neprihlásený Nedeľa, 16. júna 2024, dnes má meniny Bianka, Blanka
Linux Mint odstráni nevýhodu, pridá upgrade na LM 18. K dispozícii 17.3 KDE a Xfce

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 13.1.2016


Tvorcovia populárnej linuxovej distribúcie pre PC Linux Mint po oznámení základných informácií o novej pripravovanej verzii Linux Mint 18 aktuálne informovali o ďalších dôležitých novinkách.

O novej verzii 18 plánovanej na máj až jún sme detailne informovali v tomto článku, zakladateľ distribúcie Clement Lefebvre zverejnil pôvodne ale len základné informácie o novej verzii založenej na Ubuntu 16.04 LTS a podporovanej až do roku 2021.

V diskusii následne potvrdil, že cieľom vývojárov je oficiálne podporovať upgrade z verzií 17.x na 18 a potenciálne aj upgrade z predchádzajúcej verzie s predĺženou podporou LM 13.

Práve absencia oficiálnej podpory upgradu na nové hlavné verzie bola doteraz jednou z najväčších nevýhod Mintu, hoci technicky ju väčšinou je možné zrealizovať bez výraznejších komplikácií jednoducho prechodom na repozitáre balíčkov novej verzie.

Lefebvre zároveň oznámil dostupnosť ISO obrazov inštalačného DVD verzie 17.3 s desktopovými prostrediami KDE a Xfce, ktoré boli zatiaľ na rozdiel od hlavných verzií Cinnamon a MATE vydaných na začiatku decembra doteraz dostupné len ako beta verzie. Inštalačné médiá fungujúce zároveň ako Live CD je možné sťahovať z linuxmint.com.

Linux Mint sa stal jednou z najpopulárnejších linuxových desktopových distribúcií po prechode Ubuntu na nové desktopové prostredie Unity, keď ponúka tradičné prostredia Cinnamon a MATE vychádzajúce z Gnome 3 a 2, KDE a Xfce. Distribúcia je zároveň vyladená a dotiahnutá do detailov, aby bola čo najpohodlnejšie použiteľnou aj pre bežných užívateľov PC.

Štandardné verzie Linux Mint vychádzajú z Ubuntu, tvorcovia ponúkajú ale aj rýchlejšiu ale menej vyladenú verziu LMDE, Linux Mint Debian Edition, založenú v aktuálnej verzii LMDE 2 na Debiane 8.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp


Diskusia:
                               
 

Ak niekto používate 17.3, mohli by ste vyskúšať jednu vec? Otvorte si file manager caja, presuňte okno niekam na druhú stranu. Zatvorte ho a otvorte znova. Kde sa otvorilo? Tam, kde ste ho mali naposledy alebo v ľavom hornom rohu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kde sa maju/mozu okna otvarat sa da nastavit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sú teórie. Skús nastaviť, nech si pamätajú pozíciu a vyskúšaj, ako sa správa caja.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No ja mám právee s tým problém u programu goldendoct, že sa otvara kde on chce.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vtipné je, že 17.2 takéto problémy nemala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moja čaja otvára okná v byte, vždy to, ktoré jej poviem, kde jej poviem a kedy jej poviem. Aj bez rožkov s lunexom.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A toto je presne to, co ma odradza prejst na linux aspon doma.
Bugy, bugy, bugy bugy. Stale tam natrafis na taketo banalitky, ktore mna osobne dokazu totalne nasrat.
Napriklad Skype okno ked si das do pozicie, zavries ho krizikom(ostane spusteny) a znova otvoris, tak okno je zasa v default pozicii a velkosti.
Toto je v Minte a skoro vo vsetkych ostatnych distrach.
Potom citas diskusie, ze za to moze ten a ten, ze linux za to nemoze atd.
Lenze mne je uplne jedno, kto spravil chybu, pre mna to znamena, ze je to cele Ficov zlepenec a stale nie je ani najmensi naznak)po X rokoch), ze by sa to malo dako zmenit k lepsiemu.
Bohuzial som asi pred rokom vzdal instalaciu linux na zelezo, uz hodne dlho testujem len na VM.
Ked budem na dochodku a budem sa nudit, potom prejdem na linux, lebo vtedy budem mat cas 14 hodin denne googlit, ako zabezpecit, aby sa okna otvarali tam, kde boli pred zatvorenim :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je jednoduche na jeden klik nastavenie aspon v KDE,XFCE a pod. Ked chces aby sa otvarali tam kde sa zatvorili alebo v lubovolnej definovanej polohe.(to uz je viac ako jeden klik)
Ano Mint/Ubuntu su zabugovane a preto tu mame napr. CentOS,(RHEL),SUSE(openSUSE aj ked tomu treba dat daky ten mesiac po vydani vzdy), Debian a pod.

Skype od Mrkvosoftu, ze ma dake bugy zato Linux nemoze, pod Windows to nevadi ved to je chyba aplikacie(ako vzdy) alebo ovladaca nic sa nedeje ved o rok dva to snad opravia ale ked je podobna chyba aplikacie alebo ovladaca od tretej strany v Linuxe uz je ten Linux hrozny.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nedavno z casti prechadzal Mate z Mintu z GTK 2 na GTK 3. Nie je to este dokoncene a asi to takto dopadlo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

openSUSE mam na zozname testovania, kazdy novy release testujem. katastrofa, zbierka bugov.
CentOS skusim, dakujem za tip.
Ohladne Skype, nie som si isty, ale myslim, ze celkovo programy postavene na GTK su vzdy problematicke.
Ale technologicky do toho velmi nevidim. Skor sa na Linux pozeram z pohladu BFU a z tohto pohladu je to totalne nepouzitelne.

Odpovedať Hodnotiť:
 

RE: Skype
Aplikácie v Linuxe si môžu riešiť pozíciu aj samostatne, aj to nechávať na windov manager. A konkrétne Skype kašle na managera, pretože nie každý to má implementované rovnako, a ciely priamo na prívetivosť voči "BFU".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skype pouziva Qt, nie GTK.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je dobre vediet, ale pre mna to stale znamena totalne nasieraci efekt Skypu v Mint-e(a vacsine ostatnych), ked sa okno vzdy otvori v strede obrazovky.
Ked si dam dokopy tuto vec, plus kopu dalsich bugoc, s ktorymi sa BFU stretava v tychto desktopovych distrach kazdu chvilu, tak mi z toho vychadza len to, ze to proste pre mna nie je. Zatial nie.
Pokial je to v ludskych silach tieto bugy, ktore vidi BFU odstranit a pokial sa to komunite podari dat dokopy, vtedy uz osobne mozem realne uvazovat o pouzivani linuxu ako primarneho systemu na doma.(samozrejme stale sa bavime o desktopoch a laptopoch, nie serveroch)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdy system ma tisice drobnych much. Na niektore si zvyknes, a ked prejdes na iny system, ten ma ine a tie ti vadia. Aj mna neskutocne irituje napr. Windows ;)

No a komunita nebude riesit Skype, ani keby chceli, pretoze to je proprietarny soft, obrat sa na vyrobcu. Skype je zabugovane na vsetkych platformach, ze sa mu vyhybam ako mozem (radsej pouzijem Hangouts alebo Viber).
Odpovedať Hodnotiť:
 

KDE este vo verzii 3.x malo moznost spustit aplikaciu na konkretnej ploche a pozicii. Ako je na tom teraz, neviem. U inych prostredi tiez neviem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

KDE (kwin - aktualne 5.5) ma moznost nastavit si parametre (ako pre okno tak aj pre aplikaciu) ako napriklad prinutit otvaranie na urcenej ploche, pozicii, obrazovke, aktivite, ale aj vypnut globalne hotkeys pre aplikaciu (co sa hodi e.g. pre blender, inkscape a podobne aplikacie, ktore vyuzivaju vsetky modifikacne klavesy - Ctrl, Meta, Alt), atd... da sa to nastavit ako "remember" alebo "force"...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Linux Mint Mate je v Ovladacie Centrum -> Nastavenie Okien -> Umiestnenie -> Vycentrovat nove okna odkliknut.

Zapamatat umiestnenie si to ale nevie v 17.3

Robi to aj pri vypnutom compiz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

openSUSE ma do zbierky bugov hodne daleko skor najst daky je tazke, je to jedno z mala podstivych distribucii kde aplikuju vsetky upstream updaty. Aky si mal napr. bug menuj co li len jeden! Ano cerstvo vydane bolo zatial vzdy docela zabugovane(resp. 9/10 boli bugy KDE ako takeho) ale daj tomu tak mesiac a je to odladene, snad widle su po vydani odladene hlavne take milovane ako XP, ME, Vista a netrvalo to zrovna mesiac oprava chyb ale skor tak 2-3 roky aby to apson ako tak fungovalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno trochu zbytocna otazka, ale spytam sa:
Dlhe roky som spokojny user Xubuntu. Obcas ma to trochu laka skusit aj nieco ine, ale na experimenty uz nemam cas.
Mate niekto priame skusenosti s tymito dvomi distrami? Ma zmysel spekulovat nad prechodom na Mint (alebo nieco skor minimalisticke, ale userfriendly)?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Suhlasim
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

detto
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rozdiel je vo verzii xfce, xubuntu ma 4.10, mint uz na 4.12. Mint ma niektore detaily, ktore ho odlisuju od xubuntu ale ja mam xubuntu 14.04 a neplanujem ist na mint. Ak si chces nahodit ver 4.12 na webe je dost navodov. Mint je konzervativnejsi pri bezpecnosti jadra, pre mna je to hlavny dovod ze ostavam na xubuntu. Xubuntu ma niektore muchy ale ja som napriek tomu spokojny uz 2 roky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď vyskúšaj Live CD Linux Mint Cinnamon. Mňa to presvedčilo. Lepšie ako Ubuntu.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Isty cas som pouzival stare Xubuntu spolu s Ubuntu (na roznych strojoch) teraz mam vsade Mint Mate (aj z neho pisem :-) )
Mate mi plynule chodi na ASUS X101CH na rozdiel od Xubuntu ci Lubuntu
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Osobne by som ti odporucil Manjaro. Je to "rolling release" uzivatelsky privetive distro vychadzajuce z Arch. Pouzivam ho s KDE ui, v ponuke je aj iso s xfce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pozri aj www.q4os.org mozno sa ti bude pacit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujem za všetky názory, niečo snáď vymyslím :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

tam teda problem s prejdenim na verziu nie je
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

suhlasim. <troll>ma daleko viac problemov..</troll>
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Teraz som nainštaloval a skúšam Manjaro... Ráta sa to tiež? Lebo ak si odmyslíme obal píšem vlastne z Archu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je to Arch, a velmi dobre vyzerajuci hned po nainstalovani.
Ale hardcore Archers ta vysmeju. Instalacia je sucastou Arch experience, a clovek sa toho nauci viac preluskanim sa nou ako za rok pouzivania Manjara
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

manjaro-deepin community edition +1
Odpovedať Hodnotiť:
 

aka instalacia? dohromady tri skripty... ked clovek videl aspon nejaky linux v terminali a rozumie pisanemu textu, nema problem nainstalovat arch... zopar nastaveni cez CLI, ostatne su klikatka v prostrediach, kto chce...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a manbžaro iso lajf je dobre nadupany softom ? ...či ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

plus taka (hlupa) otazocka. preco ma mint linux kernel verzie 3.19 ked vcera linus vydal uz versiu 4.4?

sak by sa to mohlo aj automaticky updatovat a nie ze ja to musim robit.

a dalsia vec, preco je tu gcc (g++) stale na verzii 4.8? virtualbox potrebuje na kernel drivre aspon verziu 4.9 (ano, upgradoval som kernel manualne). ale nie, mint take nepozna, takze pridat zdroj do apt-get, kde je 4.9, nainstalovat, prehodit simlinky na novu verziu a uz to je...

ach ake jednoduche je to vsetko v tom linuxe :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pretoze Mint 17 je LTS distro zalozene na Ubuntu LTS, ktore je uz tusim 2 roky stare a kedze ide o stabilitu, tak sa tam neupdatuje vsetko krizom krazom ak to nie je nutne. Ak chces vsetky novinky, riesenie je jednoduche -> Install Arch. :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

a na konkretnom pocitaci na ktorom si mal vcera jadro 3.19 a dnes 4.4 je viditelny ci inak citelny rozdiel ? s novym jadrom davas aj novy harfware ?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A preco pouzivas Mint, ked chces rolling release?

Mint (a ani Ubuntu, Fedora, apod) na to nie su urcene. Install arch.

Vsetky nie-rolling releases neupgraduju na vyssie verzie balikov, nez s ktorymi boli povodne shipnute, iba backportuju fixy, ak je to treba. Tak taky RHEL7 je doteraz na jadre 3.10, Ubuntu 14.04 na 3.16 apod. A rovnako aj s ostatnymi packages.

Dovodom je kompatibilita. Ked nejaky vyrobca software deklaruje ze podporuje napr. Ubuntu 14.04, znamena to konkretne verzie balickov, nie "od tejto verzie a vsetky novsie". To by nerobil nic ine, iba permanentnu QA a to si nemoze dovolit nikto.

Vidis to aj na svojom priklade - jeden package si natvrdo updatujes a potom musis aj dalsie. Preto vacsina disto nie je rolling.

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

My na CentOS 6 sme stále iba na 2.6.32 :(
(samozrejme, že fixy sú backportované)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Virtualbox 5.0.12 podporuje Debian 6/7/8 dokonca ubuntu 12.04/mint 13 RHEL 7/6/5 staci si stiahnut build pre dany OS a nieje problem, ked stahujes pre iny tak tvoj problem.

3.19 to nieje ani podporovany kernel ked uz tak mali pouzit aspon LTS ale Mint/Ubuntu je na dost blbej urovni a nie len po tejto stranke.


Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

3.19 je kernel z Ubuntu 15.04, t.j. nie LTS.

Pre 14.04 bol backport - "LTS Enablement Stack", ale ma vyrazne kratsiu podporu ako original 3.13.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ved som napisal, ze 3.19 nieje LTS a mali radsej zvolit LTS na LTS OS.
3.13 nema ziadnu oficialnu podporu uz davno taktiez to nebol LTS kernel(nikdy)

Mint ale neupgraduje xka a mesu narozdiel od ubuntu/xubuntu co sice zjednodusi zivot. Pamatam si ake oli problemi pri tych updatoch vsetko co prpeisovalo xka/mesu vratit do povodneho stavu(napr. bumblebee, proprietarne ovladace, virtualbox...) spravit upgrade a potom to doinstalovavat spat, taktiez nutnost ppa pretoze tie v repe neaktualizovali. Neviem mozno sa to zlepsilo k ubuntu a derivatom som sa nepriblizil aspon dva roky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak Canonical bol sfuknuty za to, ze do 14.04 dali 3.13 a nie 3.10. Teraz je to na nich, aby do 2019 udrziavali 3.13... (3.19 dali iba 18 mesiacov).

Mne bezi Ubuntu iba na HTPC (lebo je to jedina distribucia, kde ma kodi.tv first party support), upgradujem LTS cca rok po tom, ako vyslo a vzdy neskutocne nadavam, co vsetko tam pomenili. Aj ked 12.04 na 14.04 uz nebolo tak zle, ako z 10.04 na 12.04.
Odpovedať Hodnotiť:
 

3.12 je tiez LTS, Len udrziavanie canonicalu vs. ofiko updaty je niekde inde uz len ked si pozreme rozsach patchov kernelov ako 3.10/3.12 a patchov od canonicialu pre 3.13/3.16 tak je to na prvy pohlad znacny rozdiel+ canonicial semtam nieco rozbije.
kodi ma Debian v backports kde som s nim nemal problem(ale skusal som len vo VM) pouzivam este Debian 7 kde je v backports xbmc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj Arch ho ma v repe aktualny(ale to sa dalo cakat) pripadne v AUR je devel verzia.

Odpovedať Hodnotiť:
 

kedy sa tu objaví debilko Káblik a začne tu vypisovať svoje bláboly
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

jj, Káblik je široko ďaleko vychýrený linux guru...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nenapadlo nikoho nainstalovat Debian?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Install Arch
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár