a na pracu OK.Na ''hranie'' online bohuzial nie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Praveze pri takom pingu kazda zabezpecena siet dropuje spojenie, kym nezabanuje ipecku, ci eventualne rovno cely rozsah.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Facebook by sa mohol zamerat radsej na to, co im ide. Momentalne by sa hodilo, keby sa spojili s IBM a ponukli by firemny chat s facebookom a botmi s umeĺou inteligenciou na podporu potencionalnych zakaznikov vtedy, ked maju cas zakaznici a na niektore odpovede chcu odpoved ihned a zaroven nechcu zverejnovat odpoved vsetkym.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár