neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Začal súd medzi Google a Oracle ohľadne Javy, o osude Androidu rozhodnú ženy

Značky: JavaAndroidsúdOracleGoogle

DSL.sk, 10.5.2016


V pondelok odštartoval v americkom San Franciscu súd medzi spoločnosťami Oracle a Google ohľadne použitia Javy v operačnom systéme Android, ktorý môže mať výrazný dopad na Android.

V prvý deň bola vyberaná porota, ktorá je vo finálnom zložení takmer v kompletne ženskej zostave. V desaťčlennej porote je totiž podľa PC World až osem žien a dvaja muži.

Všetci členovania poroty používajú nejaký Google produkt a viacero používa Android, čomu sa zrejme vzhľadom na rozšírenosť týchto produktov nedalo vyhnúť.

Spoločnosť Oracle zažalovala Google pre použitie Javy v operačnom systéme pre mobilné zariadenia Android za porušenie jej patentov a copyrightu na Javu v roku 2010.

Zažalovala ju za porušovanie dvoch patentov na Javu, ktoré sa týkali väčšinou implementácie virtuálneho Java stroja a JIT prekladu bytekódu do natívneho strojového kódu. Okrem toho ju zažalovala za porušovanie copyrightu, jednak okopírovaním deviatich riadkov kódu a jednak použitím 37 existujúcich Java API. Spolu pôvodne žiadala náhradu škody vo výške miliardy dolárov, veľkú väčšinu za porušenie copyrightu na API.

Aplikácie pre Android sa píšu v jazyku Java s využitím štandardných Java API, rovnako sú v tomto jazyku systémové knižnice. Google pre Android ale vytvoril vlastnú implementáciu virtuálneho stroja Dalvik, využívajúci JIT preklad do natívneho kódu a vlastný bajtkód, do ktorého sa prekladá Java bajtkód. Vo verzii 5.0 Lollipop začal Android následne používať nový lepší runtime ART, Android Runtime, ktorý kompiluje Dalvik bajtkód do natívneho kódu pri inštalácii aplikácií.

V prvostupňovom rozhodnutí federálny súd pôvodne rozhodol, že Android patenty Oracle neporušuje, Java API napriek opačnému rozhodnutiu poroty nie je copyrightovateľné a za deväť okopírovaných riadkov kódu nemusí Google zaplatiť žiadnu náhradu škody.

Podľa rozhodnutia odvolacieho súdu z polovice 2014 sa ale aj na programové API rozhrania aplikuje autorskoprávna ochrana a súd vrátil prípad prvostupňovému súdu. Ten sa teraz bude zaoberať najmä otázkou, či využitie Java API spoločnosťou Google bolo tzv. férovým použitím nevyžadujúcim platenie kompenzácií.

Kalkulácia experta najatého Oracle vyčíslila pre nový súd výrazne vyššie nároky ako v pôvodnom prípade, keď tieto boli okrem iného vyčíslené aj za ďalšie roky. Konkrétne podľa skorších informácií mal expert vyčísliť nároky Oracle na 9.3 miliárd dolárov, z toho 475 miliónov za ušlé licenčné poplatky za Javu a 8.8 miliárd za časť zisku Google z Androidu.

Ak Google prehrá a bude musieť platiť výrazné kompenzácie Oracle, môže to mať vážny dopad na Android. Ak v takomto prípade podľa rozhodnutia súdu stav nezmenilo ani nasadenie runtimu ART musel by sa zrejme Google totiž aj do budúcnosti dohodnúť s Oracle na platení licenčných poplatkov, keď v súčasnom stave rozvinutosti Android ekosystému nie je realistické prejsť na programovanie aplikácií iným spôsobom a cez iné API.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

nech to google prehrá a začne konečne používať normálny jazyk a nie javu
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

swift
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

swift je od appelu, od googlu je google go
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja tiez javu nemusim ale jazyk to nie je zly a napriek vsetkemu je velmi rychly. a nie, nie som retardovany, fakt je java rychla :D
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

Nie je Java ako Jawa :D
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Jawa je jediny produkt, ktory si ludie od ceskoslovenska pamataju. tuareg sa robi v bratislave, ale hovno ludie vedia, odkal je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jawa 350?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Java a rychla? Sorry, ale drzal si uz iPhone v ruke? iPhone je ovela sviznejsi a ma ovela lepsiu vydrz baterie, mensie naroky na pamat a CPU. Preco asi?

Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

ty si jeden z tych, co si pod javou predstavuje naboptnane pomale nenazrane guiko pisane pribrzdenym indom,vsak mam pravdu :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Este som sa nestretol s javouskou aplikáciou ktora by nezrala pamet, nestartovala pol dna a nemala pomalu odozvu. To ci ide o problem gui alebo jazyka mna ako uzivatela nezaujima. Ja hodnotim výsledok. To ze v nejakom syntetickom teste bude java rychlejsia ako c++ ma neprekvapuje. Ale to nedokazuje nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ja si viem len predstavit, ze to zranie pamaete suvisi s tym, ze ludie nerataju s tym garbage collectorom. lebo ten garbage collector nedokaze myslet za kazdeho, ked by ale tie veci, kere su potrebne len momentalne, alebo len v urocitom pripade davali aj do platnosci do zatvorek len tam, tak by ten garbage collector fungoval ovela efektivnejsie a nezralo by to tak ram.
to iste sa da povedat aj o javascripte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

JVM robi escape anaylis - ked alokujes objekt, ktory sa nedostane von z aktualnej metody, tak ide na stack. Robi to vacsina jazykov s GC.

Skor je problem v tom, ze vsetko je objekt a tie objektove hierarchie su strasne hlboke. Jazyky, ktore maju plytsie stromy dedicnosti su na tom lepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebude to tym, ze porovnavas 900+ eurovy telefon so 100 eurovym? Ako keby si porovnaval auto s 3L motorom s druhym, ktore ma iba 0.9L.

Skus porovnat zelezo, ktore ma porovnatelny hw, t.j. Androidove highendy. Potom zistis, ze Android na Galaxy S7 alebo Xperii Z5 je velmi svizny.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

a vsetci sa domnievate, ze za pomalost androidu moze java ako jazyk.. ehehe
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a co tak porovnat 100e WP telefon s androidom? :) cudne ze tam to ide vsetko v pohode aj na low ende.. ci WP nema pravo sa porovnavat s ostatnymi OS ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

WP dokopy nic nerobi (a este aj to downsampluje na polovicne rozlisenie). Dialer a menu bezali aj na starych Nokiach a Ericssonoch.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vies o tom hovno
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetci davajte pozor, mame tu odbornika a prehovoril.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wp aj ios su operacne systemy, android neni os ale sracka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno by si o tom aj nieco vedel, keby si nemal nasrane v hlave.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no, asi preto, lebo iPhone je od toho isteho vyrobcu, ako ten hardware, ako ten software, secko z jednej ruky.
ja mam tiez acer smartfon s androidom, ale ked pride upgrade, najprv mosim vyhadzat zakazdym ten bordel, co oni tam ponastavuvavaju, a potom je aj android svizny.
inak, ked sa pozreme ciste na data, ze aku ma kery smartfon sily, tak to vyhra po kazdom smere aj tak samsung. ale to neznamena, ze to bude rychle, ked to startuje milion roznych aplikacii, kere nikdo nikdy potrebovat nebude a niekedy su tam aj rednundantne.
ja som za nejaky slobodny firmware ako openwrt pre routere, nejaky ten cyanogenmod alebo cokolvek, co si moze clovek sam skompilovat dokopy a nahrat to tam a bolo by to vyriesene. lenze napr moj smartfon neni podporovany, takze s tym zacat nemozem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

rychlost zalezi od retardacie programatora a nie az tak od virtualnej masiny, ale pravda je, ze ako hovoris, ze ta "pomalost" javy je uz velmi stara informacia a uz to davno neni pravda, co bola pravda u starsich verziach jvm.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže prehrať môže iba rozhodnutím poroty, členovia ktorej smartfóny s Androidom majú, aby vedeli o čom rozhodujú a súčasne nemajú, aby si zachovali požadovanú nezávislosť.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

kto vie čo všetko na tie ženy majú. Ale čisté ako ľalie určite nebudú :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

viac ako OS ich telefonu ci ich pohlavie by ma skor zaujimalo na akej urovni je ich IT gramotnost. pretoze prave toto bude pre spravne rozhodnutie podstatne. nie co (ne)maju medzi nohami ci v telefone.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

clovek z oboru moze mat prave "pokrivene" vnimanie problemu. Nezaujati ludia by mali hodnotit na inych zakladoch - a teda ci to je logicke alebo nie, ajked....
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Praveze nemusia vidiet logiku, ale vykecaju im blbostami dieru do hlavy a ani to nezbadaju.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najlepsie rovno strojovy kod, ze experte?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja som teda velky fanusik Javy, ale zacina ma to poriadne nasierat.... ved mame vela modernych jazykov, vraj leti Pyton. Nic o nom neviem ale uz som zacal guglovat:

http://www.tutorialspoint.com/python/
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Oracle je buzerant, co nikdy nic poriadne neurobil, a teraz ziada 9 miliard ? ved taky zisk nikdy nemali, o co im ide.. Topiaci as aj slamky chyta..
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

oracle nikdy nic poriadne neurobil a preto toto nic google pouzil ako zaklad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

moment, java je od sun microsystems a to kupil oracle az 2008
Odpovedať Hodnotiť:
 

java neni az tak zla rec, popapuli?
Odpovedať Hodnotiť:
 

či by skôr nemal Oracle zaplatiť Googlu za to, že tak výrazným spôsobom prispela k tomu, že Java sa ešte drží pri živote...
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

podla tvojej logiky by napr. taky adobe mal platit grafikom ze udrziavaju pri zivote photoshop. alebo aj microsoft uzivatelom, ze windowsu udrzuju taku rozsirenost. zaujimavy postoj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

java sama dostava upgrady, ved sme uz pri 1.8
Odpovedať Hodnotiť:
 

Deň 178:
Porota v prípade Google vs. Oracle opäť nerozhodla, nakoľko spolu členovia naďalej odmietajú komunikovať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Deň 253:
Porota v prípade Google vs. Oracle zobrala ako rukojemníka sudcu a žiada výkupné od Oraclu aj Google.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Deň 281:
Sudca bol prepustený po zaslaní vyšívacích pomôcok. Lekári konštatujú trvalé poškodenie sluchu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Deň 374:
Apple odkupuje Oracle a pokračuje v súdnom spore o sudcu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Deň 396:
Dvaja členovia poroty mužského pohlavia boli nájdený bez známok života. Odhadované príčiny smrti boli žiadosť o sendvič a nesklopenie toaletnej dosky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Den 481: Sudca v spore Apple a Googlu žaluje Apple a Google za to že je bol zobraný ako rukojemník čo by sa nebolo stalo keby sa nesudil povodne Oracle s Googlom
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Deň 421:
Washington post píše o 2 pedofilných členkách poroty, tretia bije svoje deti. Všetky 3 rezignovali a situácia sa obracia vo prospech googlu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

deň 502: Preživšie členky komisie sa konečne dohodli ! výzdoba pojednávacej miestnosti bude v žlto-zelenej kombinácii
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

deň 666:
Microsoft vypláca 9 mld. a zároveň kupuje Orejkl aj Gúgl. Ide do sporu voči Eplu.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

deň 666:
Microsoft vypláca 9 mld. a zároveň kupuje Orejkl aj Gúgl. Ide do sporu voči Eplu.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

den 667

tribunal rozhodol o zruseni 666. dna kvoli skokovej sekunde, bez nahrady na odskodne. Microsoft krachuje
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

den 1212

pristali sme na marse.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

den 1213

zistili sme, ze to nie je Mars, ale Prievidza ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... najvacsia diera v galaxii a prilahlom vesmire...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

den 1314

sudne pojednavenie pokracuje na Marse, do sporu sa zapaja spolocnost spaceX. Povodne sudkyne nahradili byvali zamestnanci z tesly. Musk spaval casto u Larryho Paga, preto sa predpoklada ze google v tomto spore uspeje.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

deň 1323
Sudkyňa je humanoid.
Rozhodla v prospech ai...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

den 1314
Larry Page objednava cez dsl.sk velku kyticu.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

... pre Janku... ta nestiha preberat kytice od navstevnikov DSL uz od roku 2010...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

den 1527:
Java je vyhlasena za absolete a sud vyhrava sudca in memoriam (bol podrezany ostrou hranou Apple Macbook Air den pred tym)...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pekne, ale chyba mi tam podstatny bod, ked pridu 2 zeny v rovnakych satach a preto sa spolu nebudu tyzden rozpravat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to mame sudne tahanice - o dovodo viac pouzit Mac Book Air na sudcu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cize co je patentovane? Google ma vlastny kompilator, vlastnu implementaciu zakladnych tried. Patentovana je SYNTAX jazyka java? Patentovane su MENA (zakladnych) classov a ich metody? Je absurdne aby bol patentovany "vyzor", pokial implementacia je vlastna.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Uveď svoje celé meno a adresu - budeš stíhaný za použitie týchto patentovaných výrazov: kompilátor, tried, java, classov, metody. Odhadovaná škoda, ktorú si použitím týchto slov spôsobil je 1.236.916€ + 50% podiel na zisku dsl.sk
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

A to sú ešte tie menšie sumy.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

zalujem ta za to, ze si pouzil moj mozny odhadovany expertny posudok!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ani si neviete predstavit ake negativne dosledky by mal takyto precedens. Oracle to musi prehrat inak mame vazny problem.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Aky? budem si musiet ist kupit nejaky tescomobil za 10e. Aspon mi baterka vydrzi 2 tyzdne miesto 5 dni...
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

uz zacali prazdniny? :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Patent na syntax je asi blbost, ved Java syntak je 95% syntax C++.
Takze berme syntax jazyka java ako volnu. Co ine urobil Google? Naprogramoval vlastne triedy, s tym, ze:
- dal im rovnake mena ako Oracle
- dal im rovnake metody (aj mena metod) ako Oracle
aj to vraj nie na 100% - uz si presne nepamatam, ale tusim aj zakladna tieda "Object" ma nejake rozdiely

http://tinyurl.com/zv68ca8

http://tinyurl.com/2eu6sta

Bolo by zaujimave zistit, ci uz pred Javou neboli nejake "pribuzne" API, ved java nie je prvy OO jazyk.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten 9 riadkový kód je na smiech. Neexistuje k tomu nejaký popis, že čo ten kód vlastne má znamenať? Nemyslím funkciu kódu, ale dôvod, prečo práve tých 9 riadkov im leží v žalúdku. Veď ten kód sa ani nedá inak napísať, takže podľa mňa je to nezmysel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

private static void rangeCheck(int arrayLen, int fromIndex, int toIndex {
if (fromIndex > toIndex)
throw new IllegalArgumentException("fromIndex(" + fromIndex +
") > toIndex(" + toIndex+")");
if (fromIndex < 0)
throw new ArrayIndexOutOfBoundsException(fromIndex);
if (toIndex > arrayLen)
throw new ArrayIndexOutOfBoundsException(toIndex);
}
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem čo píše, ale asi ťa urazil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo to píše kua ? Uráža ma ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

if not then else...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... and nothing else matters ...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Navyse tych 9 riadkov napisal este pre Sun presne ten isty clovek, co neskor pre Apache Harmony... To jsou ty paradoxy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

existuje niekto, kto nepouziva ziaden google produkt?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

áno, ja ... používam len ich služby :) ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz som sa zlakol ze o osude Janky sa sudi Google a Oracle, ze kto ma vacsi kancel pre nu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ta zaloba Oracle je absurdna... ako uz bolo povedane, ak to vyhra Oracle tak konec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Príde čas, keď o osude žien rozhodne Android!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no, ked sa pozrem do metra, tak vidim, ze to uz teraz tak je. kazda zena cumi do androidu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár