neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
IT giganti tvrdo kritizujú navrhovaný zákaz skutočne bezpečného šifrovania

Značky: šifrovanieochrana súkromiaUSA

DSL.sk, 21.4.2016


Skupina viacerých asociácií a združení amerických technologických spoločností tento týždeň napísala otvorený list senátorom Richardovi Burrovi a Dianne Feinstein, v ktorom očakávane tvrdo kritizuje návrh nového zákona efektívne zakazujúceho plne bezpečné šifrovanie.

Ako sme detailne informovali v tomto článku, senátori navrhujú zákon Court Orders Act of 2016, CCOA, zavádzajúci povinnosti pre výrobcov zariadení, tvorcov softvéru a poskytovateľov služieb na súdny príkaz buď sprístupniť všetky dáta užívateľa v zrozumiteľnej podobe alebo poskytnúť nevyhnutnú asistenciu na získanie takýchto dát.

Pre vyhovenie tomuto zákonu tak musia byť tieto spoločnosti ponúkajúce užívateľom produkty využívajúce šifrovanie schopné dáta užívateľa dešifrovať a to vrátane dát na jeho zariadení, dát prenášaných komunikačnými službami a dát uložených na serveroch služieb.

Podobný návrh zákona sa v USA po dlhodobom mediálnom tlaku FBI a iných orgánov činných v trestnom konaní očakával, jeho navrhnutá podoba je ale pomerne absurdná, keď zabraňuje ponuke skutočne bezpečného šifrovania úplne paušálne a v akýchkoľvek technologických produktoch. Otázka práva na plne bezpečné šifrovanie v širokej spoločnosti zrejme síce zatiaľ nebola doriešená, podľa veľkej časti populácie ale ľudia na plne bezpečné šifrovanie majú nárok.

Teraz asociácie technologických spoločností, medzi ktorými sú IT giganti vrátane Microsoftu, Google, Apple, Facebooku, Amazonu a eBay, v liste kritizujú tri aspekty navrhovanej legislatívy.

V prvom rade upozorňujú, že akýkoľvek mechanizmus zabezpečujúci prístup k dešifrovaným dátam požadovaným zákonom môže byť potenciálne zneužitý aj tretími stranami so zlými úmyslami.

Zároveň prijatie takejto legislatívy by nemalo želaný efekt, keď užívatelia by začali používať služby spoločností z krajín bez takejto legislatívy a viac dát užívateľov z USA by bolo ukladaných v iných krajinách.

Po tretie s podobnou legislatívou podľa spoločností by temer určite po jej schválení v USA prišli aj ďalšie vlády a spoločnosti by teda museli dáta sprístupňovať aj im.

Záverom IT spoločnosti avizujú, že podporujú aby orgány činné v trestnom konaní mali dostatočné prostriedky pre riešenie zločinov a ochranu verejnosti. Tieto prostriedky musia byť ale vyvážené, aby chránili digitálne dáta užívateľov a ich bezpečnosť.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

toto by ste nemali ale vydavat za argument:
Otázka práva na plne bezpečné šifrovanie v širokej spoločnosti zrejme síce zatiaľ nebola doriešená, podľa veľkej časti populácie ale ľudia na plne bezpečné šifrovanie majú nárok.

http://dopice.sk/hdj

skor to vymenit za nieco viac fakticke, napriklad, ze je to zaklad ustavnych prav na ochranu sukromia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Fakticky je ochrana sukromia sucastou zakladnych ludskych prac( osobne presvedcenie), pri ktorych ustavne prava mozu leda tisko suchat nohami.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

V súkromí si šifruj koľko ti tvoje schopnosti dovolia.

Ak predávaš produkt, ktorý pomáha drogovým dílerom, obchodníkom s bielim mäsom, detskou pornografiou, tak si spolupáchateľ.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Takym produktom je aj voda, pane.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Známka: -8.4 Hodnotiť:
 

ale ano maniak, prezentujes sa ako fasisti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebudem predsa tvrdiť, že má každý právo na 4kg semtexu, len preto že ho viem vyrobiť a chcem na predaji zarobiť.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Lenze take pravo kazdy, kto chce, ma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akože tvoj sused s duševnou poruchou a PhD. titulom z chémie má právo vyrobiť 4kg semtexu, a predávať ho tvojim neplnoletým deťom, lebo ... čo?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Moj bez mojej spoluprace nie. To je problem iba toho, kto ma deti.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A čo deti tvojho ďalšieho suseda pod tebou?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Vyjadrenie je mozne po zverejneni kompletneho zoznamu. Btw. nemam adresu trvaleho ani prechodneho bydliska, co vyzaduje exaktnejsiu definiciu pojmu "sused".
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tak skvoteri.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ty chod liecit svoju dusevnu poruchu radsej ako riesit semtex
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Semtex je dost stabilny, a deti by sa snim kludne mohli hrat, kym nie je aktivovany rozbuskou, v podstate je to len obycajna plastelina...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už vidím ako by si tú "plastelínu" obhajoval, ak by sa niečo "stalo..." Deti by zmizli, lebo je to pomerne silná výbušnina a Ty by si zmizol do chládku na dlhé roky!
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme, že ak niekto bude z vody vyrábať
"chemické zbrane", tak vodárne budú musieť zabezpečiť, aby každý kto kupuje vodu bol registrovaný a aby bola sledovaná spotreba vody a jej použitie na mierové účeli.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

teroristi dychaju vzduch, chod sa prihlasit na obecny urad, ze aj ty ho dychas
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Znovu trepeš (aj keď si myslím, že si len falzifikát maniaka, pretože originál bol síce idiot, ale takúto gramatickú chybu by neurobil).
Čo tak registrovať aj každý jednen predaný nôž, vidličku, či pilník na nechty? Veď každý jeden tento predmet je zbraň a keď sa dostane do rúk "teroristu", ktorý podľa Teba číha na každom rohu, môže vyvraždiť aj všetky bezbranné deti v škôlke...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Netrep pičoviny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

na kuchynsky noz ci vidlicku odteraz treba zbrojny preukaz. ved tiez su viac nez jednym sposobom napamocne dilerom a inym zivlom!!!1. MANIAK NA HRAD (boze ty si fakt kokot)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na internete neexistuje sukromie. Tie zdanlive ochrany co teraz mame raz aj tak niekto prekona. Buducnost internetu sa vyvyja pekne tym smerom, ze data budu sifrovane na zaklade biometrickych dat uzivatela alebo nejakeho specialneho cipu pod kozou, ktory bude nasadeny hned po narodeni. Urady totiz chcu mat nad vsetkym kontrolu a toto sa nebude menit ba naopak. Demokracia a ludska prava su uz dnes zamienkou pre vyvolavanie vojnovych konfliktov. Biznis kam sa len pozreme, to je skutocny terorizmus. Amerika bude prva stavim sa, ktora nasadi kvantovy pocitac proti ludom a zacne eru sledovania nevidanych rozmerov. Nema to nic spolocne s bezpecnostou, ale jednoducho ide len o politicky zaujem, posilnenie svojej pozicie voci azii a europe.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Na ulici neexistuje súkromie. Ak je niekto škaredý a potrebuje nosiť na hlave kýbeľ, alebo burku, tak nech ostane doma.
Lokálna sieť rob si čo chceš, internet je podľa mňa verejný priestor.
Ak nebude mať štát na vrch, tak ho ovládnu kriminálnici.
A račej kriminálnici z FBI ako kriminálnici z mexika alebo islamského štátu.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

To s tym nema nic spolocne. To ze ako dopadla europa a islamisti nie je nahoda. Azylove pravo ma obrovske diery. Okrem toho islamsky stat nie su len arabi, su to aj ludia biely, pravnici, doktori a podobne z europy (zoldaci), ktori maju dost vedomosti ako zneuzit system. Pozri sa na ameriku a hranicu z mexikom ake tam maju pletivo a ostrahu. Denno denne tam strielaju ludi. A takato krajina potom hlasa demokraciu a chce ju presadit v arabskych statoch kde miera vzdelania je prakticky nula? Nevzdelani ludia sa daju ovplyvnit vierou a strachom. Afrika je na tom rovnako a i niektore krajiny v azii. Pre ameriku situacia s utecencami hra do karat, potrebuju ropu a je im jedno ako ju na ukor europy ziskaju. Americke tajne sluzby su nastrojom na destabilizaciu svetoveho systemu v ich prospech. Ich nezaujima bezpecnost sveta ci internetu. Potrebuju cim viac udajov aby vedeli tunelovat svet. Pobiju arabov a potom sa pustia do afriky v mene "demokracie". NATO je nastroj ako zabranit krajinam konat proti USA.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netrep pičoviny.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ja to vidim tak, ze do buducnosti budu mat vlady kvantovy pocitac a ostatne ovecky iba "klasicke" pocitadlo. a tym si oni problem vyriesia...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

budúcnosť už nastala
+5rokov, veľké korporácie budú ovládať cloud a bežný človek už nič neupgradne, ani nehackne, lebo jeho hardware bude tak akurát klientska konzola.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tiez som proti tomuto navrhu, avsak:
"Zároveň prijatie takejto legislatívy by nemalo želaný efekt, keď užívatelia by začali používať služby spoločností z krajín bez takejto legislatívy a viac dát užívateľov z USA by bolo ukladaných v iných krajinách."

aky je rozdiel medzi
1. mam nedesifrovatelne data v USA
2. nemam ziadne data v USA
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rozdiel v rizikách pre krajinu / obyvateľov tam existuje aj ak ide o plne bezpečné dáta. Napríklad tie dáta užívateľov / amerických firiem v zahraničí môžu byť zneprístupnené z dôvodov nehroziacich pri uložení v USA. Ďalej v prípade prelomenia používaného šifrovania môžu zahraničné tajné služby získať prístup k tým dátam, atď.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aj poistka na zbrani sa môže zaseknúť a vojak alebo policajt príde kvôli tomu o život. A predsa nik normálny nebude chodiť s odistenou zbraňou.

Treba rozlišovať ak niekto mäsovo predáva produkt bežným ľuďom bežným firmám, ktoré ho môžu zneužiť.

A ak si niekto vyvíja vlastné zabezpečenie komunikácie napríklad pre jadrové elektrárne, ktoré ho nezneužijú.

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Napríklad taký mäsový vrah!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To sú aké tie "nedesifrovatelne" dáta???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sakra, IT hlavy "z radov ľudu" by mohli pripraviť nejaký decentralizovaný model na báze p2p, 100% dostupný a plne šifrovaný. Napr. poskytnem 100GB, môžem uložiť 100GB do decentralizovaného cloudu.
Vládu USA budeme darmo kritizovať, keď si vždy nájdu iný spôsob, na koho zatlačiť. Pri decentralizovanom cloude nebudú mať na koho tlačiť.
Neviete niekto o takejto iniciatíve?
(našiel som storj.io, ale to je tiež len komerčný projekt a chcelo by to skôr niečo plne OpenSouceové)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je síce pekný nápad, technicky sa dá všetko vyriešiť, ale keď raz legislatíva zakáže to používať, tak máš smolu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Amerika si vytvorila terorizmus ako ospravedlnenie na osekanie prav ;-) kludne sa hadajte, ale je to tak. Pokusaju sa o tzv permanentnu vojnu. Je to o tom aj skvela literatura od Z.Brzezinskeho napr ;-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Však evolúcia ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

:) Nehadame, je to tak.
A diky za tip. Knihy vyzeraju fakt pozoruhodne, pretoze autor je v totalnom centre diana a IMHO vie objektivne posudit, o co USA realne ide (a co SMEtiari nazyvaju konspiraciami).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Haha, vy si už nejaké "argumenty" na podporu vašich pičovín nájdete. Tzv. konfirmačný bias.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Napokon, keď je o tom kniha, musí to byť pravda. Tzv. kresťanský ultimatívny argument :)
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Okres linux, keby si sa dal aspoň trochu námahy a pozrieš si aspoň wikipédiu, nemusíš tu zo seba robiť vola.
Brzezinski: V letech 1977 - 1981 byl bezpečnostním poradcem amerického prezidenta Jimmyho Cartera a nyní zahraničněpolitickým poradcem Baracka Obamy. Zároveň je profesorem americké zahraniční politiky na Johns Hopkins University v Baltimoru, poradcem Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) ve Washingtonu D.C. a autorem odborných politologických knih.
Ak už toto podľa Teba nie je človek, ktorý vie o čom hovorí, si totálny zabednenec a ignorant.
(ale samozrejme, Ty si majster sveta, Ty nepotrebuješ knihy od ľudí, ktorí "to" žijú. Veď načo, keď tu máš Markízu a SME)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Wikipedia ako argument...to uz teda hej...s takym fakt nemusi.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Milý syntaxterrorX, na to, akými vetnými konštrukciami nás tu často otravuješ, by si jednoduchej vete "keby si sa dal aspoň trochu námahy a pozrieš si aspoň wikipédiu" mohol rozumieť.
Keď niekto napíše, že pozri si "ASPOŇ wikipédiu", znamená to, že to nie je bohviečo, ale keď je to bezmozog, ktorý najprv pindá, až potom rozmýšľa, na tieto účely to stačí.
Dozvedel by sa tam základné informácie o pôsobení autora a nemusel vypúšťať tie bullshity, ktoré vypúšťal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved tie bullshity vypustat nemusel a vaha argumentov by bola hned ina.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár