neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Google dá ďalších 100 miliónov na solárne panely na domoch

Značky: fotovoltaikaGooglebiznis

DSL.sk, 24.4.2014


Spoločnosť Google investuje ďalších 100 miliónov dolárov do podpory inštalácie solárnych fotovoltaických panelov na domoch obyvateľov USA.

Spoločnosť to oznámila v stredu.

Peniaze budú použité na vytvorenie fondu prevádzkovaného spoločnosťou SunPower Corporation, z ktorého sa budú budovať fotovoltaické elektrárne na rezidenčných domoch následne lízované ich majiteľom.

SunPower je výrobcom jedných z najúčinnejších solárnych panelov, zároveň v USA poskytuje už viac rokov podobný program lízingu domácich fotovoltaických elektrární a celkovo takto vybudovala viac ako 20 tisíc inštalácií.

Nový fond bude mať výšku 250 miliónov dolárov, zvyšných 150 miliónov dodá práve SunPower.

Presné podmienky lízingového programu nového fondu spoločnosti nezverejnili. Podobné programy majú typicky prakticky nulovú počiatočnú investíciu a mesačné poplatky nižšie ako doterajšia spotreba elektrickej energie, pričom lízing trvá pomerne dlhé obdobie dlhšie ako typická návratnosť domácich fotovoltaických elektrární.

Google už do podobných fondov investoval aj v roku 2011, najskôr so spoločnosťou SolarCity 280 miliónov a následne s Clean Power Finance 75 miliónov. Celkovo do takýchto programov tak aj s aktuálne ohlásenou spoluprácou investuje 455 miliónov dolárov.

Akú finančnú návratnosť tieto fondy dosahujú pre ich investorov nie je známe.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

To by sa im lubilo namontovat na dom panely a potom pomaly dozivotne im platit rentu, ked uz po 5 alebo 10 rokoch by isli cisto do plusu pri nulovych nakladoch. fasa biznis toto by mohol robit stat a zarabat
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

skus sem hodit cisla ako by si na tom zarobil za 5 rokov a ake nulove naklady by si mal. Solar je turbo stratova technologia, ktora sa presadila iba a len vdaka dotacii statov = tunel jak svina.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

ja som to dakedy prepocitaval a vyslo navratnost na 8rokov (prevadzkove naklady vsak som nemal zapocitane)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

lenze "dakedy" bolo aj 48 centov na kWh a teraz je zhruba 10 centov...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

môžem zodpovedne že bez dotácií som si vytvoril vlastný fotovoltický systém s návratnosťou cca 10 rokov. Inštalovaný výkon 7540W, čím nahradím asi 90% spotreby v dvoch domácnostiach
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a teraz nam napis rocnu spotrebu v kWh a pociatocnu investiciu nech si to vieme zhruba zratat.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

doohrev vody 1.2kw investicia 1000e na inkase to urobilo 10e mesacne menej....mam to uz 3ti rok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ohrev vody mas riesene cez solar, nie fotovoltiku, co je dost vlky rozdiel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/TKVnl0

tumas prvu zostavu co som nasiel na 200l zasobnik, 2200€ bez montaze, pricom nepisu rocnu bilanciu ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry to malo ist vyssie pre "napisem zanho"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jop - som zvedavy kedy a co bajkar odpovie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ukaz rozpocet. Len samotne trubicove vakuove kolektory na 1,2kW stoja viac ako pises. Dalej si musel kupit/upravit akumulacnu nadrz, musel si kupit regulaciu. Musel ti to niekto namontovat. Nepises k veci, 1,2kW mas spickovy vykon, kolko vody ohrievas? Kolko si platil pred tym? Na Slovensku je mozne celorocne ziskat cca 60% ak to navrhnes na 100% v lete. Celkovo si teda platil 25€ mesacne a to nepotrebujes riesit ziadny solar.

s 1,2kW zdrojom ohrejes 200l (bezna 4clenna rodina) TUV z 10°C na 60°C za cca 9,7 hodin, na 90 stupnov zhruba za 15,5 hodiny. Ale musi to ist na 100% co nikdy nejde :)

Podla mna to je malo, stalo ovela viac ako tvrdis, a keby aj, 1000/120 = >8 rokov pricom sme nezaratali prevadzkove naklady.

Odpovedať Hodnotiť:
 

A ty neplatis cely zivot za elektriku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo má bežný Slovák z toho, že v USA bude robiť google toto a hento? Tento článok je zbytočnosť.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

pravdu mate pan komunista, hranice by mali byt 50metrov betonovy mur s olovnymi stenami aby nepreslo nic
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Pyse sa "olovenymi"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je zbytocnost - okrem technologickej zaujimavosti, napr. aby aj nasinec videl, ze moze existovat prostredie, kde ludia mozu zit na vyssej urovni. A je to hlavne ich snahou. A nemusi to byt Google ani USA.
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Ako zvysuje zivotnu uroven instalovanie solarnych panelov na dome, za ktore navyse treba este platit? Prechod zo stabilnej elektrickej siete na nestabilne solarne panely ma skor opacny efekt.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Ďakujeme čitateľom, ktorí sa napriek nepochopeniu článku odvážia napísať pod ním príspevok. Je to zábavné.

"Podobné programy majú typicky prakticky nulovú počiatočnú investíciu a mesačné poplatky nižšie ako doterajšia spotreba elektrickej energie, pričom lízing trvá pomerne dlhé obdobie dlhšie ako typická návratnosť domácich fotovoltaických elektrární."
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby niekomu šla lepšie anglina, tak posledná veta je to podstatné:

"Essentially, this is how it works: Using the fund ($100 million from Google and $150 million from SunPower), we buy the solar panel systems. Then we lease them to homeowners at a cost that’s typically lower than their normal electricity bill. So by participating in this program, you don’t just help the environment—you can also save money."

SK: "... Účasťou v programe vlastníci nehnuteľností nielenže pomôžu prírode, ale aj ušetria peniaze."
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

zo solaru sa na Slovensku dnes NEDA vyrobit energia lacnejsie ako ju dnes na Slovensku kupis od elektrarni. Neda vyrobit treba chapat akoze v priemere, lebo keby Slnko svietilo 24hodin denne rovnakou intenzitou na ten panel, tak by sa to dalo. Zial ono svieti na 100% len malo hodin denne v lete a este menej hodin vzime. Preto som typkovi vyssie pisal, ze nech da rocny priemer, to nikoho nezaujima, ze pri 100% ma 7kW vykonu, ked elektrinu odobera vacsinou vtedy, ked slnko nesvieti.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

hmm, stredny prst vsetkym co mi daju minuska za "slnko nesvieti" zamente si to za "ked je tma"
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

roob ma pravdu.

To co si ty napisal znamena, ze to dotuju nieco ako Skylink u nas. Na prvych napr. 8-12 rokov im solarne riesenie davaju pod cenu. Dolezite je im ten system namontovat a domacnosti budu od neho zavisly. Kedze sa to spopularizuje, tak aj ich nove "drevene" domy si to zaplatia a vykaslu sa na instalaciu, klasickych privodov. Neskor, ked uz budu mat (odhadom) 40-60% domacnosti v danej oblasti, zacnu uctovat vyssie servisne poplatky, alebo na dalsie domacnosti uz ten ich fond bude prazdny, tak im daju preplatit instalaciu. Podla obsadenosti trhu im mozno ten fond predsa len este navysia, ale ciel je rovnaky. Aby domacnosti neplatili lacnym statnym elektrarnam, ale sukromnikom :-)

Co sa tyka Slovenska, tak jednoznacne blbost. Hornata krajina s castou oblacnostou. Tu sa to da instalovat na mensie mnozstvo domacnosti a s touto technologiou sa to isto nevyplati (ako komplet nahrada spotreby el. v domacnosti).
Odpovedať Hodnotiť:
 

v Jednote je vraj borovička v akcii
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Samotne panely maju zivotnost max 15 rokov a to som optimista. Tato technologia nieje o setreni penazi ale o setreni prirody...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Myslis ten hnus, ktory vznika pri vyrobe panelov a nasledne, ked sa likviduju ? :) Skvele setrenie :D
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

o tom setreni prirody by sa dalo polemizovat. myslim, ze vyroba takeho panelu nebude uplne ECOfriendly
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Pán inžinier, a čo vzniká pri ťažbe, spracovávaní a spaľovaní uhlia, ropy a pod. ?
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

benzyn
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

biznis
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na vyrobu fotovoltaickych clankov sa nepouziva ropa,uhlie atd? treba si uvedomit ze toto nie je perpentum mobile ze vyrobime clanok z energii uhlia-ropy a tym clankom mozeme vyrobit energiu na x inych dalsich clankov VZDY bude treba dat do systemu lacnu energiu ako je ropa a uhlie
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

google bi si mal zobrt priklad s aplu ktori stavia novi kampus s najnovsimi techmologiami.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ešte sme nedospeli do bodu, kedy bude fotovoltajika skutočná alternatíva. pri životnosti (výrobcovia uvádzajú možnosť generovať s 90 % účinnosťou) 12 rokov a návratnosťou 13 rokov pri zvýhodnenej cene odberu nespotrebovanej energie sa pýtam, že na čo je to dobré. Keď budem mať chatku na Kriváni a budem chcieť pozerať správy na jojke (akože už by mi uplne drbalo), tak povedzme, že to má význam, ale na dome je to prosím Vás na čo dobré? + Výkup solarnej energie je cesta do pekla, lebo predražuje elektrinu nám všetkým. Ak má niekto šajn o tom ako funguje prenosová sústava, tak vie, že solárna energie je nepoužiteľná, nakoľko sa s ňou v prenosovej sústave nemôže rátať. To znamená, že potrebný výkon musia zabezpečiť konvenčnými zdrojmi a keď náhodou svieti slnko, tak sa platia sankcie za to, že sa neodobral plánovaný výkon z konvenčných zdrojov. Proste celé zle.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

so standardnou prenosovou sustavou je solar na nic, ale pocul si nieco o smartgrid? tam sa bude dat pouzit akykolvek premnenlivy zdroj energie
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ano, na to aby sme pouzivali uplne zbytocnosti investujeme miliardy aby tie zbytocnosti mali aj nejaky vyznam za dosiahnutia vysledku aky mame teraz.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vždy musíš veľa investovať do zbytočností aby si sa dostal k niečomu použiteľnému. Niekto musí robiť Cimrmana - prešlapávať chodníčky, ktoré nikam nevedú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze tento pripad zahrna, ze vymyslime si hovadinu, ktora stoji tazke prachy a degraduje sucasny stav - vymyslime problem na odstranenie a dostaneme sa tam, kde sme teraz, ale stalo to zbytocne miliardy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked je solar taky vyhodny, uvazujme o situacii, ze by nic ine nebolo iba solar. Si predstav, ze ludia maju len a len panely, elektrarne maju len a len panely. Zhrn jednou dvomi vetami ako by sa chovala siet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pocita sa so velkym poctom akumulatorov v sieti, elektromobilov a domacich akumulatorov (tu je problem, momentalne nemame dostatocnu technologiu v tomto smere).

Cena energie by sa real-time menila v zavislosti na slnku, vetre, vlnach.. proste na dostupnosti energie a smart elektromer v sieti by na tieto zmeny reagoval tym ze by pri priaznivej cene energiu vykupoval a dobijal vsetko co moze, chladil, akumuloval, pri standardnej cene by bola spotreba vyvazena a pri velmi vysokej cene, by mohol cast akumulovanej energie predavat. Vsetky limity kedy sa ma co udiat by si nastavoval majitel elektromera podla toho ake zariedenia vlastni.

Cize siet by sa chovala stabilne, pretoze zataz by sa prisposobovala zdroju. Vsetko by sa dialo automaticky, pri nedostatku energie by sa vacsina odpojila od siete, alebo by odpojila nedolezite zariadenia a dalsia cast domacnosti by zacala predavat energiu zo svojich kapacit
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aha.. takze teraz 22:16 by som nemohol piect kura v trube, lebo by elektrika stala 10x tolko co normalne? To by kto kupil?
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby si mal vlastne kapacity tak by si si piekol z nich a energia by pochadzala z 15:45 ked svietilo slnko a fukal fajn vetrik, vtedy si ju nakupil, bola lacna.

A kto by to kupil? Sak o to ide, aby to nekupil takmer nikto, inak by hrozil blackout. To je ta adaptacia zataze na zdroj.

Chapes tej dynamike?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie... ako moze energia ziskana 15:45 pohanat ruru 22:30. Tak, ze mas (niekto ma) akumulator. Musel by si akumulovat "celu vyrobu" co je nepredstavitelne, a ked si to aj predstavis turbo hiper mega super brutal uber drahe. Je lacnejsie postavit atomku, co ti dava elektrinu 24/7/365 okrem odstavky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved problem je ze nemame technologiu na akumulatory, momentalne su drahe a su vyrobene zo vzacnych kovov.

Atomovka je fajn, ale tiez potrebuje nieco co je vzacne a vycerpatelne..

A ci je atomovka lacnejsia? No pri momentalnych cenach aku ano. Nieco podobne by bolo tvrdit v casoch ENIAC-u, ze klasicka posta musi byt lacnejsia lebo vybudovat taku komunikacnu siet a vypoctovy vykon by bolo podstatne drahsie


Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To je presne to, co spominam vyssie - aby sme sa dostali do stavu akym fungujeme teraz, vymyslime milion zbytocnych hovadin, za ktore vylejeme miliardy a budeme spokojni ako uzasne to funguje. No lenze nefunguje. A teraz stav kedy nesvieti slnko tyzdne lebo je pod mrakom - udaje z SHMU asi ovladas, takze vies ze vietor je neralny v nasich podmienkach a to dokazes pokryvat par domacnosti - priemysel, co je najvyznamnejsi hrac s energiou na trhu by ta s fotovoltikou poslal asi kadelahsie. Takisto by si distribucka nevzala na krk dodavku u tych, kde by takmer dennodenne musela hradit skody sposobene nekvalitou energie. Cize nakoniec aj tak ostaneme u toho, ze ako doplnkove zdroje su fajn, ale brat ich na uroven konvencnych zdrojov v nasich podmienkach je hraniciace s hlupostou.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

google chlapče neni hlupy,to si piš
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ked google stavia solarne veze v Mohavskej pusti, alebo dotuje panely na dommoch v Arizone, kde mas 364 slnecnych dni v roku, tak je to trochu ine ako uvazovat o takychto moznostiach tam, kde to nema ani logiku ani vyznam.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale tu ide o to ze neobnovitelne zdroje budu raz vycerpane. Jasne ze len tak vytazit uhlie, plyn je najjednoduchsie, ale pride cas ked to uz nebude mozne, potom co? budeme spominat ako bolo vtedy fajn? Vsetci sa prisposobia novej energetickek bilancii, aj priemysel.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

keby sa vsetky tie peniaze co sa zbytocne minu na solar naliali do vyvoja fuznych reaktorov, tak by si nemusel vytazit vsetko uhlie a tak. Problem je len to, ze fuzne reaktory su zamerne brzdene velkymi spolocnostami a kym sa neminie uhlie ropa plyn... tak nepridu do obehu. Lebo niekto by prisiel o velke lowa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V roku 2000 sa hovorilo ako do 2020 bude po rope, v roku 2014 sa vravi, ze ropa je na dalsich 40 rokov minimalne. Konvecne zasoby plynu su na 300 rokov. V USA sa nasli obrovske naleziska bridlisoveho plynu, ktore tu budu minimalne dalsich 800. Takze casu je dost a surovin takisto
Ako povedal moj kolega - mysli ekologicky, ale pouzivaj jadro.
Dalsia vec - zabezpecenie kvality energie je dost osemetna zalezitost a odstavenim velkych zdrojov pojde aj kvalita rapidne dole, co bude pre distributora znamenat velke prachy do kompenzacie a hadaj kto to zaplati?
Nemci politicky idu vypnut JE - nahradia ich cim ? vetrom alebo slnkom? nie stavaju nove uholne elektrarne, co bude mat za nasledok zdrazenie uhlia a pride narast energii aj u nas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz dnes je 400 ppm uhlika v atmosfere, do konca storocia maju priemerne teploty vzrast o 6 stupnov, spanielsko je od nas tepljsie o 2 pre ilustraciu. Ked uvolnime vsetok uhlik co akumuloval celu historiu zivota, nebude sa dat dalej zit na Zemi
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ano aj nie. V prvom rade sa pozri ake svinstvo islo do ovzdusia pri prvej priemyselnej revolucii - mnoho veci sa nahradilo a nie je to tak extremne ako sa hlavne ekoteroristi snazia prezentovat. Mame ovela vecsie problemy ako potencialne zohrievanie klimy - co je inak normalny jav.
A prave preto, ze treba mysliet na buducnost tak treba nahradit sucasne zdroje na efektivnejsie v ovelkmo meritku a nie kravinami typu fotovoltika, vrtulky, akumulatory a podobne - pricom ich vyroba a likvidacia su ta kenergeticky a ekologicky narocne, ze sa vobec o nich nemoze hovorit ako o "ekologickych".
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Az sa minu obnovitelne zdroje, tak energeticke a automobilove firmy vytianu zo suflikov patenty na nove technologie a budu dalej pokracovat v bussinese. Zatial sa im neoplati nahradzat uhlie/ropu/benzin kedze na tom slusne zarabaju. Ty by si tiez nerusil produkt, kym na nom zarabas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a co tak piect kura doobeda a nie po 22hod...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

<|> lízneme si :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kokos ste ma navnadili, idem si postavit fúzny reaktor na dvore ;)Zlatá STU :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár