Na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS prišlo k výraznému viditeľnému poškodeniu jedného z okien vesmírnym odpadom.
Informuje o tom európska vesmírna agentúra ESA spolu so zverejnením fotografie okna vytvorenej v apríli astronautom Timom Peakom. Kedy k incidentu prišlo neinformuje.
Výrazná prasklina na okne má priemer 7 mm a bola podľa ESA spôsobená mikrofragmentom vesmírneho odpadu s veľkosťou tisícin milimetra, možno kúskom farby alebo malým kovovým úlomkom. Veľké poškodenie aj takýto malý odpad spôsobí vďaka svojej veľmi vysokej rýchlosti a kinetickej energii.
Poškodené okno sa nachádza v module Cupola inštalovanom v roku 2010, ktorý disponuje siedmimi veľkými oknami a poskytuje výhľad na Zem aj časti ISS. Hlavné okno s priemerom 80 cm je najväčším oknom zatiaľ použitým vo vesmíre.
Poškodenie okna na ISS, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / NASA)
Pohľad z modulu Cupola na Zem, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / NASA)
Okná v Cupole majú štyri vrstvy. Na vnútornej strane sa nachádza vnútorná ochranná vrstva, nad ňou dve 25-mm hlavné vrstvy odolné tlakovému rozdielu vo vnútri ISS a mimo nej a na vrchu vrstva chrániaca práve proti nárazom fragmentov vesmírneho odpadu. Vrchné tri vrstvy sú navzájom oddelené vákuom.
S vysokou pravdepodobnosťou sa poškodenie týka iba najvrchnejšej vrstvy.
Exkurzia v module Cupola na ISS (video: NASA)
Samozrejme ani takého zloženie okna neochráni ISS pri kolízii s väčším odpadom. Fragment väčší ako 1 cm by podľa ESA nezastavil ani ochranný štít obývateľných modulov a odpad väčší ako 10 cm by mal ničivé následky. ISS je preto schopná aktívne sa väčšiemu detekovanému odpadu vyhýbať.
Re: Znak Znak Znak Znak Znak
Od: Hmm
|
Pridané:
14.5.2016 8:26
Za prve, okno nie je rozbite ako sa uvadza v nadpise a za druhe nie je na nom ani prasklina, nakolko toto slovo je synonymom slova trhlina alebo puklina, okno je iba poskodene, ale ak by tam bola 7 mm prasklina, tak by slo o 7 mm dieru v okne a podla foto tam nic take nie je
sa cudujem, ze cosi do vesmiru vobec natieraju... aj tie napisy NASA, ESA, naco - len z toho potom farba opadava a nema to kto pretierat ;-)
nie vazne, nater tam aj plni daku funkciu? hadam je tam povrch upraveny inak, ako natretim, nejakou galvanizaciou, alebo prosto cimsi takym, co nesposobi podobnu vec, ako farba, ked:
"s veľkosťou tisícin milimetra"
-taku vec zrejme ani volnym okom neuvidim, ani keby som sa nu pozeral
Poistka
Od reg.: saruman
|
Pridané:
13.5.2016 10:34
Už vidím ako sa poisťovňa vykrúca. Taký malý kúsok nemôže spraviť takú škodu. A nestačilo by to preleštiť? Odporúčame Vám chlapíka z nášho servisu je na to majster.
nestačí priznanie majiteľa mikrofragmentu, musia mať videozáznam v HD aspoň z dvoch uhlov a svedka, ktorý by to potvrdil, inak nemajú v poisťovni šancu
Nie nie, majitel mikrofragmentu moze byt niekto uplne iny ako myslis, od toho co myslis sa mohol len odrazit a bla bla bla bla... Skoda nebola sposobena okolnostou, ktora ma povod v prevadzke vesmirnej lode a podobne sr@cky
no je toto mozne?...
Od: obvious
|
Pridané:
13.5.2016 13:07
pamatam si, ked som tu cital od nejakeho experta, ze sanca zrazenia sa ISS s nejakym odpadom je 1 ku neviem kolko vela nulam :) a je to tu, som si mohol podat
Re: no je toto mozne?...
Od: obvious
|
Pridané:
13.5.2016 14:35
vela nul prefixovane jednotkou. znamena to teda ze si nepamatam presne ci to bol milion, alebo desat milionov, ci dokonca sto milionov alebo dokonca sto miliard? alebo este viac? chcel som vyjadrit neurcite velke cislo, no nie blizko nekonecna...
1/1000mm
po x rokoch?
ked toto urobi 1/1000mm nahodneho odpadu/sutru..
tak to je dost blbe nie ?
kolko takych 1/1000mm odpadov tam moze byt ? kazdym narazom odpadu na odpad sa odlamuju mnozstva tychto 1/1000mm odpadov, nie ?
cize pravdepodobnost kolizie narasta exponencionalne, nie ?