neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Technológie kill switch fungujú, krádeže smartfónov výrazne poklesli

Značky: iOSkrádežeiPhone

DSL.sk, 16.2.2015


Tzv. technológie kill switch, vďaka ktorým sú mobilné zariadenie zlodejmi plnohodnotne nepoužiteľné, spĺňajú ich účel odstrašovania zlodejov a po ich zavedení sa minimálne vo veľkých svetových mestách výrazne znížili krádeže smartfónov.

Vo svojej správe to tvrdia predstavitelia iniciatívy Secure Our Smartphones, ktorej cieľom je znížiť mieru krádeží mobilných zariadení práve presadením technológií kill switch a ktorej členmi sú okrem iného vrcholní predstavitelia New Yorku, San Francisca a Londýna.

Technológie kill switch

Technológia kill switch je označenie pre technológiu, ktorá mobilné zariadenie nedovolí vymazať a reaktivovať pre nového užívateľa bez autorizácie pôvodným užívateľom. Typické implementácie to pri pokuse vymazať ale najmä znovu aktivovať už používané zariadenie dosahujú vyžadovaním zadania hesla známeho len pôvodnému užívateľovi respektíve vyžadovaním prihlásenia sa k účtu pôvodného užívateľa.

Tento cieľ by mala technológia plniť v prípade bezchybného fungovania aj po uvedení zariadenia do továrenských nastavení.

Pre zlodeja takéto zariadenie s aktivovanou technológiou stráca výrazne na hodnote, keď je nepoužiteľné inými užívateľmi. Motivácia kradnúť chranené zariadenia sa tak samozrejme znižuje.

V tejto súvislosti je potrebné ale uviesť, že v súčasných implementáciách technológie kill switch od Apple a Samsungu boli objavené chyby respektíve postupy umožňujúce dočasne až do ich opravenia výrobcami blokovanie zariadenia pri opätovnej aktivácii obísť.

Kým technológie kill switch sú odstrašujúce najmä pre zlodejov, pre užívateľov je často dôležitejšie zabrániť získaniu samotných dát na zariadení nepovolanými osobami a užitočnejšie sú pre nich tak technológie pre ich ochranu. Tieto, najmä zamknutie zariadenia na diaľku, jeho lokalizácia a hlavne vymazanie dát, je možné implementovať čisto softvérovo a väčšina platforiem ich v súčasnosti už ponúka a ponúkala aj pred podporou technológie kill switch.

Podpora kill switch

Ako prvú technológiu, pod označením Activation Lock, implementovala spoločnosť Apple. Užívateľ si na zariadení s iOS minimálne verzie 7 uvedeným v septembri 2013 môže Activation Lock zapnúť povolením funkcionality Find My iPhone. Následne je zariadenie možné vymazať a reaktivovať len so znalosťou hesla k Apple ID účtu užívateľa, ku ktorému je zariadenie priradené. Od iOS 8 zo septembra 2014 je technológia aktivovaná štandardne.

Ochrana Activation Lock je navyše funkčná aj potom, ako užívateľ po krádeži alebo strate zariadenia cez službu iCloud pre ochranu svojich dát na diaľku aktivuje vymazanie zariadenia.

Pod označením Reactivation Lock začal technológiu na vyšších modeloch svojich mobilných zariadení od konca 2013 podporovať aj Samsung.


Technológia Reactivation Lock na Samsung Galaxy Note 3 (video: Sammy Hub)



Mobilný operačný systém Android ako taký obdobnú technológiu pod názvom Factory Reset Protection podporuje od verzie Android 5.0 Lollipop. Jej podpora zrejme závisí aj na použitom mobilnom zariadení a nemusí byť prítomná na upgradovaných zariadeniach. Navyše Android 5.0 sa zatiaľ nachádza len na minime zariadení.

Tretí najpoužívanejší mobilný operačný systém Windows Phone má podporu pre technológiu kill switch priniesť v tomto roku.

Zníženie počtu krádeží

Podľa iniciatívy Secure Our Smartphones sa v New Yorku najmä vďaka postupnému nasadzovaniu technológií kill switch od januára 2013 do decembra 2014 znížil počet krádeží smartfónov o 16% a v San Franciscu o 27%. V Londýne sa počet krádeží smartfónov celkovo za dvanásť mesiacov do októbra 2014 oproti predchádzajúcim dvanástim mesiacom znížil o 40% a krádeží smartfónov, pri ktorých bolo použité násilie alebo hrozba násilia, o 38%.

V New Yorku sa počet krádeží iPhonov, ktoré podporovali technológiu ako prvé, znížil o 25% a v San Franciscu o 40%.

Iniciatíva informovala o znížení počtu krádeží Apple zariadení už aj v polovici minulého roka, za obdobie cca šiestich mesiacov od zavedenia Activation Locku. V tom čase sa mali naopak ešte zvyšovať krádeže zariadení Samsungu, najväčšieho výrobcu, ktoré technológiou ešte nedisponovali. Zverejnené dáta z minulého roka ale nie je možné priamo porovnať s aktuálne zverejnenými dátami a nie je tak jasné, ako sa počet krádeží zmenil od tohto obdobia doteraz.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

To je to comu sa hovorilo kod na telefon? To mali telefony tak od 2001? Alebo si to s niecim pletiem?
Odpovedať Známka: -9.3 Hodnotiť:
 

Áno, pletieš.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

svetre?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

saly, boli si osaleny
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

doteraz som pozeraval markizu ale od dnes zacinam jojku
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ano kod na telefon sa dal vymazat takzvanym hard resetom do tovarenskych nastavení - technologia popisovana clanku zabranuje hard resetu bez hesla
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ked bude bezne dostupna ochrana "KILL ZLODEJ-a" potom to bude mat 100% ucinnost.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To vidim tak, ze k "pouzitiu nasilia" na ukradnutie telefonu sa prida pouzitie nasilia kym dotycny uzivatel nevykova factory reset. Takze kradeze mobilov budu mozno zriedkavejsie, ale brutalnejsie :[
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len pre zaujímavosť, BlackBerry má pre svoje zariadenia službu BlackBerry Protect, kde sa prihlásite cez prehlidadač a viete si zobraziť polohu vášho zariadenia na mape, viete zariadenie uzamknúť, viete všetko z neho zmazať, viete si prehrať nejaký tón v prípade, že ho neviete doma nájsť, viete si zobraziť text na lock screen...
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

presne rovnaku funkcnost ponuka Adnroid device manager a Find my iPhone
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

to má aj android, aj windows phone...
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

ale vsetko toto funguje len v pripade, ze mas pripojenie na net :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Neviem ako BB 10 ale na BB 7 sa dá nastaviť heslo na prístup a aj počet nesprávnych zadaní hesla po ktorých sa obsah celého telefónu vymaže.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

mohol by aj vybuchnúť tomu kktovi do ksichtu čo ho uyebal !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Malorážkovy náboj do prednej kamery :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len pre info pre tých ktorý sem napíšu že to má aj android a ios. BlackBerry má túto funkciu zabudovanú asi 5-6 rokov. V bes už aj dlhšie.

Mimochodom ten kill switch na androide sa dá obísť. Skúšali sme to na lg g3 a úplne v pohode sa nechal jailbreaknut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Funguje to nadalej aj po preflashovani ?

Nezda sa mi ze na takom androide sa cez recovery neda vsetko stare proste prepisat

Neviem ako apple
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nie som odborník, ale podľa mňa to zablokovanie bude indikovať nejaký file, možno na špeciálnej partícii ktorý sa flashom neprepisuje, tj po flashnuti ti bude stále ukazovať heslo.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

To je mozne ale ajtak je to len take softverove, v clanku pisu ze to funguje od androidu 5.0

Cize na starsom/custom androide je to irelevantne
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A co v pripade ze to spravim naopak? backup DATA partition, reflash system particie na cisto, vsak img na nete je habadej, restore data. Vo videu bol prezentovany sposob cez recovery, veril by som tomu viac keby to bolo spravene cez bootloader. Ale vecsina zlodejickov sa asi nehra s RIFF boxom.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ze uz kazdy ma mobilov plnu rit?
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

...a Windows Phone zasa pozadu...
alebo že by ich nikto nekradol, lebo to vlastne nikto nechce? ;)
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Užívatelia WP takéto niečo nepotrebujú, i keď sa paradoxne plánuje zavedenie, nakoľko užívatelia WP sú medzi zlodejmi obľúbení a nikto by im zo zlodejov nikdy neublížil a nepoužil proti nim žiadnu formu násilia
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ja mam WP uz vyse 2 roky a doteraz vcelku spokojnost. Telefonuje, Smskuje, naviguje, browsuje aj foti. Akurat so slovencinou sa to moc nekamarati. Za tie 2 roky asi 7x reset a spomalenie systemu nepozorujem.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

No neviem ja mam iPhone 5 uz tiez 2 roky a reset som nerobil ziaden, spomalenie tiez nepozorujem....vsetko fici ako ma ...nie som Apple fanusik ale ak nieco funguje naozaj dobre...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

preco 7x reset ? Ale hlavne ze si spokojny ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Asi myslel restart...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Myslel som reštart. Vo väčšine prípadov to bolo kvôli navigácii... telefón sa sekol a absolútne na nič nereagoval. V jednom prípade pomohlo iba vybrať baterku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja stále nerozumiem tomu, ako sa dajú ukradnúť peniaze, alebo mobilný telefón. Mobil má iMEi. Keď sa do akejkoľvek siete na svete naloguje mobil s iMEi-kom, kotré neexistuje a nebolo vyrobené v továrni XY, vedia že je kreadnutý. Keď sa naloguje s kradnutým iMEi, vedia že je kradnutý. Lokalizovať mobil pomocou triangulácie troch [a viacerých] BTSiek bolo možné už v 90tych rokoch.

S peniazmi to isté. Mám bankovky so s/n. Keď viem že v danom vykradnutom aute boli bankovky z rozsahu "f - k", a niekto zaplatí s bankovkou z tohto limitu, tak viem že použil kradnutú bankovku.

Stále mi uchádza to, ako sa dá ukradnúť mobil, alebo väčší obnos peňazí...
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

no to by musela byť globálna databáza white-listu IMEI, alebo black-listu. Avšak globálna databáza nefunguje a nie je ani jednoduché ju technicky zriadiť. Kto ju bude spravovať? Bude mať každý možnosť black-listovať IMEI, alebo len určitý členovia? Ktorý? atď atď.
Bez globálnej databázy to funguje jednoducho: ukradneš a pošleš do inej krajiny. Tebe prídu z inej krajiny a tie predávaš u nás.

S peniazmi je to ešte zložitejšie: nikto si nikde neeviduje S/N. Keby ti ukradli peňaženku, vieš ktoré S/N ti zmizlo? A vieš to dokázať? To iste sa týka aj väčších obnosov: z tržieb z 2000 obchodov príde do banky desattisíce bankoviek. Myslíš že niekto niekde zadáva ich S/N?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

V tom prípade je to hlúpe a chcú aby sa dali telefóny kradnúť a chcú aby sa dali peniaze kradnúť.

V TB si evidujú s/n každej bankovky, keď prejde tou mašinkou, to len na margo faktu. A mobilov nie je až tak veľa, aby sa to nedalo ustrážiť.

Ergo. "niekomu" vyhovuje že sa to dá kradnúť.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

hlupost.
jedna vec je mat evidenciu toho, co mas doma, druha zase mat evidenciu vsetkeho ostatneho, co je v obehu.

priklad - sam vies, kolko mas piva v chladnicke a akeho.
otazka - keby si si mal viest statistiku vsetkeho piva v sr a vo vsetkych inych chladnickach, ako by si to spravil? bez toho, aby si liezol ludom na nervy.
level 2 - a teraz to zrob celosvetovo :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a ani nemusis posielat inde :D staci ti prestavit soft, aby ti na mobile ukazovalo ine imei.

policajt pride, jebne do mobilu *#06# a ak sa nebude zhodovat s tym, co ma na papieri, ospravedlni sa ti za zdrzanie a ide prec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pan je znalec..... skus to na iphone a lepsich androidoch....prestavovat si mozes akurat lego.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co ak zabudnem heslo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

kupis si novy telefon a heslo si pre istotu napises na papierik ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a na androide bude stacit reboot do recovery & wipe data and cache :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár