neprihlásený Nedeľa, 28. apríla 2024, dnes má meniny Jarmila
Western Digital ukázal superrýchle SSD s PCM pamäťou a 3 miliónmi IO/s

Značky: SSDPCMWestern Digitalrýchlosť

DSL.sk, 5.8.2014


HGST, divízia jedného z dvojice najväčších výrobcov pevných diskov Western Digital, v pondelok informovala o vyvinutí prototypu nového superrýchleho SSD disku.

Prototyp s rozhraním PCI Express dosahuje svoju rýchlosť najmä vďaka použitiu nového typu pamäte, Phase Change Memory, PCM, pamäte uchovávajúcej bity informácie pomocou zmeny formy molekúl aktívneho záznamového materiálu v pamäťových bunkách.

Prototyp je postavený na gigabitových PCM čipoch nešpecifikovaného výrobcu, pričom čipy boli vyrobené 45-nm výrobným procesom. Koľko čipov prototyp obsahuje a aká je teda jeho kapacita spoločnosť neinformuje.

SSD disk dosahuje cez PCI Express 2.0 x4 rozhranie výkon tri milióny IO operácií čítania 512-bajtových blokov z náhodných pozícií pri vyššom počte čakajúcich IO požiadaviek umožňujúcich ich paralelné spracovanie, čo znamená rýchlosť pri čítaní z náhodných pozícií na úrovni 1.5 GB/s. Disk najmä ale dosahuje latenciu 1.5 mikrosekundy pri spracovaní jednej IO operácie čítania.

Táto latencia je umožnená výrazne nižšou latenciou čítania PCM pamäte v porovnaní napríklad s Flash pamäťou, podľa Western Digital si takáto latencia ale vyžiadala aj použitie úplne novej architektúry SSD a nového komunikačného protokolu optimalizovaného pre takéto nízke latencie.

Aké rýchlosti dosahuje disk pri sekvenčnom čítaní a zápise, kedy by podobná technológia mohla byť uvedená na trh a v akej cene spoločnosť neinformovala, prototyp bude detailnejšie demonštrovať zajtra a vo štvrtok na konferencii Flash Memory Summit v Kalifornii.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps


inzercia



Diskusia:
                               
 

super, a teraz ake su nevyhody?
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

bude to draheee
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

tak ako vsetky novinky.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

nevadi, ak pojdu normalne SSD dole s cenou len dobre :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hééééééééééééj???
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

budem len rad ak sa mylim.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

alebo to bude kazove, ako je uz zvykom u WD
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

výdrž pár týždňov :)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

na jedno nabitie :-)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Medzi zanedbatelnu nevyhodu bude patrit nizka odolnost voci ruseniu, takze aktivne komunikujuci MT polozeny v blizkosti, alebo zle odfiltrovany zdroj sposobia poskodenie dat. Pre kompenzaciu tejto drobnej nevyhody vyrobca bude dodavat v jednej cene hned 3 disky a prida funkciu Advanced ECC Mirror, ktore samoopravi a "vysklada" vzdy spravne data. ;)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

cize + - to co robia uz dnesne flashky
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Treba si pockat, kym sa to dostane do jadra.
Odpovedať Hodnotiť:
 

c... z jadra to prislo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Konečne sa po 48 rokoch s diskami niečo poriadne deje ;-)

(Inak HGST = Hitachi Global Storage Technologies)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Az sa stane masovym produktom, tak to este potrva. Vacsinou taketo zverejnenia technologii su za ucelom neumerne draheho predaja business sektoru. Ak bude medzi prvymi NSA, alebo americka armada, tak k zmluve daju dodatok 5 rocneho exkluzivneho vyuzivania, pokial zmluvu nepredlzia. Ak to bude klasicky komercny sektor, tak nahodia poriadne vysoke sumy az do doby pokial nepride nejaka konkurencia. Potom sa to trosku pohne s cenou a neskor mozno aj medzi ludi.

Rad by som sa mylil, ale malokedy sa do 2 rokov nieco dostane do masoveho predaja pre beznych uzivatelov, ak to prezentuju ako novinku na nejakej konferencii.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár