neprihlásený Sobota, 24. októbra 2020, dnes má meniny Kvetoslava
Intel potichu predstavil nové Atomy, s vyšším výkonom ale prekvapivo aj spotrebou

Značky: IntelCPUAtomspotreba a výdrž

DSL.sk, 2.9.2016


Spoločnosť Intel tento týždeň popri novej generácii procesorov Core zaradila do svojej ponuky aj novú generáciu procesorov postavených na úspornom x86 jadre známych v minulosti ako Atom procesory.

Nové procesory s kódovým označením Apollo Lake sú určené pre nízku triedu desktopov a notebookov a nahrádzajú doterajšie procesory s označením Braswell. Verzie novej generácie pre smartfóny a tablety, pôvodne známe pod kódovými označeniami Broxton a Willow Trail, Intel už neuviedol po tom, ako zrušil svoj projekt procesorov pre mobilné zariadenia.

Aj Apollo Lake ale Intel uviedol bez väčšej pozornosti a napríklad verejnej tlačovej správy, informácie poskytol len niektorým americkým hardvérovým serverom.

Apollo Lake sú vyrábané rovnako ako Braswell 14-nm výrobným procesom a Intel u nich evidentne neprešiel na vylepšený proces 14nm+ ako u Intel Core Kaby Lake. Na rozdiel od Braswellu, ktorý využíval jadro Airmont založené ešte na jadre Silvermont z roku 2013, sú nové procesory postavené ale na úplne novom jadre Goldmont.

To má podľa zverejnených parametrov nových procesorov zrejme vyššiu maximálnu TDP spotrebu ale podľa informácií Intelu pre Anandtech tiež výrazne vyšší výkon. Intel totiž konkrétne v benchmarku SYSmark 2014 avizuje u nového modelu Pentium N4200 výkon vyšší o 30% oproti Pentium N3710, pričom takt N4200 je 1.1 GHz a maximálny takt v Turbo režime 2.5 GHz, takt N3710 1.6 GHz / 2.56 GHz.


Nové procesory Apollo Lake pre desktopy a porovnanie s najvyšším modelom predchádzajúcej generácie, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Intel)U procesorov pre desktopy ale Intel pomerne prekvapivo vzhľadom na optimalizáciu tejto platformy na nízku spotrebu zvýšil maximálnu TDP spotrebu zo 6 až 6.5 Wattov na 10 Wattov, pričom takt sa dokonca mierne znížil. U modelov pre notebooky zostala maximálna úroveň TDP zachovaná na 6 Wattov, výrazne sa znížil ale takt.

To znamená, že všetky nové procesory majú vyššiu TDP spotrebu ako 4.5 Wattov u Kaby Lake-Y procesorov. Porovnanie výkonu týchto dvoch typov procesorov zatiaľ k dispozícii nie je. V každom prípade nové procesory sú výrazne lacnejšie, keď cenníková cena Intelu je 107 alebo 161 dolárov podľa modelu, Kaby Lake-Y stoja 281 alebo 393 dolárov.


Nové procesory Apollo Lake pre notebooky a porovnanie s najvyšším modelom predchádzajúcej generácie, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Intel)Akú reálnu spotrebu budú mať nové procesory pri bežnom používaní zatiaľ nie je známe. Intel u nich ale po novom podporuje úsporné stavy S0ix, ktoré umožňujú znižovať spotrebu v krátkych aj dlhých dobách nečinnosti. Zároveň tak na rozdiel od Braswellu podporujú režim Windows 10 Modern Standby umožňujúci mať PC zapnuté nepretržite s minimálnou spotrebou.

Nová generácia má tiež novú grafiku Gen9 prebranú z Core procesorov Skylake a okrem zlepšeného grafického výkonu má lepšiu podporu pre hardvérové dekódovanie videa, konkrétne pribudla podpora pre dekódovanie HEVC a VP9. Grafický výkon Pentium N4200 oproti Pentium N3710 sa podľa Intelu podľa benchmarku 3DMark Skydiver zvýšil o 45%.

Nové modely rovnako ako u Braswellu nesú označenie Celeron a Pentium, modely pre desktopy majú modelové označenie štartujúce písmenom J a pre notebooky N. Procesory majú 2 alebo 4 jadrá a sú bez podpory dvoch vlákien v jednom jadre, teda s 2 alebo 4 programovými vláknami.

Kompletné parametre nových modelov je možné nájsť na ark.intel.com.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sonde NASA vypadáva materiál z asteroidu, video
Učitelia dostanú od mobilných operátorov dáta a neobmedzené volania, žiaci nie
Microsoft sprístupnil Microsoft Edge pre Linux
freeSAT vypína SD stanice, HD budú v nižšom balíčku
Vydané Ubuntu 20.10
Nový trailer druhej série The Mandalorian
Orange zvyšuje objem dát v paušáloch Go
5G spúšťa aj tretí český mobilný operátor
Vydaný TrueNAS 12.0, populárny OS pre NAS-y doteraz označovaný FreeNAS
Telekom umiestnil 4G základňovú stanicu do stratosféry


Diskusia:
                               
 

Posielam ventilator k pasivnemu chladicu.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

No takže prijde nová vlna EeePC ktoré budú nielen nepoužiteľne pomalé ale sa budú i extrémne hriať? :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

praveze mna vykon aj vydrz eeepc notebooku od aceru velmi prekvapil, staci doplnit na 2GB ram a je to slusna masinka na celodennu mobilnu pracu v terene. Skus najst v tej cenovej relacii a s obdobnou vydrzou nieco ineho na trhu, co je aj x86 architektura...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Nemam moc prehlad, ale mozno by som uvazovala o acer aspire - ci uz cely alebo rozoberatelny switch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som to riesil obdobne.. Kupil som asus x200ma, vyhodil som ten 500gb disk a nahradil ssd.. Krasna vydrz baterie, vykon celkom prekvapivy, ci uz zapnem hru, alebo mam 20 tabov chrome a kopec inych programov.. A cenovo skoro ako zadarmo..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

eee od aceru... to si tomu dal
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Niekto už vymyslel domáce servery namiesto radiátorov. Potom sa také môžu prenajímať :D.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kokso a co tak radiator namiesto serveru. A pekne nativne ako sucast holobytu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ta era uz tu bola, a vracia sa..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár