neprihlásený Piatok, 10. mája 2024, dnes má meniny Viktória
WiFi routery začnú podporovať 160 MHz kanály a reálne gigabitové rýchlosti

Značky: Wi-Firýchlosť

DSL.sk, 5.6.2015


Ďalšou inováciou, ktorá sa postupne začne presadzovať u komerčne dostupných WiFi routerov posledného WiFi štandardu 802.11ac, je využívania širších 160 MHz kanálov.

Svoje prvé WiFi čipsety pre routery s podporou tejto technológie tento týždeň totiž predstavil aj významný výrobca WiFi riešení Qualcomm Atheros a novú platformu postavenú na WiFi čipoch s podporou 160 MHz prvýkrát avizovaných na začiatku roka predstavil aj druhý významný výrobca Broadcom.

Aktuálny WiFi štandard 802.11ac fungujúci v pásme 5 GHz pridal oproti 40 MHz kanálom v 802.11n povinnú podporu komunikačných kanálov širokých 80 MHz a voliteľnú podporu kanálov širokých 160 MHz. Zároveň voliteľne umožňuje spojiť dva nesusedné 80 MHz kanály.

Využívania 160 MHz kanálu zdvojnásobuje maximálnu linkovú komunikačnú rýchlosť na 867 Mbps pri komunikácii dvoch zariadení s jednou anténou respektíve na 1.69 Gbps pri komunikácii zariadení s podporou MIMO 2x2, teda dvomi anténami na klientskom zariadení aj prístupovom bode.

Bežné klientské zariadenia, smartfóny, tablety aj notebooky, majú zabudovanú buď jednu alebo maximálne dve antény a komunikácia cez 160 MHz kanál im tak umožní prvýkrát posunúť reálnu komunikačnú rýchlosť pri optimálnych podmienkach aj na rádovú úroveň 500 Mbps až 1 Gbps.


Prvý router s podporou MU-MIMO, Asus RT-AC87 (foto: Asus)



Ako sme informovali v tomto článku, ďalšou inováciou v prichádzajúcich nových WiFi routeroch je podpora technológie MU-MIMO, Multi-User Multiple-Input Multiple-Output. Tá dokáže vďaka formovaniu vyžarovacích diagramov z routera naraz odosielať dáta na viacero zariadení a efektívne tak využiť viac antén routera.

Obe technológie samozrejme ale vyžadujú aj na klientských zariadeniach pre využitie 160 MHz kanálov a MU-MIMO explicitnú podporu týchto technológií.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AMD výraznejšie zvýšila podiel v CPU pre desktopy
K dispozícii nová Fedora 40 pre Macy s ARM procesormi
Detailný pohľad na nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Vesmírny Boeing poletí najskôr o viac ako týždeň
Odštartoval ďalší sci-fi seriál od Apple
Apple prekvapivo predstavila nový procesor M4 pre PC, prvýkrát ho použila v iPade Pro
Podpora RISC-V v Androide sa komplikuje, Google ju odstránil zo spoločného jadra
V Česku bude plošne dostupná gigabitová symetrická optika
Vesmírny Boeing znovu neodštartoval, problém ale teraz nebol v lodi
Avizované 150 TB a 300 TB flashové SSD


Diskusia:
                               
 

Som z toho MIMO!!!
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Tiež nechápem ako na šírke 160 MHz možno preniesť 1 Gbit/s.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak ako na 4kHz linke prenasali modemy 33kbit/s respektive 56kbit/s.

Neprenasas len 0/1 ale viacbitovu informaciu - mas viac urovni ktore rozlisujes.
4 urovne - 00/01/10/11 - dva krat rychlejsie
8 urovni - 000/.../111 - tri krat rychlejsie
atd

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Viacúrovňový signál má väčšiu šíku pásma, treba ho zložiť z vyšších harmonických zložiek. Takže sme zasa pri šírke pásma, nedá sa to. Niekde je chyba v článku.

4 kHz linky neprenášali 33 kbit/s. Taká linka musel mať niekoľkonásobne širšie pásmo aby to preniesla.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Pozri si technologiu analogovej linky. Sirka 4Khz. Nie je to nejake panske huncuctvo, na hlas to staci. Kedysi ked sa telefony prenasali analogovo multiplexovane to inak neslo.
Na konci kazdej modernej linky je 4kHz filter a hned za nim 8kHz sampler, ktory to prevedie do digitalnej podoby.
Pocet urovni x 8kHz = datovy tok.

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Fyzika nepustí, je to blbosť. Linky boli kedysi nefiltrované a prenášali Mbit/s. Ktovie ako to bolo s tými filtrami. Cez 4 kHz kanál by si mal pocit že sa rozprávaš s plechovým hrncom.
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

Fyziku nastuduj, k tomu zaklady teorie komunikacnych systemov a potom pis.

Ako asi ustredna prenesie tie *Mbit/s ked ma 1000 hovorov vedla seba z BA do KE? Prenasa 1000x *Mbit/s = *Gbity/s?
Prenasali sa 4kHz kanaly: http://dopice.sk/dEB

Na porozumenie beznej ludskej reci staci 0,5 - 3 kHz pri beznej reci. A ano, neznelo to ako zaznam na CD Audio.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ten obrázok nedokazuje to o čom sa bavíme a nakreslil by som krajší. :-)
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Prosim, prosim, nakreslis mi to pekne a jasne?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

keď zaplatíš, prečo nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Peniaze som poslal. Doklad si mozes pozriet tu tu alebo tu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidíš aký si blbý? Neposielaj peniaze do predu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Su samozrejme viazane. Uvolnene budu automaticky az ked ukazes obrazok. Mal si si pozriet doklad, bolo by ti to jasne a teda je zrejme, kto je tu naozaj blby. (sorry, ale ty si s tym zacal - kedze si zvrhol tuto diskusiu z faktov na opakovanie toho isteho a este aj urazky k tomu, uzatvaram to ako debatu s trolom/blbcom - mozes si vybrat co ti pasuje viac)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to si ich ešte neposlal, keď sú viazané. Môžeme spísať zmluvu na vyhotovenie diela? PS: Troll nie je blbec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

4kHz stačia na hlas ved aj to znelo jak hrniec ta čo ten vyššie rieši
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to sa teda velmi mylis. Pozri si rozne schemy kodovania a uvidis ze to nie je tak ako vravis. To ze kolko sa da preniest, zavisi od sirky pasma a od SNR (odstupu signal/sum), moderne modulatory dokazu to vyuzit takmer na doraz teoreticky limitne hodnoty.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Daj linku alebo odborne popíš. Je to perpetum.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Not sure if troll...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri fazovej modulacii kolko urovni/stavov mozes mat ? ..... spravna odpoved je nekonecno a inak ked si uz spomenul fyziku, kapacita kanala ja dana C = Bvf log2( 1 + P/N ) [bit/s] kapacita, sirka pasma, signal, sum alebo tiez
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podľa tvojho vzorca, ak je šum nulový, šírka pásma je nekonečná? Čo si sa s koňom zrazil? :-)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

prečo by sa mal s koňom zraziť? ... ak máš nulový šum, tak dokážeš rozlíšiť aj nekonečne malý rozdiel v úrovni signálu a ak každej úrovni signálu priradíš jedinečnú hodnotu a tých úrovní máš nekonečne veľa, tak ak šírka pásma je nekonečná ... a práve preto, že v reálnom svete (rušenie, kozmické žiarenie, atď.) nie je možné preniesť signál s nulovým šumom, sú šírky pásma konečné ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aby som túto nezmyselnú debatu ukončil, odporúčam ti naštudovať si Fourierove transformácie, ako mi to radí diskutér nižšie. Až potom sa vráť a píš. Uvidíš, že akákoľvek odchýlka od sínusoidy vyžaduje šírku pásma, čím ostrejšia odchýlka, tým širšie pásmo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

skúsim ti to tak nejak "polopate" vysvetliť ... predstav si, že prenášaš sínusoidu 50Hz namodulovanú na nosnú 2,4GHz, ktorá v každom celom cykle má odlišnú amplitúdu v rozsahu od 0x do 1x a vypočítaj si potrebnú šírku kanála na prenos tejto sínusoidy ... to číslo si zapamätaj ... a potom si predstav, že vo vysielačí máš 1 bitový D/A prevodník, ktorý ovplyvňuje amplitúdu 50Hz sínusoidy a v prijímači máš 1 bitový A/D prevodník, ktorý meria amplitúdu tej sínusoidy v špičke 50 krát za sekundu - dáta z neho znamenajú prenos 50 bitov za sekundu ... a potom si predstav, že tam máš vo vysielači 8 bitový D/A prevodník a v prijímači 8 bitový A/D prevodník - dáta z neho znamenajú prenos 50 bajtov za sekundu ...a potom si predstav, že máš prenos s nulovým šumom a nekonečne bitový bezšumový D/A a A/D prevodník - aká bude prenosová rýchlosť dát? ... a napokon, ako sa zmení šírka kanálu zmenou rozlíšenia prevodníkov? ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akákoľvek sínusoida prenáša 0 bitov za sekundu. Keď už nechceš čítať Fouriera, tak si aspoň vygoogli "zložené kmitanie".
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu sa práve nebavíme o zloženom kmitaní, ale už neviem, ako inak ti to mám vysvetliť a zároveň neprekročiť limit na dĺžku komentára ... asi nijak, nemá to zmysel ... choď si pripraviť knihy na zajtra, umyť zúbky a spinkať ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Medzi mechanickým a elektrickým "kmitaním" v tom nie je rozdiel. Ak sa nedokážeš vyjadriť v komentári, tak sa nedokážeš vyjadriť vôbec. Možno polikáš zubnú pastu, tak preto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na zmenu amplitúdy v celom cykle nepotrebuješ širšie pásmo ... hoď si to aj do furiéra, keď sa ním toľko oháňaš ... prípadne si naštuduj, ako fungoval modulátor a demodulátor pri prenose dát telefónnou linkou ... alebo najlepšie, prestaň sa vyjadrovať k problematike, v ktorej máš vážne nedostatky ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na zmenu amplitúdy treba šírku pásma úmernú rýchlosti zmeny. Opäť ti otrieskam o hlavu, že čím väčšia prenosová rýchlosť, tým väčšia šírka pásma. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zmenu rýchlosti som ti jasne definoval a preto väčšiu šírku pásma nepotrebuješ ... skúsim ešte jeden príklad a ak už ani potom nepochopíš, tak končím, nemá to zmysel ... ak amplitúda na výstupe prijímača je 0,7924 V a rozsah hodnôt je 0V až 1V, tak výstup z 1 bitového prevodníka bude 1 (0,5V<X<1,0V), z 8 bitového prevodníka bude 11001011 (203 dec), zo 16 bitového 1100101011011011 (51931 dec), atď. až po nekonečne bitový prevodník ... signál sa nemení, šírka pásma je rovnaká, ale objem dát narastá s rozlišením prevodníka ... chápeme? ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chceš snímať úroveň sínusoidy alebo dátového toku? Dátový tok nemá tvar sínusoidy. Čím je tvar zložitejší, napríklad využíva viac úrovní, tým potrebuje širšie pásmo. Môžeš skončiť, ja reagujem iba preto že sa zabávam na tvojich blbostiach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fázová modulácia je zmena tvaru signálu a na to tiež znova šírku pásma. Frekvenčné perpetum sa nekoná.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nastuduj si Fourierovu transformaciu a potom sa vrat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naštuduj si ju ty, ja z nej práveže vychádzam. Fourierova transformácia nepustí, šírka pásma je potrebná.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, vies, ono ma aj fazovu cast... pust si FT na sin a cos funkcii a cuduj sa svete, oni budu mat take iste magnitudove spektrum...
Odpovedať Hodnotiť:
 

opakuješ sa, zmena fázy je zmena tvaru
Odpovedať Hodnotiť:
 

cancer incomming
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Brain and testicles cancer, to be more specific
Odpovedať Hodnotiť:
 

zvacsi sa aj dosah signalu pr tychto nizsich frekvenciach? pripadne rusenie prekazkami (stena) by malo byt mensie, nie?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

to je sirka kanala,nie pouzivana frekvenica,,realne je to pasmo pri spominanych frekvenciach 5GHz

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

jedná sa o šírku kanálu a nie rozsah pásma, takže nie

dosah a penetrácia pevných prekážok zostáva nezmenená len sa mení možná maximálna rýchlosť
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zaroven sa ale vyuziva vacsia cast vyhradeneho frek. pasma. Staci, ze jeden sused bude mat takyto router a bude to rusit naraz viacero kanalov. Dnes uplne bezna vec, ze clovek zapne v panelaku wifi a najde mu 20+ roznych sieti...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skor by som povedal,ze clovek zapne wifi router,pripadne AP a chce si nastavit dobry kanal... Zisti ze je vlastne v malom panelaku cca 8 wifín, alebo 10 wifín tak i tak vlasne nie je volny kanal.. kedze kazdy ma zapnute nie len klasiku ale aj nejake to Nko..
Ak sa nemylim, tak u 2,4ky to bolo dakedysi b - vyuzilo 3kanali,g - vyuzilo 5 kanalov a Nko myslim 7 kanalov,
Respektive to,ze sirka pasma zasahovala do kanalov pred a za nastavenym kanalom,cim bol vacsi sum na kanali a bla bla bla...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nie, B aj G realne pouzivaju len jeden kanal, avsak kanaly su k sebe blizsie ako je sirka pasma kanala a teda sa prekryvaju.
N moze volitelne (nemusi) pouzivat dva kanaly, norma hovori, ze druhy kanal ma byt +2 alebo -2.

Ak by si chcel mat vedla seba WIFI siete, ktore neustale vysielaju a neovplyvnuju sa, vies pouzit iba 3 kanaly:
http://dopice.sk/dEA
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

pokial by si siel podla stareho 802.11 s modulacnymi rychlostami 1 alebo 2 mbit/s; tak mozes podla u nas platnej normy pouzit vsetkych 13 kanalov (5 MHz sirokych) a ovplyvnovat sa nebudu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale bavime sa pod clankom kde sa spominaju gigove rychlosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz aj tie Kanaly su plne to clovek aby uz normalne uz po ceste alebo chodniku chodil.

kus od veci ale hadam pobavi :-)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

ked porozumie a je prepracovany v tomto teple, pobavi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak povedané modulacie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak povedane ondulacie..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak ondulovane, modulacie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak mondulovane, ovulacie
Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom sa nahde nejaky CumiZgumi, ktory takyto router napoji na 3Mbit DSL niekde v Hornej-Dolnej a zacne vyvolavat na Hotline, ze mu nejde internet rychlejsie, teda gigovou rychlostou a popritom mu to v ikonke dole pise, ze pripojenie je gigove a signal na urovni vyborny....
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár