neprihlásený Utorok, 26. novembra 2024, dnes má meniny Kornel
Ľudia jasne porazili v pokeri najlepší počítač

Značky: umelá inteligenciazaujímavosti

DSL.sk, 12.5.2015


Najlepšie počítačové algoritmy sa zatiaľ nedokážu vyrovnať najlepším ľuďom v hraní pokeru.

Vyplýva to z výsledkov súboja medzi algoritmom Claudico vyvinutým na Carnegie Mellon University v Pittsurghu a štvoricou ľudských hráčov zo svetovej špičky, ktorý sa konal v uplynulých dvoch týždňoch.

Claudico sa súťaže zúčastnil ako softvér od víťazného tímu z posledného ročníka pravidelnej súťaže najlepších algoritmov v pokeri.

Súťažilo sa v nelimitovanom Texas hold 'em, pričom proti sebe hrali dvaja hráči, počítač proti každému z hráčov samostatne. Aby sa eliminoval vplyv náhody, súboje boli rozdelené na dve dvojice a v každej dostával v jednom súboji počítač také karty ako hráč v druhom súboji a naopak.


Superpočítač Blacklight (foto: CMU)



Hráči hrali cez počítačové rozhranie, pričom Claudico bežal na superpočítači Blacklight na univerzite CMU. Blacklight je typu SGI Altix UV1000 s 512 osemjadrovými Intel Xeon 7500 procesormi a najmä 16 TB zdieľanej pamäte.

V hre s použitými pravidlami môže podľa tvorcov algoritmu vzniknúť celkovo 10 ^ 161 rozličných situácií.

Pre celkový výsledok súboja sa výsledky všetkých štyroch jednotlivých súbojov sčítavali. Súboj celkovo jasne vyhrali ľudia, ktorí nahrali 732.7 tisíc dolárov, a Claudico bol rovnakú sumu v mínuse. V jednotlivých súbojoch v troch prípadoch algoritmus prehral, pričom hráči nahrali 213.7, 529.0 a 70.5 tisíc. Vo štvrtom súboji s Jasonom Lesom algoritmus vyhral 80.5 tisíc dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Až 9.5% programátorov má mať mimoriadne nízku produktivitu
Aj Xiaomi bude mať vlastný procesor pre smartfóny
NASA si objednala vypustenie helikoptéry na Titan, od SpaceX
Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov


Diskusia:
                               
 

hm, a mňa porážal pred mnohými rokmi už strip poker :(
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

na atari xe (pre upresnenie)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Mellisa bola fajna ked si ju dal dole :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

REKLAMA NA HAZARD.
komu sa ešte dáme oklamať.

Tento príbeh obsahuje všetko čo má obsahovať dobrá reklama, škoda že je to len 1/2 pravda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je blbe, ked sa pre atari musis vyzliekat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pocitac nevie riskovat, a radsej da FOLD. V rom je jeho slabina. Ak dlhsie nechodia dobre karty, rychlo prehra.
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

slabina bude nie len v rom, ale aj v ram
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

"Pocitac nevie riskovat" - to hovoríš na základe analýzy algoritmu?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

na zaklade analyzy random clanku na nete
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

asi mal zle karty
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Mal také karty, ako druhý hráč s ktorým taktiež prehral.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Ako mohol mat tie iste kary ako hrac? Tvrdis, ze 1 vec dokaze existovat na 2 miestach naraz? Pokial viem, dokazu to len niektore castice.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

No mam pocit, ze Ty si pocitac. A to este s mizernym algoritmon. Normalny clovek totizo vete "Kupil som si tie iste saty, ako mas Ty." celkom lahko pochopi. ;-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ak som ti tie saty predal a ty si mi ich nehal, je to mozne.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Gramaticky správne je "také isté šaty", čo znamená iná inštancia (iný objekt) tej istej triedy. Ale "tie isté šaty" skutočne znamená tá istá inštancia (ten istý objekt).
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Takze prvy krat som sa mylilba druhy krat som mal pravdu. To vyvracuje, co 48484 o mne povedal, ze som asi pocitac. Mylit sa je totiz ludske... Ak som teda nebol naozaj PC naprogrampvany tak, aby som sa mylil.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Bola reč o šatách a zrazu oblek. Dačo mi uniklo??
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

moč?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

easy, pleasy...
som pocitac, hram s tebou a pistom.

hra ja vs reikii:
reikiiho karty: srdcova sedma, srdcovy kral.
moje karty: pikova trojka, karova deviatka
na stole: srdcova dvojka, srdcova deviatka, krizova sedma...

hra ja vs pista:
moje karty: srdcova sedma, srdcovy kral.
pistove karty: pikova trojka, karova deviatka
na stole: srdcova dvojka, srdcova deviatka, krizova sedma...

nasledovne v oboch hrach pojde:
karovy kral, pikova trojka...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

karovy kral nedojde, karovy kral sedi za prvym stolom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Co k tomu dodat - programatori spravili horsi algoritmus ako maju najlepsi svetovi hraci v hlavach.
Nevadi, daju zopar videokonferencii, doplnia databazu odohranych hier a budu dufat v skore zlepsenie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ked sa spravi machine learning na poker tak clovek prehra :D pocitac si spravi svoj algoritmus ktoremu nikto nebude chapat ako to robi :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ked niekto vyvinie samouciacu masinu, ktora dokaze vytvorit taky algoritmus, ze uz mu clovek nebude chapat (to uz je jedno ci na poker alebo na varenie vajec), tak ty uz na dsl.sk pisat nebudes. Ani nikto iny. DSL.sk nebude existovat a svet bude mat novy poriadok...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

cital som si o machine learning a v googli uz dokazali pocitac ucit sa hrat stare PC hry (space invaders a pod.) a ten PC to vie uz hrat lepsie ako ktorykolvek clovek na svete, a vraveli ze ani nevedia ako si ten PC tie algoritmi vytvara ale ze proste to funguje. Tak nevidim dovod preco by sa nemal PC naucit hrat takto nadludsky aj poker, najma ak by sa mu spravil nejaky jednoduchy DOS interface.
http://dopice.sk/doi
Chcem tym len povedat ze uz sme v AI dalej ako si si zrejme myslel.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty by si si mal najskor zopakovat learning slovenciny.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pokiaľ si PC vie zrátať [aj na starej 80286 s 512 KB RAM] počet kariet v decku a typy kariet ktoré ostali, prakticky nemá ako prehrať - resp. je to o náhode, ak mu budú konštantne chodiť nízke karty. Tzn. že ten PC len simuloval "človeka", a tak to bolo 50/50, či vyhrá, alebo prehrá. Alebo sa mýlim?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Alebo sa mylis.
Poker nieje len o kartach. Ked mi pridu 3x Queen a 2x eso, ale viem, ze v balicku je este 2x eso a 3x kral a oponent da "all in", tak ako sa zachovas? Blufuje? Alebo naozaj ma tie este viac super karty na ruke? Ak sa ako PC riadim cistou statistikou, tak "statisticky urcite blufuje" a dam call... Ale moj oponent vie, ze sa tak zachovam a preto to spravi len vtedy, ked tie karty dostane...

Takze konkretne v tejto hre nejde len o spocitanie statisticky najlepsieho tahu, ale aj o vytvorenie nejakeho psychologickeho modelu hraca a odhadovanie co ma na ruke (kde statistika je len jeden z parametrov)....
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Matematický parameter dopĺňa len šance protivníka, v tomto má vždy počítač výhodu. Zvyšok je o náhode, samozrejme. Bluffovanie a nebluffovanie, pokiaľ nenavrhnú dobrú a kvalitnú Ai, tak PC bude vždy viacmenej len tipovať. Tam je to o náhode. Čiže záver je taký, že to bola celé len náhoda?
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Nahoda, alebo skvor odhadnutie toho, co dany clovek realne "ma na ruke".
Kedze karty davali stroju/cloveku rovnke (ad clanok), tak nahodovost mozeme v znacnej miere vylucit (ak teda neberieme do uvahy "random" chovania cloveka alebo volanie funkcie "random" v PC).
V kazdom pripade pochybujem, ze clovek alebo pocitac si pozrie sance, zisti ze ma statisticku pravdepodobnost uspechu 97,24%, tak si "vygeneruje" nahodne cislo a pokial je z intervalu od 0% po 97,24%, tak do problemu ide a inak nejde. Pravdepodobne sa deje urcita logika vyhodnocovania predchadzajuceho spravania atd atd atd (co teda nieje len o nahode - dokonca to HLAVNE nieje o nahode)...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Človek disponuje aj intuíciou, na rozdiel od počítača. Aj keď technologická revolúcia ju takmer úplne zničila. Dimenzia intuície je mimo matematiky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Velmi zvlastna slovna kombinacia "prakticky nemá ako prehrať - resp. je to o náhode". Predsa ked je to o nahode, tak mas sancu prehrat. Priklad. Ak bude hrat pocitac rusku ruletu, dokaze velmi presne vyratat, aka je pravdepodobnost, ze sa zastreli, ale aj tak mu to prd pomoze, nakolko aj ked je pravdepodobnost najnizsia (1/6) aj tak tam ta gulka moze byt.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Studuju matematiku na vysoké škole (jsem zaměřený hlavně na pravděpodobnosti, statistiku apod.) a matematicky je tento článek naprosto nesmyslný…
1) Kdyby v pokeru nebyla náhoda, každou handu by se 100% pravděpodobností vyhrál ten nejlepší hráč u stolu. Zamíchání balíčku je náhodný jev a může i nejlepšího hráče na světě kdykoli předurčit k jisté prohře.
2) Je sice pravda, že jsou karty předem zamíchané a předem je jisté, co kdy přijde, ale pokud nikdo neví, jaká karta přijde, tak jsou při jednorázovém zamíchání pravděpodobnosti úplně stejné, jako kdyby se zbývající karty před flopem, turnem i riverem zamíchaly znovu, což už za náhodu považujete.

Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

3) V online pokeru se nic nemíchá. Karta se vždy vygeneruje náhodně z karet, které zbývají. Riverová karta se v případě potřeby (tedy pokud handa dojde až k riveru) generuje až ve chvíli, kdy je to nutné. Stejně tak karty na flopu a turnu.
4) Tvrzení, že v ruletě nemůžu vyhrát, můžu vyvrátit už jenom tím, že jsem v ruletě v plusu. Sice jenom díky různým promoakcím jako třeba hry zdarma, ale jsem.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

5) I bez promoakcí existuje určitá pravděpodobnost, že budu v ruletě v plusu i po odehrání miliardy her. V případě dostateně velkého počtu hráčů se pravděpodobnost, že aspoň jeden z nich bude po miliardě her v plusu, blíží 100%. Je to stejné jako tvrdit, že není možné vyhrát jackpot ve sportce, když je pravděpodobnost asi 1:14.000.000. Spousta lidí už ho vyhrála i přes to, že nikdo z nich nemohl ani zdaleka vsadit sportku 14.000.000krát.
6) „Jak už vidíte, v pokeru není žádná náhoda. A právě proto máte šanci.“ Blackjack v tomhle funguje úplně stejně jako poker. Předem se zamíchají karty a pak už tedy není náhoda, která karta je na kterém místě a postupným odkrýváním karet se mění informace, které hráč má. Stejně tak tedy podle vaší logiky můžete tvrdit, že ani v blackjacku žádná náhoda není a právě proto máme šanci.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

k tej sportke je vhodne podotknut, ze podobne ak sanca ze padne 6 na kocke je 1:6, tak 6-nasobne hodenie kockou nezarucuje ze aspon raz 6 padne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

naco vymyslat take somariny generovania po nejaku akciu

v baliku je 52kariet, najednoduchsie co ma napada v rychlosti: x = 52; rand(1,x)

s tym ze kazdej karte vymyslim id a potom vygenerujem 2karty pre kazdeho hraca a 5 spolocnych (s tym ze karty sa budu postupne akoze pridavat na stol, zalezi kde sa az akcia dostane), kazda vygenerovana karta bude uberat x-1 a tiez z pola, kde su definovane idcka kariet, resp. sa uz nebude dat vygenerovat v danom kole

koho to zaujima, ako funguje miesanie v najvacsej online pokrovej herni na svete: http://dopice.sk/doq
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na to je jeden jednoduchy algoritmus: mali tie "ludske" tahy opakovat a uhral by remizu (a vlastne by hrali vzdy dvaja ludia medzi sebou :D )
Som si spomenul na borca, sachoveho amatera, ktory vyzval v sachu dvoch "profikov" na simultanku. Hral ju tak, ze len opakoval tah toho druheho - cim potrapil oboch, ktori takto hrali vlastne proti sebe. Uz nepamatam ci to bolo v nejakej knihe, alebo naozaj, ale potesilo ...
Paradoxne poker kde je vyhra vecou nahody, bude asi pocitacom odolavat celkom dlho. Matematicky nie je problem vyratat aka je pravdepodobnost vyhry a vsadit podla toho, pripadne odhadnut vyhodnost dorovnania ale na druhej strane potom vie protivnik na zaklade vypocitanej stavky odhadnut "silu" protivnikovych kariet. Takze pocitac ma vyhodu presnejsieho ohodnotenia svojich kariet, ale nevyhodu pouzitia strategie, ktorych takto moze byt nekonecne vela ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Poker nie je o nahode, ale o tzv. ludskom faktore, ktory pocitac nema, pretoze ma len ombedzeny algoritmus. Pocitac bol stvoreny clovekom, preto logicky nemoze byt vyssie nez clovek. Pocitac na rozdiel od cloveka je len rychlejsi v opakovanych ukonoch, ale bez ludskeho faktoru rychlo narazi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj. ibaze sachove simultanky sa tak nehraju. ked prides k sachovnici tak super potiahne a ty odpovedas a nie ze super potiahne a ty utekas k druhej sachovnici aby si tam ten tah potiahol... cize od sachovnice odchadzas az ked urobis svoj tah...navyse nie je dovod aby boli obe sachovnice oddelene. sachovnice byvaju vedla seba aby sa hrac vela nenachodil...

(takyto trik by sa dal pouzit len pri korespondencnych partiach ked sa tahy posielaju postou...)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Já nijak nezpochybňuju to, že poker je dovednostní hra. Taky jsem v něm v plusu pár desítek tisíc dolarů. Jenom říkám, že je nesmysl tvrdit, že v něm náhoda nehraje žádnou roli. I nejlepší hráč občas může mít ztrátový měsíc. To je prostě způsobené náhodou. Většina hráčů tomu říká variance (česky rozptyl). Kdyby šlo jenom o dovednosti a náhoda nehrála žádnou roli, tak by se jeho dovednosti musely na měsíc zhoršit, aby mohl mít ztrátový měsíc, což je blbost. A když může mít hráč jednou ztrátový měsíc, tak ho se stejnou pravděpodobností může mít i podruhé, potřetí atd. A může být ve ztrátě klidně celý život i když je lepší než kdokoli jiný. Ty jednotlivé pravděpodobnosti se mezi sebou násobí, takže pravděpodobnost, že nejlepší hráč bude ve ztrátě celý život, je téměř nulová, ale nulová není. Dokonce je teoreticky možné, že v životě nevyhraje jedinou handu, i kdyby všechno zahrál správně. Vždycky mu přijdou špatné karty a vždycky mu blaf někdo dorovná.

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

A ja ti poviem, ze trepes somariny.

Pravdepodobnost je sice pekna, ale nespravna logika. Vyhra vzdy ten, kto sa dokaze zachovat spravne aj napriek vsetkym sancam ktore su proti nemu.

Vies, statistika hovori, ze keby opica mala nekonecno moznosti tukat do klavesnice, tak napise Shakespeara, ale je to vskutocnosti nezmysel.

Pretoze aj pri nekonecne vela moznostiach, stale by opica pisala len nekonecne vela nezmyslov typu:

fasklfao joiadwf ebgvi nkjsadfn asgj odvnxckmvneroih iu hisadf ksavhn ai sakdj nvfbiugprhf onfskdja fo nafkjah fi ahfbanwhifuh aeiovnh jkdfhverio h

A nikdy by s toho nebol Shakespear.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Co ak by to bola cvicena opica?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

jediny kto tu trepe somariny si ty, ked mas na ruke AA super da allin s 72o ty ho callnes, v tej chvili si zahral tu handu najspravnejsie ako si mohol lebo AA je najlepsia handu aku mozes dostat, dalej preco by opica nemohla napisat zmysluplny text pri nekonecno moznostiach, vies si aspon trochu predstavit ake velke je nekonecno? asi nie ked napises taku blbost

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja som asi 5x po sebe prehral ked som mal AA pred flopom a dal all in. Takze kebyze pises nejaky supergenialny algoritmus na poker a mas posledny milion na ucte, pridu ti 2 esa das all in a mozes sa modlit, je to podobne ako ked das farbu na rulete.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

k rulete by som to urcite neprirovnal, dva esa pred flopom vyhraju 80% a viac pripadov voci ktorejkolvek inej startovnej kombinacii.. pricom na rulete mas na farbu sancu tesne pod 50%

neni vsak zarucene, ze mozes mat nejaku prisernu seriu a nevyhras ani na 5x
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tych 80% a viac plati, ak ides do allin s jednym hracom.. ak sa zapoji viac hracov, tak sanca samozrejme klesa, ale aj tak si vzdy najvacsi favorit
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nepochopil si ma ale nechaj tak
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odkedy znamena dat all in pri 2x eso najlepsie zahratu handu ?

Aspon vidno, ako zakockovano tuna ludia uvazuju. Najlepsie zahrat poker, znamena foldnut obcas aj ked mas full house. Takze tak.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Brutalny vykon toho pocitaca, asi sa vacsina vykonu spotrebuje na rozoznavanie tvare a gest z webkamery. Potom este znacna cast GPU renderuje dostatocne staticky 3D pokrfejs.

Podla mna hraci maju vyhodu, lebo pocuju, kedy sa pocitac poti - zvysena teplota klavesnice, zavyjanie ventilatora, hrkanie/blikanie disku... Ludsky hrac by mal byt prepojeny cez polygraf, aby aj chudak CPU mohol nieco pozorovat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mna by este zaujimal aj algoritmus miesania kariet, aj tam by som hladal nejake slabe miesta a vyuzil to vo svoj prospech. Je rozdiel ked miesa miso v herni alebo ked sa na miesanie vyuzije cca 1 miliarda krokov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

chcem len dodat k clanku, ze celkovo bolo rozdanych 80 000 ruk styrom hracom, teda kazdemu hracovi 20k, ktore odohrali pocas 2tyzdnoch, bolo to aj streamovnne.. neboli to zase hocijaky hraci, vsetci styria patrili v danom formate do svetovej elity

navyse im predom bola slubena odmena, ze ak na tejto vzorke ruk vyhraju nad pocitacom, dostanu spolocnu odmenu 100k USD.. neni to obrvoska vzorka, ale dostatocna na to, aby sa vyrazne eliminovalo stastie

k niektorym co tu pisali o nahode alebo serii zlych kariet.. tak vacsina hracov, ktory sa pokrom zivi, ohodhrava rocne milion a viac rozdanych ruk, kde stastie alebo smola uz nema skoro ziadnu vahu.. poker je na takejto vzorke cisto zalozeny na matematike a skille hraca.. hraci, ktory pokru dobre rozumeju vyhravaju na maly rozdieloch voci slabsim hracom, ktory casto neovladaju pokrovu matematiku, pravdepodobnosti v pokri a taktiez maju casto sklony podlahnut emociam - nechavaju sa casto vytocit a takto ich herny styl vedie k este vacsim chybam a stratam
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Môžu mu strčiť dlhý nos do USB.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár