neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Vydaný Linux 4.9, najväčšie jadro doteraz s veľkým počtom noviniek

Značky: linuxové jadroLinus Torvalds

DSL.sk, 12.12.2016


Linus Torvalds, autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca, vydal v nedeľu novú verziu jadra 4.9.

Nová verzia 4.9, ktorá bude zrejme ďalšou verziou s dlhodobou podporou po 4.4, obsahuje množstvo funkčných noviniek a podľa Torvaldsa ide z pohľadu noviniek a pridaných zmien o doteraz najväčšiu verziu. Niektoré verzie v minulosti mali síce väčší počet pridaných alebo zmenených riadkov, to bolo ale vždy spôsobené nejakou jednou veľkou zmenou.

Z noviniek v 4.9 zrejme nevyniká žiadna jedna väčšia, zahrnutých je ale veľké množstvo menších až stredných noviniek.

V implementácii protokolu TCP bol nasadený nový algoritmus pre riadenie využívaného pásma BBR, Bottleneck Bandwidth and RTT. Ten je menej citlivý na straty paketov a rýchlosť prenosu sa udržiava vysoká aj pri malej miere stratovosti paketov, zároveň sa pri saturovaní spojenia zlepšuje odozva.

V súborovom systéme XFS začalo byť podporované zdieľanie blokov dát medzi viacerými súbormi, čo umožňuje okrem iného okamžité skopírovanie súboru ale tiež efektívnu deduplikáciu rovnakých súborov a dát.

Viacero vylepšení a opráv sa týka implementácie softvérového MD raidu. U RAID6 je po novom podporovaná akcelerácia pomocou nových SIMD inštrukcií AVX512 podporovaných v nových Xeon Phi a budúcich Skylake EP a EX a Cannonlake procesoroch.

Vylepšený bol subsystém pre profilovanie a analyzovanie výkonu, ktorý je súčasťou implementácie BPF, a Linux sa teraz podľa niektorých expertov vyrovná funkčnosti DTrace zo Solarisu.

Veľkou internou technickou zmenou je prechod zásobníkov v jadre na zásobníky získavané alokovaním pomocou vmalloc, čo okrem iného umožňuje lepšie detekovať pretečenie zásobníka a zvyšuje bezpečnosť.

Zlepšená bola podpora viacerých architektúr. Celkovo pribudla do hlavného jadra podpora viac ako dvadsiatich nových ARM minipočítačov a platforiem vrátane Raspberry Pi Zero, zlepšený bol manažment spotreby a výkonu niektorých Intel Atom CPU. Do jadra pribudla podpora novej technológie Memory Protection Keys prítomnej v nových Intel procesoroch počnúc serverovými Skylake procesormi, ktorá umožňuje procesom selektívne limitovať prístupové práva k jednotlivým stránkam pamäte.

Do jadra pribudla tiež podpora nového subsystému Greybus, zahŕňajúceho komunikačný protokol UniPro a používaného v už zrušenom projekte modulárneho smartfónu Google Ara. Hoci tento projekt bol zrušený, subsystém by sa mal použiť v ďalších produktoch.

V ovládači grafík amdgpu od AMD pribudla podpora virtuálnych displejov, ktorá umožňuje akcelerovať renderovanie pomocou GPU na displejoch sprístupňovaných napríklad len cez sieťový vzdialený prístup. Zároveň do tohto ovládača pribudla experimentálna podpora starších grafík s kódovým označením Southern Islands respektíve Radeon 7xxx, keď tento nový ovládač pôvodne podporoval len grafiky od Volcanic Islands respektíve Radeon RX 2xx.

Verzia 4.9 bude podľa oznámenia Grega Kroah-Hartmana zrejme ďalšou LTS verziou s dlhou podporou a bude tak preferovanou verziou jadra v mnohých linuxových distribúciách. Túto úlohu teraz zastáva posledná stabilná verzia 4.4 z januára tohto roka, ktorá bude podporovaná do februára 2018. Verzie bez predĺženej podpory sú podporované priamo tvorcami jadra len tri mesiace, z novších verzií ako 4.4 je tak v súčasnosti podporovaná už len doteraz posledná verzia 4.8.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Windows má čo doháňať.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

V poslednej dobe je ten windows taky zdochnuty, ze je az nepouzitelny vdaka tomu ako uzasne na nom funguju aktualizacie. Na pozadi si tam nieco robi ako sa mu zachce a disk ide na 100% procesor na 80 a aj plno ramky si zabere, lebo sa rozhodne ze si nieco zacne na pozadi indexovat alebo updatovat alebo bohvie co robi svchost.exe... Katastrofa.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

to je tak ked mas miesto pc staru sracku
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

No neviem. macOS zvládne nabootovať a fungovať skoro okamžite, Linux (Ubuntu MATE 16.04) rovnako. Fungujú spoľahlivo, rýchlo, nevyžierajú bezdôvodne systémové prostriedky, nereštartujú Ti počítač pred nosom, neaktualizujú sa pred štartom (napr. potrebuješ počítač rýchlo použiť - nemôžeš :)), stihnú sa aktualizovať skôr než prejdú 2 celovečerné filmy na Markíze.

Pred týždňom som musel reinštalovať Windows (inštaloval som Bash oficiálnym spôsobom cez Add or remove features a viac som nenabootoval) a furt mal problém s bootloadermi na ostatné OS...

Pre mňa je to paródia na OS. Chodím sa tam len nasrať alebo zahrať GTA V.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A to je tým väčší problém, čím zriedkavejšie človek ten systém spustí. Ak potrebujem W10 2x za mesiac na 2-3 hodiny, tak celý čas to len chrastí s diskom o dušu spasenú a výsledok žiaden ;-(
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Chyba bude medzi stolickou a klávesnicou
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

windows by mal byt system ktory nainstalujes a bez dalsich nastaveni fungujes bez problemov, ak je to opacne tak to dam daj linux ktory nakonfigurujes na mieru
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimava sprava, pekne ze sa deju veci ale pre bezneho linuxaka je to "onicom"
dôraz na bežného
lebo bežný linuxák použije aj tak distribučné jadro, ak nemá nejaký super špecifický hardware tak mu je jedno či má jadro verzie 3.8 alebo 4.4 alebo 4.9, lebo bežný linuxák ani nevie aké má jadro (ja teda nemám ani tušenia)
o všetko (aktualizácie) sa postará balíčkovací systém a tvorcovia repozitára
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Si opisal cloveka co ani nevie ci ma windows alebo linux. Ak "linuxak" nevie ake ma jadro, tak je obycajny juzer.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Zhruba pred 3-4 rokmi som zalohoval nieco zo staruckeho PC na ktorom bolo distro Knopix z roku 2004.Ver ze som uz ani netusil ake presne jadro ten linix mal aj ked pred tymi 3 rokmi mal aktualny veskery bezny SW. Cize som im ho dovtedy pravidelne aktualizoval, ale uz iba to.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

y~i ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

drviva vacsina linuxovych nasadeni su servery - pre take nasadenie su aj tie novinky.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

bezny linuxak sice mozno nevie ake ma jadro ale ked napise 'uname -a' sa dozvie.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Beznemu linuxakovy uname -a aj tak nic nepomoze.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Asi by bolo vhodnejšie zameniť "bežného linuxáka" za "bežného používateľa linuxu".
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

bezny linuxak nie je bezny windowsak :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Jasne, a preto museli 'bezni linuxaci' vykradnut Windows GUI, aby vedeli 'bezni linuxaci' svoj 'bezny linux' pouzivat.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Pre tych, ktoryi maju problem s historiou, tak X11 existoval uz v dobach, ked windows este nevedel kreslit prekryvajuce sa okna.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

pre tych, co maju problem s elementalnou matematikou:
1985 - prvy windows s gui
1991 - prva zmienka o linuxe
1985 bolo skor ako 1991

pre tych, ktorych do it sveta zlakalo az nove milenium:
linux /= apple
linux /= unix

pre zvysok, zlodejov:
ms si ui vyvinul sam za pomoci inzinierov, ktorych preplatil z alto,
apple si ui vyvinul po tom, co boli kradnut napady v alto,
linux len vykradol to, co existovalo vyssie.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Pre tych, co maju chaos v zakladnych pojmoch.

Linux = jadro => nema UI.
Linoxovy system = pouziva X Window System pre UI = uvedeny v roku 1984.

V tom case v Microsofte este rozmyslali, ako dalej s BASICom a o rok neskor uvedu Windows, co je nadstavba nad DOS-om, ktora nezvlada ani prekryvajuce sa okna, iba tiles.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kolkata verzia linux jadra bola v tom 1984?
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

uname -r nebavi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial AMD/NVIDIA neurobia poriadne drivre tak RIP prechod z WINu. Stale to je velka veda nastavit SLI + multiscreen.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Multiscreen asi ani nie ale driver sam o sebe. Alebo lepsie este, mna vzdy zlozilo nastavit si zvuk :D Separovat predne, zadne vstupy/vystupy a nech idu simultanne, telefonovanie sluchatka, muzika repro. Nakoniec som s placom odisiel.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

to si nevies sam naprogramovat a nakonfigurovat take zakladne veci?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

tak to si potom keket. Staci pritom iba troska aktivnejsieho pristupu k problemu nieco si pohladat k problemu nejake to HOWTO a neni problem.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Napriklad take HDMI audio na AMD grafikach. AMD to spravi, ale ludom z Red Hatu sa to nepaci, pretoze je tam moc abstrakcie pre zdielanie kodu s Windowsom a to neni koser podla Linusa. Hlavne ze Intel nejaku abstrakciu tiez pouziva, aj ked nie zatial s Windowsom.

Konsky kokot do riti im treba dat, ja chcem pouzivat tu grafiku, pretoze som za to zaplatil a chcem aj ovladace. Nech si to dohaduju a nakoniec to skonci tak, ze budu uzavrete ovladace funkcne ako s NVidiou a trochou nepohodlia alebo sa teraz budu 2 roky natahovat a nakoniec sa dohodnu v mene Velkeho Linusa a cistuckeho Lunexu.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

si nemysli, ze si niecim vynimocny - amd grafiky maju rozjebane drajvre aj na windovsoch. a hdmi audio vie byt tiez poriadna kokotina zladit. na amd.

atale si mozes kupit nejaku dedikovanu zvukovku. zakostuje ta to stovku, rozdiel v kvalite pocitis. aj ked, pri linuxe si musis dlho googlit, ktoru mozes pouzit.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

multiscreen - xrandr?
pulseaudio? PAV? ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

este raz a bude to druhykrat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár