neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Intel a Micron spúšťajú výrobu revolučnej pamäte, 1000-krát lepšej ako flash

Značky: flash pamäťIntelMicron3D XPoint

DSL.sk, 28.7.2015


Spoločnosti Intel a Micron dnes predstavili pamäťové čipy novej trvanlivej pamäťovej technológie 3D XPoint, ktorá je podľa spoločností revolučnou v porovnaní s existujúcimi reálne dostupnými produktami.

3D XPoint

3D XPoint je technológiou, ktorá podobne ako viaceré ďalšie nové pamäťové technológie uchováva informáciu trvalo v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky.

Tieto technológie majú potenciál byť trvanlivejšie a výrazne rýchlejšie ako flash pamäť a mať väčšiu kapacitu ako RAM.

Na rozdiel od konkurenčných technológií, ktoré sú reálne na trhu, má technológia Intelu a Micronu najmä výrazne väčšiu hustotu a teda kapacitu čipov a na rozdiel od rozličných avizovaných a sľubovaných technológií je reálne pripravená na masovú výrobu.


16 GB čipy technológie 3D XPoint, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Intel)



3D XPoint používa pamäťové bunky z bližšie nešpecifikovaného nového materiálu, bunky sa nachádzajú medzi križujúcimi sa bitovými a adresnými vodičmi a pamäť nepoužíva tranzistory. Pamäť môže byť viacvrstvová, pričom prvé vyrábané čipy majú dve vrstvy.

Na rozdiel od NAND flash pamäti, používanej u dnešných SSD diskov a ďalších pamäťových produktov, sa u 3D XPoint môžu adresovať a zapisovať jednotlivé pamäťové bunky priamo a individuálne bez potreby vymazania celých blokov.

Parametre

Úplne presné parametre novej pamäte spoločnosti nezverejnili, avizujú ich v rádovom porovnaní s doterajšími technológiami DRAM a NAND flash.

Oproti NAND sú čipy novej pamäte stovky krát až tisíc krát rýchlejšie. Toto zrýchlenie sa týka zrejme zápisu, bude ale podľa Intelu výrazne rýchlejšia aj pri čítaní. Pre úložné produkty používajúce nový typ pamäte sa pre využitie ich možností počíta s pripojením cez zbernicu PCI Express a protokolom NVMe, pričom celé produkty majú byť 10-krát rýchlejšie ako NAND flash produkty pripojené cez rovnaké rozhranie.


Základná architektúra a výhody 3D XPoint, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Intel)



Oproti NAND majú mať nové pamäte aj tisíc krát vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov.

Výhodou oproti DRAM používanej dnes ako operačná pamäť je trvanlivé uchovávanie dát a vyššia hustota, ktorá bude dosahovať 8 až 10-násobok.

Nevýhodou oproti NAND flash bude nižšia hustota a vyššia cena, nevýhodou oproti DRAM vyššia pristupová rýchlosť. Tá sa bude pohybovať už v rádoch nanosekúnd, stále bude ale vyššia ako u DRAM.

Prvé čipy sú dvojvrstvové a majú kapacitu 128 gigabitov, teda 16 GB.

Príchod na trh

Spoločnosť pri dnešnom oznámení avizovali štart výroby a prezentovali vyrobený štandardný zrejme 30-cm plát plný čipov 3D XPoint.

Kedy presne odštartujú masovú výrobu neinformovali, obe spoločnosti ale prinesú pamäťové produkty postavené na nových čipoch v budúcom roku.

Zároveň podľa Intelu aj Micronu nové čipy vďaka svojim parametrom otvárajú možnosť úplne nových pamäťových produktov a architektúr, keď umožnia bližšie k procesoru umiestniť väčšie kapacity pamäte. V ambicióznom pláne práve podobnú novú architektúru označenú The Machine a využívajúcu novú tzv. memristorovú pamäť avizovala v minulom roku spoločnosť HP, potom ako sa jej ale stále nedarí reálne takúto pamäť uviesť svoje plány revidovala a túto pamäť z návrhu The Machine odstránila.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

"Výhodou oproti DRAM používanej dnes ako operačná pamäť je trvanlivé uchovávanie dát"


To je vyhoda?
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

jasné že je to nevýhoda, kto by chcel pamäť ktorá trvale uchová obsah do nasledujúceho prepisu...a to bez napätia, kua???
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

chlapci moji 5ka sadnut a na doucovanie do DSL archivu...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ano, je, nielen sa data nestratia pri poruche napajania, ale zaroven nemusia byt stale obnovovane, teda mensia spotreba.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Aha, dik za vysvetlenie.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A potom pride NSA, zobere ti ntb, vytiahne baterku a bez obav a v pohodicke vo velkom NSA kancli si neskor popozeraju ze co si to na tom ntb prave robil.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

nezabudaj, ze si to bez baterie vytlacia vo velkom kancli cez wifi z tej pamate priamo na velkej tlaciarni
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No len operacna pamet ta sa prepusije niekolko tisickrat za hodinu cize potom ked to chces pouzivat ako operacnu pamet mozes tu pamet do tyzdna hodit do kosa operacna pamet nikdy nebude moct uchovavat data nakolko ta funguje na principe kondenzatorov a keby to tak nebolo tak ta pamet by mala zivotnost par dni neexistuje material ktory dokaze permanentne uchovavat data tak ze si elektrony uchova v sebe a nasledne ich vymaze omnoho lepsie su na to kondenzatory tie jedine zvladnu trilion yotalionov prepisov lebo nenarusujes ich struktury pridavanim a uberanim elektronov tak ako pri pametiach ktore uchovavaju dlhsi cas elektrony vo valencnych vrstvach
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby neexistovali doterajšie technické obmedzenia, tak by to aj bolo odjakživa a nikdy by nevznikli rýchle malé pamäte a pomalé veľké pevné disky
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Aké obmedzenia?
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Take odmedzenia, ze vo fyzikalnej realite su vacsinou nepriame umernosti, len bezna ludska masa si to neuvedomuje.

Otazka je ci toto bude vystrelok (samozrejme v dobrom) od regresnej priamky, alebo do zapadne do zabudnutia ako dalsich 50 podobnych oznameni o 1 TB optickych kotucoch a revolucnych pamatiach za posl. 10-12 rokov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A) zoberme si rychlost zaznamoveho media (latencie ci kontinualka) a jeho kapacitu:

1) registre CPU, latencia 1-2 CPU cykly (zlomok ns), rychlost jednotky TB/s, alebo aj viac, kapacita radovo 100 B ci 1 kB
2) L1 cache CPU, dnesne CPU maju taky rychly cache system, ze pred 15 rokmi by sme z toho odpadli, latencia 3-4 cykly (zlomok ns), kontinualne rychlost citanie/zapis radovo stovky GB/s (najnovsie L1 cache Intelu maju kontinualky az 1 TB/s !!!) a kapacita zopar 10 ci zopar 100 kB
3a) L2 cache CPU, latencia 10-12-14 cyklov CPU (cca 10 ns), kontinualny pristup stale aj stovky GB/s, latencia desiatky cyklov CPU (cca 30-50), kapacity radovo MB
3b) L3 cache CPU, latencia desiatky cyklov CPU (stovky ns), kontinualny pristup stale okolo 100 GB/s (ale uz sa v pomalosti blizi k rychosti RAM), latencia desiatky cyklov CPU (cca 30-50), kapacity radovo MB ci 10 MB
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

4) RAM, latencia tisice CPU cyklov (radovo cca 50-100 ns), kontinulany pristup 1 - 30 GB/s od suchej single channel 266 MHz DDR2 po tripple/quad channel DDR4 3200 MHz, kapacita radovo GB ci desiatky GB
5) SSD, latencia statisice CPU cyklov (radovo cca 0,1 mikrosek), kontinualny pristup radovo 100 az 1000 MB/s (30 MB prve SSD az 550 MB/s posledne bezne SSD), kapacita radovo niekolko 100 GB
6) HDD, latencia miliony/desiatky milionov cyklov CPU (radovo 10 milisek), kontinualny pristup radovo 100 MB/s (od 20 MB/s pri suchom 60-80 GB modeli spred 10. rokov po 150-170 MB/s dnesnych diskov), kapacity radovo jednotky TB
7) zalohovacia paska, latencia miliadry/desiatky miliard cyklov CPU (az niekolko desiatok sekund! sa musi pretacat), kontinualny pristup radovo 100 MB/s, kapacity radovo TB, ci az desiatky TB

Krasna nepriama umernost: cim vacsia kapacita, tym nizsie rychlosti (pristupove doby aj kontinualne) a naopak.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

RAMky sú už aj pod 35ns...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jo, ale ide o radove priblizenie, proste su to desiatky nanosekund (od 10^1 po 10^2) a nie napr. od 10^(-1) po 10^0 nanosekund :)))
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ssd sa robia radovo aj v tb :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

bezne spotrebitelske nie, tie su v radoch od 10^11 po 10^12 bajtov, cili 100 GB az 1 TB

pozn.: ano aj nove 2 TB ťamťungy spadaju radovo pod 1 TB, pretoze ked spomenieme rádovo, ide nam o logaritmy
no a dekadický log(2 000 000 000 000) je blizsie k 12 alebo 13? aha ho 12,301......
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

az 3,1622 TB je v logaritmickom a teda rádovom/násobovacom strede medzi rádmi 12 a 13

totiž 3,1622 TB je 3,1622-nasobne viac ako 1 TB a sucasne 3,1622-nasobne menej jak 10 TB :)))))))
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

B) mnozstvo informacia a ich trvacnost:

Vztah nie je samozrejme uplne presny (napr. linearny ci logaritmicky), avsak korelacny koeficient je prilis velky aby sme ho ignorovali. Cim viac informacii na mediu, tym ma mensiu zivotnost, plati to od napisov v kameni z cias stareho egypta spred 3 tisicroci pred Kristom (mnozstvo informacii radovo 1 kB, trvacnost radovo 10000 rokov) az po heliove ci sindlove 8-10 TB HDD. Do minulosti by sme dokonca mohli ist az po zaznam cisel do vestickej vrublovky (kost vlka spred 35 tisic rokov, kde su zaznacene prirodzene cisla do 20 ako zarezy). Vsetka cest niektorym diamantovym super-hyper trvacnym DVD, ktore sa snazia vytrcat od regresnej priamky.

A opat krasna nepriama umernost: cim vacsia kapacita tym mensia trvacnost a naopak. Data na tom 10 TB disku iste nevydrzia 35 tisic rokov, ani 5 tisic, ani tisic, ani sto ...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

C) mnozstvo informacii a orientacia/vyhladavanie novych/filtrovanie informacii:

Ich sucinom moze vzniknut nieco ako "efektivita spracovavania a narabania s informaciami" a sucin tychto velicin je cca radovo konstantny (opat vsak len fuzzy priblizne), t.j. ked sa jedna velicina zvacsi (napr. mnozstvo informacii), druha sa zmensi (schopnost orientacie/vyhladavania/filtrovania novych informacii) no a opacne. Nech zije Google, ktory chvalabohu "kazi" toto pravidlo a vytrca mimo regresnej priamky.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

D) ze by sme zabrdli do kvantovej mechaniky, podla ktorej urcit zaroven presnu polohu a presnu hybnost subatomarnych casti je nemozne? Akoze nam to vyzera princip neurcitosti zapisany rovnickou: (detla_d)*(delta_p) > 2*pi*h .. t.j. nepresnost v urceni polohy KRAT nepresnost v urceni hybnosti je vzdy vacsia ako konstanca 2*pi*h (kde h je planckova konstanta) ... zasa sucin dvoch vecilin: nepresnost v urceni polohy a nepresnost v urceni hybnosti. Chvala panu bohu (ci inej nadprirodzenej entite), ze planckova konstanta je tak mala, inak by boli kvantovo-mechenicke prejavy na poriadku dna aj v makroskopickych meritkach.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

E) sucin univerzalnosti stroja a jeho spotreby (resp. ak chceme tak aj efektivity v opacnom zmysle) je opat fuzzy konstantny. Cim viac univerzalny stroj/suciastka, tym mensia efektivita a vyssia spotreba. CPU moze mat sice spotrebu 125-130 W (ak ide naplno), ale zato je sakramentsky univerzalny, ze by sa Turing v hrobe obracal. GPU moze mat sice efektivitu 50x vacsiu, ale zato nie vsade, iba pri grafickych operaciach, resp. customizovanych GPGPU vypoctoch, ktore sa nam krkolomne podarilo optimalizovat rozchodit, ale Total Commander ci OS si na GPU nespustim. Moze existovat super-hyper hardverovo specializovany cip s este 100x lepsou efektivitou oproti VGA (spotreba 0,01 W na GFLOP), ale taky cip vie robit len jednu jedinu konktretnu ulohu/vypocet ci triedu uloh (napr. akcelerovat multimedia konkretnymi kodekmi ci akcelerovat patricne kryptograficke algoritmy) a okrem toho bez prepacenia ani h**no (lebo ani OS na nom nenabootoje).
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

boha pjetro co si sa najedol dnes si mudry
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kurňa, tak to je fest výhoda!
Si predstav vypnúť počítač kváži len odpojením napájania (žiadne ukladanie súborov, prepisovanie ramky na disk a iné hovadiny, vypneš prúd a hotovka).. a štartovanie počítača? Načo? Hneď ako ho zapneš všetko v RAM je načítané, takže potrebuješ čas len na prebudenie hardvéru na doske .. jedna dve sekundy a pracuješ s PC v stave v akom si ho vypínal.

No som veru zvedavý či sa architektúry na tomto postavenej dočkám aspoň do 5 rokov (už minimálne 5 rokov sa podobné projekty spomínajú).
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Toto šlo urobiť rýchlejšie už za čias PMD-85!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nevyhoda - bezpecnost. Kedze doteraz sa ti RAMka pekne flushla a data si mal sifrovane na HDD. Ak by toto nahradilo RAM bude ju nutne sifrovat naco treba zas podporu CPU = spomalenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

JQlMQX http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrejme sa jedna o iny nazov pre memristory. Nova technologia sa fakt zide. Aj ked technologia by mala byt drahsia ako flash. Som zvedavy ci sa to aj realne ujme a casom nahradi flash. Len aby to nedopadlo podobne ako u oled monitorov, kde aj dnes je zobrazovadiel minimum, cena vysoka a zivotnost otazna. Napriek tomu je pokrok potrebny. Budem drzat palce nech im to vyjde a casom sa to presadi.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Tak masy sa uspokoja s elcedeckom z hypermarketu na splatky v akcii. OLED je fantasticka technologia, ale je problem ju presadit medzi masy. Pozri ako umrela plazma a pritom ma oproti LCD akejkolvej technologie vratane IPS, PLC atd. daleko lepsi obraz, vypalovanie uz bolo vyriesene akurat vyssia spotreba.. Ten kto na to ma si vie kupit OLED aj dnes, len je to v litroch, nic pre socky, zato lcd placku ma uzaj kazdy indian.
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

no najdolezitejsie je ze rozdiel ceny za pridany výkon je smiešny (myslím medzi LCD a OLED) a kym človek nie je naozaj kajšmentke či kožmeker, teda fajnšmeker tak dobrým osvetlením v miestnosti a nastavením obrazu sa dá dosiahnuť kvalita pre bežného človeka neroznateľná od OLED 60´ LCD telka stojí dnes 1000€ a OLED 40´stojí 3000
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

55" OLED stoji 2000 eur. Človek by musel byt slepy aby nevidel rozdiel oproti LCD. Problém je, že bežní ľudia sa v tom nevyznaju, nemajú kde porovnať (porovnavat v obchode je chobotina) a stále je to relatívne drahe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme ze pokrok je potrebny. Pre nenazranu, konzumno-spotrebnu sucastnost, je to priam otazka zivota a smrti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasné že je to nevýhoda!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ani ferritové pamäte kedysi nepoužívali tranzistory...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

jasné že nie tranzitory ale princíp hysterézie.../ale na tej doske bola aj kopa tranďákov ktoré ti maličké toroidíky obsluhovali...možno mám nejakú tú doku ešte v pivnici/
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw, Micron = Crucial
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Pleties jablka s hruskami,vyrobcu nand s vyrobcom koncovych produktov aj ked je to prepojene a niekto vnima Crucial len ako brand. Intel s Micronom spolupracuje viacako 10 rokov a prave Intel posunul svoje dve tovarne Micronu. Intel si niekedy vyrabal nand sam a prave tie tovarne predal Micronu s tym,ze Intel ma tam stale podiel. Crucial poziva od Micron len radice, mozno teraz aj nand. Crucial je sporebitelska odnoz, ktora pod Micron patri.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

jednoducho vysvetlene je crucial fabia a micron je skoda. Crucial je proste nazov pod ktorym micron predava "svoj tovar".
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

roobe pls jeb na tieto kokotske analogie, vyznie to fakt strasne nedobre
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Skus najprv googlit skor ako zacnes trebat blbosti a motat do toho dalsie veci.

https://en.wikipedia.org/wiki/Micron_Technology

takze znova
Micron = Crucial pre beznych koncovych zakaznikov.
CEO micronu, je CEO crucialu, je to ta ista firma.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Kruci, vôbec si nepochopil, že žiadny CEO Crucialu nejestvuje, krucinál!
(Podobne ako nejestvuje CEO Xeonu - len CEO Intelu.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

skor by sme mali smerovat k niecomu ako velky RAM disk kde by bol system a aj nejake velke miesto pre aplikacie a subory..atd..
solidny ramdisk ma pristup cca 7000-10000 na co sa nechyta vacsina dnes aj pci-ssd dskov od intelu seria 3700..2400-2700
problem je ze urobit si ramdisk na 256gb pamate aspon na 1600mhz ddr3 je brutalna cena a nedostupnost normalnych nie ecc alebo specialnych serverovych modulov.
dalej bezna doska na sockete 2011- ma 8 alebo 16 ram slotov , 16 len na dvojprocakovych dokach ..
niekedy ma aj windows problemy z ram diskom v urcitych situaciach.
vlasten ramka mi pri dnesnych rychlich ssd pripada ako nevyuzita.. akesi zbytocne premostenie v komunikacii medzi cpu,radic,pci a ine kombinacie..
mozno by bolo dobre nejake riesenia velky ramdisk kde je vsetko ako na C: a za tym bezny ssd v ssd slote kde by sa priebezne system zalohoval pre pripad okamziteho vypadku prudu..ci zatuhnutia.. otazne bu bolo aka by to bola zataz pre hrdlo ramdisk a zalozny ssd...??


Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

1. RAM disk je hlúposť; oveľa lepšie je využiť to „záložnú“ RAM (z hľadiska OS – tzv. „cache“);

2. Nemáš ani zrejme ani predstavu, aký je obrovský rozdiel medzi operačnou pamäťou a vstupno-výstupným úložným zariadením...

3. No vidíš – sám si napokon aj vlastnou úvahou došiel k tomu, že si napísal hlúposť s tým „RAM diskom“ a že jediné rozumné riešenie je popísané v bode č. 1. Ibaže by to nebolo tak, ako si to popísal ty, ale tak, ako som to popísal ja. Všetko by bolo na úložnom zariadení (napríklad na SSD) a namiesto RAM disku by to bolo v „záložnej“ pamäti OS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

rychlych
Odpovedať Hodnotiť:
 

"nevýhodou oproti DRAM vyššia pristupová rýchlosť"
nie som si istý správnosťou tohto tvrdenia
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

ak by mal hdd ( v zmysle zariadenie co nastalo uklada data aj bez prudu) vyssiu rychlost ako RAM, tak by medzistupen RAM nebol potrebny :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

rýchlosť, doba, hrušky, jablká, idem radšej spať ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Má tam byť samozrejme "doba" a nie rýchlosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetko je lepsie ako flash
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://i.imgur.com/sb4DGwK.jpg
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslis flash od adobe? Plne suhlasim ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Konecne nieco schopne, zvlast ked jedina pouzitelna technologia (HDD) je tu takmer 60 rokov (flash je hracka)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vizera to ako plastovy obal z CD
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ty vYzeráš ako cigoš, čo sa snaží písať
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Takze HDD pomaly zomiera, SHDD bol macko-pes, SSD je tu a este par rokov bude, a tato technologia prinesie ultra rychle disky, a mega durability oproti dnesnym spickovym SSD. Future is coming.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

este tie baterky zlepsit...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Nepovedal by som, že HDD zomiera. Keď mi ukážeš SSD so spoľahlivosťou a veľkosťou (1/3/6+ TB) HDD, potom nad prechodom pouvažujem.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

6 TB SSD-cka su bezne v predaji.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vraj to nič nevydrží. Aká je realita?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hah. Kam sa hrabu na DSHD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa spamataj. naco by kto robil mega durability (napr. aj u HDD). ved motorom modernej ekonomiky je neustala vymena. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

HDD teda rozhodne nezomiera a darí sa mu celkom dobre...! :-D

SHDD je úplne tou najlepšou voľbou pre prenosné počítače. Konečne si to všimli aj výrobcovia a do nových prenosných počítačov konečne dávajú takéto krížence.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si to povedal v roku 2010 poviem ze ok, ja mam minimalne 3 roky v laptopoch vylucne SSD. Zaspal si dobu.

Kto si da do laptopu SHDD je dilino.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aha, takže podľa teba výrobcovia laptopov sú dilinovia, čo zaspali dobu?!

V Appli sú dilinovia s Fusion Drive?!

Podľa mňa je dilino ten, kto si v laptope vymení SHDD za SSD.

Samozrejme, najlepšie je niečo ako WD Black2. Sám som zohnal jeden taký nový za 90 € zo Švajčiarska. Tu majú vysoké ceny, ale v zámorí sa dajú (alebo aspoň dali) zohnať aj za 110 € (tiež mám odtiaľ jeden).

Ale pokiaľ to nemá byť WD Black2, tak jedine SSHD! SSD sú nehorázne drahé a nemajú dostatočnú pojemnosť (kapacitu), čo je to, čo potrebujem oveľa viac než rýchlosť, pretože nižšia rýchlosť ma nikdy nebude tlačiť tak ako nedostatok priestoru. Ten pocit, že sa o voľné miesto nemusím strachovať, mi prevýši všetko, čím sa oháňajú SSD-čkari...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si davas do lapttopu porno tak jasne ze si do neho das tak prijebany disk. 1 TB SSD na dnesnu dobu staci v latope aj top profikom, ty strachopud.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super, takže majoritné OS a prehliadače budú mocť onedlho žrať 50-60GB operačnej pamäte.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To by musel byť kurevsky prasácky OS aby tolko žral. To ani Widle nedokážu :D
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

povedz to ešte raz a vezmú to ako výzvu. ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no super...microsoft sa už nevie dočkať, ked sa už bude bootovať len z jeho serverov na nete. A to bude ten OS ako služba... Žiadne inštalčky doma po šuflíkoch!:-)))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

[Heavy breathing]
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

"nevýhodou oproti DRAM vyššia pristupová rýchlosť. Tá sa bude pohybovať už v rádoch nanosekúnd, stále bude ale vyššia ako u DRAM. "

ehm ... nedochádza mi to nejako ^^;
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a už došlo ... asi je ešte skoro ráno :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len minútu ti to trvalo, to si na tom ešte dobre :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze pristupova rychlost radovo v minutach :P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mne este stale nedoslo .. hmmm .. pomoze niekto ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi chceli povedať že "nevýhodou oproti DRAM vyššia prístupová doba"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Malo tam byť 1000x rýchlejšej, pretože to porovnávali s NAND pamäťami spred 25 rokov. A aj kapacitne budú inde - nateraz sa zastrájajú s kapacitou v ZB...
A čo bude na nej 1000x "lepšie"? No asi nič...
Odpovedať Hodnotiť:
 

suhlasim, v poslednej dobe sa tu rozmohli nadpisy, ktore asi maju ucel zaujat, ale v skutocnosti vyvolavaju dojem, ze autor clanku nevie o com pise - alebo minimalne zavadza...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár