neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
USA začali ísť po nezrealizovaných Kickstarter projektoch

Značky: USAľudové financovanie

DSL.sk, 13.9.2015


Americké orgány respektíve štát Washington podnikli kroky už proti minimálne dvom startup projektom, ktoré získali svoje financovanie kampaňou ľudového financovania na službe Kickstarter a nakoniec neboli zrealizované v avizovanom termíne ani nevrátili podporovateľom zaplatené prostriedky.

Na službe Kickstarter podobne ako na iných podobných službách ľudového financovania zháňajú nové projekty finančné prostriedky na zrealizovanie, pričom typicky ponúkajú možnosť kúpiť si vopred vyvíjaný produkt za nižšiu cenu ako má mať v bežnom predaji. Prostriedky sú užívateľmi zaplatené vopred a startupom poskytnuté po úspešnom ukončení kampane a dosiahnutí stanoveného cieľa v podobe množstva získaných prostriedkov.

Ak sa projekt následne nezrealizuje, mal by podporovateľom vysvetliť použitie prostriedkov, vrátiť zostávajúce prostriedky respektíve ponúknuť alternatívne pokračovanie projektu.

Štát Washington v apríli 2014 zažaloval startup stojaci za jedným projektom financovaným cez Kickstarter, Asylum Playing Cards. Ten v 2012 avizoval balíčky žolíkových kariet v umeleckom prevedení s hororovou tematikou a ilustráciami vytvorenými srbským maliarom, za cenu od 9 dolárov s dodávkou avizovanou na december 2012.

Startup získal celkom 25 146 dolárov od 810 podporovateľov. Podľa oznámenia prokuratúry z 27. júla žiadny z podporovateľov k bližšie nespresnenému dátumu nedostal produkt ani mu neboli vrátené prostriedky, pričom startup od júla 2013 prestal komunikovať s podporovateľmi. Situácia sa podľa komentárov na Kickstarter zmenila až v posledných mesiacoch, kedy viacerým užívateľom prišli objednané karty. Tie podľa komentárov začali chodiť minimálne v júli 2015 a prišli aj niektorým užívateľom mimo štátu Washington.

Washington bol v každom prípade so žalobou úspešný a súd podľa informácií prokuratúry rozhodol v jeho prospech. Konkrétne súd rozhodnutim prikázal startupu vrátiť prostriedky podporovateľov zo štátu Washington, 668 dolárov celkom 31 podporovateľom. Okrem toho dostal pokutu 31 tisíc dolárov a musí nahradiť náklady štátu vo výške 23 tisíc dolárov, spolu mu tak súd prikázal uhradiť iba za spotrebiteľov v tomto štáte viac ako 54 tisíc dolárov.

Podľa prokuratúry Washingtonu ide o prvý podobný úspešný výsledok proti nezrealizovaným projektom s ľudovým financovaním v USA.

Americká obchodná komisia FTC zažalovala aj ďalší projekt doskovej hry The Doom That Came to Atlantic City, ktorý vyzbieral viac ako 122 tisíc dolárov. Jeho tvorca podľa FTC avizoval pozitívny pokrok s projektom, nakoniec ale oznámil jeho zrušenie a napriek prísľubu vrátenia prostriedkov prostriedky nevrátil. V júni ale prišlo k mimosúdnej dohode, v rámci ktorej bol tvorca zaviazaný v budúcnosti pri prípadnom ďalšom projekte s ľudovým financovaním dodržať politiku vracania prostriedkov. Zároveň by mal zaplatiť viac ako 111 tisíc dolárov, vzhľadom na jeho neschopnosť zaplatiť takúto sumu mu bola v rámci dohody platba podmienečne odpustená.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Keby takto promptne zacali a USVEDCILI aj zlodejou z wallstreet (tam sa melu ine "cifry", nie taketo drobne...) To iste velke firmy v danovych rajoch. To by potom mal dost penazi na vytvorenie prostredia a ciastocneho financovania startup-ov aj sam stat...

Ojojojoj
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tiez mohli isvedcit nexrealizovame EUfond projekty na SR no kaslu na to lebo sicke priatelia tak sme sa rozhodli zopar zverejnit a osolit smejdom zivot
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

"aj sam stat", cize z dani nas vsetkych, ano? ja som za to, nech si ludia financuju "ludovo" kazdy svoju oblubenu koninu. ja by som niekomu kvoli zolikovym kartam ani cent nehodil.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Presne,tiež nechápem na čo všetko sa ľudia chytia.Blbí sme asi mi že tiež nejakú koninu nevymyslíme.Inak nechápem tiež čo sa nedalo splniť na žolíkových kartách.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nebud smiesny, hovoris o Wall Street, "ulici stien", za stenou si kazdy robi bezpecne co uzna za vhodne, nikto mu nepozera cez rameno, co sa tyka danovych rajov, tam mozes presunut miliony a neodviest z toho ani cent (pripadne len zanedbatelne minimum neporovnatelne mensie nez keby si to iste chcel robit doma), co sa tyka statu a prostriedkov na rozvoj, financovanie startupov, FED si vytlaci penazi kolko chce na akykolvek ucel, zafinancuju aj 3.sv. vojnu keby to amikom vyhovovalo a nie este nejaky "malicky" startup v statisicoch, ak by stat v USA chcel nieco vyfinancovat, vzdy sa prostriedky tak nejak "najdu" z cisteho neba v rezervach statu a nikto nespochybnuje ze tam naozaj su lebo nikto nema predstavu kolko penazi tam je a ak aj ano, demokraticky ho niekto z hora posle niekam kde uz nikomu nic neprezradi a preto nemusia robit cistky ani na burzach a v danovych rajoch a ani v nezrealizovanych startupoch. V pripade Wall Street a danovych rajov je ten dovod samozrejme jasny - isli by aj sami proti sebe.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je správne, že to rozbehli, ale mali by trochu selektovať priority.

Ak projekt raisol 25k a dostane sankciu 50k vrátane trov konania, ktoré samotné dosiahnu takmer raisnutú sumu, je to trochu divné. Zároveň občanom sa vrátilo len necelé 1k. Pritom si preba uvedomiť, že nemalé percento (15%? - nie som si teraz istý) z raisnutej sumy zostane prevádzkovateľovi kickstarter.

Chápem snahu a je potrebné, aby si všetci kapitálovochtiví uvedomilil svoju zodpovednosť za záväzok, ktorý prezentujú. Na druhej strane všetci znášajú aj isté riziko a výška sankcií by tomu mala byť prispôsobená.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Chapem o com hovoris, ale ake konkretne riziko znasal popisany projekt v clanku? Co je tak rizikove na vytvoreni balicka kariet s nejakou omalovankou? Apple/Samsung patenty snad nie...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

prave v clanku je napisane, ze tie karty aj zacali dodavat, ale neskor. Problem je v tom, ze museli ludom vratit peniaze + dostali pokutu vyse dvojnasobku toho, co vyzbierali. To pride aj mne dost prehnane.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A 14 mega $ za 11 stiahnutých MP3 je potom čo.Hold U$A.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Este si to zhrnme. Kvoli par drobnym 668 stat vytvori niekomu dlh 80 krat vatcsi. Zjavne sa kokotkovia zeleny angazuju tam kde netreba, hlavne ze maju ciarku....

To je akoby za neumyselne ublizenie na zdravi stat vymeral trest smrti...

Dementna doba...
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Ten zelený kokot z Alzy je hádam všade. Ešte aj vo Washingtone kokot uškriekaný jebe do ľudí len preto, že kokotovi ušla ruka a dal desatinnú čiarku inde ako mal. Za toto by mal kokot zelený odvisnúť a spraviť reklamný šot a slogan, že masaker zeleného kokota, naše ceny ostávajú napiču tak ako aj predtým.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Napísal som aj cez kontaktný formulár Alze v sekcii pochvaly pochvalu:

Dobrý deň,

chcel by som pochváliť toho človeka, čo vymyslel toho zeleného kokota s tým prijebaným hlasom.

Pekný, zeleným kokotom nezajebaný deň prajem:)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Inak aj bez invektív,bol to velký umelec čo vymyslel tú reklamu.A ešte väčší ten v Alze kto ju schválil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sto tabletiek týždenne! Sto tabletiek týždenne!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prosím? Ty musíš byť dobre jebnutý. Tak oni spreneveria peniaze a okradnú ľudí a ty ich ľutuješ, že im štát vraj vyrobil "dlh". Ty nemôžeš byť normálny. Bodaj by aj teba niekto okradol o takých ísť drobných. V jednom máš pravdu, dementná doba, ale kvôli takým, ako si ty.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nebudem sa zaoberat urazkami, no odpoviem ti a mozno takym ako ty pomozem otvorit oci...

Stat ZBYTOCNE ZLE narabal so svojimy pridelenymi prostriedkami. Ak ma policia/sudy prideleny rozpocet a oni sa rozhodnu nahanat zlodejicka za par drobnych namiesto toho, aby sa venovali podstatne dolezitejsim veciam (vrazdy/drogy/obchod z bielym masom)
rozhodnu sa "premudrely"
uradnickovia preflakat 23 tisíc $ za kradez 668$. Pretoze je to sice trochu nakladne ale podstatnejednoduchsie ako ojasnovat vrazdy/Mafianske spolky.... Nezabudaj ze rozpocet maju obmedzeny. Taketo spravy len sluzia ako lacne uradniceke PR.

Lutoval by som aj teba ak by si pri nehode za neumyslne zabitie dostal napriklad trest smrti...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Som sa zlakol, že ide aj o Animusic... Tiež majú problémy momentálne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

len tak dalej a vsetky kickstarterovske weby skoncia na nedostatku projektov. tymto kokotenkom zrejme unika podstata startupu.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

:) zaplatim si 100 eur za super vianocne bezdrotove osvetlenie ..... hmmm .. rok nic ... co uz buduci .. dalsi nic ... co uz buduci ... tento snad ? ale nie, chcem nazad peniaze ...... teraz nemam ani peniaze ani svietiace bezdratove gule ..... ale ja som dobrak, nech si ich nechaju asi skusili a nevyslo, vobec sa len niekto nenabalil a nesmeje sa teraz popri vymyslani ako to spravi znova ....... jebe ti ? zavret ich.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

tak nám tú podstatu vysvetli Mr. Kickstarter.

Akú majú podľa Teba povinnosť subjekty na kickstarteri?
Len vyzbierať peniaze a keď zistia, že sú amatéri, nedodržia termíny a nedodajú produkt, tak proste prestanú komunikovať?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No kazdy kto podpori startup si je vedomy ze podporuje amaterov/poloprofesionalov. Co znamena ze to aj nemusi vyjst. Pri startupoch je to hlavne podporit myslienku nie nakupit produkt ktory ti doda aj ina velka firma. Je plno veci ktore mozu pocas projektu "vybuchnut" a ty ich nemozes ovplyvnit. A je spravne s casti potrestat nezodpovedne spravanie, no v tomto pripade je to totalne prestreleny trest a az podozriva uradnicak nadpraca (je kopa podstatne dolezitejsich problemov, ktore treba riesit)
Odpovedať Hodnotiť:
 

su uplne kokotiny...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

keksy a kokotiny!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

do papuce ma volaaa!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

...opiteho kokota.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tak súd prikáže vrátiť necelých 700 dolárov ľuďom ...

A firme za projektom naparí pokutu 54 tisíc dolárov ... WTF ?!

Pochopil by som keby mali vrátiť 50 tisíc dolárov ľuďom (resp tých cca 25k čo realne vyzbierali) a dostali by pokutu dajme tomu 5000 doláčov.

Ale takto sa štát nažral a ľudia nedostali ani ťuk takmer ... V inom uhle pohľadu by sa dalo povedať že teraz tých ľudí vlastne okradol štát, keďže všetky ich peniaze preniesol od firmy sebe a im dal z toho par omrviniek.
Job well done !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale to je princip pokut... Nemas prist len o to co si ukradol, lebo by si sa nepoucil, ze sa to neoplati robit znova...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A washington moze odskodnit len svojich obcanov, takze preto taka mala suma isla ludom...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na odľahčenie:
Viete kde žil prvý čínan? V Lučenci.
Volá sa Liu Chen Chan
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

plakat ci smiat sa?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

DOSKOVEJ HRY? To myslite stolnej hry?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vyhráva ten, čo prvý poskladá skriňu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

iKea od Apple - novinka na trhu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár