neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Modulárny smartfón Google sklamaním, opäť sa posúva a stráca modularitu

Značky: Google Arasmartfónynové technológie

DSL.sk, 21.5.2016


Hoci projekt modulárneho smartfónu Ara od Google má stále potenciálny prísľub relatívne zaujímavých inovácií, oproti pôvodne deklarovaným futuristickým cieľom IT giganta začína veľmi výrazne zaostávať.

Modulárny smartfón pod označením Ara bol predstavený prvýkrát v októbri 2013. Hlavnou vlastnosťou tohto až futuristického produktu mala byť praktický kompletná modularita, keď v podobe vymieňateľných modulov mali byť dostupné aj procesor, pamäť, podpora sietí, displej a batéria. To by umožnilo telefón využívať mnoho rokov a postupne podľa potreby upgradovať jednotlivé komponenty.

Smartfón sa mal pôvodne začať predávať už v minulom roku, následne v lete spoločnosť oznámila posunutie na tento rok.

V piatok na konferencii pre vývojárov Google I/O predstavila jeho novú podobu, ktorá už výrazne zaostáva za deklarovanými cieľmi. Ara bude stále podporovať moduly, všetky základné komponenty CPU, GPU, podpora sietí, displej, senzory a zrejme aj pamäť budú podľa informácií na stránkach projektu ale napevno súčasťou rámu, nebudú sa dať teda upgradovať a vymieňať.


Avizovaná podoba Google Ara smartfónu, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)



Menšia nejasnosť je ešte ohľadom batérie, ktorá je podľa popisu na informačnej stránke tiež v ráme. Podľa informácií Google pre niektoré americké médiá je v súčasnom prototype ale batéria vo forme modulu, v ráme je len minimálna batéria umožňujúca vymeniť modul s batériou za behu. Podobne v popise popise promo videa k plánovanému produktu hovorí Google o možnosti použiť lepšiu batériu.

Na základe týchto informácií by tak batéria mohla byť vymieňateľná aj v plánovanom predávanom smartfóne. Hoci možnosť užívateľskej výmeny batérií nie je vo viacerých moderných smartfónoch podporovaná, samozrejme nejde o žiadnu revolučnú technológiu. Či bude aj v predávanom modeli možné robiť výmenu za behu alebo dokonca bude možné používať viacero batériových modulov naraz nie je zatiaľ známe.

Preč je aj futuristické držanie modulov na mieste pomocou magnetickej sily s použitím dotykových kapacitných prepojení, ktoré by umožnili kompaktnejšiu veľkosť. Namiesto toho majú moduly prepojenie cez klasické kontakty a prichytené sú mechanicky, hoci uchytenie sa dá kontrolovať softvérovo.

Zaujímavé parametre zostali aspoň rozhraniu spájajúcemu moduly so zvyškom telefónu, ktoré umožňí dosahovať vysoké rýchlosti komunikácie 11.9 Gbps v oboch smeroch pri spotrebe na úrovne tretiny spotreby USB 3.

Posúva sa ale aj dátum uvedenia. Telefón má byť síce dostupný tento rok na jeseň, ale iba pre vývojárov. Reálne sa má začať predávať v budúcom roku.


Promo video novej podoby projektu (video: Google)



Prvý ponúkaný telefón bude mať 5.3" displej, pričom na zadnej strane bude miesto na šesť modulov, štyri menšie podlhovasté majúce veľkosť devätiny zadnej strany, jeden stredný štvorcový o veľkosti dvoch devätín a jeden väčší zaberajúci tretinu zadnej plochy.

Prvými modulmi majú byť fotoaparáty a reproduktory. V promo videu Google ukazuje aj sekundárny displej z elektrického papiera, či budú k dispozícii takéto moduly pri uvedení nie je jasné. Google sa bude vo výrobe modulov spoliehať najmä na partnerov a očakáva od nich napríklad rozličné špecializované moduly.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Hooli phone...ten kto pozera serial Silicon Valley vie co myslim :-D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozeram a stale som nepochopil na koho je referencia Hooli? Stale som bol v tom ze google ale ten sa tam spomina popri Hooli takze to nebude google...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hooli Colombová, manželka známeho inšpektora, je jedinou skutočnou konkurenciou zvôd Janky H.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Russ Hanneman je paródia na môjho šéfa.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to taká všeobecná referencia na akúkoľvek veľkú firmu a najčastejšie to sedí na Google. Btw. Jack Barker je skvelá paródia na Ballmera
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ten idiot mozno ako Ballmer vyzera, rozhodne sa ale tak nesprava. Podla mna to paroduje Dicka Costola.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kokso tak to je uz vyssi level telenovely. Pozerat serial a "nepochopit". Kua kam to spejeme.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

sxxUG9 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

lbUNSX http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je dosť veľké sklamanie oproti pôvodnému návrhu.
Vymeniť sa nedá skoro nič zaujímavé, kvôli čomu by som si chcel kupovať nový telefón, ako napr. CPU, RAM, flash pamäť... Meniť si reproduktor? Docela zbytočnosť (s výnimkou keď sa pokazí, čo sa mi na telefóne ešte nestalo)

Ten telefón v podstate nemá žiadnu pridanú hodnotu pre väčšinu ľudí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jop, bEz zmeny procesora pamate a ram je to kokotina.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Nabudúce povedia že sa nedá meniť ani batéria a bude to odpísané do šrotu hneď od momentu ako to donesieš z obchodu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie. modularny fen je odpisany od momentu ako o nom ktokolvek zacal uvazovat. Cena modulov bude taka, ze si to aj tak nikto nekupi a upadne to do zabudnutia. Aby sa to presadilo, museli by byt vsetky telefony modularne a moduly kompatibilne medzi vyrobcami. To nikdy nebude, takeze vid moja prva veta.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

V článku sa píše:
"Google sa bude vo výrobe modulov spoliehať najmä na partnerov a očakáva od nich napríklad rozličné špecializované moduly."

Čiže predpokladám že k dispozícii budú nejaké vopred dohodnuté moduly ktoré už majú slúbené od svojich partnerov, ešte je otázka čo sa rozumie pod pojmom špecializované moduly, ak už teda vieme že CPU, GPU a pod. vymieňať možné nebude... aby z toho nakoniec nespravili nejaký multifunkčný švajčiarsky nožík s vysavačom na telefonovanie fotografických bleskových selfie palíc.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Je to kotina. Tak 15-20 rokov dozadu ked kazdy novy model mobilu bol o generaciu vyspelejsi ako ptredchodca tak mozno. Ale dnes ked je v podstate jedno ci mas mobil stary rok ci päť. Myslim vykon nie opotrebovanie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ceny su zavisle najma na mnozstve predanych kusov, napriklad taky Razer chceli zelene usbcka. Na mnozstvo co chceli odobrat stali o 380k dolacov viac ako klasicke cierne/modre. Normalna firma by to nekupila, ale razer...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pisal som to hned na zaciatku tohto projektu tu na dsl.sk a napisem to znovu. Projekt ARA nema buducnost co sa tyka mobilneho segmentu, uzivatelia sa delia na dva hlavne typy: mladi - tito preferuju vymenu mobilu kazde dva roky (akciove telefony od operatorov), ide im hlavne o imidz, novy vyzor a hrubku smartphonu a toto projekt ara nemoze dosiahnut, lebo tam by ten telefon musel mat stale rovnake rozmery a aj hrubku. Druhu skupinu tvoria dospeli vyuzivajuci smartphone na pracu, tak a tito si kupia drahsi model a ocakavaju stablitu, tato skupina ludi nema cas a ani chut experimentovat s nejakymi modulmi a pod. Ale uznavam, ze ako inovacia je tento projekt fakt bomba. Uvidime do buducnosti ako to dopadne a ake vyuzitie pren google najde.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Bomba ak to bola tak mozno v dobe vzniku tejto myslenky. Ale kolko uz ubehlo rokov. Dobre pises zmysel to nema pre nikoho v hromadnejsom poňatí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedine by to este mohlo mat nejaky uzitok pre vetsiu firmu, ktorej zamestnanci potrebuju k svojej praci mobil a kde vidim iste usetrenie financii vdaka vymenitelnym modulom, cize v pripade poruchy - poskodenia po zaruke nepotrebujem kupovat cely mobil, ale iba jeho cast, ale aj v tomto segmente by to vyzadovalo prijatelnu cenovu politiku od google, aby sa to oplatilo a tiez zaruku na dostatocne prijatelny casovy horizont podpory a servisu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To ani ufón a predáva sa...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Napríklad taký modul na analýzu očnej sietnice. Ale to dopadne ako vo filme Demolátor - nastoknutá na špajdli.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kravaťáci v Google sa zľakli myšlienky, že by ich kurvítka mali byť vymeniteľné
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Modularny smartfon je utopia, pretoze ako ide vyvoj tak s novymi technologiami castokrat prichadza aj potreba roznych novych zbernic - tym padom nejaka modularnost ide do kytek.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Nie nevyhnutne. Je častou praktikou, že sa veci tzv. predimenzujú a sú použiteľné aj pre novšie technológie, aj keby v nejakom obmedzenom režime. Idea toho telefónu mala byť taká, že môžem meniť jednotlivé časti, Rám bude lacnejší, a časti prenositeľné medzi rámami. Takže ak si dokúpim (zjednodušený, nereálny príklad) 4 jadrový CPU a môj rám podporuje len 2 jadrá (ale doteraz som mal 1) tak ho môžem používať na 2 kým si nekúpim nový rám, tiež nie za veľa, a všetky moje moduly môžem potom premiestniť tam. Samozrejme ak sa veci ako CPU, GPU a RAM nedajú meniť tak je ten telefón úplná zbytočnosť... V skratke ale, ja som npr. nečakal, že by to bol utopický telefón, ktorý máš doživotne a len ho konštatne upgraduješ, skôr som čakal iba predĺženie užitočnosti jednotlivých častí a lacnejšie prechody (alebo aspoň rozdelené do viac čiastočných nákupov miesto jedného celého)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nikto netvrdi ze by sa nemenila aj "zakladna doska"...ale ze by sa to malo dat
Odpovedať Hodnotiť:
 

jedno je menit komponenty a druhe je mat k tomu aj patricny firmware...nie je jedno, aspon zatial, ako ti spolupracuje tvoja rom s ram, cpu...a ked to budes menit hlava-nehlava, tak si ten fon bricknes. uz len ako by sa spraval s inym fotoaparatom...toto som necital ako je softwarovo poriesene.
mozno vymysleli univerzalnu rom na vsetky komponenty??? asi nie, preto sa to odklada.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odkedy sa niekde používa ROM???
Nemáš niečo docela pomýlené???
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

definuj rom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Read Only Memory.
Teda pamäť raz naveky vyrobená na čipe výrobcom. Nijakým spôsobom do nej nemôže zasiahnuť používateľ. Teda nič zmeniť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne že nijakým nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://sk.wikipedia.org/wiki/EEPROM
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty asi tiež nedovidíš na písmenká, že?
Odpovedať Hodnotiť:
 

opytam sa tak blbo - uz sa nepouzivaju CD ROM, DVD ROM, BD ROM, resp. rozne ROM moduly pre handheld konzoly? resp. starsie konzoly fungovali na rom-kach tiez, ako aj vseliake moderne hracky, napr. fony, majuce svoju romku, v ktorej su unikatne data o masine, a podla ktorej sa identifikuju a chrania. co uznas, by bol dost problem, keby boli ulozene v nejakej prepisovatelnej pamati :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Modularny telefon je v principe blbost.Nikto z beznych uzivatelov to nepotrebuje a tych par geekov a exotov to nazaplati.Dalsi problem je ze pri mobile sa riesi vaha a rozmery dost extremne,takze nejaky uchytavaci a prepojovaci mechanizmus ktory bude brat priestor je len na skodu.Co by bolo daleko lepsim riesnim je keby si mohol zakaznik povedzme naspecifikovat parametre telefonu ako pri niektorych notebookoch.Mal by jasne telo telefonu a definoval by si rozlisenie displayu, typ SoC, velkost pamete, senzory atd. Samozrejme v ramci moznosti a asi by to tiez nebola masovka ale pride mi to daleko lepsie riesenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak isto by pomohol otvorenejsi bootloader s moznostou nahodenia dalsich os, v pripade ze uzivatel chce. Hlavne koli ukonceniu podpory od vyrobcu. Predsa len to updatovanie androidu je pri vecsine vyrobcou dost tristne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A prave "tych par geekov a exotov" aj tak voli hadverovy high-end, umoznujuci tuning softveru, cim "otvorenejsi bootloader", nie je ani tak moznostou ako nutnostou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedá sa meniť RAM a CPU? Tak to potom nič moc. To najhlavnejšie odpálili. Celkom rád by som vedel že prečo...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

lebo kazdorocne pocty predanych novych kusov = podiel na trhu
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Najhlavnejšie iba pre niekoľko ľudí. Množstvu ľudí nie je podstatný CPU či RAM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kokotina ako traky
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Čo si myslíte o tomto kroku LG s aktuálnou vlakovou loďou LG G5? Aj to je v svojej podstate modulárnosť telefónu, samozrejme nie na takej úrovni, ako to má v pláne ARA. Príde mi užitočná tá rozšíriteľná kapacita batérie, ale fotoaparát ani veľmi nie.
http://dopice.sk/huP
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to akože bude niekto mať vrecko s náhradnými kvádrikmi???
Pekná volovina...
Zostaviť nejaký štandard na niekoľko rokov sa im zrejme nepodarí a potom to už nemá žiaden zmysel. Že o rok-dva si tam vymení niekto fotoaparát alebo úložište, resp. batériu za model s vyššou kapacitou a pod. Dnešné haraburdy pre závislákov v podstate majú všetko, a jediné čo vymeniť nepôjde je tzv. módny dizajn.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidim, ze to tu nikto nepochopil. Vy tvrdite ze si nemozete zmenit skoro nic mozno okrem reproduktorov.. pravda je ale taka, ze vy si mozete zmenit vsetko okrem reproduktorov. Repraky si nehate a zmenite vsetko ostatne, RAM, CPU, atd... tak kde je problem? Toto je konecne mobil, ktory sa oplati do kazdej domacnosti!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Problem je, ze usi sa nepisu "Repraky",atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepochopil si to ty. Miesto zmeny velkosti RAM si MUSIS zmenit CPU, RAM, radio, fotak, bateriu, ram ... proste cely mobil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako tu spominalo uz niekolko ludi nadomonou, neviem ci ma zmysel menit repraciky, fotoaparat atd. Proste si kupim telefon s fotoaparatom a repracikmi ako potrebujem.

Mna skor zaraza, ze nikto neriesi SW. Ja by som bol radsej moznosti vymienat SW. Napriklad by bolo mozne instalovat operacny system ako na PC. Ked si instalujem na PC windows alebo linux, tak neriesim kadejake odomykanie bootloadera, brickovanie PC atd. Proste mi staci instalacka OS a ovladace.

Kedze v mobiloch je menej kombinacii HW, tak by s ovladacmi nemal byt ziadny problem.

Samozrejme toto sa asi neriesi, lebo z toho nie su peniaze. Ale co tak tam spravit nejaky bussines model, napriklad moznost kupit si OS pre telefon - podporovane najbeznejsie modely - za rozumnu cenu. Alebo napriklad moznost zaplatit si support - napriklad 10 eur/rok - a dostavat updates. atd. Akoze fakt pri novych fonoch ma HW netrapi, ale so SW su stale rovnake problemy a nie je JEDNODUCHA moznost riesenia / vymeny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kto by to robil?
windows ma mrte malo pouzivatelov, software tiez ubohy, celkovo vo svete fonov je to mrte fail.
android je linux-based a tak sa ja sprava - ak nieco chces, musis si dokodit sam, alebo zohnat komunitu, ktora ti to dokodi. co moze byt fajn, ak mas k dispozicii vsetku dokumentaciu (sony), alebo trn v zadku ak nie a firma je znama pouzivanim svojich vlastnych nezdokumentovanycn rieseni (samsung).
ubuntu_mobile je krizenec oboch hore - malo appiek a linuxacky pristup k veci.
zvysne systemy za vela nestoja...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jeden modularny smartphine tu uz existuje, uzje vonku aj druha generacia a jenaozaj ajmodularny, len nie stylovo ako ara ale proste klasicky srobovakom rozobrat

Fairphone.com
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár