neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Socialistická TV spočítala milióny hlasov za sekundy, RTVS mala problémy s tisícmi za minúty

Značky: TVwebRTVS

DSL.sk, 20.10.2016


Relatívne unikátny projekt tzv. interaktívneho filmu, do ktorého sa v pondelok zapojila slovenská verejnoprávna televízia RTVS, sprevádzali v prípade RTVS problémy s hlasovaním na webe.

Ako sme informovali v pondelňajšom článku, RTVS v pondelok odvysielala film Verdikt.

Jeho tvorcovia z Nemecka pre tento film natočili dva alternatívne konce, pričom diváci si hlasovaním po skončení prvej časti filmu zvolili želané pokračovanie. Hlasovanie na Slovensku bolo samostatné a RTVS umožnila hlasovať na webe a cez SMS.

Problémy s hlasovaním na webe

Na hlasovanie bolo vyhradených cca 15 minút, od cca 21:30 do 21:45. Hlasovanie na webe RTVS ale sprevádzali problémy.

Stránka pre hlasovanie bola pri našich viacerých prístupoch respektíve pokusoch o prístup a tiež podľa sťažností ďalších divákov v niektorých časoch preťažená, niekedy načítavanie trvalo dlho, inokedy končilo HTTP chybami 502 alebo 503.

Keď stránka fungovala, opakovane sme zaznamenali zobrazovanie nekorektných výsledkov, kedy súčet dvoch možností dával výrazne viac ako 100%. V časoch, keď dával súčet 100%, zase niekedy pri opakovanom častom načítavaní a to bez hlasovania percentá výrazne poskakovali.

Keď sa televízia rozhodla zrealizovať hlasovanie cez web, podobná nárazová akcia samozrejme vyžaduje dostatočné nadimenzovanie. Vzhľadom na problémy a množstvo odovzdaných hlasov cez web je ale otázne, či bolo hlasovanie dostatočne nadimenzované. Podľa informácií Juraja Kadáša z RTVS pre DSL.sk totiž na webe bola odovzdaná cca desatina z 10 217 hlasov, teda cca len 1022 hlasov.


Priebežné výsledky hlasovania z pondelka zo stránok RTVS so súčtom všetkých dvoch možností dávajúcich výrazne viac ako 100%, kliknite pre zväčšenie



"Počas hlasovania sa zobrazili chyby na HTTP, tieto boli spôsobené na aplikačnej úrovni. Web RTVS bol väčšinu času dostupný, ale nastala chyba pri zapisovaní výsledkov do databázy. Chyba bola ešte počas hlasovania odstránená, čo mohlo spôsobiť dočasne nekorektné zobrazenie výsledkov," uviedla k problémom televízia pre DSL.sk.

Na otázku ako je možné, že nebol zvládnutý ani takýto relatívne nízky počet užívateľov, a koľko užívateľov sa pokúsilo cez web hlasovať RTVS uviedla, že nápor na web bol "niekoľkonásobne vyšší" ako uvedených tisíc úspešne odovzdaných hlasov.

Socialistická TV

Ako sme upozornili už v pôvodnom článku, minimálne navonok úspešný projekt takéhoto typu zrealizovala socialistická Československá televízia už v roku 1985, išlo o seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka.

Ten mal trinásť častí a v každej sa viackrát hlasovalo o spôsobe pokračovania deja. Už od druhej časti sa na hlasovaní podieľala široká verejnosť.

V čase, keď neboli k dispozícii masové elektronické komunikačné technológie, televízia prišla s pomerne zaujímavým riešením. Diváci hlasovali zasvecovaním žiaroviek, čím ovplyvňovali spotrebu elektrickej energie v celej republike.

Takýto spôsob vzhľadom na vtedajšie pomery mohol skutočne teoreticky fungovať. Daný program sledovala veľká časť z pätnásťmiliónovej populácie a v prípade, ak sa do hlasovania zapojili milióny domácností, zvýšili pri 100 W žiarovkách spotrebu v republike o stovky MW.


Video z prvého hlasovania pomocou zasvecovania z druhej časti seriálu, prezentujúceho aj túto metódu



Keďže k takejto zmene prišlo v konkrétnom čase na pokyn v rámci niekoľkých sekúnd, túto zmenu bolo možné detekovať a určiť približný počet ľudí dávajúcich hlas takýmto spôsobom. Samozrejme tento spôsob mal limitovanú presnosť, ak hlasovanie ale nebolo tesné, mohol umožňovať vybrať z dvoch možností.

Podľa prezentovania vtedajšou televíziou bola táto metóda funkčná a úspešná. Hneď pri prvom hlasovaní zaznamenali pri víťaznej odpovedi v Centrálnom energetickom dispečingu zvýšenie spotreby o 200 MW, čo pri priemerných 100 Wattoch zodpovedá rozsvieteniu žiaroviek v cca dvoch miliónoch domácností.

Slovenskej televízie ako jednej z nástupníckych televízií po Československej televízii sme sa pýtali na detaily realizácie hlasovania pomocou rozvecovania žiaroviek v roku 1985. Keďže seriál bol ale produkovaný v štúdiu Praha, nevedela sa k nemu vyjadriť. S otázkami sme tak oslovili aj Českú televíziu.

V každom prípade takáto metóda sa samozrejme dnes už nedá úspešne použiť. Film Verdikt vôbec sledovalo len tesne nad 100 tisíc divákov, diváci majú často úsporné žiarovky a pri takýchto počtoch sa zmena spotreby výraznejšie neprejaví.

Kuriózna zhoda výsledkov

V prípade aktuálneho hlasovania u nemeckého filmu Verdikt, ktorý bol o agende teroristického únosu lietadla a obetovaní civilistov v lietadle armádou, sa podľa informácií RTVS výrazne líšilo hlasovanie divákov na webe a cez SMS.

Diváci hlasovali, či má byť vojak, ktorý lietadlo zostrelil bez rozkazu, uznaný za vinného alebo nevinného.

Celkovo bol v hlasovaní na Slovensku zaznamenaný pomer hlasov 87% ku 13% v prospech alternatívy nevinný. Na webe bol dosiahnutý pomer 63% vs 37%, vzhľadom na pomer počtu odoslaných hlasov cez web a SMS tak bol u SMS dosiahnutý zrejme pomer 89.7% vs 10.3%.

Vo finálnych výsledkoch ale prišlo ku kurióznej zhode v hlasovaní v troch krajinách, na Slovensku, v Rakúsku aj Nemecku. V Nemecku a Rakúsku bol dosiahnutý pomer 86.9% vs 13.1%, teda len o 0.1% iný ako na Slovensku.

"Nevidím dôvod, prečo by sa mali tieto rovnaké výsledky spochybňovať," uviedol v reakcii na otázky na navlas alebo takmer navlas rovnaké výsledky v troch krajinách Kadáš z RTVS.

Česká televízia hlasovanie neorganizovala, v poslednej krajine zapojenej do projektu, vo Švajčiarsku, bol dosiahnutý pomer 84% vs 16%.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


inzercia



Diskusia:
                               
 

Ty kks , neschopnost a amaterizmus este aj pri hlasovani, naozaj mam pocit, ze si o nas myslia aka sme banda primitivov ked im toto mame zozrat.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

A to ani nechcem vediet kolko za takuto moznost hlasovania rtvs zaplatilo spriatelenej firme.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Ono by ale zas vzhladom k existujucim zavislostiam frameworku stranok nutnost reakcie na umoznenie spracovania noveho typu pouzivatelskych vstupov podstatnym refaktoringom architektury ani nebola prilis prekvapujuca.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

uz dlhsie uvazujem, kde ty na toto chodis? mas nejaku specialnu prirucku?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemam. Na to staci i prirucak. Funguje na podobnom principe ako aladinova lampa, len potretim sa nezjavuje dzin, da sa s nim i behat, bicyklovat ci hrat tenis a dokonca nie je ani problem s prenasanim cez bezpecnostne kontroly.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Dá sa ten akože džin z príručáku piť za behu, bicyklovania či hrania tenisu alebo ojebávania bezpečnostných kontrol?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Formulacia jednoznacneho stanoviska nie je mozna bez predchadzajuceho oficialneho vyjadrenia zodpovednej osoby bezpecnostnej kontroly.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si presny opak toho uzastneho, co diskusie na dsl generuju. Si naladokazic
Odpovedať Hodnotiť:
 

Koncept jin–jang je o tvoreni doplnanim.
https://youtu.be/hkt83CGp8jk
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mozno ma specialnu skolu ;-)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

... urcite :D !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Napr. nejaku civilnu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

si traged...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Firma veľa nedostala, tá je až na konci reťazca, najskôr išli peniaze na provízie a úplatky pre príštipkárov.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Vieš ty môj zlatý, čo znamená slovo "príštipkár"?

To mi pripomenulo jednu moju známu, svätú ženu, morálny pilier kolektívu, ako rozprávala v spoločnosti príhodu o svojom šéfovi. A v tej príhode rozliční kolegovia a kolegyne šéfovi "priprcávali". A priprcávali sem, priprcávali tam, na konci príhody som dotyčnej naznačil, čo v skutočnosti znamená slovo "priprcávať". Pekná bola, červená, ako paprika.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Mozes mi to slovo vysvetlit, nenasiel som na webe ziadnu definiciu... ...iba zo zvedavosti...
Dik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozri tu, tu a tu.

http://dopice.sk/irS
Odpovedať Hodnotiť:
 

skoda, ze sa to nedozvieme. asi nejaky free plugin by to zvladol, pripadne mohli dat hlasovanie tu na DSL, tu tie hlasovania funguju vzdy presne!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

stacilo pouzit strawpoll.me
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezabudajme ze chcu zvysit poplatky na nasobne vyssie, ako HBO
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Boze, uplne sucitim s chalanmi co to programovali. Presne mam pred ocami ten projektovy manazment, ktory proste "vie" a takyto HW predsa musi "stacit". A ked pride problem, tak kto je na vine?
Ono, je to za pomerne dobre peniaze, ale uz par rokov uvazujem, ale uz dlhsie uvazujem ze s tym seknem a pojdem do McDonaldu nezabudat na uhorky..
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

... Pomozte mi , ale neviem prist na to ako sa da takto zle vyhodnotit ANO / NIE ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tu nejde o problematiku vyhodnotenia jednej hodnoty 0/1 ale o problematiku prístupu povedzme 10000 používateľov v jednej sekunde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

stacilo by spravit load test a ukazat co dany system a HW znesie, ukazat vysledky manazmantu a sa spytat ci im to staci ak povedia hej a budu problemy vina bude na strane managementu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vina nikdy nie je na strane manazmentu, a ked hej, tak len preto, ze nevedia aplikovat princip padajuceho hovna.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Manazment nemoze nevediet splnat nutnu podmienku riadenia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale no. ty nevies, ze najlepsie sa veci testuju v produkcii? a ked to funguje jednemu, tak to musi fungovat aj ked pristupi par tisic ludi naraz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si pamätám dávnejšie rozhovor s tvorcami, kde priznali, že to bol podvod. V elektrárni vraj vedeli spoznať, kedy nabehnú vysoké pece a nie niekoľko tisíc domácností - záťaž je rozdeľovaná medzi všetky pripojené elektrárne. Preto mali zapojené kamery, kde zaberali naživo obraz z nejakého pražského sídliska, a podľa toho určovali, ktorá linka príbehu bude pokračovať.
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

presne tak aj ja som videl ten rozhovor :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ocenujem, ze tvorca clanku si dal robotu ziskat relevantne informacie a dal z nich nakopu zmysluplny vysledok. Co sa u vacsiny medii nestava casto.
A pozdravujeme Svatopluka Kuratka. At mu to vari. :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

presne to iste napadlo aj mne, chlap si dal namahu, pozhanal vlastne info, z celkovych vysledkov a vysledkov na webe dopocital vysledky hlasovania - to by sa inde, "v mienkotvornych", mediach nestalo. Tam by to chlapci asi nevedeli spocitat, ani keby to dostali ako test. Nevraviac o tom, ze tu maju menej chyb a log. nezmyslov...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ako to riesili ked napriklad sledujem program cez DVBT antenu? Ako vedia ktory koniec mi maju pustit ked zahlasujem? Cez kablovu TV alebo IPTV to je hracka, ale ako mi mozu pustit koniec na zelanie po zahlasovani, ked to prijmam cez DVBT - maju akoze ID zariadenia a podla toho mi settop box rozkoduje ten "spravny" stream?

Odpovedať Známka: -9.0 Hodnotiť:
 

Fuuha, ty si riadne pripeceny. Si to precitaj este raz
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

A ty ho musis hned urazat. Akokeby ze ty vsetko hned pochopis. Neda sa to aj inak?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nech si kupi od slovenskej televizie multimedialne DVD so vsetkymi moznymi variantami a nech si vyberie co chce kukat on. Ja na take priblble serialy nemam ani cas ani chut.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ako urazat, ved to bolo mierumilovne upozornenie, vzhladom na miestny folklor.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Normálne to funguje aj keď ideš cez DVBT. Postupne púšťajú obe alternatívne pokračovania a keď ide to, čo si si ty nevybral tak vo vašej štvrti vypnú prúd.
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Lenze presne v pripadoch takych vypadkov zase kancelarie ochrancov ludskych prav poskytuju elektrogeneratory, ci inym sposobom zabezpecuju ustavne garantovanu slobodu zmeny presvedcenia, aj keby to bolo nutne osobne odslapat, takze normalne to urcite funguje leda tak inak.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Ty si dnes rano vynechal prasky?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tvoj ido ja asi NEOMYLNOST co? Poslat cloveka rovno do P... .
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no on to chlapec asi zle pochopil, myslel ze kazdy hlasuje za seba a pusti prislusny vybrany koniec filmu len mne a napr. susedovi iny alternativny koniec

holt, chlapec to zle pochopil
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nechapem tuto modernu chorobu vsetko pchat do db. Dobre im tak. A pritom ani tie slavne pripady s bankovymi uctami v skutocnosti tak nefunguju.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A kde by podla teba mali byt akoze ulozene udaje?

V dobrej viere abstinentov siedmeho dna?

Ano mozes aj textovy subor, len jak by si potom robil priebezne vysledky a statistiky a pozeral sa na udaje "vcelku" ... kazdu sekundu by si tam srotil nejaky perl skript?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Akoze a zhruba kolko bitov je potrebnych na ulozenie sofistikovaneho 1/0 hlasovania urciteho poctu respondentov "Podľa informácií Juraja Kadáša z RTVS pre DSL.sk"?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovesnko ma 5,5M obyvatelov a keby sa vysledok hadzal do dvoch textakov, tak tie by vyzarali ako napr. XXXXXXX, kde X je cifra od 0 po 9, teda 7 bajtov, co je 56 bitov pre zaznamenanie poctu kazdej z odpovedi.

Dokopy teda 2*56 = 112 bitov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A ktory serverovy os/file-system cachuje az mensie bloky?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

myslim ze vacsina ma minimum 512 bajtov :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a to cestou este moze narazit na kesku cpu, radica disku, raidu,...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak ti ide o binarnu anketu ano/nie, tak ti stacia 2 premenne. Ak potrebujes logovat, normalne namapujes subor a spravis v tej pamati vhodnu strukturu (hash). Takto ani nepotrebujes velky working set, pretoze OS si to odswapuje. Nemyslim si, ze je to zlozite na implementaciu. Da sa dosiahnut stovky tisic req/s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak ten problem s hlasovanim cez web nebol len na Slovensku, problem mali aj Nemci. Tam dokonca mali este aj problem s telefonickym hlasovanim.
Lenze na rozdiel od nasich cca 10 000 divakov to tam sledovalo asi 6,88 milionov :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri takých počtoch ako v Nemecku by sa od serverovne chytila celá budova RTVS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no a neskor by teplota v serverovni bola uz taka vysoka, ze by to stacilo aj na termojadorvu fuziu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teraz je na webe http://www.rtvs.sk/televizia/clanky/117653/verdikt uvedene 65% :35% a nie ako v clanku 63% vs 37% kde je pravda ?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Prepocitavam
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takto to vyzerá, keď RTVS dopredu vedela že výsledok musí byť nevinný ale ľudia hlasovali aby to bol ten vojak vinný!
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Samozrejme že je vinný. On tým 164 ľuďom nedal vôbec žiadnu šancu. Tí na štadióne nejaké šance mali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na prevadzkovanie hazardnych hier profesionalnym vojakom je taktiez uplatnovana potreba licencie a pokial vojenska prokuratura nedospeje k zisteniu o zanedbani poskytnutia povinnej vybavy na urcitom stupni velenia, moze byt i samozrejmost mozna.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj priemerna LCD TV ma spotrebu okolo 100 W ..... cize ak nezanedbatelne mnozstvo ludi vypne TV, lebo tam uz dlhsiu dobu chodia len same sprostosti, tak by to v Mlynskej doline mohli zaznamenat, ci zle uvazujem ? ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jansa cudujem, ze funguje samotny web, ked nedokazu spravit ani anketu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

(Zeby) Druha dejova linia ani nebola natocena
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár