Obyvatelia USA si zaregistrovali na americkom leteckom úrade FAA, Federal Aviation Administration, za prvý mesiac registrácie až takmer 300 tisíc dronov používaných na nekomerčné respektíve rekreačné účely.
USA v minulom roku zaviedli legislatívu, podľa ktorej si majitelia dronov používaných na rekreačné účely musia drony pred ich použitím online zaregistrovať. Pri registrácii získajú registračné číslo, ktoré musí byť prítomné na všetkých nimi používaných dronoch.
Opatrenie sa týka dronov s hmotnosťou 250 gramov až 25 kg. Ľahšie drony nie je potrebné registrovať, pre ťažšie drony a drony využívané na komerčné účely platia prísnejšie pravidlá.
Registračný poplatok je 5 dolárov a registrácia je platná na tri roky. Registračný proces odštartoval 21. decembra a prvý mesiac bol poplatok odpúšťaný.
Drony, ktoré boli použité pred 21. decembrom, musia byť podľa pravidiel zaregistrované do 19. februára.
Na Slovensku Dopravný úrad SR vydal nové všeobecné rozhodnutie upravujúce podmienky používania bezpilotných lietadiel vrátane dronov v auguste minulého roka. Detailne sme o pravidlách informovali v tomto článku.
Hoci legislatíva ani povolenie to explicitne neuvádzajú, podľa interpretácie legislatívy Ministerstvom obrany SR toto vyžaduje pre všetky drony vybavené fotoaparátom a kamerou, hoci používané len na rekreačné účely, získanie povolenia na vykonávanie leteckých prác. Povolenie občania - nepodnikatelia ani nemôžu získať, pre podnikateľov je získanie takéhoto povolenia a súvisiacich náležitostí v prípade nekomerčného používania neprimerane komplikované a finančne nákladné. Reálne sa toto pravidlo ale často nedodržiava a veľké množstvo dronov s kamerami sa tu používa bez takéhoto povolenia.
Mam dron s kamerou a nic sa registrovat ani nahlasovat nechystam. Som si to kupil ako svoje hobby nie aby som chodil po kalinakovych uradoch vybavovat povolenia a platit za ne.
Keď sú nahovno zákony tak sa ani dodržiavať nedajú. Takýmto zákonom dosiahnú to, že nebudú mať vôbec prehľad koľko dronov je na Slovensku a kde lietajú, pretože u nás takéto zákony schvaľuje 84 (respektíve 150) tupcov.
Re: Dron vs zbraň
Od: 78569822365
|
Pridané:
27.1.2016 20:17
V podstate na Slovensku ani na bicykli legálne nemôžeš prejsť po chodníku po lúke, ktorú nevlastníš, a existuje tu kopec iných Kocúrkovských problémov, drony sú oveľa menší problém.
Co je to ten dron?
Od: bitboy
|
Pridané:
28.1.2016 10:14
A uz sa konečne vie, co je to ten dron? Vsetci o tom pisu, ale nikto nevie, co to vlastne je. Zákon pojem dron nepozná, takze nemoze ani nic take riesit.