neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Mobilný operátor nasadí základňové stanice v balónoch

Značky: pripojeniemobilní operátoriVeľká Britániabalóny

DSL.sk, 22.2.2017


Britský mobilný operátor EE tento rok nasadí mobilné základňové LTE 4G stanice realizované formou balónov.

Spoločnosť to oznámila tento týždeň.

EE predstavil celkom tri riešenia flexibilných a ľahko zrealizovateľných 4G základňových staníc.

Základňové stanice v balóne označené Helikite sú postavené na héliom plnených ukotvených balónoch, ktoré sú napájané zo Zeme káblom a ktoré dokážu byť vo vzduchu a fungovať minimálne týždne.

Balóny využívajú pre udržanie aj vietor, majú objem 45 m3 a vypustiť sa dajú do 15 minút.

Balóny môžu byť potenciálne vo väčšej výške ako základňové stanice na stožiari a tým zabezpečiť lepšie pokrytie komplikovaného terénu, zároveň sa v danej lokalite dajú nainštalovať bez vyšších investičných nákladov.


Balón EE fungujúci ako základňová stanica, kliknite pre zväčšenie (foto: EE)



Takéto riešenie je podľa operátora praktické pre dočasné zabezpečenie 4G pokrytia napríklad v prípade výpadku služieb ale tiež pre stále pokrývanie riedko osídleného vidieka. EE plánuje podľa oznámenia tento rok balóny reálne na vidieku aj použiť.

Technické parametre riešenia spoločnosť nezverejnila, avizovala iba výrobcov použitej technológie. Jej riešenie pomocou ukotvených balónov samozrejme technologicky nie je tak pokrokové ako Projekt Loon spoločnosti Google, ktorý rovnako v súčasnej verzii poskytuje pripojenie cez 4G LTE a využíva balóny letiace až v stratosfére vo výške okolo 20 km.

Ďalšou predstavenou technológiou bola základňová stanica v drone, ktorý dokáže vystúpať do výšky cca 90 metrov a pokryť územie s polomerom jedného kilometra. Nevýhodou dronu je krátka výdrž, iba približne hodinu na jedno nabitie batérie, a toto riešenie je vhodné pre nasadenie vo výnimočných situáciách, napríklad pri infraštruktúre vyradenej po prírodných nešťastiach, pri záchranných operáciách v teréne a podobne.


Predstavenie nových technológií flexibilných základňových staníc (video: EE)



Ďalším predstaveným riešením sú upravené pick-upy Mitshubishi L200, ktoré dokážu vysunúť základňovú stanicu zo strechy do výšky viacerých metrov.

Predstavené riešenia sa na infraštruktúru operátora pripájajú podľa oznámenia buď bezdrôtovo na rovnakej frekvencii aká je využívaná na poskytovanie 4G siete alebo cez satelit. Využitými riešeniami sú malé základňové stanice Nokia Flexi Zone a Parallel Wireless, pre satelitné prepojenie Avanti, VoltServer Digital Electricity pre zabezpečenie napájania cez kábel, riešenie dronov od uVue a balónov Allsopp Helikites.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

EE a chyba uz len i
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Majú málo cigánov čo by zakopali kábel?
Ináč kábel má životnosť 100rokov nie týždne.
Maximálne ho môže zrušiť banda partizánov počas vojny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ciganov(mohamedanskych) maju dost, len u nich je to este viac chranene ako na slovensku a oni manualnu robotu nemozu robit, to by bolo rasisticke a islamofobne :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ty trapnucky fasista
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Hope you feel better soon. I’m down with my second chest cold of the winter. Despite the cold and medicine, you managed to write coherently about this book and have gotten me very interested (or else, because I’m sick and medicated, I’m just on the same wavelength as you &#2-;028)!)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vynovená V3S?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mobilny signal sice Google moze sirit z vysky 20km, ale akurat tak pre seba. Na zemi ho bezny clovek nechyti. Hnidopichom a blbym komentovacom typu "preco sa Google najprv nespytal teba", odporucam skusit si zavolat v lietadle na zemi a potom pocas letu vo vyske 10km, ci chytia nejaky signal z pozemnych BTS-iek.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tak toto je sposobene aj istou smerovostou anten na BTSkach. Je zbytocne ziarit do neba... Takze to nie je technologicky problem, skor problem maleho poctu uzivatelov nad BTSkou :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto je častý problém ľudí, ktorí "sa radi počúvajú". Chcú byť múdri jak rádio a zväčša zo seba len urobia blbcov... :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

On je múdry ako rádio. Akurát v tom rádiu je Sajfa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lets enjoy the fun looking with regard to nsa. I'm around x'lbs. Lets have a blast at your deistnation. I like it again kinky but local horney wives we can still rejoice if its not really. 79017
Odpovedať Hodnotiť:
 

A preco to budu plnit drahym heliom? Helia su na nasej planete obmedzene zasoby a akonahle sa raz uvolni do atmosfery, uz ho nikdy neuvidime...
Kludne by mohli znizit naklady vodikom a este aj usetrit helium na aplikacie, kde sa ozaj neda vodik pouzit.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a dobre si prikurit
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V meteorologii sa bezne na balony pouziva vodik. Prave kvoli cene, pretoze ono nieco stoji pustat kazdych 6 hodin meteo balony... Doma maju kopy ludi tiez horlavy zemny plyn a nelietaju do vzduchu kazdy den... Pri spravnych bezpecnostnych opatreniach a postupoch je to bezpecne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zemny plyn (metan) a vodik by som prilis neporovnaval co do vybusnosti. CH4 ma hornu medzu vybusnosti 15%, zatial co H2 az 75%, inymi slovami H2 je vybusny v ovela sirsom spektre koncentracii.
Dalsia vec je, ze meteo balony su podstatne mensich rozmerov ako balon prezentovany vo videu a teda aj miera rizika je mensia.
A uz len detail - nvm ako inde vo svete, ale minimalne na Slovensku a v Cesku sa aero sondy vypustaju raz za 24h. U nas v Poprade - Ganovciach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a Ty si už videl hélium?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

pocul si uz o metafore?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A rebuttal letter submitted to the FDA by PROMPT (see below), which includes the letter from the American Academy of Pain Medicine, seems to clearly indicate that the peineiottrs’ perspectives are not consistent with those of
Odpovedať Hodnotiť:
 

balóny, keksy, kokotiny, -a vtákovy nemá kdo dat vodu, miškovy! marha herodova, bzdocha!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

456
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár